سیاسی 13:33 - 08 بهمن 1400
امام جمعه موقت تهران با اشاره به مذاکرات در حال انجام احیای برجام در وین خاطرنشان کرد: باید تمام تحریم‌ها از جمله هسته‌ای و تحریم‌های حقوق بشری و غیره ذلک لغو، نه تعلیق شود، یعنی به طور کامل و دائم لغو شوند.

خاتمی: با آمریکا تا وقتی آدم نشده رابطه نداریم/ تمام تحریم‌ها باید لغو شود

به گزارش ایسنا، آیت الله سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در سخنرانی خطبه های نماز جمعه این هفته تهران گفت: موج ششم کرونا سریع التاثیر است و واگیری شدیدی دارد و حدود ۱۴ هزار بیمار . شهر قرمزی نداشتیم در کشور و الان آبی ها زرد و نارنجی و قرمز شدند. این بیماری فراگیر است و اختصاصی هم به ایران ندارد. آنچه انتظار می رود رعایت دستور العمل های بهداشتی از جمله ماسک زدن و واکسن زدن به ویژه دوز سوم و فاصله گذاری اجتماعی است تا این موج را هم پشت سر بگذارید. کسی که ماسک نمی زند فکر نکند شجاع است این حق الناس است. تقاضا دارم از همه مردم که این مدت باقی مانده مثل آنچه تا الان انجام دادید همراهی کنید تا به زودی این ویروس رخت بر بندد.

خاتمی با اشاره به فاجعه انسانی در یمن اظهار کرد: عربستان مدام یمن را بمباران می کند، اخیرا شصت نفر از زنان و کودکان به شهادت رسیدند و تعداد زیادی مجروح شدند. مایه تاسف است که دیده می شود سازمان های بین المللی از جمله سازمان های بین المللی اسلامی خفقان گرفتند و در برابر این جنایت سکوت کردند. انصارالله یمن از خودش دفاع کرده است ولی آن را محکوم کردند اما متجاوزان را محکوم نکردند و این یعنی جای ظالم و مظلوم را تغییر دادن. باید به فکر مجامع بین المللی حقوقی دیگر بود.

وی ادامه داد: آن‌چه مایه افتخار است مقاومت مردم مجاهد یمن است که دو هفته ای عربستان می خواست با تجاوز به یمن این کشور را بگیرد اما نزدیک هشت سال است با مقاومت شان دشمن را عقب زدند و این ملت شایسته تحسین و همراهی است و راهپیمایی امروز نمازگزاران راهپیمایی همدلی است و خداپسند و دشمن ستیز است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سالروز ۱۲ بهمن و چهل و سومین سالگرد انقلاب اسلامی، دهه فجر را از مصادیق ایام الله دانست گفت: مطمین باشید جز با عنایت خدا این انقلاب پیروز نمی شد. دنیای استکبار از شاه حمایت می کرد، آمریکا و اروپا و شوروی و انگلیس و همه و همه اتفاق نظر داشتند روی نگه داشتن شاه اما مقاومت مردم باعث شد با "مرگ بر شاه"، شاه برود و رفت. سنت خداوند این است که اگر شکر نعمت به جای آوردید نعمت می ماند و مانده است. ۴۳ سال انقلاب با وجود همه دشمنی ها باقی مانده است. شکر نعمت انقلاب، حضور همیشه شما در صحنه است. در عرصه دفاع مقدس، انتخابات متعدد، راهپیمایی ها.

خاتمی گفت: مهم‌تر از اینها تداوم انقلاب است. مقام معظم رهبری ۱۹ دی در دیدار تصویری مردم قم با ایشان بر چهار نکته تاکید کردند؛ بر غیرت دینی تاکید کردند که پای دین مان بایستیم و گفتند که ۱۹ دی حاصل غیرت دینی بود. بعضی ها اسم آن را خشونت و بی منطقی می گذارند، درحالی که غیرت دینی تبلور خرد ورزی است. این غیرت دینی در بزنگاه ها انقلاب را نجات داده و خواهد داد.

وی افزود: نکته دیگر که ایشان اشاره کردند این بود که دشمن می خواهد از مردم و متدینین حساسیت زدایی کند و باید مراقب بود. هم چنین بر این مساله تاکید کردند که استقلال و مبارزه با فساد و بی عدالتی و تسلیم نشدن در برابر دشمن از اصول انقلاب است. این منطق دین است و بحث سیاسی تنها نیست؛ در برابر آنها که می خواهند شما را بشکنند و به روز ذلت بنشانند، شما هم آنها را به روز سیاه بنشانید. مقام رهبری هم چنین همگان را دعوت به وحدت و انسجام ملی کردند و تاکید داشتند که اگر برخی در مقابل انقلاب بیاستند، انقلاب در برابرشان می ایستد. علاوه بر این ایشان بر تقویت امید به آینده هم تاکید داشتند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنان خود در خطبه های سیاسی نماز جمعه گفت: آمریکا در پی مذاکره نیست در پی غارتگری است. او (آمریکا) می گوید، هر چه من می گویم را بشنو. آنها خواب و خیال غارت گری دارند، اما این خوابی است که هرگز تعبیر نشده و نخواهد شد. در این سال ها هر چه توانست توطئه کرد و اگر جایی این کار را نکرد، نه اینکه نخواست بلکه نتوانست و از این به بعد هم نخواهد توانست. خط مقام معظم رهبری در این عرصه روشن است،‌ باید تمام تحریم ها از جمله تحریم های حقوق بشری و غیره ذلک لغو شود، نه تعلیق یعنی به طور دائم لغو شود.

خاتمی سفر رییس جمهور به روسیه را از سفرهای کلیدی خواند و گفت: اما درباره این سفر پرفایده بی مهری شد. هفده الی هجده هدف در این سفر داشتند و تمامی آنها در این سفر محقق شد. در عین حال قانون اساسی می گوید با تمام دنیا بر اساس منافع متقابل ارتباط داشته باشیم جز با رژیم صهیونیستی که هیچ‌گاه ارتباط نخواهیم داشت و با آمریکا هم تا وقتی آدم نشده رابطه نداریم. این سیاست ما و رهنمود مقام معظم رهبری است؛ بعضی ها می گویند نه با همه کشورها رابطه ندارید اما اینها دنیا را آمریکا و انگلیس و برخی دیگر می‌بینند، انگار جاهای دیگر کشور محسوب نمی‌شوند. اولویت سیاست خارجی ما همسایه ها هستند. ما ۱۵ همسایه داریم با ظرفیت های فراوان. ما می توانیم با ارتباط قانونی و عادلانه مشکلات مان را حل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اینکه می گویند از آقای رییسی درست استقبال نشده است، درست نیست. دوما روسیه تعطیل بوده است اما مسئولان روسیه گفتند پای صحبت ایشان بیش از ۴۱۰ نفر آمدند و ایشان را تشویق و تایید کردند و در همه بخش های سفر حریم ایشان را نگه داشتند. این ریسی جمهور مردمی ما از کرمیلین یکسره می‌اید کرمان و از مناطق سیل زده بازدید می کند. آفرین بر این رییس‌ جمهور با نشاط، مردمی و انقلابی و رییس جمهور مردمی یعنی همین.

امام جمعه موقت تهران هم‌چنین افتخار افرینی جوانان عزیزمان در ورزش و فوتبال و راهیابی ایران برای ششمین بار به جام جهانی را تبریک گفت.

 

انتهای پیم

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین فاطمی‌نیا آورده است: «این استاد برجسته اخلاق با کلام و بیان نافذ و سخنان تأثیرگذا...
سیاسی
«خبرگزاری فارس» عضو هیات رئیسه مجلس از دیدار نمایندگان با رهبر معظم انقلاب در چهارشنبه هفته آینده خبر داد.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «غالب کارشناسان در این موضوع که نظام سابق تخصیص یارانه ارزی ناکارآمد و غیرعادلانه بود، اتفاق نظر داشته و دارند. برخورداری بیشتر پرمصرف‌ها از یارانه و سو اس...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت با برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفتگو با موضوع اصلاح یارانه‌ها به صورت تلفنی گفتگو کرد. متن گفتگوی سخنگوی دولت به شرح زیر است: حذف پردرآمدترین دهک از دریافت یارانه بهادری جهرمی با بیان اینکه مطا...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع «پیگیری مصوبات کمیسیون مشترک اقتصادی ارمنستان» به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و با حضور اعضای ستاد مرکب از مدیران دستگاه‌های ذیربط برگزار شد. د...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محم مخبر معاون اول رئیس جمهور با صدور پیامی ارتحال استاد اخلاق و خطیب برجسته آیت الله سید عبدالله فاطمی نیا را تسلیت گفت. متن پیام تسلیت مخبر به شرح زیر است: انالله و انا الیه راجعون ارتحال آیت الله سید عبدالله فاطمی نیا است...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر قالیباف با صدور پیامی درگذشت آیت الله سید عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفت. متن این پیام به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم إذا مات العالم ثُلم فی الإسلام ثَلمة لا یسدّها شیء إلی یوم القیامة خبر درگذشت عالم ربانی...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، امیر علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش امروز (یکشنبه) در جمع فرماندهان مرکز فرماندهی و کنترل این نیرو، اظهار داشت: عدم توقف پیشرفت علمی در مجموعه نیروی پدافند هوایی موجب اعتلا و سرافرازی این نیرو در نزد انق...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه هنوز تبعات منفی اقدامات غلط اقتصادی دولت روحانی بر کشور پابرجاست، اظهار داشت: مداخلات ارزی یکی از اقدامات اشتباه دولت سابق بود و ما در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی پروند...
سیاسی
«خبرگزاری فارس» عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: امروز همه اقتصاددانان بر این نکته تاکید دارد که باید نحوه پرداخت یارانه کالاهای اساسی اصلاح شود و یارانه به دست جامعه هدف برسد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است