اجتماعی 15:12 - 04 تیر 1401

حذف سهم‌آورده مددجویان بهزیستی در نهضت ملی مسکن

به گزارش خبرگزاری مهر، علی‌محمد قادری رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست نمایندگان تشکل‌های افراد دارای معلولیت در مشهد، تشکل‌ها را بازوان بهزیستی برای خدمت به مددجویان دانست و گفت: تمام تلاشمان را می‌کنیم که در حدود امکانات و مقدورات سازمان و در چهارچوب قوانین، به خواسته‌های افراد دارای معلولیت، پاسخ مناسب بدهیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ارکان توانمندسازی خانواده‌ها را مسکن، معیشت و اشتغال برشمرد و گفت: در این میان، اشتغال، مهم‌ترین حلقه این زنجیره است و پایه استقلال و توانمندی خانواده را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به تسهیلاتی که در تبصره‌های قانون بودجه برای اشتغال مددجویان در نظر گرفته شده است، گفت: این تسهیلات اگر چه امکانات خوبی برای اشتغال در اختیار می‌گذارد اما برای پایداری اشتغال، در حال بررسی روش‌هایی هستیم که با مشارکت شتاب‌دهنده‌ها، این پایداری را محقق کنیم.

قادری از ایجاد تعداد بالای معلولیت توسط تصادفات و سوانح رانندگی یاد کرد و گفت: متأسفانه از اعتبارات حاصل از درآمد بیمه‌های شخص ثالث، هیچ سهمی به بهزیستی که بیشترین بار این معلولیت‌ها را به دوش می‌کشد داده نمی‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مأموریت‌های مهم اورژانس اجتماعی در زمینه‌ی پیشگیری از بحران‌های فردی و خانوادگی، گفت: کارشناسان این بخش که مأموریت مهمی را بر عهده دارند از امنیت شغلی و حقوقی برخوردار نیستند که در حال چاره‌جویی مشکل هستیم.

وی درخصوص اعتبارات و سرانه ساماندهی معتادان متجاهر، گفت: اعتبارات و تعرفه این موارد در اختیار ستاد مبارزه با مواد مخدر است و ما هم مشکلات را منتقل کرده‌ایم که هم سرانه کافی نیست و هم دیرهنگام تخصیص می‌یابد.

قادری، تأکید کرد: ما از نظر انسانی و وجدانی، مسئولیت داریم که با همین سطح سرانه، حداقل‌های ممکن برای مددجویان این مراکز را فراهم کنیم که امیدواریم این سرانه اصلاح شود و مشکلات مراکز که با تلاش بخش غیردولتی اداره می‌شوند کمتر شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: از طرفی هم باید در نظر داشته باشیم که مراکزی که تحت نظارت بهزیستی فعالیت می‌کنند با نگاه انسانی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی وارد جرگه خدمت شده‌اند و اگر نگاه صرفاً انتفاعی داشته باشند، این نگاه اشتباه است.

وی با بیان تغییراتی در حوزه‌ی صدور مجوزهای مؤسسات و مراکز تحت نظارت، گفت: باید شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد داشته باشیم و مؤسساتی که با نگرش‌های جدید و به‌روز شده در حوزه نیازها و روش‌ها فعالیت کنند، را دعوت کنیم.

وی در ادامه به موضوع مسکن مددجویان اشاره کرد و گفت: برای خانواده‌های دارای دو عضو معلول و بیشتر در مسکن شهری ۲۰۰ میلیون و برای مسکن روستایی ۱۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی بهزیستی اختصاص می‌یابد.

رئیس سازمان بهزیستی همچنین از حذف سهم آورده مددجویان در نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: بهره‌ی تسهیلات بانکی موضوع این بخش، برای مددجویان بهزیستی از ۱۸ درصد به ۵ درصد تبدیل می‌شود که اقدام بسیار خوبی برای خانه‌دار شدن مددجویان در طرح نهضت ملی مسکن است.

وی با اشاره به تلاش‌ها و زحمات همسران و مادران افراد دارای معلولیت و فداکاری‌های آنان، گفت: درنظر داریم برای این مادران و همسران که رنج و سختی زیادی را تحمل می‌کنند بیمه بازنشستگی برقرار کنیم که پس از ۱۰ سال بازنشسته شوند و مستمری بازنشستگی بگیرند.

قادری از نذر خدمت به عنوان یکی از راه‌های جلب مشارکت خیرین به سمت رفاه و معیشت مددجویان یاد کرد و گفت: باید در این زمینه استیذان کنیم که نیکوکاران مؤمن با مشارکت در این بخش، نذور خود را ادا کنند و خدمت داوطلبانه به مددجویان را به عنوان عهد با خدا در زندگی خود ثبت کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با یادآوری تلاش‌های ورزشکاران معلول در بخش ورزش قهرمانی، گفت: این عزیزان سختی و تلاش زیادی دارند تا به مقامات بالای ورزشی می‌رسند و باید از آنها قدردانی و تجلیل شود که درنظر داریم با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین، از این عزیزان تجلیل کنیم.

وی همچنین تجلیل و تقدیر از نخبگان دارای معلولیت را جزو برنامه‌های بهزیستی برشمرد و گفت: تمام افراد رتبه‌دار نخبه در بخش‌های معارف دینی، علمی، ورزشی و هنری مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

قادری همچنین تهیه بانک اطلاعاتی جامع از مددجویان توانمند را در زمره برنامه‌های این نهاد دانست و گفت: باید «عصر نو» داشته باشیم که در قالب کانون ارزیابی استعدادها که در بهزیستی تشکیل شده، مددجویان موفق را به جامعه معرفی و توانمندی‌های آنان را ابزار ترغیب برای توسعه روحیه توانمندی در بین سایر مددجویان قرار دهیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان از بررسی اصلاح و بازنگری یارانه‌هایی که برای نگهداری از معلولین در مراکز و در منزل پرداخت می‌شود خبر داد و گفت: به نظر ما این یارانه برای خانواده باید بیشتر باشد که افراد دارای معلولیت در نزد خانواده‌هایشان نگهداری شوند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس شورای شهر تهران توضیحاتی درباره عملکرد یک ساله شورای ششم، موضوع نرخ مسکن در پایتخت، اجرای پروژه‌های شهری، بودجه و بدهی‌های شهری، شناسایی خانه‌های لوکس، طرح‌های و لوایح شهری، انتصابات و ... ارائه داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق عصر دوشنبه در جمع عزاداران حسینی در تبریز با اشاره به حادثه غدیر و اصرار پیامبر بر ابلاغ مأموریت و رسالت خویش از سوی پروردگار متعال، اظهار داشت: آن روز مردم نسبت به این موضوع بی اعتنایی کردند همچن...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» مهدی ولی پور در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص سقوط دو نفر در یخچال یخار کوه دماوند گفت: روز گذشته طی گزارش مردمی مبنی بر سقوط دو کوهنورد در یخچال یخار کوه دماوند بلافاصله پس از تأیید صحت حادثه توسط مرکز کنترل و هماهنگی عملیات EOCو هماهنگی با شعبه آمل ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به‌گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد، احمد آخوندی گفت: این گردشگران در قالب تورهای مذهبی و معنوی به مدت سه روز در شهرستان‌های مختلف یزد از آئین‌های ماه محرم بازدید کردند. مدیرکل میراث‌فره...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار احمد علی گودرزی در بازدید از زیرساخت‌ها و سازه‌های در دست اقدام مرز خسروی برای تردد زائران اربعین در شهرستان قصر شیرین، گفت: یکی از وظایف مهم مرزبانی در مأموریت بزرگ اربعین، ایجاد امنیت و تأمین زیر ساخت‌ها برای زائران عتب...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» در پی کشته شدن یک توله یوزپلنگ ماده در محدوده جاده میامی ـ عباس آباد در روزهای اخیر، محیط بانان از نزدیک شدن مجدد مادر و توله یوزپلنگی به این جاده خبر داده‌اند که احتمال دارد، خانواده یوزپلنگ تلف شده باشند.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان امداد و نجات هلال احمر اعلام کرد: پیکر آخرین مفقودی سیل روستای مزداران زرین دشت فیروزکوه در روز عاشورا توسط نیروهای های امدادی هلال احمر کشف شد. ...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس قوه قضائیه ضمن تبریک و تسلیت شهادت شهید عبدالله اسکندری از عموم مردم حسینی و شهیدپرور ایران اسلامی که در آیین‌های وداع و تشییع پیکر‌های مطهر این شهدا، حضوری پر شور داشتند، قدردانی کرد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ سید ابوالفضل موسوی پور در خصوص وضعیت معابر شهر تهران در روز ۱۷ مرداد ماه و عاشورای حسینی گفت: از ابتدای صبح و در سطح معابر شهر تهران مشکل ترافیکی نداریم و ترددها به سهولت انجام می‌گردد. وی ادامه داد: در اکثر میادین شهر ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد مرادیان گفت: ظهر دوشنبه یک دستگاه اتوبوس در محور فیروزآباد واژگون شد و ۱۸ نفر مصدوم شدند. وی ادامه داد: در کمترین زمان ممکن ۵ دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام و مصدومین به بیمارستان قائم فیروزآباد منتقل شدند. ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است