استانی 23:14 - 29 فروردین 1400

بصیرت انسان وسیله ای برای خداشناسی است

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله رسول فلاحتی یکشنبه در ادامه تفسیر آیات سوره «انسان»، اظهار کرد: خدای متعال در آیه دوم این سوره می‌فرماید که «ما انسان را از آب نطفه مختلط (بی حس و شعور) خلق کردیم و او را می‌آزماییم و بدین سبب دارای قوای چشم و گوش (و مشاعر و عقل و هوش) گردانیدیم».

وی به تکلیف مداری انسان در سن بلوغ اشاره کرد و افزود: تکلیف در حقیقت امتحان انسان است و خدای متعال به انسان تکلیف داده و از او می‌خواهد آن را انجام دهد.

امام جمعه رشت با بیان اینکه پیامبران الهی به ویژه پیامبر گرامی اسلام (ص) برای بشر تکالیفی آوردند، تصریح کرد: خدای متعال تمام آنچه انسان برای سعادت نیاز دارد را عطا کرده است.

آیت الله فلاحتی، عمل به دستور پیامبر گرامی اسلام (ص) را سبب نمره قبولی در دنیا عنوان کرد و گفت: انسان از رهگذر چشم و گوش می‌تواند به سعادت مد نظر الهی برسد.

وی با اشاره به اینکه اگر انسان در خود اندیشه کند بر او مبرهن می‌شود تدبیر او به دست دیگری است، بیان کرد: خدای متعال به انسان بصیرت داده بنابراین چشم و گوش وسیله‌ای برای شناخت خدا هستند.

نماینده ولی فقیه در گیلان به دیدن تمام زیبایی‌های عالم توسط چشم و گوش اشاره کرد و یادآور شد: انسان با دیدن زیبایی‌های عالم نشاط پیدا می‌کند.

آیت الله فلاحتی با بیان اینکه هر کدام از بخش‌های چشم، گوش و قلب در قیامت مسئول هستند، ادامه داد: قلب حریم خداست و نباید غیر او را در آن جا داد.

وی به ترجمه آیه سوم سوره «انسان» اشاره کرد و افزود: «ما به حقیقت راه (حق و باطل) را به او نمودیم حال خواهد (هدایت پذیرد و) شکر (این نعمت) گوید و خواهد (آن نعمت را) کفران کند».

امام جمعه رشت با بیان اینکه هدایت عبارت از ارائه طریق است، اظهار کرد: هدایت به معنای نشان دادن و معرفی کردن راه است که خود انسان برود.

آیت الله فلاحتی، کمال و برتری انسان بر فرشتگان را انتخاب راه با اراده خود خواند و بیان کرد: خداوند در زندگی معنوی انسان را برای رسیدن به مقصد ارائه طریق و راهنمایی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه همه انسان‌ها علاقمند به کمال معنوی برسند، تصریح کرد: فطرت انسان گرایش به خوبی‌ها دارد و تمام افراد از ظلم بدشان می‌آید.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه‌ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد این زلزله ۲۵ کیلومتری بندر گناوه (بوشهر )،۳۱ کیلومتری بندر ریگ (بوشهر) و ۳۹ کیلومتری امام حسن (بوشهر) بوده است. این زمین لرزه در طول جغرافیایی ۵۰.۶۷، عرض جغ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول از اضافه شدن هشت رشته طی برنامه چند ساله به رشته های این دانشگاه خبر داد. 
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عبدالحمید حمزه‌پور شنبه‌شب در بررسی وضعیت آب شهر دالکی با اشاره به پروژه نوسازی شبکه آبرسانی دالکی گفت: طول کل شبکه آبرسانی دالکی ۴۷ کیلومتر است که بخشی از آن در حال نوسازی است. وی با بیان اینکه ۱۹ کیلومتر شبکه آبرسانی ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عبدالکریم گراوند عصر شنبه در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بوشهر با اشاره به تصویب منطقه آزاد بوشهر بیان کرد: این منطقه یکی از مطالبات مردم طی سال‌های گذشته بوده است که اکنون محقق شده است. وی با بیان اینکه نباید ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم رضایی شنبه‌شب در نشست بررسی وضعیت آب در شهر دالکی دشتستان اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی و اساسی در نقاط مختلف استان بوشهر مربوط به حوزه آب است که باید تلاش ویژه‌ای در این زمینه صورت گیرد. وی با اشاره به اینکه آ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس مجمع نمایندگان خوزستان گفت: منع کارمندان از "پوشیدن کُت" کارکردی در کاهش مصرف برق ندارد.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از اعلام تجربه موفق این دانشگاه در درمان بیماران کرونایی از سوی وزارت بهداشت ایران به سازمان جهانی بهداشت خبر داد.
استانی
«خبرگزاری مهر» دریافت 7 MB به گزارش خبرنگار مهر، آتش‌سوزی در ارتفاعات شهرستان دشتستان همچنان ادامه دارد و کمبود امکانات و تجهیزات، کمبود نیرو، شرایط جغرافیایی و صعب العبور بودن منطقه، پوشش گیاهی انبوه و باد، شرایط را بسیار سخت کرده است. ...
استانی
«خبرگزاری مهر» دریافت 7 MB به گزارش خبرنگار مهر، آتش‌سوزی در ارتفاعات شهرستان دشتستان همچنان ادامه دارد و کمبود امکانات و تجهیزات، کمبود نیرو، شرایط جغرافیایی و صعب العبور بودن منطقه، پوشش گیاهی انبوه و باد، شرایط را بسیار سخت کرده است. ...
استانی
رئیس علوم پزشکی اهواز عنوان کرد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به نزدیک بودن عید فطر و نگرانی از گسترش بیماری در پی مراسم‌ها و دید و بازدیدهای طوایف در خوزستان گفت: در خصوص مراسم‌های قبل، روز عید فطر و روزهای بعد از عید فطر، نگرانی ما زیاد...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است