اقتصادی 15:38 - 29 مهر 1400

یک سوم ترانس‌های شبکه برق عمری بیش از ۳۰ سال دارند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از توانیر؛ مصطفی رجبی مشهدی در مراسم افتتاحیه هشتمین دوره کنفرانس بین‌المللی ترانسفورماتور با بیان این مطلب افزود: این ترانس‌ها نیازمند پایش منظم، نظارت بیشتر و انجام آزمایشات کامل‌تر است.

رجبی‌مشهدی با اشاره به اینکه مجموع کل ظرفیت نصب شده ترانس‌های سطح ۴۰۰ و ۲۳۰ کیلوولت کشور هم اکنون ۱۹۵ هزار مگاوات آمپر است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرکت‌های برق منطقه‌ای تهران، فارس و آب و برق خوزستان از بیشترین میزان ظرفیت نصب شده ترانس در کشور برخوردار هستند.

رجبی مشهدی با اشاره به این که ترانسفورماتورهای نصب شده در شبکه انتقال برق کشور از حدود ۶۳ شرکت معتبر خریداری شده است، یادآور شد: در این رده بندی، بیشترین میزان ترانس‌های خریداری شده به ترانس‌سازان داخلی اختصاص دارد.

رجبی مشهدی با اشاره به این که میانگین عمر ترانس‌های منصوبه در شبکه برق ایران نزدیک به ۲۳ سال است، افزود: شرکت مدیریت شبکه برق ایران، در فاصله زمانی پیک سال ۱۳۹۹ تا پیک ۱۴۰۰ اقدام به بررسی وضعیت ۱۲۰۰ دستگاه ترانسفورماتور و راکتور و دسته‌بندی آن‌ها نمود که بر این اساس پیری عایقی، عیوب حرارتی و عیوب الکتریکی به عنوان حادترین عیوب در بهره‌برداری از ترانسفورماتورهای شبکه قدرت شناسایی شد.

وی با بیان این که در راستای رفع نیاز به نظام‌نامه‌ای مدون و با دیدگاهی یکسان برای بهره‌برداری، نگهداری و تست و راه‌اندازی ترانسفورماتورهای قدرت، اقدام به تهیه نظامنامه شده است، یادآور شد: نظام‌نامه فعلی ترانسفورماتور در مدت بیش از دو سال با همکاری اساتید برجسته دانشگاه و کارشناسان خبره صنعت برق کشور تهیه و در شهریورماه سال جاری جهت اجرا به تمامی ذی نفعان آن در صنعت برق ابلاغ شد.

پایش آنلاین ترانسفورماتورهای شبکه برق موجب کاهش هزینه خرابی و خاموشی‌ها

هشتمین وب کنفرانس بین‌المللی ترانسفورماتور با حضور محققانی از کشورهای ایران، اوکراین و آلمان امروز در تهران آغاز به کار کرد.

آرش آقایی‌فر در مراسم افتتاحیه این رویداد بین‌المللی گفت: پایش آنلاین قابلیت اطمینان ترانسفورماتور به عنوان یکی از مباحت روز دنیا در این کنفرانس بررسی می‌شود.

دبیر کنفرانس بین المللی ترانسفورماتور در مراسم افتتاحیه هشتمین دوره کنفرانس بین‌المللی ترانسفورماتور ایران، افزود: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ هزار ترانس در شبکه توزیع برق کشور نصب شده است و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این تعداد تا پایان سال جاری نیز افزایش خواهد یافت.

به گفته آقایی‌فر، امروزه تعمیر و نگهداری در صنعت برق بر اساس اصول پایش وضعیت، یکی از کارآمدترین روش‌های تعمیرات است که با استفاده از ابزارهای پیشرفته میسر می‌شود.

دبیر کنفرانس هشتم ترانسفورماتور با بیان این که سرمایه‌گذاری اولیه جهت تهیه این تجهیزات می‌تواند با کاهش نرخ خرابی‌ها، کاهش نیروی انسانی جهت تعمیرات و نیز مدیریت زمان، در مدت زمان کوتاهی مستهلک شود، خاطرنشان ساخت: پایش حرارتی تجهیزات در شبکه انتقال و فوق توزیع با روش ترموگرافی به عنوان یکی از روش‌های بسیار کارآمد می‌تواند تأثیر قابل توجهی در کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و همچنین خاموشی‌های ناشی از آن‌ها در شبکه برق کشور داشته باشد.

به گفته آفایی فر، در هشتمین دوره این کنفرانس، از بین ۷۰ مقاله ارسالی به دبیرخانه این رویداد، ۲۰ مقاله مورد پذیرش قرار گرفته، ارائه خواهد شد.

با توجه به اهمیت و نقش مؤثر ترانسفورماتور قدرت و توزیع در شبکه و حجم بسیار بالای سرمایه‌گذاری در این بخش، بررسی، تحقیق و مطالعه در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی با استفاده از متخصصین داخلی و خارجی، دانشگاه‌ها و مراکز تولید ترانسفورماتور برای صنعت برق اجتناب ناپذیراست.

در حال حاضر صنعت برق در تلاش است با استفاده از فناوری‌های جدید از ترانسفورماتورهای پربازده در شبکه برق استفاده کند که باعث کاهش تلفات خواهد شد.

همچنین با توجه به اهمیت ویژه ترانس‌ها در شبکه برق، همواره مواظبت و نگهداری آن‌ها از مسائل مهم در صنعت برق است چرا که در صورت صدمه دیدن ترانس، هزینه‌های آن بالا و خاموشی‌های تحمیل شده به شبکه طولانی مدت خواهد بود.

در هشتمین دوره کنفرانس ترانسفورماتور که امروز پنجشنبه ۲۹ مهرماه، در محل وزارت نیرو برگزار می‌شود، بکارگیری ترانس‌های پربازده و تأثیر آن بر کاهش تلفات و پایش آنلاین ترانس‌ها بررسی می‌شود.

در این رویداد که هشتمین دوره آن به دلیل شیوع بیماری کرونا و ضرورت فاصله‌گذاری اجتماعی، به صورت وب کنفرانسی برگزار می‌شود، محققانی از کشورهای اوکراین و آلمان نیز حضور خواهند داشت.

برپایه این گزارش، طراحی و تولید، تست، نصب و بهره برداری، حمل و نقل، تجهیزات حفاظتی، مدیریت عمر ترانسفورماتور، تعمیرات و تجهیزات جانبی از محورهای این کنفرانس به شمار می‌رود.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان هواپیمایی کشوری ضمن تاکید بر تعهد تمامی شرکت‌ها به کاهش نرخ‌های اعلام شده، اعلام کرد: از اول آذرماه متوسط نرخ‌های ارائه شده توسط شرکت‌های هواپیمایی پایین‌تر از درصد کاهشی نرخ‌های جدید بوده است و این موضوع با ملاحظه مراکز...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، براساس آخرین دستورالعمل شورای رقابت، این نهاد در هر فصل با توجه به تورم مورد تأیید بانک مرکزی اقدام به اعلام قیمت ماشین داخلی می‌کند. برخلاف این دستور العمل در فصل پاییز شاهد اعلام قیمت توسط شورای رقابت نبودیم. ...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ۹ ماهه سال جاری میلادی پرداخته که نشان از افزایش دو درصدی همکاری‌ها دارد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» صادرکنندگان خرما ایرانی می‌گویند تاجران پاکستانی با حضور در ایران و خرید خرما داخلی و بسته بندی جدید، این محصولات را به بازار جهانی صادر می‌کنند.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران درباره ادعاهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و خبری برمبنای کاهش تولید بنزین در کشور و افزایش پدیده قاچاق سوخت جهت تنویر افکار عمومی توضیحاتی را ارائه کرد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» با رفع مشکلات و پیگیری های صورت گرفته، بیمه حوادث مشترکان خانگی و تجاری برقرار شد.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، بزرگ‌ترین محموله ماده خامی که وارد یک کارخانه تولید خودرو می‌شود، مقاطع فولادی و آهنی هستند. به‌این‌ترتیب، واضح است که تغییر قیمت آهن در بازار به تغییر قیمت خودروهای تولیدشده، می‌انجامد. در کشور ما رشد تولید فولا...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» محسن رشیدفرخی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه حدود ۵۷۰ اصله یا نفر نخل در حال خروج از کشور بوده است، گفت: این نخل‌ها به مقصد کشور قطر صادر شده اما به دلیل خدشه دار بودن پروانه‌های گمرکی برگشت داده شده است. وی درباره اینکه آیا این پروان...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، شاخص کل بازار سرمایه در پایان معاملات امروز دوشنبه ۸ آذرماه با کاهش ۴ هزار و ۱۸۳ واحدی در رقم یک میلیون و ۳۶۳ هزار و ۸۲۱ واحد ایستاد. شاخص هم وزن کاهش ۸۲۱ واحدی داشت و در جایگاه ۳۷۴ هزار و ۱۶۷ واحد قرار گرفت. ۳۸۹ هزا...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» با ابلاغ معاون اقتصادی رئیس جمهوری مسئولیت بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی و خوراکی های موضوع قانون انتزاع به طور کامل در اختیار وزارت جهادکشاورزی قرار گرفت.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است