اقتصادی 18:10 - 19 اردیبهشت 1400

ناترازی، مشکل اصلی صنعت برق/کمبود سرمایه دلیل رکود صنعت برق

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، پیام باقری، نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران، گفت: نوسان‌های نرخ ارز در سال‌های اخیر اثر خود را بر روی افزایش قیمت نهاده‌های تولید گذاشته و این امر باعث افزایش قیمت آن‌ها متناسب با نرخ ارز شده است. افزایش قیمت نهاده‌های تولید نیز سبب شده بسیار از قراردادهای صنعت برق دیگر توجیه نداشته باشد و اکنون با تعداد زیادی از قراردادها روبه‌رو هستیم که متوقف شده‌اند. غربالگری این نوع قراردادها و اصلاح ساختارهای حقوقی و قراردادی باید در دستور کار قرار گیرد.

وی اولویت‌بندی این نوع قراردادها و خارج کردن قراردادهای بدون اولویت را از راهکارهای مناسب ارزیابی کرد و افزود: تأمین مالی قراردادهای اولویت‌دار می‌تواند به برطرف کردن چالش‌های صنعت برق منجر شود. اصلاح تبصره ۸۰ قانون سال ۱۳۵۶ که در آن به وزیر نیرو اجازه می‌دهد با اختیارات خود درباره این نوع قراردادها دخالت کند که راهکار دیگری در این زمینه است.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران با بیان اینکه این تبصره مربوط به سال ۵۶ است و بر اساس شرایط آن زمان نوشته شده، بنابراین ضروری است با شرایط کنونی این تبصره اصلاح شده و اختیارات وزیر نیرو برای تعیین تکلیف قراردادها افزایش یابد. در سال‌های اخیر با رویکردی درست و جهت‌گیری مناسب، بیشتر تمرکز بر روی تولید و ساخت داخل و حمایت‌های لازم از تولید ملی بوده است که البته باید خدمات را هم در زمره تولید قرار داده و حمایت کرد.

به گفته این مقام مسئول امسال با توجه به شعار سال باید بر روی حمایت از صنایع مولد و صنایعی که ارزش افزوده بیشتر و خلق ثروت می‌کنند متمرکز شد، زیرا این نوع صنایع تبعات مثبت بیشتری برای کشور به همراه دارند. اشتغال‌زایی بیشتر، ثروت‌آفرینی، رونق در کسب و کار و توسعه اقتصادی کشور ناشی از توجه به صنایع مولد و حمایت از این نوع صنایع است.

چالشی بنام پرداخت انباشت مطالبات

باقری، صنعت برق را جزو صنایع مولد، استراتژیک و زیربنایی برشمرد و گفت: صنعت برق زیرساخت بسیاری از صنایع است که توسعه زیادی در سایر صنایع می‌تواند ایجاد کند. صنعت برق کشورمان صنعتی پویا است که از بالندگی هم برخوردار است. این صنعت مستعد جذب سرمایه نیز هست که سهم قابل قبولی هم در تولید ناخالص داخلی کشور دارد. صنعت برق در بخش صادرات نیز به دلیل ظرفیت‌سازی مناسب، بومی‌سازی و ضریب بالای ساخت داخل، قابلیت خوبی محسوب می‌شود. صنعت برق کشورمان در چارچوب و قالب اقتصادی مقاومتی قرار داشته که درون‌زا، برون‌گرا و دانش‌بنیان است.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران، اظهار داشت: صنعت برق از همه شاخص‌های یک صنعت مولد برای اینکه مورد حمایت قرار بگیرد برخوردار است. بنا به دلایل و موانعی صنعت برق ایران نتوانسته در سال‌های اخیر متناسب با ظرفیت‌های خود رشد کند، در حالی که جای پیشرفت و حرکت بیشتری در آن وجود دارد. امسال که توسط رهبر معظم انقلاب به نام «تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری شده، این امر می‌تواند برای صنعت برق بسیار رهگشا باشد و برای رسیدن به اهداف کلان اقتصادی کشور آماده شود.

وی، علت اصلی مشکلات این صنعت را اقتصاد ناتراز آن عنوان کرد و توضیح داد: این امر منتهی به کمبود منابع مالی برای سرمایه‌گذاری در این صنعت شده است. صنعت برق قابلیت سرمایه‌بری بسیار بالایی است که همه عرصه‌های آن نیاز به تزریق سرمایه و منابع مالی دارد. کمبود سرمایه‌گذاری در این صنعت سبب رکود فعالیت‌ها شده و فضای کسب‌وکار آن از رونق لازم برخوردار نیست. از طرف دیگر، عمده طرف قرارداد بخش خصوصی در این صنعت دولت است و در شرایطی که منابع مالی لازم در اختیار وزارت نیرو و شرکت توانیر نباشد آن‌ها نمی‌توانند قراردادها را به‌روز کرده و این امر به رکود در صنعت برق منجر شده است که تبعات و آثار آن در مطالبات انباشته شده نمایان است.

باقری اضافه کرد: این انباشت مطالبات که راهی هم برای وصول مستمر آن نیست باعث شده فعالیت‌های اقتصادی صنعت تحت‌الشعاع قرار گیرد و همین موضوع فعالان این صنعت را به سمت جدب منابع مالی بانکی سوق داده و مشکلات را دوچندان ساخته است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر به نقل از سایپا، همزمان با ۲۸ خردادماه روز انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا، سیدجواد سلیمانی به همراه جمعی از کارکنان و بسیجیان این مجموعه، با حضور در محل صندوق سیار مستقر در یادمان شهید گمنام سایپا، آرا...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه شنبه ۲۲ خرداد ماه، مصوبات سال گذشته این ستاد در خصوص حمایت از مستأجران را تمدید کرد که بر اساس آن، ۳ برنامه مهم تمدید خودکار قراردادهای اجاره مسکن، تعیین سقف اجاره بها برای قراردادهای تمدید...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ایران که برای دیدار با مقامات ارشد دولتی سوریه و همچنین بخش خصوصی این کشور همراه با هیئتی از مدیران وزارت راه و شهرسازی، نمایندگان انجمن انبوه سازان و همچنین تعدادی از نمایندگان اتاق بازرگان...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز مدیریت راه‌های کشور، این مرکز آخرین وضعیت راه‌های کشور در ساعت ۱۷ روز ۲۸ خرداد ماه سال جاری را اعلام کرد. آخرین وضعیت محورهای شمالی - ترافیک سنگین در محور چالوس - کرج محدوده مرزن آباد، حدفاصل کندوان تا...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان دیروز ۷۲ دلار و ۲۹ سنت ثبت شد، در حالی که چهارشنبه (۲۶ خردادماه) ۷۳ دلار و ۱۶ سنت بود. سبد نفتی اوپک شامل ۱۳ نوع نفت خام اعضای این سازمان ...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» در پی از سرگیری برخی پروازهای خارجی در راستای بهبود وضعیت کرونا در کشورهای مختلف، هم اکنون پرواز مسافران ایرانی به ۲۳ مقصد مختلف انجام می‌شود.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» با وجود افزایش تعداد چک‌های برگشتی در دومین ماه سالجاری نسبت به ماه قبل اما این آمار نسبت به ارقام سال گذشته با اجرای قانون جدید چک کم شده و ارزش چک‌های مبادله شده نیز در مقایسه با ماه و سال گذشته افزایش یافته است که نشان از رونق اقتصاد دار...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت کشورها در حوزه شاخص تاب آوری پرداخته که نشان از افت جایگاه ایران دارد.
اقتصادی
رییس کنفدراسیون صادرات ایران:
«خبرگزاری ایسنا» رییس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید هرچند افزایش جدی همکاری‌ها با کشورهای منطقه می‌تواند به عنوان یک اولویت دنبال شود اما در عین حال نباید حضور در سایر بازارها را فراموش کرد.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، نگاهی به جزئیات مصوبه ستاد ملی کرونا که محور آن حمایت از مستأجران از طریق تمدید خودکار قراردادهای اجاره و پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن از سوی بانکهاست، نشان می‌دهد در این مصوبه علاوه بر اعطای تسهیلات ودیعه مسکن و نیز تعیین سق...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است