گوناگون 12:31 - 10 مهر 1401

۳۰ درصد ایرانی ها نیازمند خدمات توانبخشی هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا خانکه، در همایش گرامی داشت روز جهانی سالمند با اشاره به افزایش سن امید به زندگی به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌ای در کشور، افزود: افزایش سن امید به زندگی، جمعیت سالمندان را افزایش داده و این روند افزایشی بسرعت ادامه دارد، اما جمعیت رو به رشد سالمندان و عمر طولانی افراد جامعه، نیاز به خدمات حمایتی و توانبخشی دارد.

وی گفت: هم اکنون ۳۰ درصد مردم کشورمان به خدمات توانبخشی نیاز دارند و ۱۶ تا ۱۷ درصد جامعه، افراد دارای معلولیت هستند که به نوعی از خدمات توانبخشی استفاده می‌کنند و به رغم این جمعیت عظیم نیازمندان خدمات توانبخشی، متأسفانه این خدمات در کشور، کافی نیست.

خانکه با تاکید بر اینکه همه ما در دوره سالمندی، نیازمند خدمات توانبخشی هستیم، اظهار داشت: باید جایگاه تولیت توانبخشی و مرجعیت توانبخشی در کشور مشخص شود تا بتواند به گسترش این خدمات در اقصی نقاط کشور، کمک کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه سالمندان برای حضور در اجتماع باید از حمایت و امکانات لازم برخوردار باشند، گفت: باید خانه‌هایمان و شهرمان را سازگار با نیازهای سالمندان کنیم و شهرداری‌ها می‌توانند امکانات شهری را مطابق با نیاز سالمندان در نظر بگیرند.

خانکه درباره تربیت نیروی متخصص این حوزه نیز گفت: دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و سایر دانشگاه خوشبختانه نیروی متخصص این حوزه را تربیت می‌کنند، ضمن آنکه نیاز به تربیت نیرو در رشته طب سالمندی نیز داریم.

وی به تدوین سند ملی سالمندی اشاره کرد و افزود: متأسفانه برنامه اقدام این سند هنوز تدوین نشده است و انتظار داریم تا مجلس شورای اسلامی با نظارت و توجه به این موضوع، به اجرای این سند کمک کند.

خانکه ابراز امیدواری کرد که با ارتقای دانش و آگاهی جامعه و تقویت امکانات و حمایت‌ها، بتوانیم در هر خانه پذیرای بزرگان خودمان باشیم، چرا که در فرهنگ ما ایرانیان، وجود سالمند در هر خانه، به مانند چراغ آن خانه بوده است.


11700591
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است