اجتماعی 12:03 - 12 بهمن 1401
قائم مقام معاونت راهبردی با اشاره به طراحی ۱۹۹ عنوان برنامه که تمام مأموریت‌های دستگاه قضایی را پوشش می‌دهند،گفت: تمامی این برنامه ها در راستای اجرای ۱۰ مأموریت و ۹ اقدامی که در ستاد قوه قضاییه انجام می‌شوند، طراحی شدند.

طراحی 199 برنامه در راستای مأموریت‌های دستگاه قضا/ صدور کارنامه برای اجرای سند تحول قضائی

به گزارش گروه قضائی خبرگزاری فارس به نقل از قوه قضائیه، حسین اعظمی  با اشاره به اقدامات در دست انجام معاونت راهبردی قوه قضاییه بیان کرد: در دوره جدید معاونت راهبردی ۲ هدف اصلی در دستورکار قرار گرفت، نخست تدوین برنامه‌هایی که امکان عملیات سازی در دادگستری‌ استان‌ها را داشته باشد؛ لذا چارت سازمانی ستاد قوه و چارت دادگستری استان‌ها با شرح مأموریت‌ها تنظیم شد.

اصلاح نظام بهره‌وری

قائم مقام معاونت راهبردی با بیان اینکه دومین اقدام اصلاح نظام بهره‌وری بود، افزود: بنا شد بهره‌وری را خروجی محور کرده و اثربخشی‌ آن را بررسی کنیم.

طراحی ۱۹۹ برنامه که تمام مأموریت‌های دستگاه قضایی را پوشش می‌دهند

وی با اشاره به طراحی ۱۹۹ عنوان برنامه که تمام مأموریت‌های دستگاه قضایی را پوشش می‌دهند، عنوان کرد: تمامی این برنامه ها در راستای اجرای ۱۰ مأموریت و ۹ اقدامی که در ستاد قوه قضاییه انجام می‌شوند، طراحی شدند.

اعظمی با بیان اینکه در این راستا نظام ارزیابی مدیران به طور کلی عوض می‌شود، گفت: نظامات مبتنی بر تمام حوزه‌های عملکردی طراحی شده و در این صورت شاخص‌های جامع‌تری داریم. برای ارزیابی عملکرد مدیران قضایی ۶۰۵ شاخص را طراحی کردیم که  این شاخص‌ها همه حوزه‌های مدیریتی مدیران را در بر می‌گیرد در حالی که سابق بر این فقط ۱۴ شاخص داشتیم و فقط حوزه عملکرد پرونده‌ای را مورد ارزیابی قرار می‌دادیم و این امر خروجی جامع‌تری به دست می‌دهد.

قائم مقام معاونت راهبردی با بیان اینکه نظارت بر اجرای برنامه‌ها از طریق سامانه هوشمند انجام می شود، گفت: هم اکنون استفاده از فناوری‌های نوین و هوشمندسازی در دستور کار قوه قضاییه است لذا نظارت بر اجرای برنامه‌ها نیز به صورت هوشمند انجام می‌شود.

اعظمی خاطرنشان کرد: در دوره جدید تلاش شده پروژه‌های خاصی مانند کاهش پرونده‌های مسن و معوق نه به عنوان یک برنامه، بلکه در کنار دیگر برنامه‌ها در قامت پروژه‌هایی مجزا با تأمین اعتبار و نظام انگیزشی مجزا انجام شود که انشالله از سال جدید این پروژه ها را انجام خواهیم داد.

تشکیل قرارگاه پیگیری اجرای فرامین مقام معظم رهبری

وی با بیان اینکه واگذاری اجرای ۸ فرمان مقام معظم رهبری از لحاظ دبیرخانه‌ای، به معاونت راهبردی، مهم‌ترین مسئولیتی است که به این معاونت محول شده است، عنوان کرد: قرارگاهی تحت عنوان پیگیری اجرای فرامین مقام معظم رهبری با حضور مسئولین عالی دستگاه قضایی تشکیل شده است که معاون اول  قوه قضاییه ریاست این قرارگاهرا برعهده دارد. تشکیل جلسات با تمام کارگروه‌ها، آماده‌سازی مصوبات، ابلاغات مصوبات، پیگیری اجرا و برنامه‌ریزی برای اجرا، رفع موانع و چالش‌ها همه بر عهده معاونت راهبردی است.

تدوین ۱۷ سیاست کلی

قائم مقام معاونت راهبردی خاطرنشان کرد: غیر از عملیاتی سازی سیاست‌های کلی که مقام معظم رهبری در خصوص سیاست‌های قضایی در سال۱۳۸۱ ابلاغ فرمودند و روند اجرای این سیاست‌ها در معاونت راهبردی بازنگری می‌شود، به  17 مورد سیاست کلی رسیدیم که در مرحله بررسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و اگر آنجا تصویب شود، به عنوان سیاست‌های کلی قضایی نظام، ابلاغ خواهد شد.

وی با بیان اینکه تدوین برنامه ۵ ساله توسعه در معاونت راهبردی تقریباً در حال اتمام است و این برنامه‌ها ابلاغ خواهد شد، افزود: مرکزی  برای پیگیری و اجرای سند تحول در معاونت راهبردی داریم.

اعظمی با اشاره به اینکه برای اولین بار کارنامه واحدهای مختلف دستگاه قضایی در اجرای سند تحول صادر شده است، عنوان کرد: سهم هرکدام از واحدها در اجرای این سند مهم و بنیادین معلوم شد. کمیته هایی تشکیل شده که اجرای سند تحول را بررسی می کنند.

 نظام تخصیص بودجه‌ریزی عملیاتی در معاونت راهبردی اجرایی می‌شود

وی با تاکید بر اینکه نظام تخصیص بودجه‌ریزی عملیاتی برای اولین بار در معاونت راهبردی اجرایی می‌شود، خاطرنشان کرد: سعی می‌کنیم که پرداخت و توزیع بودجه کاملاً هدفمند شود و بیشتر برای برنامه‌ها باشد.

قائم مقام معاونت راهبردی با اشاره به اینکه ۶۰۵ شاخص برای ارزیابی عملکرد دادگستری استانها داریم، گفت: این ۶۰۵ شاخص  روند اجرای ۱۹۹ برنامه را رصد می‌کنند. روند فعالیت و عملکرد دادگستری استانها در سه ماهه سوم سال ۱۴۰۱ را بر اساس همین ۶۰۵ شاخص ارزیابی می‌کنیم که در قالب ۳۰ عنوان اصلی تقسیم بندی شده‌اند.

پرونده‌های مسن معوق یکی از چالش‌های اساسی دستگاه قضایی است

وی با اشاره به اینکه چند برنامه از برنامه‌های ۱۹۹گانه ما مربوط به تعیین تکلیف پرونده‌های مسن است، توضیح داد: پرونده‌های مسن معوق یکی از چالش‌های اساسی دستگاه قضایی است.

اعظمی درباره استفاده معاونت راهبردی از هوش مصنوعی گفت: بهره گیری از هوش مصنوعی به این عنوان که بخواهد قاضی باشد و به پرونده رسیدگی کند، هنوز عملیاتی نشده اما جزءبرنامه‌ها هست که در پرونده‌های سبک، دیگر نیازی به استفاده از قاضی که لزوما رسیدگی کند، نباشد اما باید زیرساخت‌هایش طراحی، محوره و مصادیقش مشخص شود. تلاش داریم از سامانه های الکترونیکی در امور قضایی بیشتر استفاده کنیم.

تشکیل اتاق وضعیت برای پیش بینی امور

قائم مقام معاونت راهبردی گفت: یکی از کارهایی که برای سال بعد برنامه‌ریزی کردیم، تعیین اتاق وضعیت یا تشکیل اتاق وضعیت است؛ بدین معنا که به طور برخط و آنی تمام فعالیت‌هایی که در دادگستری کل استانها، در نزدیک به ۵۰ حوزه مانند پروند‌های مسن و معوق، میزان صلح و سازش، میزان اتقان رای را از طریق سیستم ارزیابی کرده و تحلیل کنیم تا در موضوعاتی که ممکن است، چالشی برای استان‌ها به‌وجود بیاورند را از قبل با تحلیل‌هایمان  پیش بینی کنیم و جلوی مشکلات را بگیریم. این شاید اولین گام در استفاده از فناوری‌های نوین هوشمند‌ باشد.

پایان پیام/

 


11801974
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری مهر» سرهنگ ایرج کهریزی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در محور هراز مسیر جنوب به شمال و همچنین آزادراه پردیس-تهران به سوی پردیس محدوده جاجرود ترافیک سنگین گزارش شده است. وی با اشاره به اینکه در دیگر محورهای شمال شرق استان تهران از جمله محور فیروزکوه...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر؛ گروه مجله - جواد شیخ الاسلامی: بعضی‌ها هستند که توی خانه می‌نشینند و به زمین و زمان بد می‌گویند که کار نیست و اوضاع خوب نیست و چرا کسی حمایت نمی‌کند و… اما بعضی‌ها هم هستند که با وجود تمام مشکلات، دست روی زانو می‌گذارند، یاعلی (ع) می‌گو...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، وبینار هماهنگی با استان‌ها به‌منظور گزارش وضعیت و ارائه راهکارهای مناسب برای ارتقای سطح کیفی خدمت‌رسانی همچنین جلوگیری از وقوع بحران با حضور علی‌اصغر شالبافیان رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، مصطفی فاطمی دبیر ستاد مرکزی هماه...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» قاضی دادگاه کیفری، مجازات ۶ ماه حبس متهم را به خرید معادل ۱۵۰ میلیون ریال لباس برای شب عید کودکان نیازمند و آسیب پذیر زیر ۱۰ سال، تبدیل کرد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، یوسف نوری، در خبر ۱۴ سیما در خصوص تأخیر در پرداخت حقوق اسفند فرهنگیان، اظهار داشت: این تأخیر به وجود آمده که ناشی از اختلاف محاسبه رتبه بندی ایجاد شد به دستور رئیس جمهور و با همکاری نهادهای دولتی و بانک‌های عامل به سرعت پیگیری ش...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» حمیدرضا محققیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: موج اول سفرهای نوروزی امسال از روز ۲۴ اسفندماه تا ۲۹ اسفندماه سال ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی شده است. وی ادامه داد: با توجه به استقبال خوب گردشگران از سفر به اصفهان، گزارش‌های دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات س...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» شهردار تهران به همراه مهدی بابایی عضو شورای شهر، امروز با خانواده آتش‌نشان شهید رضا دارابی دیدار کرد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» علیرضا ایزدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، آمارهای ستاد خدمات سفر کشور و ستاد اجرایی خدمات سفر استان با یکدیگر تلفیق‌شده و بررسی‌ها نشان‌دهنده رشد چشمگیر آمار تردد گردشگران در محورهای مواصلاتی استان است. وی ادا...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» شهردار منطقه 9 تهران گفت: در راستای گرامیداشت آیین‌های نوروز باستانی و گرامیداشت ماه رمضان، برنامه دهکده بهار ایران برگزار می ‌شود.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، طرح اسکان فرهنگیان امسال هم مانند سال‌های قبل با استقبال فرهنگیان آغاز شده است. بنا بر آخرین آمار به دست آمده از طرح اسکان فرهنگیان در مدارس منتخب تا ساعت ۱۲ روز اول فروردین ۱۴۰۲، ۹۹ هزار و ۸۱۲ خانوار از مدارس و خانه‌های معلم ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است