اجتماعی 18:04 - 27 دی 1398
در بسته هفتگی اخبار اجتماعی ایسنا بخوانید
سیل، نیازهای سیل‌زدگان و پیامدهای بهداشتی و زیست محیطی آن و همچنین حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و شناسایی اجساد جان‌باختگان آن از سوی پزشکی قانونی، در صدر اخبار تحریریه اجتماعی ایسنا در هفته‌ای که گذشت، بود.

"سیل" و "سقوط هواپیما" در هفته‌ای که گذشت...

به گزارش ایسنا؛ سیل، بزرگ‌ترین مخاطره حال حاضر در جهان است و طبق مطالعات، مخاطره‌ای که بیشترین جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، سیل است. البته از نظر تلفات بر جای گذاشته، زلزله در رتبه اول مخاطرات قرار می‌گیرد و نکته قابل توجه این است که ایران پس از چین و اندونزی، سومین کشور زلزله‌خیز جهان شناخته شده است. این جملات، بخشی از اظهارات دکتر محمد اسماعیل مطلق - مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت است که به بررسی جایگاه ایران در بروز بلایا پرداخت و مهم‌ترین اقدامات وزارت بهداشت در این زمینه را نیز برشمرد.

در هفته‌ای که گذشت، جاری شدن سیل در بخشی از مناطق کشور بویژه در سیستان و بلوچستان خبرساز شد؛ جدای از امدادرسانی‌ها و دغدغه‌ها و مشکلاتی در این زمینه، مسایل بهداشتی در مناطق سیل‌زده و خطر بروز برخی بیماری‌های واگیردار از جمله نگرانی‌ها برای سیل‌زدگان بود؛ به طوری که وزارت بهداشتی‌ها اعلام‌ کردند که به دنبال اعلام سازمان هواشناسی و هشدار وقوع سیلاب در برخی مناطق چند استان از هفته گذشته، تیم‌های واکنش سریع بهداشتی در آماده‌باش بوده و برای کاهش بروز بیماری‌ها اقدامات مقتضی نیز در حال انجام است. واکسیناسیون آنفلوآنزا برای سیل‌زدگان پرخطر و همچنین دارورسانی به بیماران خاص این مناطق از جمله دیگر اقداماتی بود که بر آن تاکید شد.

وزیر بهداشت نیز به همراه تیمی از وزارت بهداشت جهت بررسی مشکلات مناطق سیل زده راهی سیستان و بلوچستان شد. وی از خسارت حدود ۷ میلیاردی به زیرساخت‌های حوزه سلامت در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر خبر داد و درعین حال بر لزوم تامین آب آشامیدنی و جمع آوری لاشه حیوانات تاکید کرد و از آغاز ساخت ۳۳ پایگاه اورژانس در این استان خبر داد.

با فروکش کردن آنفلوآنزای H۱N۱ طی چند هفته گذشته، اما نوع B آنفلوآنزای فصلی و احتمال افزایش موارد آن در هفته‌های آتی از دیگر اخبار پرمخاطب تحریریه اجتماعی ایسنا در هفته‌ای که گذشت بود؛ به طوری که  دکتر محمدمهدی گویا – رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به ایسنا اعلام کرد که هرچند این نوع از ویروس هنوز همه‌گیر نشده اما احتمال افزایش موارد آن در هفته‌های آینده وجود دارد. وی همچنین از آمادگی برای ارایه خدمات در صورت بروز همه‌گیری این نوع از آنفلوآنزا خبر داد.

از بررسی سند جامع سرمایه گذاری توسط اعضای شورای شهر تهران تا جمع‌آوری کمک برای سیل زدگان توسط شهرداری

در هفته گذشته شورای اسلامی شهر تهران بررسی سند جامع سرمایه گذاری در شهر تهران را در دستور کار داشت که نهایتا در دو جلسه این سند با ۳۴ ماده به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید. اما در حاشیه دستور کار اصلی شورای شهر حواشی از استعفای اعضا مطرح شد که با واکنش‌هایی از سوی دیگر اعضا همچون پیشنهاد شورای شهر به «آروین» برای رفتن به مرخصی همراه بود. البته درپی حادثه هواپیمای اوکراینی ریاست و اعضای شورای اسلامی شهر تهران نیز هریک اظهارنظر کردند.

از سوی دیگر پس از افزایش آمار تصادفات جاده ای در برخی نقاط استان تهران به ویژه توسط خودروهای عمومی در شورای ترافیک استان تهران مقرر شد پایگاه‌های سلامت رانندگان و ایمنی خودروها در ترمینال‌های چهارگانه تهران مستقر شود. اما اخبار حوزه شهری در هفته گذشته همانند سایر حوزه ها تحت تاثیر سیل استان سیستان و بلوچستان قرار گرفت در همین راستا از خواست نمایندگان این استان در شورای عالی استانها تا اظهارنظر شهردار تهران درباره کمک به مردم این استان و همچنین اعلام آمادگی آتش نشانی تهران برای اعزام نیرو و نحوه کار شهرداری برای جمع آوری کمک های مردمی برای سیل زدگان از اخبار مهم این حوزه شهری در هفته‌ای که گذشت، بود.

از دیگر اخبار پربازدید هفته گذشته در حوزه شهری می توان به وجود بیش از ۶۰۰۰ دکل در شهر تهران اشاره کرد که توسط مدیر عامل شرکت ارتباط مشترک شهر اعلام شد، شناسایی "آرامستان" جدید در تهران که توسط عضو شورای شهر تهران اعلام شد و در پایان هفته نیز باردیگر خبر انتشار دوباره بوی نامطبوع در شهر تهران بود که با واکنش مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران و معرفی گوگرد به عنوان منشاء این بو همراه بود.

از لوازم ضروری برای سیل‌زدگان تا بسته معیشتی و وام ازدواج

رد صلاحیت های برخی از کاندیداهای انتخابات مجلس، طی هفته ای که گذراندیم واکنش‌های متفاوتی از سوی احزاب، گروه‌ها و فعالان سیاسی به همراه داشته است تا جایی که معصومه ابتکار - معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری در صفحه توییتر خود در این باره شورای نگهبان را مورد خطاب قرار داد و از انتظارش در خصوص تجدیدنظر در روند بررسی صلاحیت‌ها و لحاظ کردن تنوع و تکثر گفت.

 ابتکار همچنین در گفتگویی با ایسنا از تلاش معاونت متبوعش برای ایجاد محدودیت سنی به منظور دریافت وام ازدواج در قانون بودجه صحبت کرد.

ارسال غذا، دارو، پوشاک و لوازم ضروری و گرمایشی به مناطق سیل‌زده بویژه سیستان و بلوچستان از سوی بنیاد مستضعفان، سازمان بهزیستی، هلدینگ‌های تامین اجتماعی و غیره همچنین پرداخت دو برابری مستمری دی و بهمن مددجویان نهادهای حمایتی در مناطق سیل زده نیز بخشی دیگر از اخبار این هفته تحریریه اجتماعی ایسنا بود که بنابر وضعیت اضطراری در این مناطق طی هفته‌ای که گذشت دارای اهمیت بودند.

و اما بررسی درخواست‌های بازبینی مجدد بسته معیشتی ظرف شش ماه آینده و تمدید مهلت ثبت نام در سامانه معیشتی تا ۳۰دی ماه نیز از آن دسته اخباری بود که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و پر بازدید شد.

دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل و حقوق معلمان مدارس غیردولتی

آموزش و پرورش هم هفته‌ای پر خبر  اما آرامی را پشت سر گذاشت. از جمله خبرهای مهمی که به نظر می‌رسد بازتاب دوباره در روزهای پیش رو خواهد داشت تناقضات آماری بازماندگی و ترک تحصیل در آموزش و پرورش باشد که به گفته یک کارشناس آمارهای ترک تحصیل و بازماندگان از تحصیل برخلاف آمارهای اعلامی آموزش و پرورش بیش از ۹۳۰ هزار نفر را در بر می‌گیرد که ۷ تا ۸ برابر آمارهای اعلامی این وزارتخانه است.

 یکی از معاونان این وزارتخانه در پنلی که با موضوع فقر آموزشی برگزار شد نیز از عدم توانمندی ۳۶ درصد دانش‌آموزان دوره ابتدایی ایرانی در مهارت خواندن گفت و اعلام کرد این اعداد و ارقام تامل برانگیز است.

اعلام حداقل حقوق سال ۹۹ معلمان مدارس غیر دولتی طبق قانون کار، هم از جمله خبرهای خوش برای معلمان شاغل در این مدارس است که خبرنگار ایسنا در گفتگویی که با مدیرکل مدارس غیر دولتی داشت آن را اعلام کرد.

 ترس از هجوم گاندوها به مناطق سیل‌زده و استشمام دوباره بوی نامطبوع در تهران

به دنبال جاری شدن سیل در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان، احد وظیفه - رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور - دو عامل «تغییر پذیری آب و هوا» و «تغییرات اقلیمی» را علت تغییر الگوی بارش‌ها و بارش‌های شدید در جنوب کشور ذکر کرد.

با توجه به آنکه زیستگاه گاندو یا همان تمساح پوزه کوتاه بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان است، در پی جاری شدن سیل در این استان اخباری درباره هجوم این گونه به مناطق سیل‌زده در اوایل هفته جاری منتشر شد، اما سازمان محیط زیست اعلام کرد که تا سه شنبه (۲۴ دی  ماه) گزارشی از هجوم گاندوها به مناطق سیل‌زده دریافت نکرده است.

بوی نامطبوع هفته جاری هم تهرانی‌ها را آزرد؛ به‌ طوری که ۲۵ دی ماه بخش‌هایی از تهران را فراگرفت. شینا انصاری - مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران احتمال داد که گوگرد منشاء این بوی نامطبوع است.

سیل و سقوط هواپیما

اخبار حوادث در هفته‌ای که گذشت عمدتا حول دو اتفاق مهم بود، سیل و سقوط هواپیما. در این هفته پیگیری خبرهای سیل از منابع مختلف انجام و در آخرین آمارهایی که به شکل روزانه از سوی خبرنگاران ایسنا پیگیری شد سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام کرد که ۲۲۲ شهر و روستا در این استان تحت تاثیر سیل قرار گرفته و شش روستا با ۲۴۵ خانوار نیز تخلیه شده‌اند. ( اینجا)

مدیران پزشکی قانونی نیز در نشستی خبری به تشریح اقدامات خود در مورد قربانیان سقوط هواپیما پرداختند که از اینجا و اینجا قابل مطالعه است. همچنین اسامی قربانیان نیز طی مراحل مختلف اعلام شده است.

 در همین هفته یک تغییر هم در میان مدیران ارشد پلیس پایتخت رخ داد و سرهنگ محمد بخشنده که بیش از شش سال ریاست پلیس مبارزه با موادمخدر تهران بزرگ را برعهده داشت بازنشسته شد و سرهنگ حسنوند جایگزین او شد. (اینجا) سردار رحیمی، رییس پلیس پایتخت در مراسم تودیع و معارفه بخشنده و حسنوند به تشریح آمارهایی از اقدامات پلیس مبارزه با موادمخدر پرداخت و بدون نام‌بردن از نام وزارتخانه، از وزارتخانه‌ای که به وظیفه خود در زمینه جداسازی معتادان دارای بیماری عفونی، کبر و صغر سن و ... عمل نمی‌کند انتقاد کرد. ( اینجا)

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور تمهیدات این سازمان برای پیشگیری از شیوع کرونا در مراکز درمان اعتیاد زیر نظر بهزیستی را تشریح کرد و گفت: مراجعین هنگام ورود به مرکز از نظر وجود علایم کرونا ویروس باید غربال شوند. افرادی...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر بیشتر از یک سال از وعده‌های مسئولان برای ساماندهی آشفته بازار خودرو می‌گذرد. پس از جهش قیمت ارز و دلار در سال گذشته یکی از موضوعات ویژه ای که قوه قضائیه به آن ورود کرد پرونده‌های مربوط به خودرو بود. جلسات متعدد دادستانی، سازم...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر بیشتر از یک سال از وعده‌های مسئولان برای ساماندهی آشفته بازار خودرو می‌گذرد پس از جهش قیمت ارز و دلار در سال گذشته یکی از موضوعات ویژه ای که قوه قضائیه به آن ورود کرد پرونده‌های مربوط به خودرو بود. جلسات متعدد دادستانی، تعزیرات...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر رضایی، افزود: فرآیند ثبت نام حج تمتع ۹۹ شامل؛ انتخاب کاروان‌ها، ثبت نام و پرداخت قسط اول تشرف به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌گیرد. وی افزود: برای نام نویسی و انتخاب کاروان نیازی به مراجعه دفاتر زیارتی نیست و محدو...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، امین شاهرخی، گفت: مهدهای کودک و مراکز روزانه توانبخشی بهزیستی استان تهران فردا سه شنبه ششم اسفند ۹۸ تعطیل است. وی افزود: این تصمیم به منظور پیشگیری و کنترل شیوع بیماری کرونا اتخاذ شده است. ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری کنی، در چهل و سومین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل که از روز دوشنبه ۲۴ فوریه(۵ اسفند) شروع شده و تا ۲۰ مارس( ۱ فروردین) ادامه دارد، مواضع کشورمان را در زمینه حقوق بشر تبیین ...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل بهزیستی استان تهران از تعطیلی تمام مهدهای کودک و مراکز روزانه توان‌بخشی این استان در روز سه‌شنبه خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مسعود ثقفی سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: تمام مدارس تهران سه شنبه ۶ اسفند تعطیل است. ثقفی تاکید کرد بنا به اعلام مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران تمام مهدهای کودک و مدارس دولتی و غیردولتی تعطیل...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، زهرا صدراعظم نوری، در پاسخ به پرسشی مبنی بر تشریح آخرین اقدامات شهرداری تهران برای مقابله با ویروس کرونا در پایتخت ضمن اشاره به جلسه مشترکی که صبح امروز با مدیران شهرداری در اینباره داشته است، گفت: مسوولیت و مدیریت کرونا ویروس ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، در دیدار «اینازیو کاسیس» وزیر خارجه سوئیس با علی باقری کنی معاون رئیس قوه قضائیه و دبیر َستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، راهکارهای بهبود وضعیت ایرانیان زندانی در آمریکا مورد بررسی قرار گرفت. در این دیدار که در حاشیه نشست ش...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی


زندگی سالم و موفق


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است