اجتماعی 09:20 - 10 فروردین 1399

«دختران انقلاب» در میدان نبرد با کرونا

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقری راد: این روزها کرونا آشنا ترین نام برای مردم جای جای زمین است. بیش از سه ماه است که این موجود عجیب و غریب به جان جهان افتاده و از شرق و غرب جهان گرفته تا کشور خودمان را درگیر کرده است.

اما شیوع کرونا در ایران با تمام کشورها و قاره‌های جهان تفاوت اساسی دارد. در اروپا، آمریکا و حتی آسیا خط مقدم درگیر با کرونا صرفا دولتها هستند و مردم به غیر از ماندن در خانه و مشارکت در حفظ قرنطینه، نقش دیگری در مهار کرونا ندارند.

اما در ایران کرونا حکایت دیگری دارد. نبرد با کرونا در ایران به غیر از دولت به دست مردم نیز در حال انجام است و به جرأت می‌توان گفت که مقابله با کرونا بدون یاری مردم ممکن نبوده و نخواهد بود. این روزها این مهمان ناخوانده مرد و زن یا پیر و جوان نمی‌شناسد و همه را به میدان جهاد کشانده و هرکس در حد توان خود در حال تلاش برای مقابله با ویروس کرونا است.

از جوانانی که شب‌ها به صورت ناشناس در خیابان‌ها قدم می‌گذارند و معابر را ضد عفونی می‌کنند یا آن‌هایی که به درب خانه نیازمندان می‌روند و اقلام بهداشتی توزیع می‌کنند، گرفته تا زنان و دخترانی که در خانه‌ها و کارگاه‌ها به تولید ماسک و دیگر وسایل می‌پردازند، همگی در حال برداشتن قدمی برای ریشه کن کردن کرونا هستند.

در این میان دختران جوان نیز بیکار نمانده و برای کمک به مهار کرونا دست به کار شده‌اند. گروه‌های جهادی در گوشه و کنار شهر مملو از دختران و پسران جوانی است که همگی در حال خدمت و فعالیت هستند. همزمان با آغاز تعطیلات نوروز و حتی پیش از آن، خانه‌های بسیاری تبدیل به کارگاه خیاطی شده و دختران و بانوان در حال دوخت ماسک و لباس‌های مخصوص کادر درمان هستند.

به علاوه در این ایام، شمار زیادی از حوزه‌های علمیه، مساجد، حسینیه‌ها، کارگاه‌ها و دیگر اماکن به محل بلند شدن صدای چرخ‌های خیاطی تبدیل شده است. صدایی که اغلب به دست دختران جوان به گوش می‌رسد و آنها را به تولید شیلد، لباس مخصوص، دستکش و ماسک برای کادر درمان و مردم عادی مشغول کرده است.

توزیع بسته‌های سلامت در محلات توسط دختران جهادی

در این میان مجموعه جهادی دختران انقلاب نیز با نیروهای جوان خود پای در این مسیر گذاشته و با راه اندازی پایگاه در سطح شهر، به توزیع اقلام بهداشتی میان هموطنان می‌پردازد.

بهاره جنگ روی مسئول مجموعه مردمی «دختران انقلاب» در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره فعالیت‌های این گروه می‌گوید: این مجموعه در لبیک به فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم مقابله با حمله بیولوژیکی دشمن و ویروس منحوس کرونا، اقدام به راه اندازی ستادهای مردمی دختران انقلاب به یاد سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، در مناطق محروم شهر تهران کرده است.

جنگ روی افزود: این ستادها به صورت کاملاً مردمی و با حمایت خیرین در مناطق میدان خراسان و شوش، پیروزی، محلاتی، میدان شهدا، بریانک و شهرری، نازی آباد و خیابان دهم فروردین برقرار است.

وی درباره فعالیت این ستادها توضیح داد: در ستادهای مذکور توزیع بسته‌های سلامت و مشاوره به مردم محروم مناطق انجام می‌شود. مشاوره‌های سلامت و خدماتی به صورت غیر حضوری و بدون مراجعه متقاضیان انجام می‌شود.

جنگ روی با بیان اینکه ستادهای مجموعه دختران انقلاب تاکنون در ۷ منطقه راه اندازی شده است، ابراز داشت: این مراکز به تدریج در حال افزایش است و در خبرهای بعدی مناطق جدید نیز به هموطنان اطلاع رسانی می‌شود.

مسئول مجموعه مردمی «دختران انقلاب» با بیان اینکه در برخی از ستادها دوخت ماسک نیز انجام می‌شود، تصریح کرد: در هر مرکز ۵ نیروی فعال برای بوده و به ثبت تماس‌ها و آدرس‌ها می‌پردازند. از ساعت ۵ عصر نیز تمامی اعضا بسته‌های سلامت را میان منازل خانواده‌های مستضعف مناطق توزیع می‌کنند.

وی عنوان کرد: روزانه در هر ستاد ۱۰۰ الی ۱۳۰ بسته بهداشتی شامل ماسک، محلول ضدعفونی، دستکش و غیره میان مردم محلی مناطق توزیع و این بسته‌ها تماماً با کمک خیرین تهیه می‌شود.

جنگ روی در پایان تصریح کرد: ستادهای مردمی دختران انقلاب در مساجد و حسینیه‌های محلات مختلف ایجاد شده و دختران جوان و جهادی در راستای شعار آتش به اختیار رهبر معظم انقلاب در حال خدمت رسانی هستند. شمار داوطلبان نیز در حال افزایش است و تمام برای مقابله با این ویروس با تمام توان تلاش خواهیم کرد.

بانوان بسیجی در خط مقدم مبارزه با کرونا

پیش‌تر نیز مینو اصلانی رئیس بسیج جامعه زنان کشور در گفتگو با مهر، با اشاره بر فعالیت‌های متعدد بانوان و دختران بسیجی در این زمینه گفته بود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا بانوان بسیجی کشور اقدامات متعددی برای مقابله با این ویروس داده و به اموری نظیر ضدعفونی‌کردن محلات، تولید ماسک و لباس‌های ضد عفونی کننده در کارگاه‌های بسیج زنان، برگزاری دوره‌های آموزشی برای خانواده‌ها و توزیع اقلام میان خانوارها پرداخته‌اند.

اصلانی با اشاره بر راه اندازی بیش از ۱۰۰۰ کارگاه تولید ماسک و اقلام بهداشتی در سطح کشور ابراز داشت: این کارگاه‌ها توسط بانوان و دختران بسیجی در حال گردش است و روزانه چند صد هزار تولیدات دارد.

حضور زنان جهادگر در بیمارستان‌ها

وی افزود: به‌علاوه بانوان و داوطلبان گروه‌های جهادی از طرف سازمان بسیج زنان نیز برای کمک به کادر درمان در بیمارستانها حضور یافتند و تا این لحظه ۳ الی ۴ هزار نفر به بیمارستان‌های سطح کشور اعزام شده‌اند.

رئیس بسیج جامعه زنان کشور با اشاره بر دیگر خدمات بانوان بسیجی عنوان کرد: توزیع غذای گرم میان خانواده‌های نیازمند و درگیر کرونا، اهدای بسته‌های معیشتی و بهداشتی به هموطنان مستضعف، آموزش و اقدامات فرهنگی برای خانواده‌ها و ضد عفونی کردن معابر و خیابان‌ها از دیگر اقدامات زنان کشور برای مهار کرونا است و این امور با شدت هر چه بیشتر نیز ادامه دارد.

شیوع کرونا منجر به بسیج و همکاری اقشار مختلف جامعه برای مقابله با این بحران شده است. اتفاقی که ظرفیت‌های پنهان کشور را پدیدار و عامل همدلی هموطنان با یکدیگر شده است. اما در این میان نقش جوانان جهادی در کنار دیگر اقشار به ویژه جهادگران سلامت، برای همیشه در خاطر مردم باقی خواهند ماند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ عبدالوهاب حسنوند بیان داشت: بنا بر اعلام شکایت و گزارش تعدادی از شهروندان تهرانی در محله فلاح تهران مبنی بر فعالیت مشکوک مالک یک باب منزل در زمینه فروش و قاچاق مواد مخدر، پرونده‌ای در این خصوص در پایگاه دهم پلیس مبارزه با...
اجتماعی
سخنگوی شورای شهر تهران:
«خبرگزاری ایسنا» سخنگوی شورای شهر تهران تاکید کرد : باید از تصمیم‌گیری های خلق الساعه مرتبط با شهروندان اجتناب کرد و به نظر می رسد نظام توزیع اختیارات در بحث کرونا به درستی تعیین و تکلیف نشده است.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، رسانه‌ها در بحبوحه بحران کرونا، همچون سایر مشاغل و اصناف درگیر آسیب‌های کرونا شدند. از همین رو وزارت ارشاد تصمیم گرفت برای حمایت حداقلی از رسانه‌ها، موضوع پرداخت حق بیمه خبرنگاران شاغل در رسانه‌ها را برای مدت سه ماه مطرح کرد و ق...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» ماموران کلانتری پایانه غرب بیش از شش هزار دستگاه تلفن همراه قاچاق را از انبار توشه پایانه مسافربری غرب کشف کردند.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» محمد کرمی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص خبرهای منتشر شده از حمله ملخ‌ها به تهران اظهار داشت: ملخ‌ها به تهران حمله نکردند، ملخ‌های مشاهده شده در جنوب تهران مربوط به تخم گذاری‌های یک و دو سال گذ...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» رییس پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ از کشف بیش از 4000 جلد کتاب ممنوعه در اجرای طرح برخورد با عاملان فروش کتب غیرمجاز و ممنوعه در محدوده خیابان انقلاب خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» صندوق بازنشستگی کشوری در اطلاعیه ای پیرامون ارائه تسهیلات ازدواج فرزندان اعلام کرد که تاریخ عقدنامه فرزندان بازنشستگان، موظفین و همسر وظیفه بگیر برای دریافت تسهیلات ازدواج، از اول خرداد به اول فروردین ۹۸ تغییر یافت.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» جانشین رییس پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ از کشف 46 دستگاه خودروی احتکار شده از انباری در محدوده میدان انقلاب خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار علی ذوالقدری در تشریح این خبر، اظهار داشت: صبح روز سوم خرداد ماه، مأموران پایگاه هشتم پلیس امنیت عمومی طرح بازدید و نظارت از واحدهای صنفی کتابفروشی در محدوده میدان و خیابان انقلاب و برخورد با عاملان فروش و انتشار کتاب‌های...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» سرهنگ داوود معظمی گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در تشریح این خبر گفت: مجرمان در فیشینگ با تماس تلفنی تلاش می‌کنند به اطلاعات بانکی شما دست یابند. مجرمان فضای مجازی با تکنیک‌های مهندسی اجتماعی اقدام به سرقت اطلاعات کاربران و برداشت‌های غیرمجاز از ح...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است