اجتماعی 12:05 - 31 شهریور 1401

صفر تا صد طرح ترافیک جدید در تهران

خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ تا شروع فصل پاییز و آغاز مدارس دو روز باقی مانده است؛ فصلی که با شروعش ترافیک نیز خیز چند برابری برمی‌دارد و راه‌های تهران را می‌بندد.

همه ساله همزمان با بازگشایی مدارس در کلان شهرها به ویژه شهر تهران، شاهد ترافیک بازگشایی مدارس هستیم و در این بین خانواده‌ها به ویژه آنهایی که عادت دارند دانش آموزشان را خودشان به مدرسه ببرند از پلیس و دیگر دستگاه‌های اجرایی توقع دارند تا با اعمال محدودیت‌ها و تمهیدات ویژه از ترافیک این روز بکاهند.

پس از دو سال از شیوع کرونا به صورت رسمی قرار است مدارس از امسال به صورت کامل بازگشایی شوند و با توجه به این امر پیش‌بینی می‌شود تا با آغاز فصل پاییز شاهد افزایش ۲۰ درصدی ترافیک تهران باشیم.

افزایش ساعت طرح ترافیک برای کنترل راه بندان تهران

برای مدیریت بحران ترافیک اول مهر، ستاد بازگشایی مدارس جلسات متعددی را با حضور اعضای شورای شهر، مسئولان وزارت آموزش و پرورش و پلیس راهنمایی و رانندگی برگزار کرد و برنامه‌های لازم را انجام داد که افزایش یک ساعته طرح ترافیک یکی از برنامه‌های آن است.

در هفتاد و پنجمین جلسه شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران تصمیم بر این شد ساعت پایان طرح ترافیک از ساعت ۱۷ به ۱۸ موکول شود و اجرای آن نیز از شش و نیم صبح آغاز شود.

صفر تا صد طرح ترافیک جدید در تهران

علاوه بر افزایش ساعت طرح ترافیک و طرح شناور شدن ساعت کاری و دورکاری ۲۰ درصدی کارمندان نیز یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که تأثیر مستقیمی بر کاهش ترافیک تهران دارد بر همین اساس بود که در دومین جلسه ستاد هماهنگی استقبال از مهر، طرح شناور شدن ساعت کاری ادارات از ساعت ۷ تا ۹ صبح به صورت شناور و دورکاری ۲۰ درصدی کارمندان تصویب شد.

با آغاز سال تحصیلی بار ترافیکی و حمل و نقل عمومی ۳۰ درصد افزایش میابد و شناور شدن ساعت کاری ادارات و افزایش یک ساعته طرح ترافیک منجر به کاهش ترافیک خواهد شد

مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به افزایش ترافیک تهران با آغاز سال تحصیلی گفت: بر اساس مطالعات انجام شده در بحث ترافیک با هدف آموزشی، با آغاز سال تحصیلی بار ترافیکی و حمل و نقل عمومی ۳۰ درصد افزایش میابد.

وی درباره راهکارهایی که می‌تواند منجر به کاهش این ترافیک شود اظهار کرد: شناور شدن ساعت کاری ادارات اولین بار است که در کشور انجام می‌شود و این اقدام می‌تواند ۲۲ درصد از فشار گفته شده را کاهش دهد علاوه بر این شناور شدن ساعت کاری ادارات منجر به کاهش پیک ترافیک صبحگاهی که از ساعت ۶ تا ۸ صبح آغاز می‌شود نیز خواهد شد.

وی درباره تمدید یک ساعته طرح ترافیک بیان کرد: تمدید یک ساعته طرح ترافیک نیز منجر به این می‌شود تا شهروندان تمایل کمتری به استفاده از خودروی شخصی داشته باشند.

پیش بینی افزایش ۳۰ درصدی ترافیک با آغاز سال تحصیلی

سردار محمد حسین حمیدی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به شناور شدن ساعت ادارات، گفت: یکی از پیشنهادات قدیمی ما برای مدیریت ترافیک این است که ساعت کار ادارات شناور شود؛ نتیجه اینکه همه یک ساعتی به محل کار بروند و یک ساعتی هم به منازل خود برگردند هیچ چیزی جز ترافیک نیست و با هر نگاه و مدیریتی که به آن نگاه کنیم باز هم باید با ترافیک درگیر شویم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: در این زمانی که ساعت کار ادارات شناور بود ترافیک صبح‌ها زودتر شکل می‌گرفت و در طول روز با خلوتی معابر رو به رو بودیم و مدیریت ترافیک به راحتی انجام می‌شد.

وی با بیان اینکه در پایان شهریورماه و با بازگشایی مدارس افزایش ۳۰ درصدی ترافیک را پیش بینی می‌کنیم اظهار کرد: ما در تهران ۴ پیک ترافیک داریم، پیک اول حدود ساعت ۷ صبح است که افراد به مدارس و ادارات می‌روند، پیک دوم ساعت ۱۰ صبح و رفتن به سرکار کسبه است، پیک سوم ساعت ۱۴ و تعطیلی ادارات و مدارس و پیک چهارم دم غروب و تعطیلی بازار است و یکی از اشکالات تهران که باعث سنگینی ترافیک می‌شود همزمانی ساعت کار ادارات، مدارس و … است که باید با شناور کردن ساعات حداکثر فشار به وضع ترددها آورده شود.

صفر تا صد طرح ترافیک جدید در تهران

نحوه محاسبه طرح ترافیک در تهران

همانطور که گفته شد طرح ترافیک تهران از ابتدای مهرماه تغییراتی را به دنبال خواهد داشت و تصمیم‌گیری‌ها ساعت اجرای طرح ترافیک از شنبه تا چهارشنبه ۶ و نیم صبح و ساعت پایانی آن نیز ۱۸ خواهد بود همچنین ساعت اجرای طرح ترافیک در پنجشنبه‌ها از ساعت ۶ و نیم تا ۱۳ است.

هزینه تردد خودروها بدون رزرو طرح ترافیک در محدوده مبلغ ۹۸ هزار و ۸۵۰ تومان است و خودروهای پلاک تهران نیز در محدوده کنترل آلودگی هوا سهمیه تردد ۲۰ روز در فصل را دارند و همچنین تردد روزانه مجاز خودروهای پلاک شهرستان در محدوده کنترل آلودگی هوا ۱۵ روز در هر فصل است.

همچنین ساکنان محدوده طرح ترافیک که ملکشان در دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری تهران ثبت شده باشد قبل از ساعت ۹ صبح یک خروج رایگان و بعد از ساعت ۱۶ نیز یک ورود رایگان دارند همچنین بین ساعت ۹ تا ۱۶ است نیز اگر تردد کنند مبلغ طرح ترافیک برایشان نیم بها حساب می‌شود و نیاز به رزرو تردد ندارند.

صفر تا صد طرح ترافیک جدید در تهران

افزایش ۷۱۶ اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی تهران

علاوه بر شناور شدن ساعت کاری ادارات و افزایش ساعت طرح ترافیک توسعه حمل و نقل عمومی نیز یکی از راهکارهایی است که منجر به کاهش ترافیک خواهد شد بر اساس برنامه ریزی‌های صورت‌گرفته است قرار است تا ابتدای مهر ماه ۷۰۰ دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی تهران اضافه شود.

مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تأمین ناوگان حمل و نقل عمومی علی‌الخصوص اتوبوس گفت: تعهدی را شهردار تهران قبل از بازگشایی مدارس مبنی بر تأمین ۵۵۰ دستگاه اتوبوس به اعضای شورای شهر داده بود و مطابق با آخرین برنامه‌ریزی‌ها تا شامگاه دوشنبه تعمیرات ۳۸۰ دستگاه اتوبوس به پایان رسیده و تدریجاً در حال ورود به خطوط است.

قرار است تعداد ناوگان اتوبوسرانی تهران برای شروع فصل پاییز به ۷۱۶ دستگاه و معادل ۳۲ وضع موجود ناوگان اتوبوسرانی برسد و با ورود این اتوبوس‌ها به ناوگان حمل و نقل عمومی می‌توان کاهش بار ترافیکی را شاهد بود

وی ادامه داد: ۵۱ دستگاه اتوبوس از ایران خودرو دیزل دریافت شده همچنین ۵۵ دستگاه دیگر نیز ظرف دو روز آینده تحویل گرفته می‌شود و ۲۰۰ دستگاه دیگر نیز از محل قرارداد ایران خودرو با وزارت کشور قرار است تا ابتدای مهر به شهرداری تهران تحویل داده شود.

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران تصریح کرد: بر این اساس قرار است تعداد ناوگان اتوبوسرانی تهران برای شروع فصل پاییز به ۷۱۶ دستگاه و معادل ۳۲ وضع موجود ناوگان اتوبوسرانی برسد و با ورود این اتوبوس‌ها به ناوگان حمل و نقل عمومی تا پیش از شکل‌گیری سرویس مدارس و رفتارهای ترافیکی و ظرف چند روز ابتدایی شروع مهر ماه می‌توان کاهش بار ترافیکی را شاهد بود.

تمهیدات لازم برای آغاز سال تحصیلی جدید می‌تواند بر کاهش ترافیک تهران و مشکلات قدیمی که تهران همواره با آن دست و پنجه نرم می‌کرده است را حل کند و باید منتظر ماند و دید تا این تمهیدات چه میزان در کاهش ترافیک تهران مؤثر است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، یوسف نوری در آئین افتتاح پروژه آموزشی ۱۲ کلاسه برکت آبادان گفت: مهم‌ترین بستر تحقق شعار سال و توسعه کمی و کیفی مراکز دانش بنیان تعلیم و تربیت است، زیرا این نهاد می‌تواند با تربیت دانش آموزانی خلاق؛ ایده پرداز و متفکر گام مهمی د...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون شاخص آلودگی هوای پایتخت روی عدد ۸۶ یعنی در بازه قابل قبول قرار دارد. در ۲۴ ساعت گذشته نیز شاخص هوای پایتخت روی عدد ۹۹و در بازه قابل قبول قرار داشت. بر اساس این گزارش پایتخت از ابتد...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، ۱۵ روز است که از آغاز به کار رسمی گشت‌های ویژه پلیس در تهران می‌گذرد، هدف این گشت‌ها برخورد سریع و جدی با جرایم مشهود و خشن است. سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ پیش تر در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: «گشت ویژه...
اجتماعی
«صراط نیوز» به گزارش پایگاه خبری صراط به نقل از مهر، شانزدهمین دوره مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا از روز سه شنبه به میزبانی کشور کویت آغاز شد. تیم ملی فوتسال ایران به عنوان قهرمان ۱۲ دوره این بازی‌ها و مدعی اصلی کسب عنوان قهرمانی هم چند روزی است که به کویت رفته و...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، در راستای اجرای جز ۲ بند "ه" تبصره ۹ قانون بودجه کل کشور، دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش طی فراخوانی از فرهنگیان، پژوهشگران، صاحب نظران، اندیشمندان، استادان راهنما و مشاور دانشگاه ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی توانمند و علاق...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون شاخص آلودگی هوای پایتخت روی عدد ۱۰۱ یعنی در بازه ناسالم (برای گروه‌های حساس) قرار دارد. در ۲۴ ساعت گذشته نیز شاخص هوای پایتخت روی عدد ۱۰۰ و در بازه قابل قبول قرار داشت. بر اساس این...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت مالی و اقتصاد شهری، یک واحد آپارتمان مسکونی متعلق به شهرداری تهران پس از بررسی مدارک و مستندات در سیصد و پنجاه و پنجمین جلسه کمیته عرضه در ۲۹ شهریور ١۴٠١ مورد تصویب قرار گرفت. گفتنی است در تاریخ ۲۳...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ همواره با شروع سال تحصیلی موضوع جاماندگان از تحصیل و لزوم آموزش کودکان اتباع در کشور مطرح می‌شود. بر اساس گزارش‌ها طی سالیان اخیر آمار جاماندگان از تحصیل همواره روندی کاهشی داشته است. اما این روند در دو سال اخیر روندی افزایش...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان اطلاعات سپاه استان گیلان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد ۲ تیم سازمان یافته شبکه اغتشاشگران در گیلان شناسایی و دستگیر شدند. در این اطلاعیه آمده است: سربازان گمنام امام زمان (عج) در سازمان اطلاعات سپاه استان گیلان دو تیم سازم...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است