فرهنگی‌هنری 14:03 - 06 آبان 1400
جمهوری اسلامی ایران با توجه به فرهنگ و آموزه‌های دینی و اخلاقی قوی همواره سعی در استفاده کارآمد از این فاکتور مهم را در دوران هشت سال دفاع مقدس داشته داشته است.

تببین نقش عنصر «دین» در هشت سال دفاع مقدس

به گزارش ایسنا، بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره سه هزار و ۵۳۵ شهید استان زنجان که در تاریخ ۲۴ مهر ۱۴۰۰ برگزار شده بود، صبح روز پنج‌شنبه ششم آبان در محل برگزاری این همایش منتشر شد.

ایشان در سخنانی به لزوم تحلیل جامعه‌شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس یاد کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از کسانی که نقش عنصر دین را در فداکاری‌های دوران دفاع مقدس نادیده می‌گیرند، گفتند: «آمادگی جوانان برای سینه سپر کردن در مقابل خطرات و رضایت پدران و مادران و یا همسران آنها به اعزام عزیزان‌شان و سپس صبر بر شهادت آنها، بدون تردید ریشه در نگاه دینی و انجام وظیفه برای کسب رضای الهی دارد و این حالات و احساسات خانواده‌های شهدا همگی در خور تحلیل است.»

*لزوم تحلیل جامعه‌شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

حماسه مقاومت در دوران هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ملت ایران از ابعاد مختلفی قابل واکاوی و بررسی است و پرداختن به هر بعد از این حماسه بزرگ تاریخی در هر دوره‌ای می تواند راهگشای جامعه امروز باشد. با توجه به توصیه مقام معظم رهبری پیرامون تبیین و تشریح نقش عنصر دین در دفاع مقدس باید گفت:«موفقیت در جنگ به عنوان یک پدیده  مهم و پیچیده برای یک جامعه که با آن روبه رو شده بسیار مهم است. تجهیزات، نیروی کارآمد، اتخاذ تاکتیک‌های صحیح دفاعی و داشتن میل به پیروزی فاکتورهای مهم پیروزی در یک جنگ هستند. جمهوری اسلامی ایران با توجه به فرهنگ و آموزه‌های دینی و اخلاقی قوی همواره سعی در استفاده کارآمد از این فاکتور مهم را در دوران هشت سال دفاع مقدس داشته داشته است.

چراکه جنگ تمام عیاری که نظام سلطه به وسیله رژیم بعثی عراق علیه نظام جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد، اهداف گسترده‌ای را دنبال می‌کرد که رویای سقوط جمهوری اسلامی در رأس آن اهداف قرار داشت، اما ملت ایران با مقاومت مؤمنانه و تمرکز بر ظرفیت‌ها و قابلیت‌های دینی - میهنی خود نه تنها دشمنان خود را با شکست مواجه کرد، بلکه دستاوردهای بی‌نظیری را در قالب فرهنگ جهادی، ایثار و مقاومت به یادگار گذاشت.

جنگ تحمیلی با همه مصائب و مشکلات و ویرانی‌‏ها، سبب شد در بحبوحه تنگناهای اقتصادی، روانی و اجتماعی، شکل خاصی از روابط اجتماعی شکل بگیرد. این شکل خاص از روابط اجتماعی و هنجارها و ارزش‌‏های ناشی از آن، سرمایه اجتماعی برای ایران در حال جنگ محسوب می‏‌شد. در زمان جنگ به دلیل موقعیت بحرانی و بسترهای اجتماعی و فرهنگی و مذهبی جامعه ایران، با نفی گرایشات فردگرایانه و ترویج روحیه جمع‏گرایی، مراودات اجتماعی دستخوش تغییر شد. این شکل خاص از روابط اجتماعی باعث افزایش انسجام ملی و فرهنگی، کاهش قوم‏‌مداری و تضادها و شکاف‏‌های مذهبی شد و تک تک افراد جامعه را در یک صف واحد در برابر متجاوز قرار داد. این جنگ یک واقعه کم نظیر در تاریخ معاصر ایران بود که با نبردها، وقایع و رویدادهای دیگر، هم به دلیل وسعت و شدت و هم به علت اشتیاق مردم جهت شرکت در جبهه‏‌های نبرد تفاوت دارد.

نقش دین و انقلاب اسلامی برگرفته از مکتب حسینی در ابعاد مختلف دفاع مقدس متبلور است و ایثار، شهادت و مقاومت در دوران هشت سال جنگ تحمیلی به دلیل حفظ دین خدا تجلی یافت و این دین به عنوان جمهوری اسلامی ایران تبلور یافت. برای نمونه می توان یادآور شد که«ظرفیت و توانمندی‌های مادی و معنوی ملت ایران با قدرت بالای بسیج‌ مردم از سوی امام خمینی (ره) سرنوشت جنگ را به نفع ایران اسلامی تغییر داد.» همچنین «با شکل‌گیری فرهنگ مقاومت، ایثار و بسیجی ذخیره‌ای تمام نشدنی برای ملت ایران و امت اسلامی در عرصه دفاع از ارزش‌ها ومقابله با تهدیدات شکل گرفت.» علاوه بر این «دفاع مقدس ملت ایران در مقابل جبهه‌ی استکبار به عنوان الگویی برای دیگر ملت‌ها از جمله ملت لبنان و فلسطین نوید بخش آینده‌ای درخشان برای امت اسلامی شد.» از سوی دیگر، «پیروزی‌های شگفت انگیز ملت ایران در دفاع مقدس باعث شد آنچه را که آمریکایی‌ها و دشمنان ملت ایران از آن می‌ترسیدند (انتقال آموزه‌های اسلام ناب و انقلاب اسلامی به دیگر جوامع) تحقق یابد.»

در پایان باید یادآور شد که هشت سال دفاع مقدس و فداکاری و پایداری ملت ایران در راه دفاع از مکتب و آموزه‌های دین و ناکامی و شکست دشمنان در این عرصه امواج اتحاد و حرکت جوامع اسلامی برای گرایش بیشتر به دین و تلاش عمومی برای حفاظت از اسلام را به راه انداخت و این حرکت عمومی متأثر از دفاع مقدس هشت ساله ملت ایران در مقابل تهاجم نظام سلطه زمینه‌های لازم را برای اتحاد مسلمانان در منطقه فراهم کرده است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، انیمیشن «افسون» شصتمین انیمیشن تاریخ کمپانی دیزنی، با اکران در سینماهای آمریکا در تعطیلات شکرگذاری موفق شد تا صدر گیشه را به خود اختصاص دهد. این انیمیشن موزیکال که با بودجه ۱۲۰ میلیون دلاری ساخته شده و...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» مهدی خلیل زاده نویسنده و کارگردان نمایش «فرگشت» که در خانه نمایش مهرگان روی صحنه است در این باره به خبرنگار مهر گفت: این اثر روایت یک زبان شناس و مبدع شیوه‌های نوین درمان لالی است که عاشق یکی از بیماران خود می‌شود و تلاش‌های او برای درمان و وصا...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» فرزاد مؤتمن با بیان اینکه آخرین ساخته‌اش «شبگرد» یکی از فیلم‌های محبوبش است، درباره تاکیدی که اخیرا بر عدم صدور مجوز برای فیلم‌های مبتذل صورت گرفته، گفت: سینمای فعلی ایران ماحصل تصمیم‌گیری و ریل‌گذاری مسئولان در ۱۵ سال گذشته است و عجیب است ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» جواد یحیوی که برای آینده تئاتر چندان خوش‌بینی نیست، می‌گوید که دل خوشی از زندگی مدرن ندارد و فکر می‌کند انسان در دوران کهن به روح زندگی نزدیک‌تر بوده است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر- گروه دین و آئین- عصمت علی‌آبادی: از مهم‌ترین آموزه‌های دین مبین اسلام که در واقع جلوه گری و غایت مندی تاریخ به شمار می‌رود نظریه جامع و کامل و نجات گرایانه دین، یعنی «فرهنگ مهدویت» است. این آموزه، آینه تمام‌نمای پیشگویی وحیانی دین...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» امروزهشتم آذرماه، سالروز آغاز عملیات «طریق‌القدس» با رمز «یا حسین(ع)» در سال ۱۳۶۰ است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» وزیر آموزش و پرورش در دیدار با شورای معاونان گفت: قطعاً آموزش و پرورش بستر «تمدن نوین اسلامی» است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» سرپرست سابق وزارت آموزش و پرورش در مراسم معارفه وزیر آموزش و پرورش، گفت: در دوره‌ای سخت و دشوار مسئولیت آموزش و پرورش را قبول کردم و «بازگشایی ایمن، آرام و تدریجی»؛ «پیگیری مطالبات فرهنگیان» و «ارائه برنامه ۶۰ روزه» سه استراتژی مهم در دوران...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا»  وزیر آموزش و پرورش از حسن اعتماد رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکر کرد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» محمدتقی فهیم منتقد سینما در گفتگو با خبرنگار مهر در آستانه برگزاری دوازدهمین دوره از جشنواره مردمی فیلم «عمار»، درباره کارنامه این رویداد در حوزه تربیت نیروهای جدید در عرصه سینما گفت: من اساساً با این نگاه که جشنواره‌ها محل تربیت نیروهای جدید ب...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است