اجتماعی 15:03 - 04 تیر 1401

تاکید رئیس سازمان حج و زیارت بر عزت، کرامت، سلامت و امنیت حجاج

به گزارش خبرگزاری مهر، سید صادق حسینی، حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکن الدینی جانشین نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و جمعی از مسئولان بعثهمقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، با نمایندگان مراجع عظام تقلید، حضرات آیات عظام مکارم شیرازی؛ نوری همدانی؛ جوادی آملی؛ سیستانی؛ وحید خراسانی؛ سبحانی؛ شبیری زنجانی و فیاض به صورت جداگانه دیدار و گزارشی درباره مسائل مختلف حج امسال، وضعیت زائران ایرانی در شهرهای مکه و مدینه و خدماتی که به ضیوف الرحمن ارائه می‌شود به اطلاع آنان رساندند.

نمایندگان مراجع عظام تقلید نیز اقدامات صورت گرفته از سوی مجموعه حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری را برای برگزاری حج ۱۴۰۱ با توجه به تصمیم دیرهنگام عربستان و اعلام سهیمه کشورها خوب توصیف کردند و تلاش دست اندرکاران امور فرهنگی و اجرایی حج برای فراهم کردن امکانات و تسهیلات مناسب جهت حضور زائران ایرانی در سرزمین وحی را قابل تقدیر دانستند.

نمایندگان بیوت مراجع که این روزها به همراه زائران ایرانی و حجاج کشورهای دیگر در مسجد النبی، قبرستان بقیع و دیگر اماکن مذهبی در مدینه منوره حضور می‌یابند فضای عمومی این مکان‌ها را مطلوب عنوان و تصریح کردند: زائران کشورمان در این اماکن به راحتی حضور می‌یابند و می‌توانند به زیارت و عبادت بپردازند.

بر پایه این گزارش، جانشین نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و رئیس سازمان حج و زیارت در این دیدارها در گفتگو با رؤسای دفاتر نمایندگان مراجع روند آمادگی مجموعه خود را برای اعزام حجاج کشورمان به سرزمین وحی و فراهم کردن امکانات اسکان، نقل، تغذیه و تدارکات، هواپیمایی، بهداشت، درمان و بیمه و نحوه اجرای برنامه‌های عبادی، فرهنگی و اجرایی حج امسال را تشریح کردند.

تلاش شبانه روزی دست اندرکاران حج و زیارت برای برگزاری حج ۱۴۰۱

سید صادق حسینی در این دیدارهای صمیمانه حج ۱۴۰۱ را حج استثنایی خواند و گفت: برای فراهم کردن مقدمات این سفر تلاش شبانه روزی و جهادی از سوی دست اندرکاران صورت گرفت و بویژه در حوزه‌های صدور روادید و انتقال ارز شرایط دشواری را تجربه کردیم که بحمدالله کارها با لطف خداوند و همت همه دست اندرکاران انجام گرفت.

وی با بیان اینکه هم اکنون وضعیت عادی و آرام است و نگرانی وجود ندارد، لزوم رعایت نکات بهداشتی از سوی زائران کشورمان در طول اقامت در کشور میزبان را ضروری عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه زائران از حدود ۹۰ کشور به حج مشرف می‌شوند رعایت نکات مؤثر برای پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌های مختلف و حفظ سلامت زائران ایرانی اولویت دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین درباره افزایش هزینه‌های حج در بخش‌های مختلف توضیحاتی داد و گفت: عمده هزینه‌های ناگهانی حج بله واسطه افزایش مالیات بر ارزش افزوده در کشور میزبان، افزایش مواد پروتیینی و همچنین افزایش خدمات ایام تشریق از سوی کشور میزبان بوده است که سعی کردیم در این زمینه زائران هزینه‌های زیادی را متحمل نشوند.

وی افزود: این سازمان و بعثه مقام معظم رهبری با پیش بینی راهکارهای مختلف و بکار بستن تدابیر مناسب با دریافت کمتر از یک پنجم هزینه‌های افزایش یافته توسط عربستان از خود زائر، زمینه تشرف حجاج کشورمان را فراهم کردند در حالی که زائران برخی کشورها از حضور در حج انصراف دادند.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین گزارش کاملی در خصوص اقدامات اجرایی همانند اسکان، تغذیه و تدارکات، حمل و نقل و موضوعات بهداشتی و درمانی بیان کرد و گفت: سازمان تمامی تلاش خود را با وجود ضیق وقت و زمان اندک از اعلام تا برگزاری حج انجام داده است و از هیچ تلاشی برای رضایتمندی زائران دریغ نخواهد کرد حسینی همچنین تاکید کرد: عزت، کرامت، سلامت و امنیت زائران مهمترین راهبرد سازمان حج و زیارت می‌باشد و ما این مهم را در دستور کار خود قرار داده ایم و در راستای بهبود شرایط و رفع دغدغه‌ها به نظر سنجی زائران عزیز توجه داریم؛ خوشبختانه رضایتمندی زائران در حد بالایی قرار دارد و خدا را بابت تلاش‌های صورت گرفته شاکر هستیم.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین با بیان اینکه به زائران توصیه کرده ایم که قوانین کشور میزبان را رعایت کنند، اظهار داشت: اگر زائری نکات بهداشتی را رعایت نکند و دیگران مبتلا شوند از نظر شرعی ضامن این مشکل است.

وی همچنین به تشرف حدود ۲۴ هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی از آغاز عملیات حج اشاره کرد و گفت: سهمیه کشورمان نزدیک به ۳۹ هزار و ۶۰۰ نفر بوده که تاکنون حدود ۶۰ درصد این تعداد به دو شهر مکه و مدینه انتقال یافته اند.

وی افزود: نظر سنجی های انجام شده نشان می‌دهد که حدود ۹۳ درصد زائران از خدمات ارائه شده راضی هستند و عمده نارضایتی‌ها به موضوع پرواز باز می‌گردد که پیگیری‌ها برای حل مشکلات به طور جد ادامه دارد.

حجت الاسلام والمسلمین رکن الدینی نیز در این دیدارها تصریح کرد: تلاش داریم زائران ایرانی با عزت وارد عربستان شوند و در امنیت و جوی آرام اعمال و مناسک خود را انجام داده و سربلند به میهن اسلامی بازگردند.

وی همچنین به سوال‌های مطرح شده درباره وضعیت مشاعر، طواف در مسجدالحرام، موضوع حلق زائران و نحوه حضور در روضه مسجدالنبی پاسخ داد و گفت: با وجودی که عربستان تصمیم خود برای برگزاری حج را بسیار دیرتر از سنوات گذشته اعلام کرد اما با تلاش همکاران حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری و همکاری دیگر دستگاه‌ها کارها سامان مناسبی یافت و با تدابیر اندیشیده شده امیدواریم که زائران از این سفر معنوی بیشترین بهره را ببرند.

حجت الاسلام رکن الدینی با بیان اینکه به روحانیون و مدیران کاروان‌ها تاکید شده است که رعایت نکات بهداشتی را به زائران متذکر شوند از نمایندگان مراجع عظام درخواست کرد که در مراجعات زائران از آنها بخواهند این مهم و رعایت فاصله اجتماعی را جدی بگیرند تا بتوانند بدون مشکل مناسک حج را انجام دهند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری فارس» برخی از مخاطبان خبرگزاری فارس با ایجاد و پیوستن به کمپینی در «فارس من» خواستار تصویب آیین‌نامه استخدامی کارکنان شهرداری‌ها شدند.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش حواسشان به تلفن همراه خود باشد که قرار است از این طریق برای گزینش مطلع شوند.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» طی روزهای اخیر برخی از رسانه‌ها مدعی شدند به پیشنهاد وزرات علوم و بهداشت در جلسات اخیر شورای راهبری اجرای نقشه جامع علمی طرح اعمال یک سهمیه ویژه برای اعضای فرزندان هیأت علمی برای تمامی مقاطع ارائه شده است.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» برگزاری نمایشگاه، چمران را دوباره قفل کرد. مردم ساعت ها در ترافیک گرفتار شدند. سال گذشته بود که شورای شهر طرح انتقال نمایشگاه ها به شهر آفتاب را مصوب کرد اما رئیس کمیسیون حمل و نقل شورا می گوید که فرمانداری مصوبه را متوقف و اشکالاتی به آن...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» این روزها وزارت آموزش و پرورش دولت سیزدهم عزم خود را جزم کرده است تا قانون رتبه‌بندی معلمان را اجرا کند و وعده رئیس‌جمهور به معلمان تحقق یابد.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه به دنبال رفع موانع فرهنگی و اجتماعی در شهر تهران هستیم، گفت: تدوین قوانین برای سراهای محلات مد نظر قرار گرفته است
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی معاونت اول قوه قضائیه، عصر روز چهارشنبه ۲۶ مرداد ماه ۱۴۰۱ و در حاشیه برگزاری نشست رؤسای دادگاه‌های عالی کشورهای عضو سازمان شانگهای حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه با رئیس دادگاه عالی ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار مجید کریمی در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: مأموران مرکز عملیات ویژه پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا در راستای برخورد با عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر با انجام گسترده اقدامات اطلاعاتی و بهره گیری از شیوه‌های نوین پلیسی از ...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» توطئه مشترک آمریکا و انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد علیه ملت ایران به مدت ۵ روز در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد روایت می شود.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، نمایشگاه توانمندی‌ها و تولیدات مناطق هدف بنیاد علوی در حال برگزاری است. در این نمایشگاه واحدهای تولیدی مورد حمایت بنیاد علوی محصولات خود را به صورت مستقیم عرضه می‌کنند.. علیرضا قزل در خصوص برگزاری این نمایشگاه گفت: نمایشگاه ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است