فرهنگی‌هنری 19:06 - 06 مهر 1399
دوازده‌هزار میلیارد تومان خسارت مالی به اضافه بیکاری بیش از ۹۰۰ هزار نفر علاوه بر ورشکستگی، تعطیلی و تغییر شغل تعدادی از کسب و کارهای گردشگری، دستاورد پاندمی کرونا بود که بسته حمایتی دولت با عنوان «وام ۱۲ درصدی کرونا» هم علاجی برای آن نبود. حالا وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در روز جهانی جهانگردی، قول یک بسته حمایتی دیگر را داده است.

وام کرونا علاج نبود، وزیر قول حمایت دیگری را داد

به گزارش ایسنا، وامی که به نام کرونا معروف شد برای حفظ مشاغل درنظر گرفته شده بود. با این وجود طبق اطلاعاتی که معاون گردشگری به تازگی داده است از ۶۰۰ میلیارد تومان پرونده رسیده در بخش گردشگری و صنایع دستی فقط ۲۵۰ میلیارد تومانِ این تسهیلات پرداخت شده است. برخی از فعالان گردشگری این وام را در شرایطی که صنعت گردشگری فاقد درآمد است، یک بدهکاری بزرگ به دولت می‌دانند، وامی که نرخ سود آن ۱۲ درصد است و مدت زمان تنفسش به سه ماه هم نمی‌رسد. از طرفی تعلل و سنگ‌اندازی‌های بانک‌ها در پرداخت این تهسیلات، بسیاری از متقاضیان را کلافه و حتی منصرف کرده است.

از سوی دیگر، معاون گردشگری به تازگی خبر داده دو سوم نیروهای شاغل در بخش خصوصی از یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفری که طبق آمار شورای جهانی سفر در گردشگری خصوصی ایران فعال بوده‌اند، بیکار شده‌اند، که جمعیتی بالغ بر ۹۰۰ هزار نفر می‌شود. تیموری عدد شاغلان را دقیق ندانسته اما گفته یک‌چهارم نیروهای دارای کد بیمه و کارگاهی نیز بیکار شده‌اند.

در چنین شرایطی، بخش خصوصی بارها از دولت درخواست کرده دست کم به مدت یک سال، در دریافت مالیات‌ها، عوارض،  هزینه انرژی‌های حامل و نرخ سود تسهیلات بازنگری کند تا با سرپا نگه داشتن این صنعت، به حفظ متخصصان آن کمک شود. با این وجود دولت هنوز به این مطالبات و هر راه حل پیشنهادی دیگر برای برون‌رفت از این وضعیت پاسخی نداده است و آن وام با نرخ سود ۱۲ درصد تنها حمایت از متخصصان و صاحبان سرمایه در صنعت گردشگری بوده است. بسیاری از دست‌اندرکاران این حوزه از جمله بومگردی‌ها،  هتلداران و آژانس‌داران گفته‌اند بسته حمایتی که در روزهای نخست شیوع کرونا برای به تعویق افتادن مالیات، اقساط تسهیلات بانکی، پرداخت قبوض انرژی و حق بیمه کارفرمایی به مدت سه ماه اختصاص یافت، نه تنها چاره‌ساز نبود که آن‌ها را بدهکار کرد و با تهدیدهای مکرر اداره‌های مالیات، نیرو، بانک‌ها و تامین اجتماعی مواجه شده‌اند.

حالا در مراسم روز جهانی جهانگردی، درحالی که بسیاری از فعالان گردشگری انتظار شنیدن خبری خوش را داشتند، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از رایزنی با دولت برای یک بسته حمایتی دیگر خبر داد. مونسان قبلا هم درباره این بسته حمایتی صحبت کرده بود، حدود یک هفته پیش در یک برنامه تلویزیونی و به مناسبت هفته دولت که گفته بود: «پیشنهادهایی برای امهال مالیات و اقساط تسهیلات بانکی به مدت یک سال با معاون اقتصادی رییس‌جمهوری مطرح شده است و به احتمال قوی موافقت شود». این پیشنهادها بیشتر از یک ماه است در دولت به بحث گذاشته شده، معاون گردشگری به تازگی‌ها از موافقت معاون اقتصادی رییس‌جمهور با کلیات آن خبر داده اما مذاکره درباره جزئیات آن کماکان ادامه دارد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مراسم ویژه روز جهانی جهانگردی خطاب به صاحبان سرمایه و بخش خصوصی گردشگری گفت که «شرایط شما را درک می‌کنم، تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که یک بسته حمایتی جدید را مهیا کنیم. امید دارم با صبر و تحمل شما از این ایام عبور کنیم و به روزهای پررونق گردشگری بازگردیم.»

او همچنین یادآور شد: «تمام تلاش‌های ما برای حمایت از فعالان گردشگری پکیج‌های حمایتی بود که تهیه شد. البته که باید این حمایت‌ها پررنگ‌تر و حجم بیشتری را شامل می‌شد اما به دلیل بضاعت کم دولت بیش از این مقدور نبود.»

مونسان چندی پیش نسبت به بی‌توجه و حمایت‌های اندکی که از صنعت گردشگری ایران می‌شود، ابراز نارضایتی کرده بود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» فیلمبرداری فیلم سینمایی «آفرود»، اولین فیلم بلند سینمایی پناه پناهی در مقام نویسنده و کارگردان به پایان رسید.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» مدیر اداره کل موزه‌ها از ادامه تعطیلی موزه‌های زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان تهران برای چهارمین هفته متوالی خبر داد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، فاطمه محمدصالحی مدیر مؤسسه فرهنگی قرآنی آیه‌های زندگی زیبا گفت: ماه اکتبر، ماه جهانی اطلاع رسانی پیرامون اختلال بیش فعالی است؛ از این رو مؤسسه آیه‌های زندگی زیبا در نظر دارد اولین خانه فرهنگی بیش فعالی کشور را همزمان با سالروز ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت جایزه ادبی دوبلین، آنا برنز نویسنده ایرلندی به عنوان برنده جایزه بین‌المللی ادبی دوبلین انتخاب شد. او برای رمان «شیرفروش» این جایزه را دریافت و جایزه ۱۰۰ هزار پوندی این رقابت را که بزرگ‌ترین جایزه ادبی برای یک رما...
فرهنگی‌هنری
استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خبر داد:
«خبرگزاری ایسنا» استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از تالیف کتاب «خدا در قرآن و کتاب مقدس؛ بررسی و نقد آرای کارن ارمسترانگ و دنیز ماسون» خبر داد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» جامعه رسانه‌ای یکی دیگر از همکاران پیشکسوتش را از دست داد. صفر خواجوی راد، روزنامه‌نگار و طنزپردازی که سابقه سال‌ها فعالیت در روزنامه‌های مختلف را داشت، چندی پیش دار فانی را وداع گفت.
فرهنگی‌هنری
مدیر رادیو فرهنگ با اعلام پخش یک برنامه جدید ادبی:
«خبرگزاری ایسنا» مدیر رادیو فرهنگ با اعلام توضیحاتی درباره برنامه جدید این شبکه با تمرکز بر تاریخ ادبیات ایران، تاکید کرد که «زندگی هیچ ملتی از ادبیات جدا نیست و ادبیات فارسی در ایران پس از اسلام عالی ترین رسانه فرهنگی است.»
فرهنگی‌هنری
در نشست هم‌اندیشی گردشگری روستایی مطرح شد
«خبرگزاری ایسنا» اجلاس بین‌المللی گردشگری روستایی که با موافقت سازمان جهانی جهانگردی میزبانی آن به ایران واگذار شده بود با شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است. معاون گردشگری گفت به محض بهبود شرایط این اجلاس در ایران برگزار می‌شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری‬ مهر‬ به نقل‌ از‬ روابط عمومی یازدهمین دوسالانه سرامیک، کیانوش غریب پور طراح پوستر این دوره از دوسالانه سرامیک درباره ‏چگونگی طراحی این پوستر گفت: طراحی پوستر برای هر مفهوم و هر رویدادی یک مساله بزرگ دارد و عینیت بخشیدن به یک مفهوم ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی برنامه، «ما ایرانی ها» به تهیه کنندگی و کارگردانی قاسم اورنگی روایت تلاش ها و فعالیت های خداپسندانه مریم عصارزاده در زمینه فرهنگی، خیریه، جهادی و ازدواج در مناطق محروم است که یکشنبه ۴ آبان پخش خواهد شد. م...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است