فرهنگی‌هنری 16:42 - 28 مهر 1398
مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت خبر داد:‌ سه‌هزار سند نفتی و مرتبط با صنعت نفت در آستان قدس رضوی شناسایی و برای مرمت، نگه‌داری و حفاظت و مطالعه به تهران منتقل شدند.

انتقال ۳۰۰۰ سند تاریخی نفتی به تهران

اکبر نعمت‌الهی در گفت‌وگو با ایسنا توضیح می‌دهد: به دنبال ایجاد مرکز اسناد در وزارت نفت، یکی از تلاش‌های مرکز اسناد، جمع‌آوری اسناد قدیمی صنعت نفت، در داخل و خارج آن سازمان است. ما پیگیری بازگشت اسناد نفتی یا مرتبط به نفت را از سازمان‌های مرتبطی که ممکن است در دستگاه‌های خود داشته باشند، انجام می‌دهیم.

او دستگاه‌های دولتی مانند وزارت امورخارجه، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی و آستان قدس رضوی را از جمله دستگاه‌هایی می‌داند که احتمال وجود اسنادی دررابطه با نفت در آن‌ها وجود دارد و ادامه می‌دهد: در رایزنی با آن‌ها قرار شد مالکیت این اسناد را به صنعت نفت بدهند، بنابراین بررسی اولیه توسط کارشناسان سندی انجام و با آماده‌سازی آن‌ها، این اسناد روی سیستم اسنادی ما قرار گرفته و نگهداری می‌شوند.

نعمت‌الهی با بیان این‌که این اسناد به مناسبت‌های مختلف و براساس موضوع‌های خاص به نمایش درمی‌آیند، بیان می‌کند: احتمالا این سه‌هزار سند هر کدام دارای موضوعات مختلفی هستند، بنابراین از بین آن‌ها اسناد مناسب انتخاب می‌شوند تا آماده‌سازی و از طریق سیستم اینترنتی به پژوهشگران عرضه شوند.

مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت با تاکید بر این‌که در حال حاضر اسناد منتقل‌شده در مرکز اسناد صنعت نفت قرار دارد و بررسی‌های کارشناسانه قرار است روی آن‌ها انجام شود، ادامه می‌دهد: کارشناسان ما در  آستان قدس این سه‌هزار سند را در این مرحله شناسایی کرده‌اند و باز هم تلاش می‌کنند تا اگر سندی موجود باشد، در اختیارمان قرار گیرد.

او همچنین با اشاره به  پیگیری‌های کارشناسان این مرکز با مجلس شورای اسلامی برای شناسایی اسناد مربوط به صنعت نفت در آن نهاد، بیان می‌کند: در حال رایزنی با مجلس هستیم تا لیست آن‌ها نیز آماده شود، همچنین یک توافق‌نامه بین ما امضا شده‌ تا همه‌ اسناد نفتی در مجلس را مکتوب کرده و منتشر کنیم.

نعمت‌الهی با اشاره به  شناسایی و انتقال یکسری سند تاریخی با موضوع نفت از وزارت امورخارجه به مرکز اسناد نفت، اظهار می‌کند: تا کنون در چند بخش مختلف، چندهزار سند در وزارت امورخارجه نیز شناسایی و به مرکز اسناد صنعت نفت منتقل شده‌اند.

۲۵ میلیون سند تاریخی نفتی در کشور شناسایی شده‌اند

او با بیان  این‌که در حال حاضر حدود ۲۵ میلیون برگ سند در مرکز صنعت نفت ایران جمع‌آوری شده‌اند، بیان می‌کند: در مرحله اول شناسایی، جمع‌آوری و آماده‌سازی اسناد انجام می‌شود، که با توجه به حجم کار، بسیار وسیع خواهد بود. از سوی دیگر به مرور اطلاعات وارد سیستم سایت مرکز اسناد می‌شوند که برای همه پژوهشگران قابل رویت باشند. با آماده‌سازی اسناد، آن‌ها هم به نمایش گذاشته شده و هم به صورت حرفه‌ای و استاندارد نگه‌داری می‌شوند.

رییس مرکز اسناد و موزه صنعت نفت همچنین درباره‌ قدمت اسناد به‌دست‌آمده توضیح می‌دهد: این اسناد دوره‌ قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم و همچنین دوره‌های معاصر و اوایل انقلاب اسلامی را شامل می‌شوند. حتی اسنادی در اختیار داریم که متعلق به زمان رواج نفت در منطقه خراسان بوده است.

نعمت‌الهی «ورود نفت»، «شرکت‌های ایرانی و خارجِ فعال در منطقه»، «همکاری‌های نفتی با کشورهای همجوار استان»، «وارد کردن نفت از کشورها»، «توزیع فرآورده‌های نفتی در منطقه»، «مراودات داخلی بین نفت و مجموعه‌ی سازمان‌های آن زمان»، «آمارهای مورد نیاز منطقه»، «اسنادی درباره‌ قراردادهای منعقده با آستان قدس رضوی» و «مکاتبات اداری قدیمی» را از جمله موضوعات مرتبط با اسناد منتقل‌شده به مرکز اسناد و موزه صنعت نفت عنوان می‌کند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل دفتر تربیت‌بدنی و فعالیت‌های ورزشی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ۳۸۰ سالن تحت عنوان "کلاس درس تربیت بدنی" را با اولویت مدارس دخترانه در قالب تفاهم نامه‌ای در دست ساخت و تکمیل داریم که ۲۰۰ سالن در هفته تربیت بدنی افتتاح شد گفت: ۱...
فرهنگی‌هنری
گفت‌وگوی ایسنا با یک خبرنگار ژاپنی
«خبرگزاری ایسنا» ایران را دوست دارد، به سینمایش بیشتر علاقه‌مند است و وقتی اسمی از ایران می‌آید یا ایرانی‌ها را می‌بیند، سعی می‌کند با زبان فارسی که در یاد دارد، کمی خودمانی صحبت کند و از علاقه‌اش به ایران بگوید.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» سه سال بعد از تغییر قیمت ورودی موزه‌ها و بناهای تاریخی زیر نظر میراث فرهنگی و به دنبال مصوبه‌ای که هیات دولت براساس اعلام مسؤولان این سازمان، در اوایل دهه ۹۰ تصویب کرده، قیمت ورودی موزه‌ها و بناهای تاریخی زیر نظر این وزارتخانه تا چند درصد ا...
فرهنگی‌هنری
ایسنای ۲۰ساله در نگاه رونامه‌نگاران پیشکسوت
«خبرگزاری ایسنا» رضا قوی‌فکر، روزنامه‌نگار پیشکسوت، «سرعت انتقال خبر»، «حرمت گذاشتن به پیشکسوتان مطبوعات و رسانه» و «بی‌طرف بودن» را از ویژگی‌های بارز ایسنا برشمرد.
فرهنگی‌هنری
رئیس شبکه هپاتیت ایران تشریح کرد
«خبرگزاری ایسنا» رئیس شبکه هپاتیت ایران درباره وضعیت تامین و دسترسی به داروهای هپاتیت در کشور توضیح داد.
فرهنگی‌هنری
وزیر آموزش و پرورش:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر آموزش و پرورش از تامین سهمیه سوخت مورد نیاز سرویس مدارس خبر داد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» پنجمین دوره «جشن ملی مترجمان» با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمود صابری کارگردان برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی از جمله «کوی نشاط» و «پیش نمایش» حدود یک هفته پیش به دلیل تصادف در بیمارستان بستری شد. وی هنوز در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان فیروزگر بستری است و از وضعیت عمومی بهتری برخور...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» برخی درمان‌های گیاهی تاثیر شیمی درمانیِ سرطان را کاهش می‌دهند و از این رو به بیماران توصیه می‌شود پیش از مصرف هر نوع داروی گیاهی پزشک خود را مطلع کنند و از پزشکان نیز خواسته شده پیش از شروع شیمی درمانی در این باره از بیماران سوال نمایند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» تکنیکی که پشه‌های نر را با استفاده از پرتونگاری عقیم می‌کند به زودی به‌عنوان بخشی از تلاش‌های سازمان جهانی بهداشت برای کنترل بیماری‌هایی چون چیکونگونیا، تب دِنگی و زیکا مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

زندگی سالم و موفق
نیازمندیهای پزشکی پیراپزشکی وزیبایی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است