فرهنگی‌هنری 10:15 - 24 اردیبهشت 1401
حسین علایی، پژوهشگر دفاع مقدس گفت: خواندن کتاب تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق برای آینده امنیت ملی و مشتغلین به این امر، نظیر نیروهای مسلح لازم است و پیشنهاد من این است که برای طرح‌ریزی‌های خود به مسائل وارد شده در کتاب توجه کنند.

کتابی که خواندنش برای آینده امنیت ملی کشور لازم است

به گزارش خبرنگار حوزه کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، در حاشیه سی و سومین دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فرصتی یافتیم تا با سردار «حسین علایی» به عنوان نویسنده پرفروش‌ترین اثر در حوزه تاریخ دفاع مقدس با عنوان «تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق»، گپی بزنیم که در ادامه بخش‌هایی از این گفت‌وگو را خواهید خواند. سردار حسین علایی

کتابی برای پاسخ به شبهات دفاع مقدس

سردار حسین علایی در ابتدا گفت: اگر کسی کنجکاو است و می‌خواهد بداند که پیش از انقلاب چه روابطی بین ایران و عراق بوده است، صدام حسین با چه نیتی به ایران حمله کرد، جنگ چه تغییر و تحولات و به طور کلی چه روندی را پشت سر گذاشته و مواردی از این قبیل، اثر دو جلدی «تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق» می‌تواند کمک شایانی بکند. البته علاقه‌مند به حوزه تاریخ تحلیلی دفاع مقدس ناگزیر است آثار دیگر را هم بخواند و با عمل تجزیه و تحلیل آنها را بررسی کند.  

وی افزود: کتاب حاضر سعی کرده است در خلال بیان تحلیلی روند هشت سال نبرد و اتفاقات پیش و پس از آن به خیلی از سؤالات و شبهاتی که در بین مردم در باب دفاع مقدس وجود دارد، پاسخ دهد. سؤالاتی نظیر آیا امکان جلوگیری از جنگ وجود داشت؟ چرا پس از آزادسازی خرمشهر همچنان جنگ ادامه پیدا کرد؟ نظر امام در باب تحولات جنگ چه بوده است؟ جنگ چگونه پایان پذیرفت؟ حاصل این نبرد به عنوان طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم چه حاصلی برای دو طرف داشته است؟ منابع مالی دو کشور جنگ از کجا تأمین می‌شد؟ سرنوشت این دو کشور همسایه پس از جنگ به کجا رفت؟ و...

علایی ادامه داد: کتاب تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق، پژوهشی است در مورد ۱۲ سال تاریخ معاصر کشور، دو سال قبل و بعد از جنگ و هشت سال زمان نبرد عراق علیه ایران. این کتاب تمام مواردی که خواننده برای این بازه‌ زمانی نیاز دارد بداند به صورت فشرده، اما کامل بیان کرده است. 

تبیین دفاع مقدس باید بیش از پرداختن به موضوعات احساسی، عقلانی باشد

این پژوهشگر حوزه دفاع مقدس با اشاره به مقوله «جهاد تبیین» در مورد جنگ هشت ساله گفت: خوشبختانه تا الآن آثار خوبی چه به صورت مکتوب نظیر کتاب و چه به شکل فیلم و سریال توانسته‌اند بُعد احساسی جنگ را به مخاطب انتقال دهند. اما ما بیشتر از هر چیزی محتاج این هستیم که جنگ و موضوعات پیرامونی آن را در بعد عقلانی تبیین و تفهیم کنیم. پژوهش بنده نقطه تأکیدش بر همین موضوع است. جای ذکر آن است که گفته شود در اثر مذکور موضوعاتی چون جنگ و صلح از منظر اسلام نیز مورد بررسی و بیان واقع شده است. 

علایی بیان کرد: به عقیده من همت فعالان در حوزه دفاع مقدس و دفاع مکتبی مقاومت، باید روی تبیین عقلانی جنگ باشد. ما در نبرد تحمیلی تمام قواعد و آداب را رعایت کردیم و توانستیم با به‌کارگیری این رسوم موفق شویم. هرجا که بدون توجه به عقل و عقلانیت پیش رفتیم، متضرر شدیم و هرجا در کنار توجه به اصول جنگی توکلمان برخدا بوده توفیق یافتیم. در کتاب تاریخ تحلیل جنگ ایران و عراق، هم از پیروزی‌ها سخن گفته‌ایم؛ هم از شکست‌ها و چرایی آن‌ها. خواندن این کتاب برای آینده امنیت ملی و مشتغلین به این امر نظیر نیروهای مسلح لازم است و پیشنهاد من این است که برای طرح‌ریزی‌های خود به مسائل وارد شده در کتاب توجه کنند.

باید دست به کار شد تا آثار پا برجا بمانند

وی افزود: من از تمام افراد علاقه‌مند به حوزه دفاع مقدس می‌خواهم دست بر قلم ببرند و بنا به علاقه و توانایی خود در این موضوع فعالیت کنند. اول از هرچیز از کسانی که خود در دفاع مقدس حاضر بوده‌اند می‌خواهم در این زمینه ورود کنند. عمر گذراست و الآن ۳۴ سال از پایان جنگ گذشته. باید برای ماندگاری ارزش‌های دفاع مقدس و تبیین حقایق آن دست به کار شد. 

انتهای پیام/

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» انتشارات گرایش تازه تنها انتشاراتی است که در نمایشگاه امسال از ربات کتاب فروش استفاده می کند و این ربات قابل استفاده در بانک‌ها و فرودگاه‌ها است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین گفت: استقبال کم مردم از کتاب را بیش از آن که به پای گرانی آثار بگذاریم، باید در دوری مردم از فضای کتابخوانی دانست.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به مستندنگاری از 560 فرمانده دوران جنگ تحمیلی برای ثبت خاطران آن دوران، گفت: ما در این مرکز از تحریف جلوگیری می‌کنیم و سعی داریم که منابع دست اول را استخراج کنیم.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» مراسم تجلیل از مستند‌نگار دفاع مقدس گلعلی بابایی و چند ناشر فعال نمایشگاه به‌همراه نوید کمالی معاون بسیج رسانه کشور، امروز بیست و نهم اردیبهشت‌ماه در سرای اهل قلم برگزار شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، سیدمجید پوراحمدی در پیامی درگذشت عثمان محمدپرست دوتار نواز برجسته و از مفاخر ارزشمند موسیقی نواحی کشور را تسلیت گفت. در پیام سید مجید پور احمدی آمده است: «خبر درگذشت استاد عثم...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت مرحوم عثمان محمدپرست نوازنده دوتار پیام تسلیتی را منتشر کرد. در متن پیام محمد اله‌یا...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت عثمان محمدپرست نوازنده دو تار خراسانی پیام تسلیتی را صادر کرد. در متن پیام محمود سالاری چنین آمده است: «إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرحمان بن حمد بن جاسم بن حمد آل ثانی، وزیر فرهنگ کشور قطر امروز پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت از سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کرد. در این بازدید که محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ یاسر احمد...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» دستیار و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه آمریکا در سوریه و خاورمیانه شکست خورد، گفت: امروز ما حرف می‌زنیم و آمریکا گوش می‌دهد که این امر با ایستادگی و مقاومت ما در برابر ظلم و دنیای استکبار حاصل شده است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» دریافت 7 MB به گزارش خبرگزاری مهر، ابوذر روحی مداح اهل بیت (ع) و مسئول گروه سرود «سلام فرمانده» با انتشار پیام ویدئویی اعلام کرد که تمامی تجمعات برنامه‌ریزی شده برای اجرای سلام فرمانده در شهر تهران لغو شده است. وی گفت: بنا بود سرود سل...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است