استانی 11:15 - 07 آذر 1401

حکایت معدنی که روی سیم برق پا گذاشت/ خطر در کمین شبکه برق گیلان

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها، بهرام قربانپور: امروز برق به عنوان یکی از اساسی‌ترین نیازهای بشر به شمار می‌رود تا جایی که قطعی چند ثانیه‌ای برق در دنیا منجر به خسارت چند هزار میلیارد دلاری به بخش‌های صنعتی، تولیدی و خدماتی می‌شود.

با پیشرفت تکنولوژی و قرارگیری دنیا بر مدار علم و دانش، از وابستگی بشر به برق نه تنها کاسته نشد بلکه نیازها چند برابر شده است. زندگی بشر با صنعت برق عجین شده و این وابستگی شدید سبب شده تا ارزش و جایگاه خاصی در دنیا برای خود دست و پا کند.

شاید اگر از هزینه‌های تولید یک وات برق و یا احداث تشکیلات نیروگاهی برای تولید برق با خبر باشیم اینگونه بی رحمانه آن را مصرف نمی‌کنیم. برای ساخت یک نیروگاه تولید باید هزینه‌های زیادی پرداخت کرد قطعاً آگاهی از این موضوع می‌تواند به مصرف درست انرژی کمک کند.

نزدیکی معدنی در جنوب گیلان و شهر رستم آباد به خط انتقال و شبکه مهم توزیع برق و فعالیت‌های معدنی و همچنین رانش زمین باعث شده تا خطراتی برق گیلان و حتی کشور را تهدید کند.

حکایت معدنی که روی سیم برق پا گذاشت/ خطر در کمین شبکه برق گیلان

فونداسیون دکل جدیدالاحداث در معرض رانش قرار دارد

«مهران صدر ممتاز» رئیس اداره تعمیرات خطوط برق منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه معدن سنگ لاشه شمام رستم آباد در سال ۸۹ مجوز بهره برداری گرفته است، اظهار کرد: برداشت نامتعارف، رانش زمین و جابجایی توده عظیمی از خاک در این معدن فعالیت سبب شد از طریق پیگیری‌های قانونی متوقف شد.

وی با اشاره به خطرات احتمالی معدن به شبکه انتقال برق، افزود: با دریافت گزارش رانش در حوالی معدن و دکل‌های انتقال برق در سال ۹۴ پیگیری قانونی و مکاتبه با صمت در دستور کار قرار گرفت و در سال ۹۵ موفق به توقف فعالیت معدن در این منطقه شدیم.

رئیس اداره تعمیرات خطوط برق منطقه‌ای گیلان با اشاره به قرارگیری معدن از محل خط انتقال ۲۳۰ کیلوولت سیکل گیلان به لوشان و ۲۳۰ کیلوولت سیکل گیلان به سفیدرود، بیان کرد: این خطوط به شبکه سراسری انتقال برق متصل هستند و از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و آسیب آنها سبب فروپاشی بخشی از شبکه برق گیلان می‌شود.

صدرممتاز به انتقال ۶۰ متری یکی از دکل‌های خطوط انتقال در اطراف معدن سنگ لاشه شمام رستم آباد، اضافه کرد: عملیات انتقال دکل خطوط برق با اعتبار بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان در سال ۹۶ انجام شد اما رانش مجدد زمین در پایین دست دکل، خطر فرو ریختن آن را چند برابر کرده است.

وی با اشاره به رانش زمین در معدن سنگ لاشه شمام، افزود: فونداسیون دکل جدیدالاحداث در معرض رانش قرار دارد و باید چاره دیگری برای برون رفت از این بحران اندیشید.

معذوریت‌های حقوقی سد راه پروژه تغییر مسیر خط انتقال برق در رستم آباد است

رئیس اداره تعمیرات خطوط برق منطقه‌ای گیلان از تغییر مسیر خطوط ۲۳۰ کیلوولت سیکل گیلان به لوشان و سیکل گیلان به سفیدرود در رستم آباد خبر داد و اضافه کرد: دکل‌های خطوط انتقال را باید از محدوده معدن دور کنیم و اجرای این عملیات باید سرعت بخشیده شود.

صدرممتاز با بیان اینکه معذوریت‌های حقوقی سد راه پروژه تغییر مسیر خط انتقال برق در رستم آباد است، گفت: سرعت بخشی به اجرای پروژه منوط به رفع معارضین و برداشتن موانع حقوقی است.

وی با اشاره به خطر احتمالی رانش زمین و فرو ریختن دکل‌ها و تبعات جبران ناپذیر آن، افزود: حرکت و رانش زمین غیرمترقبه بوده و ممکن است با زلزله، بارندگی‌های شدید و وقوع سیل و یا فعل و انفعالات زمینی دکل فرو بریزد و باید هر چه سریع‌تر جابجایی دکل‌ها و تغییر مسیر انجام شود.

حکایت معدنی که روی سیم برق پا گذاشت/ خطر در کمین شبکه برق گیلان

اجرای پروژه تغییر مسیر خطوط بیش از ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

رئیس اداره تعمیرات خطوط برق منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه اجرای پروژه تغییر مسیر خطوط بیش از ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، گفت: پیش بینی اعتبار صورت گرفته و با رفع موانع حقوقی پروژه در مسیر اجرا قرار می‌گیرد.

صدرممتاز با بیان اینکه رفع مشکلات حقوقی و کسب رضایتمندی معارضین گام مهم اجرای پروژه تغییر مسیر است، تصریح کرد: تا زمانی که رضایت معارضین جلب نشود و مشکلات حقوقی از سر راه برداشته نشود عملاً اجرای پروژه امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به خسارات جبران ناپذیر خارج شدن شبکه از مدار افزود: رانش زمین و فرو ریختن دکل منجر به بازگشت برق تولید شده به نیروگاه شده و پدیده حبس تولید اتفاق می‌افتد که خسارات زیانباری را به زیرساخت‌های نیروگاهی وارد می‌کند و باید جلوی این پدید را گرفت.

رئیس اداره تعمیرات خطوط برق منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه پرداخت خسارت‌های وارد شده به صنعت برق متوجه معدن دار است، گفت: با تشکیل پرونده و از طریق واحد حقوقی پیگیر مطالبات و خسارت از ناحیه معدن دار هستیم.

صدرممتاز با اشاره به اهمیت موضوع رانش دکل برق در معدن سنگ لاشه شمام رستم آباد، تصریح کرد: قبل از هر اتفاق ناگواری باید با انتقال دکل‌ها و تغییر مسیر جلوی بحران را گرفت.

ورود دستگاه قضائی در مسئله معدن سنگ لاشه شمام

تقویت زیرساخت‌های تولید، انتقال و توزیع برق امری بسیار حیاتی است بویژه زمانی که مردم، صنایع و واحدهای تولیدی و خدماتی به شدت نیاز اساسی به برق دارند حساسیت این موضوع بیشتر می‌شود.

اما اینکه درست در محل انتقال شبکه برق سراسری، مجوز احداث معدن داده می‌شود خود جای تأمل بسیار دارد، اگر چه صدور مجوزها برای فعالیت معدن در زمان گذشته اتفاق افتاده است اما عدم دور اندیشی، نظارت نادرست و شاید منفعت طلبی برخی افراد در سنوات گذشته سبب شده تا امروز یا فردای نزدیک با بحران جدی مواجه شویم، بحرانی که فقط متوجه گیلان نیست و بخش عظیمی از شبکه سراسری برق کشور را درگیر این بی تدبیری‌ها و منفعت طلبی‌ها خواهد کرد.

جدا از پیگیری‌های قضائی و حقوقی که باید در خصوص مسببان صدور مجوز فعالیت معدن سنگ لاشه شمام رستم آباد صورت بگیرد، انتظار می‌رود معذوریت‌های حقوقی و قانونی اجرای پروژه تغییر مسیر انتقال خطوط برق در منطقه مزبور هرچه سریع‌تر رفع شود.

ورود دستگاه قضائی در این خصوص می‌تواند کارها را برای اجرای پروژه و جلوگیری از بحران احتمالی سرعت ببخشد.


11749963
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌عمومی اداره کل راه‌آهن جنوب شرق کشور، با توجه به هشدارهای هواشناسی مبنی بر وزش باد شدید و طوفان ‏گردوخاک و همچنین کاهش شدید دید‬ افقی، حرکت قطار ‏مسافری زاهدان _ تهران مورخ روز چهارشنبه ۱۹ بهمن لغو شد‌.‌ شایان ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، ظهر چهارشنبه پرواز شماره ۸۴۳/۸۴۲ تهران - ایلام - تهران شرکت هواپیمایی آسمان به علت شرایط جوی لغو شد. سامانه بارشی که از امروز وارد آسمان استان شده، بارش برف را در مناطق مختلف استان دنبال داشته است. ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین حسینی نیا ظهر چهارشنبه در شورای مهارت خراسان جنوبی بیان کرد: خراسان جنوبی به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد در مباحث مهارتی باید به پایتخت مهارتی کشور تبدیل شود. وی با بیان اینکه خراسان جنوبی به لحاظ مهارت‌های حرفه‌ای و ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا ابدالی ظهر چهارشنبه در مراسم افتتاح خانه محیط زیست و کلینیک درمان حیات وحش در چالوس با عرصه جغرافیایی کشور پذیرای ۵۳۲ گونه پرنده و ۱۹۷ گونه پستاندار، ۲۲۱ گونه خزنده، ۱۶۰ گونه آبزی آب‌های داخلی و ۷۱۰ گونه آبزیان آب‌های سا...
استانی
«خبرگزاری مهر» محمد سبزه زاری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: طبق نقشه‌های پیش‌یابی تداوم تأثیر سامانه بارشی تا اواخر روز پنجشنبه در ارتفاعات شمالی و شرقی سبب رگبار و رعد و برق، وزش بادهای متوسط گاهی تندبادهای لحظه‌ای، احتمال ریزش تگرگ و در مناطق سردسیر و ارتفا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، اسماعیل محبی‌پور صبح چهارشنبه در مراسم افتتاح پروژه‌های شهرستان مُهر اظهار کرد: تعداد پروژه‌های عمرانی در استان فارس نسبت به سال گذشته صد در صد افزایش پیدا کرده و هزینه‌هایی که در این زمینه صرف شده سه برابر سال گذشته است؛ در وا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسین عطایی در آئین نکوداشت سالگرد پیروزی انقلاب و افتتاح همزمان ۵۷ طرح کشاورزی استان قزوین صبح چهارشنبه در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد اظهار کرد: نام جهاد کشاورزی با ایثار آمیخته است و این واژه با واژه‌...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، احمدرضا محمدی پیش از ظهر چهارشنبه در آئین افتتاح طرح‌های عمرانی دهه‌فجر در شهرستان بروجن، اظهار کرد: به ۱۰ پروژه اجرای خطوط فاضلاب در کشور اجازه ماده ۲۳ داده شده است که هشت طرح آن مربوط به استان چهارمحال و بختیاری است. وی افزو...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا امام پناهی ظهر چهارشنبه در مراسم افتتاحیه پروژه‌های بخش لشت نشاء اظهار کرد: دولت سیزدهم مصمم است تا به دور از شتابزدگی و تأثیر پذیری از شبهه افکنی ها و تبلیغات سو دشمنان خارجی گام به گام مسیر رفع موانع توسعه، محرومیت‌زدا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حسین برزگر صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: فاز دوم اجرای طرح نان در کشور در ایام‌الله دهه فجر از روز هفدهم بهمن‌ماه آغاز شد و به‌طور رسمی از ۲۵ بهمن در نانوایی‌ها به اجرا گذاشته می‌شود. وی تصریح کرد: پرداخت تشویقی نان...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است