استانی 11:03 - 05 مرداد 1400
ایسنا/خراسان رضوی سازمان‌دهندگان المپیک ژاپن در مورد آب‌وهوای ژاپن در زمان برگزاری مسابقات واقعیت را نگفتند و اکنون ورزشکاران هزینه آن را پرداخت می‌کنند.

ورزشکاران هزینه اغراق ژاپن را پرداخت خواهند کرد

به نقل از یاهو نیوز، خط پایان مسابقه سه‌گانه مردان صبح دوشنبه چیزی شبیه به صحنه میدان جنگ به‌نظر می‌رسید، ورزشکاران از شدت گرمای زیاد بر روی زمین افتاده بودند. مربیان به کمک ورزشکاران گرمازده رفتند هرچند در تلاش برای غلبه بر گرما، زمان شروع بازی‌های المپیک  به ساعت ۶:۳۰ صبح منتقل شده است اما دمای هوا در زمان شروع با رطوبت نسبی ۶۷.۱ درصد به ۸۵ درجه می‌رسد.

البته ژاپنی‌ها به‌دلیل آفتاب سوزان، دمای بالای هوا، رطوبت سنگین طبیعی هرگز مجبور به عذرخواهی نخواهند بود، اما چنانچه ضعف و بی‌حالی ورزشکاران در این شرایط ادامه یابد، ژاپنی‌ها به‌دلیل این شرایط، یک عذرخواهی به همه بدهکارند چون در مورد شرایط آب‌وهوایی اغراق کردند.

پیش از این ژاپن در مورد بازی‌های المپیک گفته بود، چندین روز هوای معتدل و آفتابی، این دوره مسابقات را برای ورزشکاران لذت‌بخش خواهد کرد تا بهترین عملکرد را داشته باشند. اما هوای کنونی واقعا معتدل و ایده‌آل است آن هم در ماه جولای اینجا در توکیو؟

آناستازیا پاولیوچنکووا، تنیسور روسی، پس از مسابقه روز شنبه در شرایطی که باعث شد همه از کمانداران گرفته تا داوطلبان و مسئولان احساس ضعف کنند، گفت: «شرایط اصلا لذت‌بخش نبود.»

لازم‌به ذکر است، هنگام روز  دما از حد متوسط عبور می‌کند و بسیار بالا می‌رود، این دمای بالا یکی از شاخص‌های آب‌وهوای گرمسیری است. مکان بازی‌هایی مانند تنیس، والیبال ساحلی، دوچرخه سواری و دیگر بازی‌ها نیز روباز و در معرض گرما  قرار دارند.

نواک جوکوویچ، ستاره تنیس صربستان، گفت: «بازی در گرما و رطوبت شدید، بسیار چالش‌برانگیز است. این چیزی است که ما از زمان ورود به توکیو درک کردیم، البته پیش از این شنیده‌ بودیم و انتظار داشتیم شرایط بسیار سخت باشد، اما قبل از آمدن به اینجا و تجربه آن، در واقع درک این شرایط سخت است.»

آنان، به معنای واقعی کلمه، بهترین ورزشکاران در جهان هستند. وقتی می‌گویند شرایط سخت است، یعنی واقعا شرایط سختی است. پس چرا ژاپنی‌ها خلاف این را ادعا کردند و چرا کمیته بین‌المللی المپیک هیچ‌گونه توضیحی در مورد شرایط پیش رو ارائه نکرد؟

ژاپن در پیشنهاد خود متعهد شد که شرایط آب‌وهوایی در زمان پیشنهاد بازی‌ها منطقی خواهد بود.  

البته هر ورزشکاری باید با این شرایط کنار بیاید، بنابراین خوب نیست که بگوییم غیرمنصفانه است. با این حال، هنگامی که تمام مدت زمان زندگی خود را برای شرکت در مسابقات المپیک صرف تمرین کرده‌اید، انتظار شرایطی را دارید که عملکرد را بهینه کند نه اینکه آزاردهنده باشد.

ژاپن اغراق کرد. حتی یک نفر از ساکنان اواسط تابستان را در توکیو معتدل یا ایده‌آل توصیف نمی‌کند. در سال ۲۰۱۴، بلافاصله پس از پیشنهاد برگزاری مسابقات نویسنده گزارشی در مجله ژاپن تایمز از اینکه چگونه این مسابقات برگزار شوند، اظهار تعجب کرد.

رابرت وایتینگ نوشت، من در اواسط تابستان در مانیل، بانکوک، جاکارتا، پنوم پن و سنگاپور بوده‌ام و از نظر من توکیو از همه مکان‌ها بدتر است حتی بدتر از  برگزاری بازی‌ها در دره مرگ کالیفرنیا یا شاخ آفریقا.

توکیو بزرگترین شهر جهان است که بیش از ۳۴ میلیون نفر جمعیت دارد. به جز این زمان از سال، توکیو، شهری مدرن، دوست‌داشتنی، زیبا و تمیز است. اینجا مکانی باورنکردنی است و ژاپنی‌ها این را می‌دانستند اما به هر حال خلاف این را ادعا کردند حتی درباره  اینکه مکانی را  فراهم می‌آورند برای ورزشکاران که بهترین عملکرد خود را داشته باشند.

آخرین باری که توکیو میزبان بازی‌های تابستانی سال ۱۹۶۴ بود، این بازی‌ها برای پیشگیری از این نوع شرایط در اکتبر برگزار شد که منطقی بود.

ژاپن به‌طور متوسط ۳.۶ درجه گرمتر از دمای پیش‌بینی شده است. تعداد روزهایی که دمای هوا از ۹۵ درجه یا بالاتر عبور کرده از میانگین یک روز در سال به ۱۲ روز  در سال و در سال ۲۰۱۸ و  ۲۰۲۰ به رکورد ۱۰۶ روز رسیده است و صدها نفر از بین می‌روند.

کارل پارکر، متخصص تغییرات هوایی گفت: «خیلی سخت است که امور را مانند سابق به پیش برد. در این سطح، ورزشکاران مملو از  انرژی هستند و عرق می‌کنند. بدن برای خنک شدن خود از تبخیر استفاده می‌کند اما به‌طور تقریبی در این شرایط چنین چیزی موثر نیست به‌همین دلیل بیشتر عرق می‌کنند.»

از آنجا که همیشه در کمیته بین‌المللی المپیک پول حرف اول را می‌زند، نگرانی‌ها در مورد  ورزشکاران در سال ۱۹۶۴ اهمیت داشت اما اینجا صحبت از میلیارد است. بنابراین ژاپن پیشنهادی با منظره تمسخرآمیز روزهای تابستانی مانند یک نسیم آرام از شمال ویسکانسین ارائه کرد و کمیته بین‌المللی المپیک فقط وانمود کرد متوجه نشده است و  با ژاپن همراه شد.

ژاپن تایمز حدود یک دهه پیش با تعجب بیان کرد: «مجازات تبلیغات دروغین چیست؟»

هرچه باشد، به نظر می‌رسد این ورزشکاران هستند که هزینه آن را پرداخت می‌کنند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
سرپرست وزارت آموزش و پرورش:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: شهید علی لندی یاد و نام شهید فهمیده و ۳۶ هزار دانش‌آموز شهید را زنده کرد و نشان داد که دانش آموزان نظام جمهوری اسلامی، همچنان تداوم دهنده راه شهیدان بزرگی مثل شهید فهمیده هستند.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا کاظمی صبح امروز دوشنبه در ابتدای ورود خود به اهواز اظهار کرد: دانش آموز شهید علی لندی ادامه‌دهنده راه شهید فهمیده و ۳۶ هزار دانش آموز شهید ایران اسلامی بود و به تعبیر رئیس‌جمهور یک الگوی برجسته در کشور است. وی با...
استانی
«خبرگزاری مهر» منصور پورجم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، به مشقت‌های دوران هشت ساله دفاع مقدس اشاره و اظهار کرد: دوران هشت سال دفاع مقدس مصداقی از افتخار آفرینی ملت بزرگ ایران اسلامی و برگ زرینی دیگر از مجاهدت و فداکاری مردم شریف ایران است که فرزندان خلف این خطه...
استانی
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/آذربایجان شرقی نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی کمک های مردم نیکوکار استان به نیازمندان را در قالب طرح احسان حسینی ستود.
استانی
سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده امام رضا(ع):
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان رضوی سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده امام رضا(ع) گفت: ممنوعیت پیاده‌روی زائران به سمت مشهد برای کاروان‌های پیاده بوده که مجوزی برای حرکت کاروان‌های پیاده صادر نمی‌شود، اما ممنوعیتی برای پیاده‌روی گروه‌های کوچک وجود ندارد. ...
استانی
معاون گردشگری آذربایجان شرقی خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/آذربایجان شرقی معاون گردشگری آذربایجان شرقی از حضور استان در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری وان ترکیه با محوریت معرفی ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌های کلیبر و مراغه خبر داد.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/آذربایجان شرقی امسال هم به دلیل شرایط کرونایی و سخت‌گیری‌هایی که برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی شده است، بسیاری از دلداگان امام حسین (ع) نتوانسته‌اند در پیاده‌روی اربعین شرکت کنند و با حسرتی عمیق نوای " به تو از دور سلام" سر می‌دهند و...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/هرمزگان مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) در هرمزگان از آغاز توزیع ۶ هزاربسته معیشتی در مناطق کمتر توسعه یافته استان خبرداد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدباقر محمدی لائینی صبح دوشنبه در مراسم تشییع پیکر مطهر علامه حسن زاده آملی کی از ویژگی‌های برجسته علامه حسن زاده را مواضع انقلابی و جهادی یاد کرد و گفت: مراتب علمی، اخلاقی، قرآنی و عرفای این شخصیت معلوم و مشخص ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/زنجان نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان تصریح کرد: زیارت اربعین از راه دور نیز امکان‌پذیر است و همه وظیفه دارند دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است