فرهنگی‌هنری 12:08 - 10 مهر 1401

«همسایه‌های خوب» به فصل دوم می‌رسد/ ساخت مستند شهید فخری‌زاده

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری مجموعه مستند «همسایه‌های خوب» با حضور امیر مهریزدان مدیر مرکز تولیدات مستند و تلویزیونی سوره و عوامل و سوژه‌های این مجموعه امروز یکشنبه دهم مهرماه در محل سازمان سینمایی سوره برگزار شد.

هادی فیروزمندی مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی سوره که اجرای این نشست را بر عهده داشت در ابتدا گفت: «همسایه‌های خوب» براساس این ایده شکل گرفت که در شرایط اجتماعی کشور ما که زمینه برای ناامیدی یا دلسردی از خیلی چیزها وجود دارد عده‌ای به دنبال حال خوب اطرافیانشان هستند و ما هیچ چیز را برتر از این ندانستیم که از این قهرمانان تجلیل کنیم.

مهدی شامحمدی تهیه‌کننده برنامه هم در ادامه گفت: ما در این مجموعه ۲۲ قسمتی، سوژه‌هایی را در چند استان کشور پیدا کردیم. انگیزه شخصی ما بود که بتوانیم روی کسانی که شاید حال خوبی ندارند تاثیری داشته باشیم. این کار برای من تجربه فوق‌العاده‌ای بود، آن هم به دلیل حمایت‌های برادرانه‌ای که دوستان در سازمان سینمایی سوره داشتند.

در ادامه مهدی بخشی مقدم کارگردان این مجموعه نیز در سخنانی عنوان کرد: این اولین بار است که می‌بینم بعد از یک مجموعه مستند، نشست خبری برای آن برگزار می‌شود. خیلی ممنونم از سوژه‌هایمان که لطف کردند به ما اعتماد کردند و اجازه دادند از زندگی‌هایشان فیلم بسازیم. این روزها صحبت از امید سخت است و ما نمونه‌های امید را در تک تک سوژه‌ها دیدیم. هدف ما این بود که بگوییم ما ممنون دار شما هستیم. امیدواریم اگر فصل دوم همین مجموعه قرار است ساخته شود باز هم بتوانیم کار حال خوب کن بسازیم.

در بخش دیگر این نشست امیر مهریزدان مدیر مرکز تولیدات مستند و تلویزیونی سوره نیز در سخنانی عنوان کرد: همه تشکیلات و تجهیزات و… برای این است که خادم زحمات شما باشیم. ما امروزه بیش از اینکه ناامید باشیم احساس ناامیدی داریم. از جمله کارهایی که این احساس ناامیدی را از بین می‌برد چنین اقداماتی است. همین زحماتی است که سوژه‌های برنامه متحمل شدند.

وی افزود: ما در مرکز سوره اعتقاد داریم کار خوب وقتی ساخته شود، راه خود را پیدا می‌کند. من وقتی قسمت‌های مختلف را می‌دیدیم فکر می‌کردم این حس، مثل عطر یک گل خوشبو منتشر می‌شود. در همین راستا تولید فصل دوم این مجموعه را هم در دستور کار خواهیم داشت. وقتی هیچ مسئولی هیچ ابلاغی نداشته یک نفر خودش خودجوش دست به کاری می‌زند که کمکی کرده باشد. شما عزیزان هیچیک در جایگاهی نبودید که کسی دستوری بدهد و با صدق نیت خود کار کردید و من شک ندارم اینها تکثیر می‌شود.

مهریزدان با اشاره به اینکه ما در این برنامه اصلاً دنبال این نیستیم که بگوییم مشکلی وجود ندارد تصریح کرد: اتفاقاً ما بیش از همه طلبکاریم که چرا کاستی هست اما ما افرادی را داریم که آنچه را از دستشان برمی‌آید به بهترین شکل انجام می‌دهند. از معلم و فعال اجتماعی و آتش‌نشان تا کسی دغدغه طبیعت را دارد. اینجا می‌خواهیم بگوییم جامعه اگر مشکلاتی دارد عده‌ای خودجوش راه خود را طی می‌کنند و نیازی هم به امثال ما ندارند. شاید حتی دوربین‌های ما مزاحم هم باشد اما این تصویر هم خوب است تا یک جاهایی بتوانیم این موارد را نشان دهیم.

وی یادآور شد: ما با هر اعتقادی و سنتی و روشی نشان دادیم که عده‌ای برای کمک هستند. ما ایران را می‌سازیم، شعار هم نمی‌دهیم امید ما همین بچه‌هایی هستند که بدون سر و صدا سال‌هاست برای کودکان کار می‌کنند، یا عزیزی که در سیستان مسأله اش فرهنگ است. ایران، همه این قهرمانان است که در کنار ما با هر سلیقه و مذهبی با هم پیش می‌رویم.

مهریزدان با اشاره به ساخت فصل دوم این مجموعه اعلام کرد: نیت ما این بود که بتوانیم خوبی‌ها را در هر سطحی نمایش دهیم. صحبتی داشتیم که اگر بشود فصل دوم را هم ادامه دهیم و همین حس و حال خوب را باز هم منتقل کنیم. ما کاری را پیگیری می‌کنیم که قرار است به سمت داکیودرام برویم. همچنین بنا داریم درباره شهید فخری زاده هم اثری داشته باشیم که حق او هنوز ادا نشده است. سال آینده دو کار جدی در این فضاها خواهیم داشت. در عرصه ترسیم قهرمان‌ها کار دیگری به اسم قهرمانان معمولی داریم.

شایان اسدی از سوژه‌های برنامه که در این نشست حضور داشت در سخنان کوتاهی از ساخت این مجموعه قدردانی کرد و گفت: خوشحالم که در این مجموعه سانسور نبود و حرف‌هایمان را بیان کردیم. من علاقه‌ای نداشتم با مجموعه‌ای کار کنم چون درخواست‌های زیادی برای فیلمبرداری و.. داشتیم اما خوشحالم که با این مجموعه کار کردم.

نوری باقری از دیگر سوژه‌های که در حوزه کوره‌های حاشیه نشین فعالیت دارد بیان کرد: آرزویم این است که سیستم زندگی در کوره‌ها از بین برود. کسانی که در این کوره‌ها زندگی می‌کنند هم درگیر فقر اقتصادی هستند و هم فقر فرهنگی و امیدوارم هر دو اینها با هم از بین برود.

مهریزدان در پایان درباره مستند شهید فخری زاده توضیح داد: وقتی می‌گوییم شهید فخری زاده ۱۲ سال در لیست ترور قرار داشته است برای خیلی‌ها روشن نیست که دلیلش چه بوده است و بنا داریم مستندی بسازیم و این جنبه‌ها را که شهید فخری‌زاده را در صدر لیست ترور رژیم صهیونیستی قرار گرفت بسازیم.

وی در پایان گفت: این حجم مستند برای تلویزیون تولید کردن یعنی مخاطب ما فقط جشنواره‌ها نیستند بلکه به دنبال کارهایی هستیم که به لحاظ قصه‌گویی مخاطب هم داشته باشد. تلاش ما این است که به سمت کیفی شدن کارها حرکت کنیم.


11700626
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» سازمان اسناد و کتابخانه ملی هشت عکس از تصاویر منتشر نشده انقلاب اسلامی ایران را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد که به مناسبت ایام‌الله دهه فجر منتشر می‌شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر - گروه هنر: «مهر سیمرغ» عنوان بسته خبری-تحلیلی روزانه‌ای است که به مرور متن و حاشیه چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر می‌پردازد. هر روز می‌توانید با «مهر سیمرغ ۴۱» در جریان آخرین تحولات بزرگ‌ترین رویداد سینمایی کشور، در تازه‌ترین دوره برگزاری ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» رضا کوچک‌زاده تهمتن مدیر شبکه رادیویی گفت‌وگو رویکرد این شبکه در دهه فجر را بر مبنای جهاد تبیین دانست و به خبرنگار مهر بیان کرد: اکنون که به ایام چهل و چهارمین سالگرد انقلاب اسلامی نزدیک می‌شویم، در بستر جنگ‌های «نرم»، «شناختی»، «روانی» و «رسانه‌ای» ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «آهنگ افلاک؛ سفری در فضا و زمان» نوشته کارل سِیگن به‌تازگی با ترجمه احسان سنایی اردکانی توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شده است. کارل سیگن (۱۹۳۴-۱۹۹۶) نویسنده این‌کتاب، اخترشناس،‌ اخترشیمیدان، اخترزیست‌شناس و نویسنده...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جدیدترین جلسه هیأت مدیره بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، با اشاره به پیمایش جدید بازی‌های رایانه‌ای و دیجیتالی در کشور گفت: طبق نتایج این پیمایش هم اکنون ۳۴ میلیون بازیکن در این حوزه ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، پس از اعلام اسامی نامزدهای اسکار که سه‌شنبه هفته پیش صورت گرفت، نامزدی آندریا رایزبورو در بخش بهترین بازیگر زن با اتهام استفاده از تاکتیک‌های ناعادلانه روبه رو شد و اسکار اعلام کرد این مورد را بررسی می‌کند. ح...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ان‌پی‌آر، ترامپ با شکایت از باب وودوارد به خاطر انتشار جدیدترین کتاب وی، او را متهم کرد که نوارهای ضبط شده از مصاحبه‌های خود با وی را بدون رضایت او منتشر کرده و درخواست غرامتی ۵۰ میلیون دلاری کرد. این شکایت که روز دو...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای می‌فرمایند: روز دوازدهم بهمن به یک معنا، روز شروع قدرت اسلام است. اگرچه در دوازدهم بهمنِ سال ۵۷، هنوز ظاهراً نظام طاغوت سرِ کار بود، اما در واقع نبود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» دریافت 37 MB به گزارش خبرنگار مهر، «تاروپود» عنوان یکی از تازه‌ترین محصولات تصویری – موسیقایی مرکز موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است که به تازگی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. در این نماهنگ که به تهیه‌کنندگی بنیاد ملی مد و ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» امین اشرفی مدیر خانه نمایش و پردیس تئاتر تهران درباره دور جدید فعالیت‌های این مجموعه توضیح داد: در دور جدید فعالیت‌ها با رویکردی تخصصی‌تر در تلاش برای رونق بخشی به فعالیت‌های نمایشی هستیم. همچنین در نظر داریم با ارائه آثار فاخر گامی در راستای ارتقای ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است