استانی 14:24 - 30 فروردین 1400

باغ قرآنی «مدهامتان» برای اولین بار در استان اردبیل راه‌اندازی شد

حجت‌الاسلام صابر طهماسبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، ضمن تبریک فرارسیدن ماه رمضان، به برنامه‌های این ایام عموماً در فضای مجازی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مساجد و فضای طبیعت اشاره و اظهار کرد: با توجه به شرایط قرمز کرونایی و اعمال محدودیت‌ها به لحاظ رعایت سلامتی مردم، علی‌رغم اینکه هیچ مسجدی در ماه رمضان تعطیل نیست، اما با روش‌های ابتکاری و شیوه جدید برنامه‌های قرآنی و فرهنگی در شهرستان خلخال اجرا می‌شود.

وی اجرای طرح «قرآن در طبیعت» را از برنامه‌های خاص ماه رمضان امسال در خلخال عنوان کرد و افزود: یکی از قاریان ممتاز قرآن روستای اندبیل خلخال، به نام سید اسماعیل هاشمی باغ شخصی را به باغ قرآنی «مدهامتان» نام گذاری کرده و برای فعالیت‌های قرآنی در اختیار مردم قرار داده است، در این باغ چندین اصله نهال به نیت شهدای شهرستان خلخال و روستای قرآنی اندبیل کاشته شده و آماده حضور مؤمنین و علاقه‌مندان حوزه قرآنی است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی خلخال به برنامه‌های تدوین شده برای اجرا در این مجموعه قرآنی اشاره کرد و گفت: ایجاد فضای باز در طبیعت جهت اجرای برنامه‌های قرآنی و فرهنگی، قابلیت اجرا برای دیگر شهرستان‌ها را نیز دارد و عموماً در این مجموعه قرآنی، فعالیت‌های آموزشی، طرح‌های جذاب تفریحی برای نونهالان و نوآموزان در کنار کلاس‌های قرآن، جلسات جز خوانی و قرائت قرآن و مسابقات قرآنی اجرا می‌شود.

حجت‌الاسلام طهماسبی تصریح کرد: روستای اندبیل از معدود روستاهای استان است که تمام افراد این روستا قرآن را فرا گرفته‌اند به گونه‌ای که همه اهالی روستا، یا قاری قرآن، یا حافظ قرآن یا قرآن‌آموز هستند که در مجموع این روستا به‌عنوان روستای قرآنی در استان اردبیل شناخته می‌شود.

به گفته وی یک کاتب قرآن در روستای اندبیل نیز در اقدامی مومنانه ۲ جلد قرآن نوشته و سومین جلد را در دست تحریر دارد.

ضرورت گسترش برنامه‌های فرهنگی برای محرومیت‌زدایی در خلخال

رئیس اداره تبلیغات اسلامی خلخال اذعان کرد: محرومیت و کمبود فرصت شغلی در این شهرستان، باعث مهاجرت سرپرستان خانوار به دیگر شهرهای کشور شده است و این امر تبعات زیادی اعم از سردی روابط خانوادگی، طلاق، کمبود محبت در بین فرزندان و دیگر آسیب‌ها را منجر شده است اما با وجود این آسیب‌ها، خوشبختانه در شهرستان خلخال بند نسوان وجود ندارد و این امر نشان از اصالت افراد و فرهنگ حاکم در شهر است که مجرم زن در این شهرستان وجود ندارد.

حجت‌الاسلام طهماسبی برنامه‌های این اداره در سال ۱۴۰۰ مبنی بر تحقق شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زادیی‌ها» را در قالب هم افزایی و همکاری با دیگر ادارات تشریح و اظهار کرد: شهرستان خلخال از مناطق محروم و کم برخوردار از لحاظ منابع مالی و بودجه است و با وجود اینکه کار فرهنگی و اجرای برنامه‌های دینی نیازمند اعتبار و هزینه است اما در شهرستان خلخال از ظرفیت گروه‌های جهادی و طلاب و قرارگاه فاطمه الزهرا (س)، برای اجرای برنامه‌ها استفاده می‌کنیم.

این مسئول افزود: بهره‌مندی از ظرفیت موقوفات و شناسایی واقفین و هم افزایی و همکاری بیشتر با اداره اوقاف و امور خیریه خلخال از دیگر عوامل مؤثر در توسعه فعالیت‌های تبلیغی در این شهرستان است.

وی به بهره‌مندی از فضای مجازی در اجرای برنامه‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: در شبکه اجتماعی اینستاگرام برنامه‌های زنده با سخنرانی روحانیون و مداحی مادحین اعزامی از تبلیغات اسلامی در ماه رمضان اجرا می‌شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی خلخال، به اجرای طرح «مردم ماه» و شناسایی افراد درخشان و شاخص همچون ماه در این شهرستان نیز اشاره و بیان کرد: شناسایی نیروهای ارزشی، مؤثر و فعال فرهنگ دینی شهرستان در قالب طرح «مردم ماه» در خلخال اجرا می‌شود که از آن جمله معرفی شخصی بنام استاد ممنونی نجار و منبر ساز ماهر و برجسته که در کل کشور نیز بی نظیر بوده و نیز شناسایی افراد خیر در هشجین با کمک امام جمعه این بخش، در این طرح انجام شده است.

الگودهی به جوانان در جامعه ما دچار نقصان است

حجت‌الاسلام طهماسبی در خصوص راهکارهای الگودهی سبک زندگی ایرانی اسلامی در جامعه اذعان کرد: ما باید داشته‌ها و نقاط قوت خود را در جامعه پررنگ کرده و در بین مردم علی الخصوص جوانان، به الگو دهی بپردازیم و نباید افراد شاخص و نمونه فرهنگی، قرآنی، اجتماعی و اخلاقی بخاطر نجابت و تقوایی که دارند، مورد غفلت و فراموشی قرار گیرد، بلکه بایستی در حوزه‌های مختلف افراد موفق و شاخص محلات را به مردم معرفی کرد.

وی به طرح فرهنگی، دینی «آخوند محله» در شهرستان خلخال اشاره کرد و گفت: فعالیت‌ها فرهنگی و دینی نیازمند پایگاه و مرکز با فرماندهی فعال است که این پایگاه، مساجد و روحانیون فرماندهان این طرح‌های فرهنگی هستند که با عنوان «آخوند محله» از صفر تا صد برنامه‌ها بایستی به دست روحانی حل شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی خلخال با اشاره به اینکه مردم همواره جویای محبت و همراهی هستند، روحانیون را به استفاده از شیوه‌های تبلیغی مؤثر در جذب مردم، علی الخصوص جوانان توصیه کرد و گفت: اگر جوان از مسجد طرد شود یقیناً از مکان دیگر که مطمئناً با آسیب همراه است، سر در می‌آورد و ضربه این آسیب به همه ما برمی‌گردد، پس روحانیون باید با همت مضاعف در نوع تبلیغ خود با حکومت بر قلوب بر محوریت مساجد مردم را بیش از پیش با آموزه‌های انسان ساز دین مأنوس کنند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/بوشهر کانون تعزیه استان بوشهر، عفریته تیم الرباب با نویسندگی محمدرضا علیپور و کارگردانی مرتضی نوری فیروزی را به روی صحنه برد.
استانی
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع):
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/گیلان دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، شب قدر را شب دعا و خواندن دانست و گفت: شب قدر شب وسیع کردن ظرف است؛ نه مظروف، یعنی باید از خدا بخواهیم ظرف وجودی ما را توسعه ببخشد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله رضا رمضانی شامگاه چهارشنبه در مراسم شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان با بیان اینکه انسان باید در شب قدر درخواست رشد و توسعه معنوی خود را داشته باشد، اظهار کرد: انسان باید در شب قدر وسعت دید خود را افزایش دهد. نمای...
استانی
«خبرگزاری مهر» مریم کوشکی در گفت و گو با خبرنگار مهر در سخنانی با اشاره به واکسیناسیون گروههای مختلف لرستان اظهار داشت: واکسیناسیون عمومی برای پرسنل بهداشت و درمان و همچنین عموم مردم از تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۹۹ در استان لرستان شروع شد. ۳۹ هزار دُز واکسن کرونا ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان معاون آموزشی، تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی دزفول از صعود یازده پله ای رتبه آموزشی این دانشگاه در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در طی پنج سال اخیر، خبر داد.
استانی
معاون امنیتی و انتظامی استانداری:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان معاون امنیتی، انتظامی استانداری خوزستان گفت: عزم همه اجزای حاکمیت در استان خوزستان برای مقابله با افرادی که در مراسمات با رسم غلط تیراندازی، مخاطرات و صدماتی برای هم‌استانی‌ها ایجاد می‌کنند، جزم است.
استانی
رئیس سازمان صمت خوزستان خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس سازمان صمت خوزستان گفت: در راستای تاکید بر اجرای دستور استاندار خوزستان مبنی بر ساماندهی بازار مصالح ساختمانی، در حدود ۲۰ نقطه از اهواز از میان عاملین معتمد و شناخته‌شده انتخاب کرده‌ایم که به صورت مستمر سیمان از فازهای تو...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محسن حرازی زاده یزدی روز چهارشنبه در نشستی خبری با اشاره به نامگذاری ۱۸ اردیبهشت ماه به نام روز جهانی صلیب سرخ اظهار داشت: اولویت فعالیت‌های هلال احمر در سراسر کشور از جمله استان یزد، امداد و نجات است. وی با اشاره به ای...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، علی‌محمد عبدلی روز چهارشنبه در نشستی خبری اظهار داشت: نهمین کنگره بین المللی طب تولیدمثل ۲۳ تا ۲۵ اردیبهشت ماه و چهارمین کنگره ژنتیک تولیدمثل ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ماه در یزد برگزار می شود. وی با بیان اینکه کنگره امسال برای ...
استانی
رئیس شورای شیراز:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/فارس رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، معرفی درست و دقیق این شهر به جهانیان را ادای دین همه نسبت به شهر راز دانست.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است