بین‌الملل 12:43 - 26 اردیبهشت 1403
در شرایطی که لبنان قصد دارد سازوکار بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان را بعد از یک وقفه 3 ساله از سر بگیرد، غربی ها با یک طرح توطئه آمیز جدید به دنبال ناکام گذاشتن تلاش ها در مسیر حل بحران آوارگان در لبنان هستند.

خیز دوباره غرب برای جلوگیری از حل بحران آوارگان در لبنان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، با بازگشت اولین گروه از آوارگان سوری به کشورشان از لبنان بعد از یک وقفه سه ساله بار دیگر بحث بحران آوارگان سوری در لبنان و توطئه‌های بین‌المللی جهت ابقای آنها در این کشور و جلوگیری از بازگشت آوارگان به سوریه مطرح می‌گردد.

دیروز سه‌شنبه گروهی از آوارگان سوری در اولین سفر بازگشت خود به سوریه از شهر عرسال لبنان به روستاهای قلمون و جراحیر و نیز حومه دمشق منتقل شدند. بازگشت آوارگان سوری به کشورشان بعد از 3 سال وقفه انجام می‌شود و دیروز 300 خانواده از این آوارگان از اردوگاه‌های عرسال به روستاهای خود در سوریه برگشتند.

هزینه سنگین بحران آوارگان سوری برای لبنان

از سال 2011 یعنی تاریخ شروع بحران سوریه تعداد زیادی از آوارگان این کشور به لبنان فرار کردند؛ آن هم در شرایطی که خود لبنان از بحران‌های سیاسی و اقتصادی زیادی رنج می‌برد. تعداد آوارگان سوری در لبنان از سال 2011 به تدریج افزایش یافت و طبق آمار غیر رسمی تعداد آنها به بیش از 2 میلیون و 200 هزار نفر می‌رسد که در مناطق مختلف لبنان ساکن شده‌اند.

در شرایطی که مردم لبنان از بحران اقتصادی فجیع و بی‌سابقه رنج می‌برند هزینه آوارگان سوری نیز به این کشور تحمیل شده است.

وب سایت النشره لبنان به نقل از منابع آگاه گزارش داد که از سال 2011 تاکنون هزینه آوارگان سوری برای لبنان به 63 میلیارد دلار می‌رسد. این همان چیزی است که «میشل فیاض» کارشناس اقتصادی لبنان می‌گوید و تاکید می‌کند با محاسبات بیشتر متوجه می‌شویم که این هزینه در سطوح مختلف حتی به 100 میلیارد دلار نیز خواهد رسید.

تطمیع و ارعاب؛ روش غرب و آمریکا برای جلوگیری از بازگشت آوارگان سوری

اما چرا بحران آوارگان سوری در لبنان بعد از گذشت حدود 14 سال و در حالی که سوریه بعد از گذراندن بحران تروریسم تبدیل به یک کشور امن شده و دولت این کشور نیز از بازگشت آوارگان استقبال می‌کند، حل نشده است؟

آمریکا و کشورهای غربی که ضمن به راه انداختن جنگ جهانی تروریسم و محاصره اقتصادی خفقان آور علیه سوریه به دنبال استفاده از کارت آوارگان به عنوان یک اهرم فشار علیه دولت سوریه در جامعه بین‌المللی هستند طی همه این سال‌ها با روش‌های مختلف از جمله تطمیع و ارعاب مانع بازگشت آوارگان سوری به کشورشان شده‌اند.

آمریکا واتحادیه اروپا و نهادهای مربوط به آن طی همه این سال‌ها با دادن پول به آوارگان سوری در کشورهای مختلف از جمله لبنان آنها را تشویق برای ماندن در کشورهای میزبان و ادغام با جوامع این کشورها کرده‌اند.‌ به ویژه در لبنان هر بار که ساز و کار بازگشت داوطلبانه آوارگان سوری به کشورشان فراهم می‌شد غرب و آمریکا دست به کار شده و مانع از انجام این کار می‌شدند.

به عنوان مثال اوایل سال گذشته میلادی زمانی که هماهنگی‌های لازم میان دولت لبنان و سوریه جهت بازگشت تدریجی آوارگان سوری به شکل داوطلبانه انجام شده بود اما یک کمپین آمریکایی -غربی توسط سازمان‌های وابسته به این طرف‌ها برای ارعاب آوارگان سوری به راه افتاد و مدعی شدند اولاً سوریه کشوری امن نیست و هنوز خطر تروریسم در آنجا وجود دارد و در وهله دوم آوارگان بعد از رسیدن به سوریه توسط دولت این کشور دستگیر می‌شوند.

نهادهای آمریکایی و اروپایی همچنین با وعده دادن به آوارگان در زمینه تامین شرایط مناسب زندگی برای آنها در کشورهای میزبان موجب می‌شوند تا این آوارگان انگیزه‌ای برای بازگشت به کشورشان نداشته باشند.

در حال حاضر نیز اتحادیه اروپا به لبنان قول داده که یک میلیارد یورو برای میزبانی از آوارگان سوری و جلوگیری از موج مهاجرت به سمت اروپا به بیروت بدهد و این در واقع یک رشوه است که اروپایی‌ها نام آن را هدیه نامیده‌اند. اما کارشناسان و نخبگان لبنانی معتقدند که لبنان در ازای دریافت این رشوه باید هزینه بسیار سنگین‌تری به خاطر ابقای آوارگان سوری بپردازد و این در حالی است که اگر آوارگان سوری برای همیشه به کشورشان برگردند بخش بزرگی از بحران لبنان حل خواهد شد.

چند هفته قبل «اورسولا فون در لاین» رئیس شورای اروپا در سفری به بیروت گفت که این کمک‌ها از سال جاری تا 2027 در اختیار لبنان قرار خواهد گرفت.

بر این اساس، 736 میلیون یورو به حمایت از آوارگان سوریه و «سایر گروه‌های آسیب‌پذیر» در لبنان اختصاص یافته و 200 میلیون یوروی دیگر صرف تقویت سرویس‌های امنیتی لبنان به منظور اجرای کنترل‌های مرزی و مهاجرتی خواهد شد. درواقع بخش بزرگی از این کمک‌ها برای کنترل مرزها و متوقف کردن موج مهاجران و پناهجویان به اروپا اختصاص خواهد یافت.

راهکار سید حسن نصرالله برای حل بحران آوارگان در لبنان

امروز قرار است پارلمان لبنان برای بررسی این موضوع تشکیل جلسه دهد و لبنانی‌ها منتظرند ببینند که آیا سیاستمداران آنها همانند گذشته تسلیم توطئه‌های غرب و آمریکا می‌شوند یا نه.

در همین راستا سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی اخیر خود به مناسبت سالگرد شهادت سید «مصطفی بدرالدین» به بحث آوارگان سوری در لبنان اشاره و اعلام کرد: آمریکا و اروپا و جامعه بین‌المللی مسئول بازگشت آوارگان هستند. آمریکا و غرب به آوارگان پول می‌دهند تا به سوریه برنگردند.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: من خواستار اتخاذ یک موضع ملی لبنانی برای باز کردن دریا برای خروج داوطلبانه آوارگان سوری به سمت اروپا هستم. زمانی که چنین تصمیمی گرفته شود همه غربی‌ها و اروپایی‌ها به لبنان می‌آیند تا راه حلی پیدا کنند. از نظر ما راه حل پرونده آوارگان سوریه، تحت فشار قرار دادن آمریکاست که مانع بازگشت آوارگان می‌شود و همچنین دولت لبنان باید به شکل جدی با دولت سوریه گفت‌وگو کند.

چرا غرب و آمریکا مانع بازگشت آوارگان سوری می‌شوند؟

با آغاز بحران تروریسم در سوریه، لبنان به عنوان کشور هم‌مرز سوریه یکی از مقاصد اصلی آوارگان سوری بود و شمار قابل توجهی از آنها در اردوگاه‌های آوارگان در لبنان ساکن شدند. لبنانی‌ها که در طول سال‌های جنگ از آوارگان سوری میزبانی کردند بعد از پایان بحران سوریه از سال‌های قبل تاکید دارند که این پناهجویان باید به کشور خود که از شر تروریست‌ها آزاد شده برگردند.

استدلال اصلی لبنان درباره لزوم بازگشت آوارگان سوری به کشورشان این است که لبنان در سایه بحران اقتصادی و مالی بی‌سابقه‌ای که گریبان این کشور را گرفته تحمل بار آوارگان را ندارد و حضور آنها آسیب بحران اقتصادی به معیشت مردم را چند برابر می‌کند.

از ابتدای بحران سوریه در سال 2011 غرب با موضوع پناهندگان سوری به عنوان یک عملیات اطلاعاتی-سیاسی علیه دولت سوریه برخورد کرده و رشته‌های مدیریت پرونده این آوارگان تاکنون در دست کشورهای غربی و ایالات متحده بوده است. غرب معتقد است اکنون بازگشت آوارگان سوری به کشورشان به معنای یک پیروزی برای دولت بشار اسد بوده و نشان می دهد که دولت سوریه موفق شده امنیت و شرایط لازم برای حضور همه سوری ها در کشور خودشان را فراهم کند.

اما درشرایطی که دولت دمشق بارها برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان اعلام آمادگی کرده، افزون بر مانع‌تراشی‌های جامعه بین‌المللی و غرب، عدم هماهنگی مواضع همه طرف‌ها و مقامات لبنانی یکی از عوامل تعویق روند بازگشت آوارگان سوری بوده و شواهد نشان می‌دهد که برخی مسئولان و مقامات لبنانی نمی‌توانند در برابر فشارهای غرب و آمریکا مقاومت کنند که همین مسئله حل چالش آوارگان را پیچیده می‌کند.

انتهای پیام/


12055795
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار بین‌الملل

بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» رئیس جمهور فرانسه در سفر به آلمان و دیدار با مقامات این کشور در مورد وضعیت اروپا، حمایت از اوکراین و خطرات ناشی از افراط گرایان راست در این اتحادیه گفت وگو کرد.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» شهروندان فلسطینی ساکن دیرالبلح در گفتگو با خبرنگار تسنیم در نوار غزه مراتب تسلیت و قدردانی خود را از حمایت و پشتیبانی های شهیدان، ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان، رئیس جمهور و وزیرخارجه فقید ایران ابراز داشتند.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» رئیس حزب اسلامی افغانستان درباره نشست سوم دوحه، این نشست را تکرار تجربه ناکام نشست «بُن» دانست.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» سیل در ارمنستان منجر به خسارات جانی و مالی به مناطق شمالی این کشور شد.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» برادر وزیر کشور حکومت طالبان ضمن حضور در سفارت ایران در کابل ضمن امضای دفتر یادبود شهدای خدمت تصریح کرد هیئت حاکمه افغانستان نزدیکترین روابط را با ایران دارد.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» دولت فدرال سومالی از کشته شدن بیش از 20 تروریست وابسته به گروه الشباب در این کشور خبر داد.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» انتشار یک ویدئوی جنجالی از طرف وزارت خارجه رژیم صهیونیستی بعد از اعلام مادرید مبنی بر به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک کشور مستقل، تنش های دیپلماتیک بین طرفین را تشدید کرده است.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار اجرای تصمیمات اخیر دیوان دادگستری بین المللی شد و گفت که اسرائیل به آنچه از او خواسته شده باید عمل کند.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» در جریان حمله افراد مسلح در مرکز کشور مالی 41 شهروند کشته و مجروح شدند.
بین‌الملل
«خبرگزاری تسنیم» تحلیل گر و ستون نویس صهیونیست روزنامه اسرائیلی در واکنش به حمله موشکی دیروز حماس به تل آویو گفت که پیروزی فراگیر بر حماس دوز از دسترس است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است