علمی فناوری 10:30 - 08 بهمن 1400
برنده بلیط قرعه‌کشی پرواز سرنشین‌دار "اسپیس ایکس" به دلیل داشتن اضافه‌وزن نتوانست در این سفر حضور داشته باشد.

برنده سفر فضایی "اسپیس ایکس" به دلیل اضافه وزن از این سفر بازماند!

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، سفر به فضا، رویایی است که بسیاری از مردم آرزوی رسیدن به آن را دارند. این رویا برای یک نفر تقریبا به واقعیت تبدیل شد؛ تا زمانی که او روی ترازو پا گذاشت.

"کایل هیپچن" (Kyle Hippchen)، خلبان ۴۳ ساله اهل فلوریدا، از برنده شدن یک بلیط قرعه‌کشی برای حضور در ماموریت  "اینسپیریشن ۴" (Inspiration4) طی نخستین پرواز گردشگری "اسپیس ایکس" (SpaceX) بسیار خوشحال شد اما وزن او که حدود ۱۴۹ کیلو بود، از حد مجاز اسپیس ایکس که کمتر از ۱۱۳ کیلو بود، فراتر رفت.

صندلی او به "کریس سمبروسکی" (Chris Sembroski)، هم اتاقی‌اش در دوره دانشگاه رسید. سمبروسکی، ۴۲ ساله و یک مهندس علوم داده در واشنگتن است. هیپچن از یک بالکن در جایگاه ویژه، مراسم پرتاب را تماشا کرد.

برنده سفر فضایی "اسپیس ایکس" به دلیل اضافه وزن از این سفر بازماند!

درد از دست دادن سفری که فقط یک بار در زندگی پیش می‌آید، هنوز برای هیپچن از بین نرفته است. هیپچن گفت: این ماجرا برای من خیلی درد دارد. من به شدت ناامید شدم اما به هر حال، این اتفاق رخ داده است.

هیپچن اخیرا داستان خود را طی نخستین بازدید خود از "مرکز فضایی کندی" (Kennedy Space Centre) ناسا پس از موشک‌سواری از دست رفته‌اش به اشتراک گذاشته است. او در مورد رویاهای خود و همچنین از زمانی صحبت کرد که متوجه شد از محدودیت وزنی ۱۱۳ کیلویی اسپیس ایکس بالاتر رفته و سفر را به شخصی پیشنهاد داد که می‌دانست این پرواز برای او به همان اندازه ارزش دارد. چهار ماه بعد، او حدس می‌زد که احتمالا کمتر از ۵۰ نفر می‌دانند که او برنده واقعی بوده است.

هیپچن و سمبروسکی در دوره دانشگاه، هم‌اتاقی بودند و در "دانشگاه علوم هوانوردی امبری ریدل" (ERAU) تحصیل کرده‌اند. آنها با سایر دانشجویان حوزه علوم فضایی، برای پرتاب شاتل‌های ناسا به سوی جنوب می‌رفتند. همچنین آنها از اعضای یک گروه حامی فضایی بودند و برای پیشبرد سفرهای فضایی تجاری به واشنگتن رفتند.

هنگامی که "جارد آیزاکمن" (Jared Isaacman)، بنیان‌گذار و مدیر عامل شرکت "Shift4 Payments"، یک صندلی را در پروازی که از ایلان ماسک خریداری کرده بود، قرعه‌کشی کرد، هیچ‌کدام نتوانستند مقاومت کنند. ذینفع این قرعه‌کشی، "بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود" (St. Jude Children's Research Hospital) بود.

با وجود ۷۲ هزار ورودی در قرعه‌کشی فوریه گذشته، هیپچن و سمبروسکی فکر نمی‌کردند که برنده ‌شوند و به همین دلیل، یکدیگر را از این موضوع باخبر نکردند.

هیپچن در اوایل ماه مارس، ایمیل‌هایی را برای جستجوی جزئیات درباره خود دریافت کرد. آن زمان بود که او متن مسابقه را خواند و فهمید که وزن برنده باید کمتر از ۱۱۳ کیلو باشد. او به گروه برنامه‌ریزی گفت که قصد دارد کناره‌گیری کند و تصور می‌کرد که تنها یک نفر از گروه بزرگ فینالیست‌ها است. هیپچن در انبوه ایمیل‌ها و تماس‌های بعدی دریافت که برنده شده است و شگفت‌زده شد.

برنده سفر فضایی "اسپیس ایکس" به دلیل اضافه وزن از این سفر بازماند!

با برنامه‌ریزی برای پرتاب در ماه سپتامبر، جدول زمانی محدود بود. اسپیس ایکس که کار خود را در زمینه پرواز انسان‌ها تازه آغاز کرده بود، باید اندازه‌گیری نخستین مسافران خود را آغاز می‌کرد تا لباس‌های مخصوص پرواز و صندلی‌ها را آماده کند.

هیپچن به‌عنوان یک مهندس هوافضا و خلبان می‌دانست که محدودیت وزن، یک مشکل ایمنی برای صندلی‌ها است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. وی در این باره گفت: من تلاش کردم تا بفهمم که چگونه می‌توانم در عرض شش ماه، ۳۶ کیلوگرم از وزن خود را کم کنم. اگرچه این کار ممکن است اما سالم‌ترین راه حل نیست.

آیزاکمن گفت: تمایل کایل برای هدیه دادن صندلی خود به کریس، یک سخاوت باورنکردنی بود.

هیپچن در ماه آوریل به گروه پیوست تا پرتاب فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی را تماشا کند. سمبروسکی برای قدردانی پیشنهاد داد که برخی از وسایل شخصی هیپچن را به فضا ببرد.

سمبروسکی پیش از رفتن به کپسول دراگون اسپیس ایکس، از سنت پیروی کرد و از تلفن بالای برج پرتاب برای برقراری یک تماس اختصاصی استفاده کرد. او با هیپچن تماس گرفت و یک بار دیگر از او تشکر کرد. وی در این تماس گفت: من همیشه قدردان تو خواهم بود.

برنده سفر فضایی "اسپیس ایکس" به دلیل اضافه وزن از این سفر بازماند!

اگرچه هیپچن نتوانست زمین را از مدار ببیند اما حدود ۱۰ دقیقه بی‌وزنی را تجربه کرد. او طی پرواز سمبروسکی، در یک هواپیمای ویژه با جاذبه صفر، به دوستان و خانواده مسافران پیوست.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی در «کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات و توسعه پایدار زیرساخت‌ها» اظهار داشت: در عصر جدید اتکا به یک بازیگر تعیین کننده همچون دولت‌ها و صرفاً قوانین و مقررات برای اداره حو...
علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» یک فعال سابق دانشجویی ضمن انتقاد از نامه اخیر پرویز پرستویی تاکید کرد: آقای پرستویی! مشکلات معیشتی امروز ناشی از کم کاری دولتمردانی است که شما و دوستانتان از علل اصلی رأی آوری آنها بودید.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در نظر دارد با همکاری بخش خصوصی، پروژه‌های اولویت‌دار از منظر این ستاد را اجرا کند. شرکت‌های دانش‌بنیان و یا سایر شرکت‌های توانمند و ...
علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» نهضت استادی بسیج و اساتید بسیجی رشته اقتصاد با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از طرح مردمی سازی یارانه‌ها از جامعه دانشگاهی کشور خواست، در راستای آگاهی بخشی و روشنگری به کلیه اقشار جامعه بویژه دانشجویان نقش‌آفرینی کنند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپید تست، جدیدترین گزارش وب سایت «اسپید تست» درباره میانه سرعت اینترنت موبایل و ثابت در آوریل ۲۰۲۲ میلادی منتشر شده است. طبق این گزارش میانه سرعت اینترنت موبایل جهان در چهارمین ماه سال جاری میلادی ۳۰.۷۵ مگابیت ب...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در عصر ارتباطات، داشتن اطلاعات و داده‌های متقن و قابل اعتماد بسیار ضروری و مهم است و می‌تواند اقدامات و گام‌ها برای حل مسایل و نیازها در عرصه های مختلف خدماتی را دقیق‌تر و کاربر...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، حامد منکرسی، با اشاره به انتخاب شعار «فناوری‌های دیجیتال در خدمات افراد کهن‌سال» از سوی اتحادیه جهانی مخابرات برای روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی، توسعه فناوری‌های نوظهور را دریچ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، دکتر امیرحسام بهروز، در هفدهمین نشست هم‌اندیشی مدیران عامل صندوق‌های کشور با ارائه گزارشی از وضعیت صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور گفت: قدمت صندوق‌های پژوهش و فناوری در کشور به ۲۰ ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، دکتر محسن دهنوی در سخنانی که به صورت مجازی در دومین روز هفدهمین نشست مدیران عامل صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور در یزد ایراد کرد، گفت: قانون جهش تولید دانش بنیان از سوی رئیس مجلس ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سیدهادی سجادی معاون تنظیم مقررات و اقتصادی مرکز ملی فضای مجازی هدف از اصلاح و بازنگری دستورالعمل ایجاد مدیریت یکپارچه محیط‌های آزمون تنظیم گری کسب و کارهای نوآورانه در فضای مجازی (سندباکس) را...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است