اجتماعی 12:16 - 14 مهر 1401

قضات با زندانیانی که برایشان حکم حبس صادر کردند، ملاقات کنند

به گزارش خبرگزاری مهر، صبح امروز همایش بررسی اجرای برنامه تحول و تعالی دادگستری کل استان‌ها با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه، غریب آبادی معاون امور بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر، عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه، صاحبکار معاون راهبردی قوه قضائیه، حجت الاسلام و المسلمین صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف، محمدی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران، رحیمی وزیر دادگستری با حضور رؤسای کل دادگستری‌های استان‌های کشور برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی به جان برکفان عرصه نظم و امنیت کشور، بیان کرد: انتظارمان از معاونت راهبردی بسیار زیاد است، دوستان ما در این معاونت به حق زحمت می‌کشند.

وی با بیان اینکه مبارزه جدی با فساد سرلوحه کار دستگاه قضائی است، گفت: مسئولیت بسیار بزرگی بر عهده ما است. امروز براساس اسناد بالادستی در حال تدوین برنامه هستیم تا ببینیم مسیر راه را باید چگونه طی کنیم.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه در خصوص اسناد بالادستی چند موضوع مدنظر معاونت راهبردی است، تصریح کرد: محورهای هشت گانه‌ای که مقام معظم رهبری در هفتم تیر ماه سال جاری مطرح کردند، محورهای شش گانه اعلامی رهبری در حکم انتصاب رئیس قوه قضائیه، محورهای ۱۵ گانه اعلامی رئیس قوه قضائیه در ابتدای سال جاری از جمله این موضوعات است.

وی افزود: این تعداد از موضوعات با یکدیگر همپوشانی دارند و شاید بتوانیم بگوییم تمام این موارد در شش محور به صورت کلی آمده است که توجه به مأموریت‌های قوه قضائیه در قانون اساسی و تحول و تعالی در قوه قضائیه از جمله این موارد است.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با اشاره به اینکه این سند برای ما یک سند بالادستی است که براساس محورهای اعلامی تنظیم شده است، اظهار کرد: موضوع فناوری‌های نوین و تسهیل در خدمت رسانی به مردم یکی از این موارد است که در سند برجسته شده است.

وی افزود: بکارگیری نیروهای صالح، فاضل، جهادی و انقلابی به تعبیر مقام معظم رهبری باید انجام شود، ارج نهادن به قضات پاکدامن، ارتباط با متن مردم باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون اول قوه قضائیه تاکید کرد: هر برنامه‌ای که تنظیم می‌کنیم باید در اجرای یکی از این محورها باشد که هست.

وی افزود: کلیه تدوین برنامه‌های دادگستری‌های سراسر کشور بر عهده معاونت راهبردی است و معاونت اول فقط بر امور نظارت می‌کند، چرا که برخی‌ها تصور می‌کنند که در معاونت اول کارهای اجرایی انجام می‌شود؛ تاکید می‌کنم که به هیچ عنوان اینگونه نیست. برنامه باید ناظر به تمام مأموریت‌های قوه قضائیه باشد، جامع ساده و قابل فهم برای همه باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با تاکید بر اینکه برنامه تحول و تعالی دادگستری کل استان‌ها در مواجه با وضعیت‌های پیش بینی نشده انعطاف پذیر باشد، بیان کرد: در این دوره دست رؤسای کل را در کیفیت اجرای برنامه‌ها باز گذاشتیم، لذا تاکتیک و روش دست آن‌ها است.

وی با بیان اینکه معاونت راهبردی از دادگستری‌ها نتیجه عمل را می‌خواهد، گفت: ما به دنبال تعداد تشکیل جلسات نیستیم بلکه به دنبال این هستیم که در جلسات چه نتیجه‌ای به دست آمده است.

معاون اول قوه قضائیه خطاب به مسئولان قضائی حاضر در جلسه گفت: از موضوع آمار گرایی در رابطه با پرونده‌ها، تعداد تشکیل جلسات، آمار وقوع پیشگیری، تعداد جلسات ملاقات‌های مردمی بیرون بیایید چرا که این‌ها ما را به جایی نمی‌رساند.

وی افزود: اگر اخلاص در کار باشد آمار هم بالا نباشد خداوند ما را بالا خواهد برد، لذا این را به عنوان اصل بپذیرید.

جلسات دادگاه‌های کیفری یک باید به صورت حضوری برگزار شود

حجت الاسلام و المسلمین مصدق اظهار کرد: دادگاه کیفری یک به صورت غیر حضوری نمی‌تواند به کشف حقیقت پی ببرد، باید جلسات دادگاه‌های قتل در دادگاه‌های کیفری یک به صورت حضوری برگزار شود.

وی افزود: برنامه‌ها را باید به سمت حصول نتیجه سوق دهیم و صرفاً برای بالا بردن آمار کار نکنیم. در این دوره کارهای بسیار خوبی انجام شده اما تحول مطلوب و مدنظر ریاست قوه قضائیه تاکنون انجام نشده است.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه قشری مظلوم تر از قشر جامعه قضائی در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: سالم‌ترین قشر در جامعه ایران، جامعه قضائی است.

لزوم نهایی شدن برنامه سند تحول برای ۵ سال آینده تا اسفندماه سال جاری

وی افزود: یکی از مهمترین مسائلی که باید در این جلسه مقدمات آن فراهم شود تدوین نسخه ارتقا یافته سند تحول برای پنج سال آینده از سال ۱۴۰۲ به بعد است که در اسفند ماه سال جاری این اقدام باید انجام شود و برنامه بعدی در خصوص سند را در دست داشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با بیان اینکه این سند باید در تراز انقلاب ارتقا پیدا کند، اظهار کرد: اجرای این سند برای ما بسیار مهم است. روش‌های انجام و اجرای این سند شاید در دادگستری‌های کشور متفاوت باشد اما نتیجه برای ما مهم است.

وی با بیان اینکه باید با قضات همفکری شود، گفت: مطالبه جدی رئیس قوه قضائیه این است که نگاه رئیس کل دادگستری‌ها باید مانند پدر به اعضای پرسنل خود باشد.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: رؤسای کل باید با لایه‌های مختلف دادگستری‌ها که در حال فعالیت هستند ارتباط مستمر داشته باشند تا کارکنان موارد را شخصاً به سمع و نظر آن‌ها برسانند، لذا عزت و منزلت به قضات باید به خوبی و درستی انجام شود.

وی با بیان اینکه کارمندان و قضات با مردم باید رفتار خوب داشته باشند، گفت: موضوع کیفیت رفتارمان را باید با ارباب رجوع حل کنیم تا در این رابطه نارضایتی ایجاد نشود اگر این موضوع حل و فصل شود به اعتقاد بنده ۵۰ درصد موضوع قضائی حل خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با بیان اینکه معاونت راهبردی جلساتی را برای همفکری و بررسی ایرادات و نواقص را داشته باشد، تصریح کرد: راستی آزمایی در ارزیابی برنامه‌ها و پیشرفت در برنامه‌ها برای ما مهم است، از طرفی سرکشی به زندان و ملاقات با زندانیان و بررسی وضعیت زندان‌ها یک اصل است.

قضات با زندانیانی که برایشان حکم حبس صادر کردند، ملاقات کنند

وی افزود: یک قاضی که حکمی ده ساله برای یک زندانی صادر کرده باید به آن زندانی سر بزند، وضعیت او را بررسی کند، شاید آن زندانی در مرور زمان متنبه شده باشد و در آن زمان قاضی می‌تواند از آزادی مشروط برای زندانی خود استفاده کند.

معاون اول قوه قضائیه تاکید کرد: هدف ما از مجازات باز اجتماعی کردن افراد است تا مجرم به اشتباه خود پی ببرد و به جامعه بازگشته و زندگی کند. تعلیق، آزادی مشروط، توبه و نهادهای ارفاقی باید مورد توجه قضات قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مشکل اساسی در رسیدگی به پرونده‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد، گفت: موضوع اطاله دادرسی و اتقان رأی باید مورد بررسی جدی قرار گیرد و برنامه ریزی در این رابطه انجام شود. آیا واقعاً کمبود قاضی است؟ خب اعلام کنید تا این مشکل حل شود آیا مشکل کمبود بودجه است؟ باید اعلام شود.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق گفت: پس از مجتمع اقتصادی از دادگاه‌های تجدید نظر بازدید داشتیم به آمارها مراجعه کردم و مشاهده شد در سال‌های اخیر وضعیت کشور در موجودی و کیفیت رسیدگی خیلی بهتر شده اما باید مشکل را پیدا کنیم.


11703755
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، کتایون ریاحی که به دلیل عملکرد تحریک آمیز در جریان اغتشاشات اخیر و همچنین ادعاهای بدون ارائه سند چند هفته ایست در زندان به سر می‌برد، شب پیش (هشتم مهرماه) با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. کتایون ریاحی در تاریخ ۳۰ آبان در ویلای ...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس شورای عالی استان ها گفت: رفع مشکل آلودگی هوا نیازمند سیاست‌های ملی است. باید قانون هوای پاک به درستی اجرا شود و تمام دستگاه های مسوول پای کار بیایند.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ با آرزوی موفقیت تیم ملی فوتبال کشورمان در بازی با آمریکا، بیان داشت: با توجه به اینکه قاطبه شهروندان به تماشای مسابقه فوتبال ایران و آمریکا خواهند نشست، از این رو به منظور تأمین نظم و...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، پیر حسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر در جریان بازدید از بیمارستان نور افشار که به مناسبت روز پرستار انجام شد، گفت: باید برنامه ریزی لازم را انجام دهیم تا مشکلات بیمارستان نورافشار برطرف شود، به مشکلات تمام بخش‌های بیمارستان رس...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس قوه قضائیه، طی احکامی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد موحدی آزاد را به عنوان رئیس شعبه اول و رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات و حجت‌الاسلام و المسلمین جعفر قدیانی، رئیس شعبه ۱۵ دیوان عالی کشور را به عنوان دادستان انتظامی قضات من...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، احمدرضا عابدزاده، کریم باقری و علی فتح الله زاده با حضور در دفتر دادستان تهران در پیگیری پرونده پرویز برومند دروازه بان اسبق تیم استقلال درخواست مساعدت قانونی و بررسی مجدد این پرونده را داشتند و دادستان تهران ضمن توضیح ابعاد پر...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ علی ولیپور گودرزی رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ مهم‌ترین پرونده‌های خاتمه در پلیس آگاهی را تشریح کرد. در ادامه می‌توانید این پرونده‌ها را مرور کنید: جعل برندهای معروف در تهران سرهنگ کارآگاه علی ولیپور گودرزی در مرور نخستی...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» جلسه رسیدگی به اتهامات مجید رهنورد عامل شهادت دو بسیجی حافظ امنیت در مشهد، امروز ( سه شنبه) به ریاست قاضی سید هادی منصوری در دادگاه انقلاب شهر مشهد برگزار شد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، هفدهمین نشست کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس به میزبانی پادشاهی مراکش در شهر رباط از ۲۸ نوامبر برگزار شده و تا ۳ دسامبر ۲۰۲۲ ادامه دارد قسمیر آداره، سفیر و نماینده دائم پادشاهی مراکش در یونسکو، ریاست این گردهمایی س...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، کاخ سعدآباد امروز هشتم آذرماه تعطیل بود. فردا چهارشنبه نیز این کاخ و مجموعه موزه‌های آن به دلیل سفر «محمد شیاع السودانی»، نخست‌وزیری عراق به ایران تعطیل اعلام شده است. این کاخ هر بار به دلیل برگزاری مراسم تشریفات و استقبال از ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است