فرهنگی‌هنری 16:42 - 28 مهر 1398
مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت خبر داد:‌ سه‌هزار سند نفتی و مرتبط با صنعت نفت در آستان قدس رضوی شناسایی و برای مرمت، نگه‌داری و حفاظت و مطالعه به تهران منتقل شدند.

انتقال ۳۰۰۰ سند تاریخی نفتی به تهران

اکبر نعمت‌الهی در گفت‌وگو با ایسنا توضیح می‌دهد: به دنبال ایجاد مرکز اسناد در وزارت نفت، یکی از تلاش‌های مرکز اسناد، جمع‌آوری اسناد قدیمی صنعت نفت، در داخل و خارج آن سازمان است. ما پیگیری بازگشت اسناد نفتی یا مرتبط به نفت را از سازمان‌های مرتبطی که ممکن است در دستگاه‌های خود داشته باشند، انجام می‌دهیم.

او دستگاه‌های دولتی مانند وزارت امورخارجه، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی و آستان قدس رضوی را از جمله دستگاه‌هایی می‌داند که احتمال وجود اسنادی دررابطه با نفت در آن‌ها وجود دارد و ادامه می‌دهد: در رایزنی با آن‌ها قرار شد مالکیت این اسناد را به صنعت نفت بدهند، بنابراین بررسی اولیه توسط کارشناسان سندی انجام و با آماده‌سازی آن‌ها، این اسناد روی سیستم اسنادی ما قرار گرفته و نگهداری می‌شوند.

نعمت‌الهی با بیان این‌که این اسناد به مناسبت‌های مختلف و براساس موضوع‌های خاص به نمایش درمی‌آیند، بیان می‌کند: احتمالا این سه‌هزار سند هر کدام دارای موضوعات مختلفی هستند، بنابراین از بین آن‌ها اسناد مناسب انتخاب می‌شوند تا آماده‌سازی و از طریق سیستم اینترنتی به پژوهشگران عرضه شوند.

مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت با تاکید بر این‌که در حال حاضر اسناد منتقل‌شده در مرکز اسناد صنعت نفت قرار دارد و بررسی‌های کارشناسانه قرار است روی آن‌ها انجام شود، ادامه می‌دهد: کارشناسان ما در  آستان قدس این سه‌هزار سند را در این مرحله شناسایی کرده‌اند و باز هم تلاش می‌کنند تا اگر سندی موجود باشد، در اختیارمان قرار گیرد.

او همچنین با اشاره به  پیگیری‌های کارشناسان این مرکز با مجلس شورای اسلامی برای شناسایی اسناد مربوط به صنعت نفت در آن نهاد، بیان می‌کند: در حال رایزنی با مجلس هستیم تا لیست آن‌ها نیز آماده شود، همچنین یک توافق‌نامه بین ما امضا شده‌ تا همه‌ اسناد نفتی در مجلس را مکتوب کرده و منتشر کنیم.

نعمت‌الهی با اشاره به  شناسایی و انتقال یکسری سند تاریخی با موضوع نفت از وزارت امورخارجه به مرکز اسناد نفت، اظهار می‌کند: تا کنون در چند بخش مختلف، چندهزار سند در وزارت امورخارجه نیز شناسایی و به مرکز اسناد صنعت نفت منتقل شده‌اند.

۲۵ میلیون سند تاریخی نفتی در کشور شناسایی شده‌اند

او با بیان  این‌که در حال حاضر حدود ۲۵ میلیون برگ سند در مرکز صنعت نفت ایران جمع‌آوری شده‌اند، بیان می‌کند: در مرحله اول شناسایی، جمع‌آوری و آماده‌سازی اسناد انجام می‌شود، که با توجه به حجم کار، بسیار وسیع خواهد بود. از سوی دیگر به مرور اطلاعات وارد سیستم سایت مرکز اسناد می‌شوند که برای همه پژوهشگران قابل رویت باشند. با آماده‌سازی اسناد، آن‌ها هم به نمایش گذاشته شده و هم به صورت حرفه‌ای و استاندارد نگه‌داری می‌شوند.

رییس مرکز اسناد و موزه صنعت نفت همچنین درباره‌ قدمت اسناد به‌دست‌آمده توضیح می‌دهد: این اسناد دوره‌ قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم و همچنین دوره‌های معاصر و اوایل انقلاب اسلامی را شامل می‌شوند. حتی اسنادی در اختیار داریم که متعلق به زمان رواج نفت در منطقه خراسان بوده است.

نعمت‌الهی «ورود نفت»، «شرکت‌های ایرانی و خارجِ فعال در منطقه»، «همکاری‌های نفتی با کشورهای همجوار استان»، «وارد کردن نفت از کشورها»، «توزیع فرآورده‌های نفتی در منطقه»، «مراودات داخلی بین نفت و مجموعه‌ی سازمان‌های آن زمان»، «آمارهای مورد نیاز منطقه»، «اسنادی درباره‌ قراردادهای منعقده با آستان قدس رضوی» و «مکاتبات اداری قدیمی» را از جمله موضوعات مرتبط با اسناد منتقل‌شده به مرکز اسناد و موزه صنعت نفت عنوان می‌کند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
عزت‌الله مهرآوران:
«خبرگزاری ایسنا» عزت‌الله مهرآوران با بیان اینکه مهم‌ترین علت ضعف آثار طنز در سال‌های اخیر محدودیت‌ها بوده است، گفت: «طنز شکل اندیشمندانه خنده است. محدودیت‌هایی که برای کمدی و طنز ایجاد شده، باعث شده است تا ما فیلم‌نامه‌های طنز نداشته باشیم یا اگر داشته باش...
فرهنگی‌هنری
مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر اعلام کرد
«خبرگزاری ایسنا» مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر با بیان اینکه حدود ۴۸۰۰ بیمار نادر در کشور شناسایی شده‌اند، گفت: بیماری‌های آلوپسی، دیستروفی عضلانی، نوروفیبروماتوز و بیماری EB از شایع ترین بیماری‌های نادر در کشور هستند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» پنجاه ونهمین دوره بخش هفته منتقدان کن که امسال به دلیل بحران جهانی کرونا لغو شده است فهرست فیلم های خود را منتشر کرد.
فرهنگی‌هنری
فرهاد حسن‌زاده:
«خبرگزاری ایسنا» فرهاد حسن‌زاده از نظارتی می‌گوید که مانع نوشتن مسائل کودکان و نوجوانان می‌شود و ادبیات را بی‌خاصیت می‌کند. او همچنین می‌گوید بچه‌ها دوست دارند رمان‌های عاشقانه بخوانند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری پیش‌بنی می‌کند: از نیمه تیرماه رفت و آمدهای گردشگری ایران با کشورهای همسایه، از سر گرفته شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شبکه هفت سیما، مسعود احمدی افزادی، مدیر شبکه آموزش سیما در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سی و یکمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر لزوم تحول در امور مختلف از جمله مسائل آموزشی کشور از آ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» گوردَخمه‌ی بیش از دو هزارساله‌ی «آبشخور رستم» در شهر مَرودشت، امروز به مکانی برای یادگاری‌نویسی‌هایی تبدیل شده که انجام دهندگان آن نیز به نظر می‌رسد هدفی از انجامش ندارند.
فرهنگی‌هنری
/ آتش‌سوزی روال طبیعی محوطه‌های تاریخی می‌شود؟ /
«خبرگزاری ایسنا» این بار آتش به جان علف‌های هرز محوطه‌ی سایت تاریخی «ربع رشیدی» افتاد، محوطه‌ای تاریخی در منطقه‌ای که معمولا گرمای کمتری را در طول سال تجربه می‌کند، اما این‌بار گرمای هوا هشدارهای سالیانه‌ی فعالان میراث فرهنگی را در این محوطه‌ی تاریخی ثبت ش...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» محمود علمی، بنیانگذار انتشارات بدرقه جاویدان درگذشت.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی صدا و سیما، علی دارابی معاون امور استان‌های صدا و سیما در یادداشتی که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده، به مساله‌ای به نام CNN زدگی پرداخته است. وی در ابتدای این یادداشت با اشاره به راه‌اندازی نخستین شبک...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است