اقتصادی 16:41 - 28 خرداد 1400
با وجود افزایش تعداد چک‌های برگشتی در دومین ماه سالجاری نسبت به ماه قبل اما این آمار نسبت به ارقام سال گذشته با اجرای قانون جدید چک کم شده و ارزش چک‌های مبادله شده نیز در مقایسه با ماه و سال گذشته افزایش یافته است که نشان از رونق اقتصاد دارد. همچنین ۹۳.۱ درصد چک‌های وصولی عادی و ۶.۸ درصد دیگر آن نیز چک‌های رمزدار هستند. 

چک برگشتی‌ها زیاد شد ولی هنوز امید هست

به گزارش ایسنا، از ۱۵ فروردین ماه سال جاری قانون جدید چک اجرا شد که در پی آن باید تمام چک‌ها در سامانه صیاد ثبت شوند و از آنجا که از این قانون جدید به عنوان سدی مقابل چک‌های برگشتی یاد می‌شود، خبر خوب از وضعیت چک‌های برگشتی در اولین ماه سال جاری حاکی از آن است که میزان و ارزش چک‌های برگشتی کم شده است. اما نه تنها در اردیبهشت ماه این آمار افزایشی شده بلکه نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته نیز رشد داشته است. 

همچنین، آمارها حاکی از آن است در دومین ماه سال ۱۴۰۰ نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌ای افزایش یافته است؛ به طوریکه در فروردین ماه ۸.۲ درصد چک‌های مبادله‌ای برگشتی بودند و ۹۱.۸ درصد از چک‌ها وصول شدند اما در اردیبهشت ماه سال‌جاری تعداد چک‌های برگشتی به ۸.۹ درصد رسید تا نسبت به ماه گذشته رشد ۸.۵ درصدی را تجربه کند.

 این آمار حاکی از آن است که وضعیت وصول چک‌ها در اردبیشهت ماه وضعیت نامطلوب‌تری را تجربه کرده است. اما با وجود رشد چک‌های برگشتی در اردبیشهت ماه نسبت به فروردین، نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد بهبود چشمگیری در این آمار هستیم. در اردبیشهت ماه سال گذشته نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌ای ۱۲ درصد بوده است اما این نسبت در اردیبهشت ماه سال جاری ۴ درصد کاهش یافته و به ۸ درصد رسیده  است.

رونق اقتصاد در دومین ماه سال 

 از سوی دیگر، افزایش تعداد چک‌های مبادله در اردبیشهت سال جاری نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد که وضعیت اولین ماه بهار نسبت به ماه گذشته روبه بهبود بوده و رشد ۷.۶ درصدی در تعداد چک‌های صادر شده نشان از رونق گرفتن اقتصاد دارد. 

علاوه بر این، ارزش چک‌های مبادله شده در اردیبهشت ماه سالجاری نسبت به فروردین ماه رشد بیش از ۳۰ درصدی داشته است و ارزش چک‌های مبادله شده در دومین ماه سال نسبت به اردیبهشت سال گذشته با وجود اینکه تعداد این چک‌ها کاهش یافته، ۴۳ درصد زیاد شده که نشان می‌دهد حجم معاملات نسبت به مدت مشابه پارسال و ماه گذشته رشد کرده است.

چند درصد چک‌های وصولی رمزدار است؟ 

همچنین، آمارها نشان می‌دهد که از بیش از ۷.۳ میلیون فقره چک وصول شده در اردیبهشت ماه بالغ بر ۶.۸ میلیون فقره عادی و بیش از ۰.۵ میلیون فقره رمز دار بوده است؛ بنابراین در کل کشور ۹۳.۱ درصد از کل چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۶.۹ درصد را چک‌های رمز دار تشکیل می‌دهند.

از نظر مبلغی نیز، از ۲۶۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان چک‌های وصولی در کل کشور حدود ۱۷۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای چک‌های عادی و بیش از ۹۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خاص چک‌های رمزدار بوده است.

بر این اساس، در کل کشور ۶۴.۵ درصد از کل مبلغ چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۳۵.۵ درصد دیگر را چک‌های رمزدار به خود اختصاص داده‌اند.

استان‌های دارای چک‌های وصول شده رمزدار

طبق این گزارش، در اردیبهشت امسال در کـل کشـور ۵۰۳ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی بالغ بر ۹۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۳۴ و ۲۹.۲ درصد افزایش داشته است.

در ماه مورد بررسی، در استان تهران حدود ۱۶۰ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل ۵۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۴۹.۶ درصد از تعداد چک‌های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۳۱.۸ درصـد)، اصفهان (۱۰.۲ درصد) و خراسان رضوی (۷.۶ درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

همچنــین، ۶۵.۲ درصــد از ارزش چــک‌هــای فــوق در اســتان‌هــای تهــران (۵۳.۳ درصــد)، اصفهان ( ۶.۹ درصد) و خراسان رضوی (۵ درصد) وصول شده است. 

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» ارزش دلار برای سومین روز متوالی در محدوده نزولی ماند.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» همه شاخص های مهم بورسی در جهان صعود کردند.
اقتصادی
در گفت و گو با ایسنا مطرح شد
«خبرگزاری ایسنا» یک حقوقدان بازار سرمایه نحوه انتقال سهام سهامدار بورسی متوفی را به وراث فرد توضیح داد و تاکید کرد که فروش سهام فرد متوفی بعد از فوت فرد و بدون اطلاع سایر وراث جرم است.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مارکت‌واچ، کسری تجاری آمریکا در ماه ژوئن ۳.۵ درصد جهش کرد تا رکورد جدید ۹۱.۲ میلیارد دلار را به ثبت برساند. این نشان می‌دهد هم‌زمان با ریکاوری اقتصادی از بحران کرونا اشتهای آمریکایی‌ها برای واردات افزایش یافته است...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مارکت‌واچ، کسری تجاری آمریکا در ماه ژوئن ۳.۵ درصد جهش کرد تا رکورد جدید ۹۱.۲ میلیارد دلار را به ثبت برساند. این نشان می‌دهد هم‌زمان با ریکاوری اقتصادی از بحران کرونا اشتهای آمریکایی‌ها برای واردات افزایش یافته است...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان دیروز ۷۳ دلار و ۵۷ سنت ثبت شد، در حالی که سه‌شنبه (پنجم مردادماه) ۷۳ دلار و ۶۲ سنت بود. سبد نفتی اوپک شامل ۱۳ نوع نفت خام اعضای این سازمان...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سوزچاینا مورنینگ پست، بانک مرکزی چین برای تقویت بازارهای مالی به دنبال ۳ روز متوالی سقوط بازارهای سهام و اوراق این کشور، ۳۰ میلیارد یوآن (معادل ۴.۶ میلیارد دلار) نقدینگی به بازارها تزریق کرد. بانک مرکزی چین این...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر به نقل از بلومبرگ انگلیسی، امارات متحده عربی به دنبال قطع واردات زباله توسط چین و ایجاد کوه‌های زباله در این کشور یکی از بزرگترین تأسیسات تبدیل زباله به انرژی جهان را می‌سازد. دوبی یک نیروگاه ۱.۱ میلیارد دلاری می‌سازد که...
اقتصادی
تصویب طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنت
«خبرگزاری ایسنا» سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای مجازی با تاکید بر اینکه برای حکمرانی در فضای مجازی باید از پلتفرم‌های داخلی حمایت شود، اما در نهایت انتخاب بین سرویس‌های داخلی و خارجی به مردم واگذار شود، این سوال را از مسئولان مطرح کرد که در صورت بسته شدن شبکه‌...
اقتصادی
بانک مرکزی اعلام کرد:
«خبرگزاری ایسنا» طرح واکسیناسیون سراسری کارکنان شبکه بانکی کشور صبح امروز همزمان با عید سعید غدیر خم در بانک مرکزی آغاز شد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیخودروتو به اسانی بفروش و بهترشو بگیر اقساطی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است