استانی 16:56 - 07 تیر 1401

رشد ۳ درصدی متوفیان سوانح کاری در استان قزوین

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی جعفرزاده در نشست خبری با اصحاب رسانه که پیش از ظهر سه‌شنبه در سالن جلسات سازمان پزشک قانونی استان قزوین برگزار شد اظهار کرد: وظیفه پزشک قانونی کارشناسی برای مراجع قضائی است و در پرونده‌هایی که به هر نحوی با سلامت جسم و روان فرد مطرح باشد و قاضی پرونده به صورت مستقیم یا غیر مستقیم قاضی برای صدور رأی و اخذ نظر کارشناسی به ما معرفی می‌کند فعالیت دارد.

مدیرکل سازمان پزشکی قانونی استان قزوین بیان کرد: البته وظایف این سازمان در حوزه‌های دیگر نیز تعریف شده که در راستا کارشناسی پرونده ۶۰ زیر خدمت مختلف برای این سازمان تعریف شده است.

وی افزود: عمده فعالیت سازمان پزشک قانونی در چهار حوزه معاینات بالینی، متوفیات، کمسیون‌ها و آزامایشگاه‌های تخصصی تعریف می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه ۹۰ درصد پرونده‌های سازمان پزشک قانونی مربوط به حوزه معاینات بالینی است ابراز کرد: افرادی که به هر نحوی دچار آسیب جسمی یا روانی شده‌اند و نیاز است که طبق ضوابط قانونی نظر کارشناسی لحاظ شود فعالیت ما در این حوزه‌ها پررنگ‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: حوزه متوفیان تنها سه درصد پرونده‌های ما را تشکیل می‌دهد که در این حوزه مرگ مشکوک، خشن، تعیین علت مرگ و شناسایی هویت با دستور مرجع قضائی انجام می‌گردد.این مسئول با اشاره به اینکه کمسیون تخصصی در حوزه شکایت از کادر درمان و حوزه آزمایشگاهی تمام امور نمونه برداری را به عهده دارد عنوان کرد: بخشی از فعالیت ما در حوزه مدیریت بحران اقتصادی جمله شناسایی اجساد است.

وی مطرح کرد: پزشک قانونی در ۵ شهرستان از جمله تاکستان، آبیک، البرز، بوئین زهرا و قزوین وجود دارد اما نمی‌توان گفت امکانات شهرستان‌ها استاندارد است حتی در حوزه شهرستان قزوین نیازمند دستگاه GSMS هستیم.

جعفرزاده با اشاره به اینکه پروژه پزشک قانونی تاکستان با ۹۰ درصد پیشرفت متوقف شده است تاکید کرد: در حال حاضر ما با یک سوم نیرو انسانی نسبت به چارت مصوب در حال فعالیت است و ساختمان پزشک قانونی قزوین تنها شهرستانی است که مالک آن پزشک قانونی است.

وی سقط غیرقانونی را به عنوان مشمول پرونده‌های پزشک‌قضایی ندانست و با بیا اینکه تنها پرونده‌های قضائی که به پزشک قانونی ارجاع داده شده جز آمار محسوب می‌شوند افزود: از آذرماه سال گذشته تاکنون ۱۰ الی ۱۲ هزار پرونده سقط جنین در کشور وجود داشته است که با ۸ الی ۹ هزار پرونده موافقت شده است که در این راستا مسائلی نظیر نظیر قاضی، رضایت والدین و کارشناسی پزشک قانونی حائز اهمیت است.

مدیرکل سازمان پزشکی قانونی استان قزوین با اشاره به اینکه مسئولین حوزه سقط جنین از پزشک قانونی به مرجع قضائی واگذار شده است عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۳ هزار و ۴۸۶ معاینات بالینی اتفاق افتاده است که از این تعداد ۶۵ درصد آقا و ۳۵ درصد خانم بوده‌اند و شهرستان قزوین در میزان مراجعات رتبه اول در سطح استان و بر اساس جمعیت رتبه ۱۵ در سطح کشور را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: در حوزه مصدومین حوادث ترافیکی آمار ثبت شده ۶ هزار و ۸۵۱ مورد بوده که از این تعداد ۶۸ درصد آقایان بوده‌اند و آمار رشد این حوزه نسبت به سال گذشته بیش از ۵۴ بوده است که البته در این بخش باید به برداشته شدن محدودیت کرونایی اشاره کرد که ما در این حوزه رتبه ۱۳ کشوری را داریم.

این مسئول تشریح کرد: در حوزه حوادث کار مجموع مراجعات ۶۹۷ مصدوم بوده است که ۹۶ درصد این آمار آقا بوده و استان قزوین در رتبه ۱۳ کشوری قرار دارد که این آمار نسبت به گذشته بیش از ۳۱ درصد افزایش داشته است.

جعفرزاده گفت: آمار متوفیان حادثه کار ۳۴ مورد فوتی است که نسبت به سال گذشته رشد ۳ درصدی داشته و رتبه ما در سطح کشور ۸ است که بیشترین علت فوت مربوط به سقوط از بلندی ۱۱ در مورد، برق گرفتگی در ۷ مورد، سوختگی در ۴ و خفگی در ۲ مورد است.

این مسئول اضافه کرد: طبق آماری که از اجساد صادر شده است مرگ غیر طبیعی ۵۹ درصد و۴۱ درصد مرگ طبیعی بوده است و همچنین آمار ثبت شده از علت مرگ ۵۶ درصد در حوزه ترافیک و ۴۴ درصد به علت بیماری قلبی و عروقی بوده است که در این موضوع رتبه اجساد ما در جایگاه کشوری ۴ قرار دارد.

وی تشریح کرد: در سال ۹۹ حدود ۲۰۴ مورد و در سال گذشته ۱۸۳ مورد پرونده سقط جنین به سازمان ارجاع داده شده است که با کاهش ۱۰ درصدی همراه بوده است.

جعفرزاده در پایان عنوان کرد: آمار کمسیون پزشکی سال ۱۴۰۰ در مجموع ۳۶۳ مورد بوده است که نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد افزایش داشته است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» دریافت 20 MB به گزارش خبرنگار مهر، با حضور گسترده و پرشور مردم، مراسم قرائت زیارت حضرت عباس (ع) در روز تاسوعا در حسینیه باب الحوائج بندر دیر برگزار شد. ...
استانی
«خبرگزاری مهر» دریافت 16 MB به گزارش خبرنگار مهر، اجتماع بزرگ خانوادگی ۱۰ هزار نفری عزاداران در غروب تاسوعای حسینی همراه با حضور خانواده معزز شهدا در گرگان برگزار شد. عاشقان ثاراله هم نوا با مداحی حاج حسن جعفری و کربلایی علی شریفی بر سر و سینه زدI و...
استانی
«خبرگزاری مهر» دریافت 75 MB به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با تاسوعای حسینی دلدادگان مکتب ثارالله در آذربایجان غربی عشق و ارادت خود را به حضرت ابوالفضل العباس (ع) علمدار وفادار حسین (ع) ابراز کردند. امروز همزمان با تاسوعای حسینی، دوستداران امام حسین (...
استانی
«خبرگزاری مهر» حجت الاسلام رضا دیلمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: فرهنگ عاشورا، تمدن ساز و تحول آفرین و موجب پویایی و بالندگی در متن جامعه عاشورا بوده و محرم رمز جاودانگی اسلام ناب است. معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی گلستان با بیان اینکه قیام سیدالشهداء (ع) قی...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار سعید کوشکی، گفت: با تصمیم خانواده سردار بی سر مدافع حرم، شهید عبدالله اسکندری بنا شده است پیکر شهید اسکندری در همان مقبره‌ای که سال ۹۶ مردم شیراز برای ایشان احداث کرده‌اند، به خاک سپرده شود. مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سردار احمد ذوالقدر عصر یکشنبه در مراسم یادواره شهدا و یادمان سیل زدگان روستای مرزداران فیروز کوه که با حضور محسن منصوری استاندار و فرمانداران شهرستان‌های فیروزکوه، رباط‌کریم و ورامین برگزار شد اظهار داشت: به مردم این قول را می‌د...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سردار پاسدار حسین نجات عصر یکشنبه در مراسم یادواره شهدا و یادمان سیل زدگان روستای مرزداران فیروز کوه که با حضور سردار ذوالقدر فرماندهان سپاه سیدالشهدا، محسن منصوری استاندار تهران و فرمانداران شهرستان‌های فیروزکوه، رباط‌کریم و ور...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، لطیف صادقی روز یکشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان دهلران اظهار کرد: با توجه به وقوع زلزله ۴ ریشتری امروز همه ادارات و دستگاه‌های عضو ستاد مدیریت بحران شهرستان به حالت آماده باش در آمدند. وی افزود: شهروندان تا ضمن حفظ آرا...
استانی
«خبرگزاری مهر» دریافت 16 MB به گزارش خبرنگار مهر، عصر یکشنبه همزمان با تاسوعای حسینی مردم استهبان اقدام به عزاداری «سینه زنی دوری و زنجیر زنی» در نقاط مختلف شهر کردند. ...
استانی
«خبرگزاری مهر» محمدامین ولی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه متأسفانه شمار مبتلایان به کرونا همچنان رو به افزایش است، افزود: در شبانه روز هیچ مورد فوتی گزارش نشده اما شمار جان باختگان از این ویروس منحوس در استان تاکنون ۷ هزار و ۶۱۷ نفر است. وی ادامه داد...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است