فرهنگی‌هنری 17:00 - 07 تیر 1401

افتتاح یک کتابفروشی در تهران/شنایا می‌خواهد به آفرینش ادبی برسد

به گزارش خبرنگار مهر، صنعت نشر ایران به دلایل متعددی از پیش از کرونا دچار بحران‌های متعدد شده بود. شیوع کرونا بحران‌ها را جدی‌تر از قبل کرد. اقتصاد نحیف و لاغر این عرصه با تعطیل شدن پی در پی کتابفروشی‌ها خود را نشان داده است. در چنین وضعیتی افتتاح یک کتابفروشی می‌تواند خبر خوبی باشد، چرا که یک معضل جدی در صنعت نشر ایران کمبود ویترین برای کتاب و مسئله پخش در سراسر ایران است. آمارهایی که برخی نهادهای رسمی (از جمله خانه کتاب پس از برگزاری نمایشگاه‌های مجازی) در زمینه کمبود کتابفروشی ارائه کرده‌اند حیرت انگیز است.

به تازگی کتابفروشی و کافه کتاب نشر شنایا به مدیریت فاطمه شادی و ایوب شمسی در خیابان بزرگمهر خیابان نریمان تهران افتتاح شده است. ایوب شمسی درباره این کتابفروشی به مهر گفت: «شنایا» اسم اصیل فارسی برای دختران است به معنای همه چیز دان. ما چند کتابفروشی زنجیره‌ای در ایستگاه‌های مترو و برخی از پاساژها داریم و اگر خداوند یاری کند قصد داریم در هر منطقه‌ای که مردم محلی آنجا نیاز به فضای کوچکی برای دسترسی به کتاب داشته باشند، شعبه‌ای افتتاح کنیم، فارغ از اینکه بازدهی مالی خاصی برای داشته باشد یا نداشته باشد؟

وی افزود: به همراه خانم فاطمه شادی برنامه‌ریزی‌هایی برای رسیدن به اهدافمان انجام داده‌ایم و قصد داریم در آینده‌ای نزدیک به این هدف‌ها برسیم. از شعب مختلف کتابفروشی‌هایمان فعلا توانستیم دو شعبه را به کافه کتاب تبدیل کنیم. معمولا وقتی اسم کافه کتاب در ایران یا تهران به میان می‌آید منظور بیشتر یا کتابفروشی‌ای است که یک دستگاه قهوه‌ ساز هم دارد یا اینکه کافه‌ای است که در آن به عنوان دکور چند تا قفسه کتاب هم چیده شده است. به عبارتی یا کاربری‌اش کاملا کافه است و دکورش کتاب، یا کاربری‌اش کاملا کتابفروشی است با داشتن یک دستگاه قهوه ساز. تصمیم ما این است که به معنی واقعی کلمه کافه کتاب را پیش ببریم و مخاطبان ما هرچند که یک نوشیدنی هم در خدمتشان هستیم، درگیر کتاب باشند. یعنی یا نویسنده، مترجم و ویراستار باشند یا ناشر و کتابفروش و یا کتابخوان حرفه‌ای. دوست داریم اینجا پاتوقی شود برای نوشتن و خلق اثر.

شمسی ادامه داد: ما دوستان کتابخوانی داریم که در اصل آنها ما را به تاسیس کافه کتاب راغب کردند و به ما امیدواری دادند. این دوستان در نقاط مختلف شهر پراکنده هستند و به ما گفتند که اگر چنین کتابفروشی را راه اندازی کنید بهترین مکان برای ماست که در آن بتوانیم کتاب بخوانیم و از لحظاتمان لذت ببریم و اگر استادی هم آنجا باشد که در روند کتابخوانی به مشکل برخوردیم و نیاز به توضیح او داشتیم بتوانیم از او سوال بپرسیم و استفاده کنیم.

مدیر کتابفروشی نشر شنایا اضافه کرد: در کنار اینها تصمیم داریم در محیط کافه کتاب ورکشاپ‌های ویراستاری، نویسندگی، ترجمه، نمایشنامه خوانی و... را هم برگزار کنیم، به همراه چیزی که شخصا دوست دارم و امیدوارم به خوبی بتوانیم آن را پیش ببریم یعنی دوره‌های کتابخوانی. دوره‌های کتابخوانی هم به این صورت است که چند نفر بیاید و یک نفر آنها کتاب را بخواند و توضیح دهد. در نهایت دوست داریم با این ایده‌ها محیط و اتمسفر شنایا را به سمت آفرینش ادبی و هنری سوق بدهیم. هدف ما این است که به محیطی برسیم که در آن آفرینش ادبی و هنری رخ بدهد و ما بگوییم که این کتاب یا کتاب‌ها فرزندان شنایا هستند حال چه خودمان آنها را منتشر کرده باشیم که ناشران دیگر. اگر برنامه‌ها و ایده‌هایمان را به خوبی پیش ببریم می‌توانیم سال‌ها آینده بگوییم که این سلسله مباحث در جامعه فرهنگی و هنری کشور نقطه شروعش در شنایا بوده است. انشالله که به این نقطه خواهیم رسید.

ایوب شمسی در ادامه به برگزاری جلسات نقد کتاب در «شنایا» اشاره کرد و گفت: همچنین برای برگزاری جلسات رونمایی و نقد و همچنین جشن امضای کتاب‌ها برنامه ریزی کرده‌ایم. در این جلسات فقط کتاب‌های نشر شنایا موضوع نخواهد بود. بلکه ناشران همکار نیز می‌توانند کتاب‌های خود را برای برگزاری این جلسات به ما معرفی کنند. حتی ممکن است مولفان نیز کتابی را برای برگزاری جلسه به ما معرفی کنند و فرقی هم ندارد که تاریخ انتشار آن متعلق به چه سالی باشد؟ ما چندان به بعد مادی و اقتصادی این برنامه‌ها توجهی نداریم و این بحث صرفا تاحدی برای ما اهمیت دارد که چراغ این کتابفروشی روشن بماند و به هدفش که آفرینش ادبی است، برسد.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» سیروس همتی نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر درباره سرانجام اجرای نمایش «تمساح» که حدود ۴ سال است وضعیت و نوبت اجرایی آن مشخص نشد، به خبرنگار مهر گفت: ۴ سال است به دنبال اجرای نمایش «تمساح» هستم ولی به دلیل تغییر مدیران و همچنین قول‌هایی که از سوی مدی...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: «سیگاریا رو سوریه نمی‌برن»؛ این عنوان یکی از عناوینی است که روی جلد کتاب حوزه ادبیات پایداری خودنمایی می‌کند و شاید بتوان گفت اصلی‌ترین عامل برای کنجکاوی مخاطب همین عنوانش باشد. حرف از کتاب سیگاریا رو سوریه نمی‌برن...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و ادب: محمدمهدی سیدناصری، مدرس و پژوهشگر حوزه حقوق و روابط بین‌الملل و نویسنده کتاب‌هایی چون: «سازمان ملل متحد را بهتر بشناسیم: ۹۳ پرسش و پاسخ درباره‌ سازمان ملل متحد به انضمام متن منشور سازمان ملل متحد»، «حمایت از حقوق کودکا...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و ادب_ فاطمه ترکاشوند: از جهت منطقی معمولاً انتظار داریم میان ظرفیت شغلی در بازار کار یک رشته تحصیلی با میزان ورودی‌های آن در دانشگاه خصوصاً در مقاطع تحصیلات تکمیلی، ارتباط معناداری وجود داشته باشد. برای جست‌وجو درباره این ار...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره «امید»، همزمان با اعلام آثار منتخب بخش عکس یازدهمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویی امید، هیات انتخاب این بخش نیز از سوی دبیرخانه جشنواره معرفی شد. مهدی اصلانی، محمد معصومی و امید کیوان‌آرا عکس‌...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر- گروه هنر- زهرا منصوری: درست در همین سال‌هایی که سینمای ایران به‌واسطه قهر مخاطبان سایه سنگین رکود حاکم بر گیشه‌ها را تجربه می‌کند و فرآیند عرضه محصولات نمایشی در آستانه ورود به دورانی تازه به‌واسطه فراگیر شدن بسترهای عرضه جدید در فضای م...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» نقطه صفر مرزی، از زیر خاک 2 پلاک 555 و 556 پیدا می‌شود. لودر کار را متوقف کرده است. 2 شهید پیدا می‌شود. اما شرایط خاص این شهیدان باعث می‌شود که خبر خیلی زود به اطلاع نیروهای سپاه برسد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» ستاد امر به معروف و نهی از منکر همه منتقدان طرح‌های عفاف و حجاب ستاد را به جلسه کرسی آزاد‌اندیشی دعوت و نشستی با آنها برگزار کرد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» از سال ۱۲۹۷ شمسی و در دوره احمدشاه قاجار در ایران، شناسنامه صادر شد و از سال ۱۳۰۶ داشتن شناسنامه اجباری شد و از سال ۱۳۱۳ داشتن نام خانوادگی اجباری شد؛ این‌ها داستانی داشت و دردسرهایی جالب و شنیدنی در جامعه ایرانی.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است