بین‌الملل 00:01 - 15 اردیبهشت 1400

مذاکرات وین زمان‌بر خواهد بود

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-امیرمحمد اسماعیلی، وحید پورتجریشی: با اینکه برخی از شخصیت‌های غربی و آمریکایی به دنبال القای فضایی مثبت از مذاکره هستند اما عملاً آنچه که در مذاکرات در حال رخ دادن است چیز دیگری را نشان می‌دهد به ویژه اینکه برخی از شخصیت‌های غربی آشکارا نسبت به نتیجه نرسیدن یا دست‌کم عملی نشدن توافقات اعتراف دارند.

این در حالی است که نباید این موضوع را فراموش کرد که اروپایی‌ها بعد از خروج ترامپ از برجام نسبت به عمل کردن به تعهدات خود در برجام وعده دادند. وعده‌هایی که نه تنها هیچگاه عملی نشد بلکه با رفتن ترامپ از قدرت سراغی از آنها نیست و اروپایی‌ها وارد یک مرحله فشار حداکثری شده‌اند.

این نکته بسیار آشکار شده است که غربی‌ها به دنبال فرسایشی کردن مذاکرات یا ادامه روند گفتمانی به نام مذاکره برای مذاکره هستند و این در حالی است که برخی شخصیت‌های غربی از جمله «هاین گارتنر» مدعی هستند که اروپا و آمریکا به دنبال فرسایشی کردن مذاکرات هسته‌ای نیستند و ماهیت این مذاکرات، زمانبر است. در همین راستا، خبرگزاری مهر گفتگویی با «هاین گارتِنِر» استاد علوم سیاسی دانشگاه وین در خصوص مذاکرات برجامی و وضعیت طرف‌های شرکت کننده در آن داشته است. گارتنر همچنین عضو هیأت مشاور مؤسسه بین المللی صلح (IIP) در وین بوده و مدیریت مؤسسه اتریشی روابط بین الملل را نیز در کارنامه خود دارد. در ادامه متن کامل این گفتگو تقدیم حضور می‌گردد:

*ارزیابی شما از مذاکرات در حال انجام بر سر احیای مجدد توافق هسته‌ای با ایران در وین چیست؟

مذاکرات تحت ریاست اتحادیه اروپا در خصوص برنامه هسته‌ای ایران در وین بر جزئیات فنی در خصوص چگونگی اجرای مجدد برجام در چارچوب کمیسیون مشترک برجام متمرکز شده است.

هر دو طرف، ایران و آمریکا در شرایط ویژه‌ای مذاکرات را آغاز کرده‌اند: آمریکا از ایران خواسته که به تعهدات اولیه خود که پیشتر در دوران ترامپ تا حد قابل توجهی از آنها فاصله گرفته بود، پیش از آنکه هر تحریمی برداشته شود بازگردد. از سوی دیگر، ایران نیز با استناد به این موضوع که این آمریکا بوده که ابتدا تعهدات برجامی خود را نقض کرده، از آمریکا خواسته تا پیشاپیش کلیه تحریم‌ها را بردارد. برخی از کارشناسان پیشنهاد داده‌اند که آمریکا تحریم‌ها را یا به صورت یکجا و یا به صورت قدم به قدم و بر اساس میزان بازگشت ایران به برجام بردارد. با اینحال، تمام اعضای هیأت‌های نمایندگی (در مذاکرات وین) به این نتیجه رسیده‌اند که سختگیری در این خصوص بی فایده است و آن را رد کرده‌اند. اکنون نمایندگان بر اولویت‌های خود متمرکز شده‌اند.

*مقامات ایرانی بیان کرده‌اند که مذاکرات هسته‌ای نباید فرسایشی شوند؛ چراکه این فرسایشی شدن به منافع ملی طرف‌ها لطمه وارد خواهد کرد. نظر شما در این خصوص چیست؟ اساساً معایب مذاکرات فرسایشی چیست؟

فرآیند مذاکرات بسیار زمان‌بر است و نیاز به کاری ممتد و سخت دارد. سه کارگروه (در جریان مذاکرات) تشکیل شدند. کارگروه اول بر تحریم‌های مرتبط با برجام تمرکز خواهد کرد. ایران هم اعلام کرده که برداشته شدن تحریم‌ها باید مورد راستی آزمایی قرار گیرد. کارگروه دوم با تعهدات ایران در قالب برجام سر و کار دارد تا مطمئن شود که تمامی موارد فنی به اجرا درآیند. گروه سوم نیز بر روی نتایج حاصل از دو کارگروه دیگر و شناسایی راه‌هایی برای اجرای آنها تمرکز کرده است.

این اقدامات به خودی خود بسیار پیچیده و زمان‌بر هست به ویژه اینکه هیأت نمایندگی اتحادیه اروپا باید در سه مکان مختلف از هتل جلسات خود را برگزار کنند و از تماس تماس مستقیم دو طرف خودداری کنند.

*آیا فکر می‌کنید چالش‌های داخلی آمریکا اساساً تأثیری بر سیاست خارجی «بایدن» خواهند داشت؟

جو بایدن در همان ابتدای ریاست جمهوری خود بازگشت به مذاکرات برجامی را پذیرفت و این اقدام وی در شرایطی بود که گروه‌های اپوزیسیون قدرتمند داخل کنگره با این کار وی مخالف بودند. اما از آن طرف، شاهد وجود لابی‌های قدرتمند طرفدار برجام نیز هستیم. همچنین اسرائیل هر چه در توان داشت برای جلوگیری از بازگشت به راهکار دیپلماسی به کار بست. نهایتاً، این موفقیت طرفداران برجام بود که منجر به آغاز مذاکرات در وین شد.

*ایران بارها اعلام کرده که تنها راه موفقیت مذاکرات وین، برداشته شدن تمامی تحریم‌ها است. آیا فکر می‌کنید بایدن تمامی تحریم‌های غیر قانونی را لغو کند؟

فرآیند (برداشته شدن تحریم‌ها) توسط دولت ترامپ بسیار پیچیده شده است که برچسب‌های دیگری مانند تروریسم و یا نقض حقوق بشر را با هدف سخت‌تر شدن کار برداشتن تحریم‌ها به آنها اضافه کرده است. هر یک از ۱۵۰۰ تحریم باید تک به تک بررسی شوند. بایدن می‌تواند کار را با برداشتن تحریم‌های ثانویه (غیر برجامی) آغاز کند که علیه شرکت‌های اروپایی که قصد همکاری با ایران را دارند، وضع شده‌اند.

*سیاست‌های بایدن در خاورمیانه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا تغییرات عمده‌ای در این سیاست‌ها به نسبت دوران ترامپ متصور می‌شوید؟

دولت ترامپ «طرح کوشنر» برای خاورمیانه را توسعه داد که این باعث شد راه حل دو دولتی (در سرزمین‌های اشغالی) را به حال خود رها کرد. این طرح، تسخیر کرانه غربی توسط اسرائیل را به رسمیت شناخته و حقوق فلسطینیان را پایمال کرد. ترامپ همچنین خواستار جلوگیری از اقدام رئیس جمهور پس از خودش برای بازگرداندن روابط با ایران به حالت عادی بود. وی ایران را مسئول تمامی تنش‌های موجود در منطقه می‌دانست. (از نظر وی) ترور سردار سلیمانی و طرح سازش اعراب و اسرائیل باید ایران را به لحاظ دیپلماتیک به انزوا می‌کشید.

اگر پرزیدنت بایدن فراتر از این فکر می‌کند، می‌تواند سیاست‌های ترامپ را لغو کرده و روابط دیپلماتیک جدیدی را در راستای حفظ برجام پیش روی ایران قرار دهد. چنین ابتکاری فراتر از آنچه در دوران اوباما در خصوص حرکت به سمت ایران انجام شد، خواهد بود.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار بین‌الملل

بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، نخست وزیر عراق در سخنانی گفت: جنایات اسرائیل در حق ملت فلسطین و منع مسلمانان از رسیدن به مقدسات خود را محکوم می‌کنیم. «مصطفی الکاظمی» در گفتگو با الجزیره افزود: اگر عادی سازی روابط به کسب حقوق ملت فلسطین منجر نشود، برا...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، منابع فلسطینی شامگاه یکشنبه از حمله نظامیان صهیونیست به محله «الشیخ جراح» در قدس اشغالی خبر دادند. بر اساس این گزارش، در حمله نظامیان صهیونیست به محله الشیخ جراح دست کم هفت فلسطینی زخمی شدند. ...
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» پزشکی که الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین را پس از مسمومیت معاینه کرده بود، مفقود شده است.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، رئیس جمهور سودان جنوبی از انحلال پارلمان این کشور در جهت برداشتن قدمی مثبت به سمت تشکیل پارلمان جدید مشتمل بر نمایندگان احزاب مخالف دولت خبر داد. بر اساس این گزارش، «سالوا کی‌یِر» همزمان از این اقدام ب...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، منابع خبری شامگاه یکشنبه از به صدا درآمدن آژیر خطر در شهرک های صهیونیست نشین مجاور غزه خبر دادند. ...
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» تظاهرکنندگان به دنبال ترور صبح امروز ایهاب الوزنی به خیابان‌ها آمده و ضمن شعار علیه دولت عراق، اقدام به آتش زدن لاستیک کردند و خشم خود را نشان دادند.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، رباینده یک هواپیمای شخصی در جمهوری تاتارستان روسیه بر اثر سقوط این هواپیما کشته شدند. بر اساس این گزارش، فرد رباینده که اقدام به سرقت این هواپیما در تاتارستان کرده بود، به هنگام بلند شدن هواپیما از ب...
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» هزاران تظاهرکننده از اقلیت‌های فلسطینی و اقلیت‌های اسلامی و عربی در کنار انگلیسی‌ها در مقابل مقر دولت این کشور در لندن و میادین اصلی در چند شهر انگلیس تظاهرات کردند. همچنین جمعیت فلسطینان هلند در اعتراض به ظلم و جنایات اسرائیل در قدس اشغالی...
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی امروز، یکشنبه درخواست آمریکا درباره وقایع این روزهای قدس اشغالی را رد کرد.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» وزارت خارجه سوریه درخصوص رویدادهای قدس اعلام کرد: مقامات اشغالگر اسرائیلی و شهرک‌نشینان به خصومت‌های مشترک گناهکارانه خود علیه ملت فلسطین ادامه می‌دهند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است