فرهنگی‌هنری 09:32 - 04 فروردین 1402
رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: ماه رمضان را «مبارک» نامیده‌اند. علّت مبارک بودن این ماه، این است که راه نجات از آتش و فوز به جنّت است که در دعای روز ماه رمضان [می‌خوانیم‌]: وَ هذا شَهرُ العِتقِ مِنَ النّارِ وَ الفَوزِ بِالجَنَّة.

پای درس آقا| چرا ماه رمضان «مبارک» است؟

به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری فارس، ماه مبارک رمضان یعنی عجین شدن روح و جسم با حقیقت توحید عالم. در این ایام، حال و هوای حیات و زندگی، رنگ دیگری دارد و انسان به راستی درک می‌کند که در فضای خاص و استثنایی قرار گرفته است. در ادامه سخنان رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را در این باره می‌خوانیم.

فرصتی برای توبه و انابه 

ماه مبارک رمضان فرصت انابه است، فرصت رجوع به خدای متعال است، فرصت نورانی کردن دل و طراوت دادن به دل‌هاست و فرصت تضرّع است. از این ایّام باید استفاده کرد. فرصت خوبی است ماه مبارک رمضان، هم [به‌واسطه‌] دعاها در این ماه، چه آنچه‌ مربوط به سحرهاست، چه آنچه‌ مربوط به روزها یا شب‌هاست. دعاهایی است که مضامین آن‌ها دل ما را نرم می‌کند و هم خود نفْس روزه‌داری و توجّه به وظیفه است. ما به این احتیاج داریم.

توجه به ذکر خدا مانع از سیلی خوردن جامعه مسلمین است

جامعه‌ اسلامی و انقلابی ما اگر چنانچه از ذکر الهی و یاد الهی و خشوع در مقابل پروردگار و تضرّع در مقابل پروردگار غافل شود، مطمئنّاً ضربه خواهد خورد، سیلی خواهد خورد، مطمئنّاً ناکام خواهد شد. ما به آن اهداف والا، به آن خواسته‌های مطلوب، در صورتی می‌رسیم که بتوانیم یک تلاش مؤمنانه و صادقانه‌ای را دنبال کنیم و آن جز با توجّه به خدای متعال و افزایش نورانیّت دل و ارتباط دل با خدای متعال ممکن نیست، این آن اغتنام فرصت ماه رمضان است. اساس حرف ما این است، باید مراقب باشیم.(۱۳۹۶/۰۳/۲۲)

چرا ماه رمضان «مبارک» است؟

ماه رمضان را «مبارک» نامیده‌اند، علّت مبارک بودن این ماه، این است که راه نجات از آتش و فوز به جنّت است، که در دعای روز ماه رمضان [می‌خوانیم‌]: وَ هذا شَهرُ العِتقِ مِنَ النّارِ وَ الفَوزِ بِالجَنَّة. آتش و دوزخ الهی و همچنین بهشت و نعیم الهی در همین دنیا موجود است. آنچه در نشئه‌ آخرت تحقّق پیدا می‌کند، باطن همان چیزی است که در اینجاست: «وَ اِنَّ جَهَنَّمَ لَمُحیطَةٌ بِالکفِرین»، جهنّم در همین‌جا، در همین نشئه، در همین زندگی، کافران و ظالمان و معاندان و مخالفان را احاطه کرده است، بهشت هم همین‌جور.

اینکه ما از جهنّم به بهشت برویم، دست خود ماست، در همین‌جا تحقّق پیدا می‌کند و صورت عینی و باطنی و واقعی‌اش در آن نشئه دیده می‌شود. ما می‌توانیم این سفر را، این سِیر از دوزخ بدکرداری، دوزخ بددلی، دوزخ بداندیشی، از این دوزخ که مال این دنیاست را به بهشت نیک‌کرداری، به بهشت نیک‌اندیشی و نیک‌رفتاری و نیک‌خویی انجام دهیم، اسم این حرکت «انابه» است، «توبه» است. لذا در دعا وارد شده است: وَ هذا شَهرُ اِلانابَةِ وَ هذا شَهرُ التَّوبَة»، با انابه، با توبه، عِتق از نار و فوز به جنّت حاصل خواهد شد.(۱۳۹۳/۰۴/۱۶)

روزه به مثابه هدیه خداوند به مؤمنین

مرحوم حاج میرزا جواد آقای ملکی تبریزی - عارف معروف و مشهور و فقیه بزرگوار - در کتاب شریف المراقبات می‌فرمایند: روزه یک هدیه‌ الهی است که خدای متعال این را به بندگان خود و به مؤمنین هدیه کرده است. تعبیر ایشان این است که: الصّوم لیس تکلیفا بل تشریف، روزه را به چشم یک تکلیف نگاه نکنید به شکل یک تشریف و تکریم نگاه کنید، که یوجب شکرا بحسبه، این توجه به فریضه‌ روزه - که تکریم الهی نسبت به بندگان است - خودش مستوجب شکر است. باید خدا را سپاسگزاری کرد.

گرسنگی مقدمه‌ای برای تعقل است

ایشان برای گرسنگی و تشنگی که مؤمنین در ماه رمضان خودشان را ملتزم به آن می‌دانند، فوائد متعددی را بیان می‌کنند که متخذ از روایات و برخاسته‌ از دل نورانی این مرد بزرگ است. از جمله‌ آن‌ها، یا اهمّ آن‌ها - که ایشان خودشان می‌گویند این خاصیت از همه مهم‌تر است - این است که می‌گویند این گرسنگی و تشنگی یک صفائی به دل می‌بخشد که این صفای قلبی زمینه را فراهم می‌کند برای تفکر، که تفکّر ساعة خیر من عبادة سنة. این تفکر از نوع تفکرِ مراجعه‌ به باطن و روح و دل انسان است که حقایق را روشن می‌کند و باب حکمت را بر روی انسان می‌گشاید. از این باید استفاده کرد.(۱۳۹۰/۰۵/۱۶)

پایان پیام/


11846893
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم افتتاحیه همایش بین المللی «انقلاب اسلامی و جامعه معاصر؛ فرصت ها و چالش ها» صبح امروز دوشنبه ۸ خرداد در دانشگاه تهران برگزار شد. محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این‌مراسم گفت: نهضت امام خمینی(ره) از دیدگا...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه نقد و بررسی کتاب «خانه درهم شکسته» نوشته هورست کروگر با ترجمه مینو لعل روشن شنبه ششم خرداد ماه با حضور نرجس خدایی، محمد راغب و مترجم این کتاب برگزار شد. هورست کروگر (۱۹۱۹-۱۹۹۹) دانش‌آموخته‌ فلسفه و ادبیات از دانشگاه فرای...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مونا محمدنژاد پژوهشگر یادداشتی را با عنوان «جایزه‌ای برای حماسه‌سازان داستانی» نوشته که برای انتشار در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است. مشروح متن این‌یادداشت در ادامه می‌آید؛ داستان و داستان‌نویسی به شکل امروزی آن که وام‌...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، آئین بزرگداشت آغاز به کار مجدد مجلات همشهری، چهارشنبه ۱۰ خرداد برگزار می‌شود. چند برند مجلات همشهری مثل ۲۴، تماشاگر، سرزمین من، خانواده، تندرستی، سرنخ، آیه و خردنامه در دوره اخیر در قالب جدید «کتاب-مجله» منتشر شده‌اند و استمر...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «باغ طوطی؛ داستانی درباره زندگی میثم تمار» نوشته مسلم ناصری به‌تازگی توسط انتشارات کتاب جمکران به چاپ دوازدهم رسیده است. مناسبات قبیله‌ای و نوع زندگی، خورد و خوراک مردمان کوفه، محل زندگی و خانه‌های آن‌ها جزئیاتی است که مس...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، دو کارگاه داستان نویسی حسین سناپور به‌زودی توسط مؤسسه فرهنگی هنری افرامانا برگزار می‌شود. این‌دوکارگاه با عناوین کارگاه داستان‌نویسی و کارگاه تحلیل داستان‌های کوتاه کلاسیک و نوشتن داستان در نظر گرفته شده‌اند. در این کارگاه‌ها...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، فرهنگسرای اشراق با برگزاری ویژه برنامه «بچه‌های رستا» فضای مناسب برای گفت‌وگوی نوجوانان را فراهم کرده است. سلسله نشست‌های گفت‌وگو محور ویژه نوجوانان با عنوان «بچه‌های رستا» با هدف ایجاد بستر عملیاتی ویژه نوجوانان جهت مشارکت و گ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» امسال چهار هزار و 350 نفر از خانواده شهدا و ایثارگران، جانباران و آزادگان کشورمان به حج تمتع مشرف می‌شوند. کاروان ویژه جانباران سرافراز، 21 خرداد راهی عربستان خواهد شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» امسال چهار هزار و 350 نفر از خانواده شهدا و ایثارگران، جانبازان و آزادگان کشورمان به حج تمتع مشرف می‌شوند. کاروان ویژه جانبازان سرافراز، 21 خرداد راهی عربستان خواهد شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه 2 هزار امامزاده شاخص داریم، گفت: فضای کالبدی امامزادگان فرصت خوبی برای هیأت‌هاست و تاکنون ۸۰۰ هیأت شاخص در امامزاده، مجلس برپا می‌کنند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است