بین‌الملل 18:16 - 07 فروردین 1402

آیا کُردها به پاشنه آشیل اردوغان در انتخابات تبدیل خواهند شد؟

به گزارش خبرگزاری مهر یک تحلیلگر سرشناس مسائل راهبردی امور ترکیه در مقاله‌ای در پایگاه المیادین سرنوشت انتخابات آتی ترکیه را به احزاب کرد نسبت داد.

«حسنی محلی»، روزنامه‌نگار ترک سوری تبار در تحلیلی نوشت اردوغان در شرایطی به فردای روز بعد انتخابات ریاست جمهوری می‌اندیشد که همینک چالش‌ها و مسیر ناهمواری در برابر خود می‌بیند. از سویی، با ائتلاف شش حزب معارض مواجه است و در مقابل، اختلافات داخلی و متحدان حزبی وی چالش دیگر اوست.

چالش‌های داخلی و خارجی اردوغان

حسنی محلی می‌افزاید همگان به یاد دارند چگونه «دولت باغچه لی»، رهبر حرکت حزب ملی‌گرا (MHP) و متحد کنونی یا وزیر کشور فعلی و نایب رئیس کنونی حزب حاکم عدالت و توسعه بر وی چگونه می‌تاختند؛ اما اینک متحدان اردوغان هستند یا چگونه بسیاری از چهره‌های سیاسی همسو با وی از قطار حزب عدالت و توسعه پیاده شدند.

چهره‌های بارزی همچون «عبدالله گل»، متحد دیرین وی یا «احمد داود اوغلو» وزیر خارجه مستعفی، «علی بابا جان» وزیر اقتصاد جوان پیشین وی از او جدا شدند و این دو اینک در جبهه «کمال قلیچدار اوغلو» رهبر حزب جمهوری خواه و رقیب قدرتمند اردوغان به عنوان نامزد ائتلاف ۶ گانه «ملت» حضور دارند.

فاتح اربکان نیز اخیراً از ائتلاف با وی کناره گیری کرد؛ انتقادات تندی که در تریبون رسانه‌ها به فرزندش در یادآوری جایگاه ضد صهیونیستی مواضع پدرش که بارها از همسویی اردوغان و حزبش با رژِیم صهیونیستی می‌کرد و تاکید داشت اردوغان «آلت دست آمریکا و صهیونیزم» است.

مفسر امور ترکیه در ادامه می‌نویسد حتی حرف و حدیث‌های فراونی در محافل سیاسی مطرح است که اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ با زدوبند با «محرم اینجه»، رقیب سیاسی خود از حزب جمهوری خلق مانع از پیروزی حزب متبوع قلیچدار اوغلو شد.

با وجود این، نامزدهای این حزب در انتخابات شهرداری‌ها (۲۰۱۹) شهرداری‌های کلیدی در استانبول، آنکارا، ازمیر، ازنه، آنتالیا و مرسین را تصاحب کردند و برای نخستین بار بعد از ۲۰ سال طعم شکست را چشید.

اما شوک بزرگ اخیر اردوغان لحظه اعلام کناره‌گیری حزب دموکراتیک کرد و متحدان چپ گرایش از کناره‌گیری در انتخابات آتی بود؛ به باور محافل سیاسی این اقدام کردها به منزله مهر تأییدی بر حمایت از قلیچدار اوغلو با هدف افزایش سبد رأی وی است.

نظرسنجی‌ها چه می‌گویند

تحلیلگر با سابقه امور ترکیه خاطرنشان کرد قاطبه نظرسنجی‌های اخیر نشان دهنده پیشتازی ۵۵ تا ۶۰ درصدی قلیچدار اوغلو در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴ ماه می پیش‌رو (۲۴ اردیبهشت) است و ممکن است این اقبال به وی به علت سیاست‌های اقتصادی نادرست اردوغان و عملکردش در زلزله اخیر بیشتر شود.

برگ برنده رقیب اردوغان

حسنی محلی با یادآوری این مطلب که فساد مالی خانوادگی اردوغان و هم حزیی‌هایش در برابر افکار عمومی می‌تواند گزینه محتمل شکست در انتخابات زودهنگام آتی شود، افزود اخیراً قلیچدار اوغلو مدعی فساد ۴۱۸ میلیارد دلاری وی و حزب متبوعش شده و نیز از ناپدید شدن ۱۲۸ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی خبر داده است.

وی پیشتر تاکید داشت در صورت پیروزی این پرونده را پیگیری و خاطیان آن را در دادگاه محاکمه خواهد کرد.

دورنمای روابط آنکارا با سوریه و مصر

تحلیلگر سوری امور ترکیه در ادامه به چالش دیگر اردوغان در سیاست خارجی اشاره می‌کند و خودداری نظام سوریه و مصر در برقراری روابط دوستانه با ترکیه را چالش جدی وی می‌داند، زیرا وی می‌تواند از آن به عنوان برگ برنده تبلیغاتی در میان افکار عمومی داخلی برای پیروزی حزبش استفاده کند.

به باور حسنی محلی، اصرار قاهره و دمشق در تعویق معنادار از سرگیری روابط با آنکارا باهدف تعیین سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری صورت می‌گیرد کما اینکه عدم جدیت مسکو در تشکیل این میانجیگری با توجه به تحولات جاری منطقه و به ویژه آشتی اخیر ایران و عربستان گویای پنبه شدن رشته آرزوهای نئوعثمانی اردوغان است.

سایه سنگین کردها؛ هراس در خیمه اردوغان

حسنی محلی در ادامه تحلیل خود به حمایت تلویحی حزب کردگرای دموکراتیک خلق به عنوان دومین جریان سیاسی بزرگ اپوزیسیون در پارلمان ترکیه از قلیچداراوغلو اشاره می‌کند؛ بااینکه از مدت‌ها پیش با مانع تراشی‌های حزب عدالت و توسعه نزد دادگاه‌های قانون اساسی مبارزه می‌کند.

حزب دموکراتیک خلق کردگرا تقریباً ۱۲ درصد از آرای افکارعمومی ترکیه را از آن خود دارد و این میزان اعتبار، به اعتقاد حسنی محلی می‌تواند تضمینی بر پیروزی حزب جمهوری خلق شود؛ به ویژه آنکه قلیچدار اوغلو اخیراً علاوه بر دیدار با سران این حزب، در میتینگ‌های انتخاباتی بارها وعده حل مشکلات کردها را داده است.

به نوشته حسنی محلی، رویکرد جدید رقیب اردوغان در پرونده کردها می‌تواند خود به خود حلال مناقشه کردها در سوریه باشد.

محافل سیاسی معتقدند مواضع قلیچدار اوغلو در پرونده از سرگیری روابط با سوریه به حل سریع مسئله بحران سوریه و بازگشت آوارگان سوری از خاک ترکیه منجر خواهد شد، زیرا اردوغان به باور ناظران سیاسی هرگز اقرار به شکست در برابر سوریه تن نخواهد داد.

سناریوی هولناک اردوغان برای رهایی از شکست

در پایان، تحلیلگر مسائل ترکیه می‌افزاید چنانچه اردوغان احساس خطر کند؛ با وجود آنکه کنترل شبکه‌های اجتماعی و نیز ۹۰ درصد رسانه‌های خصوصی و دولتی را در اختیار دارد، ممکن است سناریوهای هولناکی برای برون رفت از شکست آماده کند؛ اگرچه بهای سنگینی برای مردم و آینده ترکیه رقم بزند!


11849528
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار بین‌الملل

بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» وزارت دفاع فرانسه در حالی از بررسی طرح اعزام مربی به اوکراین برای آموزش نیروهای این کشور در محل خبر داده که اوکراین از این طرح پاریس به شدت استقبال کرده است.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» وزارت معادن و نفت حکومت طالبان از علاقه شرکت های ایرانی برای سرمایه گذاری در بخش گاز افغانستان خبر داد.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» نخست وزیر اسپانیا با بیان اینکه مادرید کشور فلسطین را به طور رسمی به رسمیت می شناسد، این اقدام را حق مشروع مردم فلسطین دانست.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» طوفان و گردباد شدید در مناطق مختلف آمریکا تاکنون باعث کشته شدن دستکم 22 نفر و زخمی شدن صدها نفر شده است.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» هزاران شهروند مغرب با برپایی تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور، حمله وحشیانه ارتش صهیونیستی به رفح و بمباران چادرهای آوارگان فلسطینی را محکوم کردند.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» رئیس پارلمان لبنان با هشدار به اشغالگران درباره هرگونه حماقت علیه این کشور تاکید کرد اسرائیل قدرت و جرات حمله به لبنان را ندارد و حزب الله و جنبش امل با قدرت در برابر دشمن ایستاده اند و تا زمانی که جنگ غزه ادامه دارد، جبهه جنوب لبنان آرام ن...
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» تجمع کنندگان در مقابل کنسولگری رژیم اسرائیل در استانبول در پاسخ به جنایت این رژیم در رفح اقدام به آتش زدن بنای ساختمان کنسولگری کردند.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در واکنش به اظهارات تهدیدآمیز وزیر کشور پاکستان تاکید کرد سران تحریک طالبان پاکستان (تی.تی.پی) در خاک افغانستان حضور ندارند.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» رئیس جمهور فرانسه در سفر به آلمان و دیدار با مقامات این کشور در مورد وضعیت اروپا، حمایت از اوکراین و خطرات ناشی از افراط گرایان راست در این اتحادیه گفت وگو کرد.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» شهروندان فلسطینی ساکن دیرالبلح در گفتگو با خبرنگار تسنیم در نوار غزه مراتب تسلیت و قدردانی خود را از حمایت و پشتیبانی های شهیدان، ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان، رئیس جمهور و وزیرخارجه فقید ایران ابراز داشتند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است