بین‌الملل 00:29 - 19 اردیبهشت 1400

قطار عادی سازی مناسبات میان قاهره و آنکارا به حرکت درآمده است

خبرگزاری مهر- گروه بین‌الملل: روابط دیپلماتیک بین آنکارا و قاهره در سال ۲۰۱۳ و به دنبال کودتای «عبدالفتاح سیسی»، رئیس جمهوری کنونی مصر علیه «محمد مرسی»، رئیس جمهوری سابق این کشور قطع شد. دو کشور در طول دوران کوتاه ریاست جمهوری مرسی روابط گرم و نزدیکی با یکدیگر داشتند.

رایزنی‌های مصر و ترکیه روز چهارشنبه برای نخستین بار از سال ۲۰۱۳ برگزار شد و دو طرف در مورد موضوعات مورد اختلاف و بررسی عادی سازی روابط گفت و گو کردند. هیات ترکیه که چهارشنبه گذشته در سفری دو روزه به ریاست «سدات اونال»، معاون وزیر امور خارجه این کشور وارد قاهره شده بود، در دیدارها با طرف مصری بر سر آغاز مذاکرات مربوط به ترسیم مرزهای دریایی دو کشور در مدیترانه در ماه آتی ژوئن به توافق رسیدند تا پیش از پایان سال جاری میلادی توافق نهایی میان دو کشور به امضا برسد.

موضع گیری مقامات ترکیه درباره روابط قاهره و آنکارا

مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با تاکید بر این مطلب که گفتگوهای قاهره در فضایی مثبت انجام گرفته است، روز جمعه گفت برای دیدار با سامح شکری، همتای مصری خود به منظور پیشبرد روند عادی سازی روابط آماده است.

قطار عادی سازی مناسبات میان قاهره و آنکارا به حرکت درآمده است

وی گفت: یک دیدار ممکن است میان من و سامح شکری انجام شود. ما پیش‌تر در حاشیه نشست‌های بین المللی دیدارهایی داشته‌ایم.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه هم اعلام کرد: روند جدیدی آغاز شده است. ابتدا دستگاه‌های اطلاعاتی ما بحث و گفتگو کرده‌اند، سپس وزارتخانه‌های امور خارجه گفتگو خواهند کرد. ما (این روند را) ادامه و گسترش خواهیم داد.رویکرد ما به مردم مصر همواره بسیار مثبت بوده است. مردم ترکیه و مردم مصر روابط تاریخی دارند. ما تلاش می‌کنیم این روابط تاریخی را دوباره برقرار کنیم.

خلوصی اکار، وزیر دفاع ترکیه در سخنانی گفت که اطمینان دارد دوستی و روابط ترکیه با مصر به زودی به سطوح بالاتری ارتقا می‌یابد.

وی افزود: ما شاهد آن هستیم که روابط ما با مصر در حال توسعه است و این باعث خوشحالی دوستان می‌شود و در عین حال برخی را وحشت زده کرده و می‌ترساند.ما با مردم مصر رابطه برادری، دوستی و ارزشهای مشترکی داریم و نمی‌توان ما را از یکدیگر جدا کرد.توسعه روابط میان آنکارا و قاهره برای ترکیه، لیبی و مصر مفید و ضروری خواهد بود.

توافق بر سر ترسیم مرزهای دریایی قبل از پایان سال جاری

منابع سیاسی آگاه مصری از توافق میان آنکارا و قاهره بر سر ترسیم مرزهای دریایی بین دو کشور تا پیش از سال جاری خبر دادند.

به گفته منابع یاد شده، قاهره به به طرف ترکیه‌ای اعلام کرده که شرط مصر برای اتمام توافق این است که مجموع جزایر مورد مناقشه یونان با ترکیه در این مذاکرات مورد بحث قرار نگیرد و در توافق نیز گنجانده نشود.

منابع مذکور به العربی الجدید افزودند: مسئول بلندپایه مصری پیشتر خطاب به طرف ترکیه‌ای اعلام و تاکید کرده بود که قاهره در جریان توافق با یونان بر سر ترسیم مرزهایی دریایی، موضوع جزایر مورد اختلاف آتن با آنکارا در دریای مدیترانه را کنار گذاشته و وارد آن نشده بود چرا که سیاست مصر بر این اساس استوار است که خود را از منازعات دوطرفه دور نگه دارد. در آغاز تُرک‌ها بر لزوم گنجانده شدن جزایر مذکور در توافق آتی با مصر اصرار کردند که با توضیحات طرف مصری شرط قاهره را در این خصوص را درک کرده و پذیرفتند.

قطار عادی سازی مناسبات میان قاهره و آنکارا به حرکت درآمده است

منابع مصری اعلام کردند: طرف ترکیه‌ای مجموعه‌ای از مشوق‌های اقتصادی مربوط به پروژه‌های گازی در شرق مدیترانه را به طرف مصری پیشنهاد کردند به خصوص که مصر اخیراً از پروژه بزرگ گاز میان یونان، قبرس یونانی‌نشین، امارات و رژیم صهیونیستی کنار گذاشته شده و قاهره از این امر خشمگین است اما اکنون خواهان ایجاد تنش با امارات یا یونان نیست بلکه تنها به دنبال مدیریت این پرونده بر اساس منافع مصر است همچنین در شرایطی که قاهره تدریجاً در حال دور شدن از ائتلاف یونان، قبرس و امارات است، به دنبال ایجاد ائتلافی با مشارکت ترکیه، عربستان و لیبی برای کسب منافع اقتصادی بیشتر در دریای مدیترانه است.

آیا ژنرال سیسی مایل به دیدار با رجب طیب اردوغان است؟

در این میان، راهکار قریب الوقوعی برای حل همه اختلافات میان قاهره و آنکارا وجود ندارد. دیدار «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه و السیسی دستکم در مرحله کنونی و بیشتر از سوی رئیس جمهوری مصر دور از ذهن به نظر می‌رسد، اما قطار عادی‌سازی مناسبات میان دو کشور هر چند با سرعتی اندک اما به حرکت در آمده است.

دیدار «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه و عبدالفتاح السیسی دستکم در مرحله کنونی و بیشتر از سوی رئیس جمهوری مصر دور از ذهن به نظر می‌رسد، اما قطار عادی‌سازی مناسبات میان دو کشور هر چند با سرعتی اندک اما به حرکت در آمده است. در همین ارتباط، باید گفت که حصول پیشرفت کنونی در مناسبات قاهره و آنکارا بدون آشتی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با قطر در نشست العلا عربستان نمی‌توانست به این مرحله برسد چرا که بهبود روابط قطر و عربستان منجر به گشوده شدن دروازه از سرگیری روابط برای دیگر طرف‌های مورد اختلاف شد.

آنکارا و قاهره از ماه‌ها پیش در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند اما به نظر می‌رسد چندین پرونده وجود دارد که دو کشور در آن، مواضع نزدیکی به یکدیگر، نسبت به دیگر کشورهای خاورمیانه دارند از جمله ترسیم مرزهای دریایی در مدیترانه.

ترکیه برای از میان بردن ائتلاف به وجود آمده علیه خود در شرق مدیترانه که رژیم صهیونیستی و یونان میدان‌داران آن هستند، نیاز دارد تا به مصر نزدیک شود و با تشکیل ائتلافی جدید، معادله را به سود خود برهم زند و در این میان، آنکارا با نزدیک شدن به قاهره و نیز با توجه به قدرت اقتصادی و ثقل نظامی، پتانسیل لازم برای نقش‌آفرینی برجسته‌تر در شرق مدیترانه را داراست.

با وجود این، با توجه به فهرست بلند بالایی از پرونده‌هایی که روابط میان دو کشور را تیره کرده است، راه برای آشتی دشوار خواهد بود. اردوغان رئیس جمهور مصر، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور کنونی مصر را بارها کودتاچی خوانده است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار بین‌الملل

بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» وزیر امور خارجه مصر جمعه شب در تماس تلفنی با همتای اسرائیلی خود، خواستار پایان دادن به بن بست در روند صلح خاورمیانه و آغاز مذاکرات جامع برای اطمینان از تقویت ارکان ثبات در منطقه شد.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، همزمان با خروج نیروهای نظامی ایالات متحده از خاک افغانستان پس از ۲۰ سال و تقلای پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا برای متقاعد کردن جمهوری‌های سابق شوروی قرار گرفته در شمال افغانستان به عنوان مکان‌هایی برای ت...
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» مجمع عمومی سازمان ملل روز جمعه اعلام کرد که آنتونیو گوترش را برای دومین بار به عنوان دبیرکل سازمان ملل به مدت پنج سال منصوب کرده است.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» روزنامه "وال استریت ژورنال" به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد، واشنگتن تصمیم گرفته ۸ سامانه دفاع موشکی پاتریوت را از کشورهایی از جمله عربستان، کویت، اردن و عراق خارج کند.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت خارجه ترکیه (شامگاه جمعه) از برگزاری نشست سه‌جانبه میان سه کشور افغانستان، ترکیه و جمهوری اسلامی ایران در آنتالیا خبر داد. بر اساس اعلام وزارت خارجه ترکیه، این نشست قرار است یکشنبه آینده به منظور بحث و رایزنی حول...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی صباح، «انجمن هلال احمر فلسطین» در بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی هجوم و تعدی بی‌رحمانه نیروهای رژیم اشغالگر صهیونیستی در شهرک «بیتا» در شهر «نابلوس» ۴۷ فلسطینی زخمی شدند. در این بیانیه آمده است که ۴۲ فلسطین...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، مقامات محلی کشور پرو روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کردند که یک دستگاه اتوبوس حامل ۵۰ معدنچی در جنوب این کشور دچار سانحه شد. در این سانحه ۲۷ نفر کشته و ۱۳ تن دیگر زخمی شدند. نیروهای آتش نشان برای کمک ...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «باکورا مودو» سرکرده جدید گروهک تروریستی بوکوحرام در یک فیلم ویدئویی کوتاه به زبان عربی با تأیید خبر هلاکت «ابوبکر شکائو» سرکرده پیشین این گروهک در درگیریهای ماه مه، از سرکردگان شاخه‌های نظامی وابسته خوا...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «آلکسی دانیلوف» رئیس شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین در یک کنفرانس خبری که پس از نشست این شورا برگزار شد، با اعلام وضع تحریم‌های جدید علیه ۱۰ فرد و نهاد روسی مدعی شد که افراد و نهادهای تحریم شده در حمله‌ه...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از چند مقام آگاه در دولت ایالات متحده نوشت که واشنگتن قصد دارد ۸ سامانه موشکی پاتریوت را از ۴ کشور عربی واقع در منطقه غرب آسیا خارج کند. بر اساس این گزارش، عربستا...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است