فرهنگی‌هنری 00:56 - 24 شهریور 1400
پیگیری ایسنا درباره کپی رایت آثار موسیقی در گفت وگو با نمایندگان ارشاد
خلاء کپی رایت در ایران همواره مسئله‌ای قابل بحث تلقی شده و با وجود تاکیدها مبنی بر لزوم اجرایی شدن این قانون، اما همچنان آنطور که باید و شاید جدی تلقی نمی شود. از جمله هنرهایی که در ایران از فقدان این قانون رنج می برد، موسیقی است. هرازگاهی شکایت و ادعایی از سوی یک هنرمند درباره کپی بدون اجازه از ترانه یا موسیقی اش در یک آهنگ مطرح می شود و در نهایت اگر فرد شاکی به طرح ادعای خود در فضای مجازی بسنده نکند در نهایت تلاش می شود که به شیوه ریش سفیدی یا حکمیت قائله خاتمه پیدا کند.

آهنگ کپی را چگونه تشخیص می دهند؟

ایسنا پیشتر در گفت وگوهایی مجزا با سه کارشناس موسیقی، آسیب های احتمالی از فقدان کپی رایت بر فضای موسیقایی کشور را به بحث گذاشت و در ادامه با رامین صدیقی ـ تهیه کننده موسیقی ـ درباره روش‌های پیاده سازی کپی رایت در ایران به مصاحبه نشست.

صدیقی در این گفت وگو عنوان کرد که پیاده سازی قانون کپی رایت عمدتا بر عهده دستگاه‌های دولتی نیست و نهادهای دیگری باید پس از اینکه ایران به عضویت کنوانسیون برن درآمد، از طریق عضوگیری به تدوین قوانین مشتقی از قانون اصلی کپی رایت بپردازند.اما حالا که این فرآیند در ایران پیاده سازی نمی‌شود، راهکار وزارت ارشاد برای رسیدگی به شکایت های احتمالی و برخورد با متخلفان چیست؟؛ پرسش هایی که از سوی مسئولان مربوطه در دفتر موسیقی پاسخ داده شد.

حسن عرب سرخی ـ مدیر واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی ـ درباره معیارهای مجوزدهی به آثار موسیقایی به ایسنا می گوید: شورای موسیقی طبق آیین نامه نظارت بر انتشار و اجرای آثار موسیقایی به ارزیابی آثار می‌پردازد. در این آیین نامه چارچوب‌های مد نظر بیان شده است. پس از صدور تاییدیه شعر و ترانه از سوی شورای ترانه، در گام بعدی موسیقی اثر در شورای موسیقی ارزیابی می‌شود. در این شورا صرفا مسائل فنی همانند نحوه تلفیق شعر و موسیقی، نحوه خوانش درست کلمات (یا حضور یک کارشناس شعر و ترانه در شورای موسیقی)، صدای خواننده، نحوه صداسازی و استفاده از سازها، تنظیم، میکس و ... ارزیابی می‌شود.

او با اشاره به فرآیند اجرایی کردن کپی رایت در دنیا، اظهار می کند: این امر به صورت دقیق، نیازمند تکنولوژی بسیار پیشرفته هوش مصنوعی است. برای تشخیص محتوای کپی رایت شده، ناشران موسیقی و دارندگان کپی رایت از تکنولوژی‌ای به نام اثر انگشت صوتی استفاده می‌کنند. این تکنولوژی اولین بار توسط سرویس موسیقی Shazam برای شناسایی تِرک‌های موسیقی طراحی شده بود.

عرب سرخی ادامه می دهد: اکنون یک استارتاپ ۵ ساله واقع در چین و آلمان با نام ACRCloud این تکنولوژی را در دسترس دارندگان کپی رایت قرار می‌دهد. این استارتاپ می‌تواند به سرعت اثر انگشت صوتی آهنگ را با یک بانک اطلاعاتی از میلیون‌ها تِرَک مختلف تطابق دهد. این استارتاپ با دارندگان کپی رایت مختلفی از کشورهای غربی همکاری می‌کند. البته کمپانی به دلیل مسائل قانونی، قادر به نام بردن از آنها نیست.

او تصریح می کند: این فقط ناشران و دارندگان کپی رایت نیستند که از سرویس‌های ACRCloud استفاده می‌کنند. بسیاری از ارگان‌های دیگر نظیر سرویس‌های استریمینگ و ایستگاه‌های رادیویی نیز ناچار هستند مراقب موسیقی‌های پخش شده روی پلتفرم خود باشند. از این رو سرویس‌های ACRCloud اهمیت بسیار زیادی در حفظ نظم و تعادل دنیای پخش و کپی رایت موسیقی دارند.

به گفته عرب سرخی در دفتر موسیقی وزارت ارشاد با توجه به فقدان این تکنولوژی، با توجه به تخصص و تجارب هر یک از کارشناسان شورای شعر و موسیقی به موضوع رسیدگی می‌شود و در صورت تشخیص، اقدام مقتضی صورت می‌گیرد. ضمنا در مورد رعایت حقوق مالکان آثار نیز متقاضیان باید رضایت نامه را در صورتی که نیاز باشد، ارائه دهند.همچنین مسلم نادعلی دبیر علمی شورای شعر درباره معیارهایی که برای تایید متن ترانه در شورای شعر، ترانه و کلام مورد توجه قرار می‌گیرد، می گوید: برای ترانه‌ها معیارهایی وجود دارد. برخی از معیارها بحث‌های فنی و زبانی هستند و بخشی از آن‌ها نیز بحث‌های محتوایی هستند. برای ترانه‌هایی که فاقد اولیه‌ترین ملاک‌های فنی زبانی هستند، تاییدیه صادر نمی‌شود. همچنین ترانه‌هایی که به لحاظ محتوایی موارد اخلاقی را رعایت نکرده‌اند، تایید نمی‌شوند. ترانه‌هایی که مباحث محتوایی نداشته باشند و از نظر فنی نیز آن اولویت ها را داشته باشند، در شورا تایید می‌شوند.انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» برنامه "جاذبه" در اولین قسمتش میزبان خانواده مرحوم علی سیلمانی شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» حکم «علی دارابی» به عنوان قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی هنوز رسما صادر نشده، اما واکنش‌هایی به انتخاب احتمالی این گزینه برای معاونت تخصصی میراث فرهنگی نشان داده شده است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که حداقل سن ثبت‌نام و دریافت نوبت واکسن کرونا، ۳ سال دیگر کاهش یافت.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته یک میلیون و ۸۷ هزار دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» بنابر اعلام وزارت بهداشت متاسفانه در شبانه روز گذشته ۴۵۳ بیمار کووید ۱۹ در کشور جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند و مجموع جانباختان از ۱۱۶ هزارنفر فراتر رفت.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر - گروه هنر- عطیه موذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه‌ای است که در پایان هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری مرتبط با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می‌پردازد. در این بسته خبری هفتگی ت...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتاب مجموعه‌آثار برتر مهرواره طنز «یک وعده لبخند» با موضوع چاقی و کنترل وزن به‌تازگی توسط انتشارات نیکان امروز به‌سفارش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ارد...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» سامانه ثبت نام اربعین (سماح) برای تکمیل ظرفیت در برخی استان‌ها بار دیگر باز شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: نهاد «خانواده»، «تعلیم و تربیت» و «جامعه» نقش اساسی در تربیت کودکان دارند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «پدر ایران» نوشته میرجلال‌الدین کزازی به‌تازگی توسط انتشارات معین به چاپ ششم رسیده است. این‌کتاب دومین رمان میرجلال‌الدین کزازی و داستان زندگی و سرگذشت کوروش هخامنشی است. «پدر ایران» نخستین‌عنوان از سه‌گانه‌ای است ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است