اقتصادی 05:45 - 01 خرداد 1403
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه واردات در قبال صادرات غیرکشاورزی بهترین روش برای تسهیل برگشت ارز است، از اتاق ایران خواست با طراحی پلتفرمی برای اتصال واردکننده و صادرکننده به یکدیگر، این امر را عملیاتی کند.

واردات در ازای صادرات غیرکشاورزی عملیاتی می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم علیرضا پیمان پاک، قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته از 400 قلم کالاهای مشمول ارز 28 هزار و 500 تومانی، 200 قلم کالا ازجمله گوشت منجمد را به نحوی از این شمول خارج کردیم که تأثیری روی قیمت‌ها نداشته باشد. امسال نیز قرار است بخش دیگری از این کالاها را از دایره کالاهای مشمول خارج کنیم.

وی در نشست کمیسیون مدیریت واردات اتاق ایران، با تأکید بر اینکه سیاست‌گذاری‌های ارزی این وزارتخانه امسال تغییر چندانی با سال گذشته نداشته است، ادامه داد: با مشورت و همکاری انجمن‌ها و تشکل‌های مرتبط، تا سال آینده کالاهای مشمول ارز 28 هزار و 500 تومانی به حداقل ممکن خواهد رسید؛ البته به نحوی که اثرات این اقدام، ملموس نباشد.

پیمان پاک با بیان اینکه یکی از مشکلات ما واردات در ازای صادرات غیر محصولات کشاورزی است، گفت: مشکل اصلی فقدان یک دستگاه هماهنگ‌کننده برای اتصال واردکننده و صادرات کننده به یکدیگر است که به اعتقاد من این خلأ باید توسط اتاق ایران پر شود.

او تأکید کرد: ازآنجاکه این روش بهترین روش در راستای تسهیل برگشت ارز است، اتاق ایران باید فعال شده و با تعریف پلتفرمی برای این موضوع، واردات در ازای صادرات غیر محصولات کشاورزی را عملیاتی کند.

او با اشاره به تصویب موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با اندونزی در مجلس، گفت: با اجرای این موافقت‌نامه تعرفه تجارت 400 قلم کالا میان دو کشور به حد بسیار پایین یعنی در حدود 5 تا 10 درصد خواهد شد. به زودی لیست کالاهای مشمول، برای اطلاع فعالان اقتصادی منتشر خواهد شد.

مشکل تعهدنامه در تبادل ارزی، حل شود

احمدرضا فرشچیان، رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق ایران نیز با اشاره به مشکلات ناشی از بخشنامه بانک مرکزی در 23 اسفند سال گذشته، گفت: اتاق ایران با برگزاری جلسات مختلف با وزارت صمت و بانک مرکزی موفق شد با هدف جلوگیری از تعزیراتی شدن پرونده‌های فعالان اقتصادی، موافقت رئیس بانک مرکزی برای تمدید مهلت اجرای این بخشنامه تا پایان تیرماه (چهار ماه) را جلب کند.

او همچنین با اشاره به نشست اخیر هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس‌کل بانک مرکزی از دستور مسئولین بانک مرکزی برای لغو موقت اجرای این بخشنامه و اصلاح آن خبر داد.

فرشچیان با استقبال از پیشنهاد پیمان پاک برای نقش‌آفرینی اتاق ایران در عملیاتی کردن واردات در ازای صادرات غیر محصولات کشاورزی، گفت: کمیسیون واردات، موضوع ایجاد این پلتفرم برای تبادل ارزی واردکنندگان و صادرکنندگان را پیگیری خواهد کرد.

او با اشاره به حل نشدن مشکل تعهدنامه‌ها در شرایط تبادل ارزی صادرکننده و واردکننده، ادامه داد: این امر به ویژه مشکلاتی برای صادرکنندگان ایجاد کرده است. ممکن است واردکننده نتواند به زودی تخصیص بگیرد در شرایطی که کورتاژ صادراتی چهار ماه بیشتر اعتبار ندارد.

بازارگاه، موجب رسوب کالاها در بنادر شده است

داود رنگی، نایب‌رئیس کمیسیون مدیریت واردات به مشکل رسوب بسیاری از کالاها در گمرک اشاره کرده و گفت: کالاهای اساسی کشاورزی وارد شده‌اند اما امکان عبور از بازارگاه را ندارند. بسیاری از کالاها در بنادر رسوب کرده‌اند که در معرض فساد و خسارت است. سیلوها در حالی خالی هستند که امکان نگه‌داری بهتر کالاها را دارند.

او با بیان اینکه لازم است در روند ثبت سفارش‌ها تجدیدنظر شود، ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از ثبت سفارشات، منتهی به تمدید می‌شوند و زمان‌بر بودن آن موجب فساد بسیاری از کالاها شده است. به علاوه دموراژها بسیار کمرشکن هستند که عمدتاً به دلیل همین محدودیت‌های زمانی ثبت سفارش به ما تحمیل می‌شود.

در ادامه جلسه دیگر اعضای کمیسیون و فعالان اقتصادی حاضر در جلسه به بیان مشکلات خود پرداختند. انتقاد از صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه، ضرورت ارائه تعهدنامه محضری در زمان ثبت سفارش، صدور برخی بخشنامه‌ها بدون توجه به زیرساخت‌های حقوقی و مشکلات متعدد در اجرای آن‌ها، تعدد سامانه‌های مختلف تجاری و تداخل برخی از آن‌ها در عملکرد، نامشخص بودن سیاست‌های ارزی وزارت جهاد با گذشت دو ماه از سال، عدم امکان واردات بدون ثبت سفارش و تحمیل هزینه به واردکننده، مشکلات واردات برنج خارجی در ازای خرید برنج داخلی و عدم کفایت تولید داخلی دانه و مشکلات تأمین آن از خارج ازجمله مشکلات مطرح شده بود.

پیمان پاک در پاسخ به از این مسائل مطرح شده در نشست توضیحاتی ارائه کرد و مقرر شد تا انجمن‌های تخصصی حوزه کشاورزی این مسائل را با توجه به توضیحات ارائه‌شده پیگیری کنند.

انتهای پیام/


12057245
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مدیرعامل شرکت فرودگاهی امام خمینی گفت: تعداد جابه جایی مسافران همزمان با افزایش تعداد پروازهای خارجی به ۱۴ میلیون نفر مسافر رسیده است.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مدیرکل پیش بینی سازمان هواشناسی گفت: نواحی غرب و شمال غرب کشور طی امشب ۳۰ خردادماه و فردا ۳۱ خردادماه منتظر بارش تگرگ باشند.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مدیرکل بازرسی، مدیریت عملکرد و حقوق شهروندی وزارت راه، از رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت دخالت دولت در قیمت‌گذاری بلیت هواپیما خبر داد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، شاخص قیمت کالا‌های ورداتی در سال ۱۴۰۲ در گروه ریالی ۱۲۷.۱ درصد و در گروه دلاری ۸.۹ درصد کاهش یافته است.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» معاون راهداری سازمان راهداری گفت: در سه سال گذشته ۱۹۱۱ نقطه حادثه خیز اصلاح شده است.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» رئیس خانه صنعت‌کاران حمل و نقل کشور گفت: همزمان با راه‌اندازی دفاتر خدماتی در ۱۳ کشور از جمله شرق اروپا واردات قطعات حمل و نقل عمومی از جمله هوایی و دریایی در کشور تسهیل شد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» کارشناس هواشناسی گفت: در استان‌های شمال و شمال غرب کشور شاهد تشدید بارش‌ها و توفان‌های لحظه‌ای در ۷ استان کشور خواهیم بود.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» سخنگوی شرکت راه آهن از آغاز پیش فروش بلیت قطار‌های تیرماه از سه شنبه ۲۹ خرداد شروع می‌شود.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» معاون راه آهن شرکت ساخت گفت: همزمان با راه‌اندازی راه آهن رشت - کاسپین میزان ترانزیت کالا به ۳ میلیون تن و میزان جابه جایی مسافر به ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های حمل ونقل کشور گفت: طبق قانون سهم تعاونی‌ها در حمل ونقل جاده‌ای کشور به ۲۵ درصد رسیده است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است