اجتماعی 10:08 - 16 بهمن 1401
رئیس سازمان تعزیرات با اشاره به تضعیف این سازمان در دولت قبلی گفت: با عنایت دولت فعلی امیدواریم سال آینده سال تحول و جهش سازمان تعزیرات حکومتی باشد.

۱۴۰۲ سال جهش سازمان تعزیرات حکومتی است/ دولت روحانی، سازمان تعزیرات حکومتی را تضعیف کرد

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، احمد اصانلو، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی صبح امروز در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت میلاد حضرت علی (ع)، ایام دهه فجر و یاد شهدا گفت: دستگاه ها و نهادها به مناسبت دهه فجر طی سی سالی که از تاسیس سازمان تعزیرات حکومتی می‌گذرد به ویژه در دولت قبل تضعیف شد و نه تنها اختیارات قانونی را از این سازمان گرفتند و به سازمان هایی داده اند که نمی توانند نظارت کافی را بر بازار داشته باشند. 

وی ادامه داد: نتیجه قانون گذاری های در حوزه تنظیم بازار منجر به تنزل جایگاه سازمان تعزیرات حکومتی شده است، و اختیارات این سازمان را به عنوان مرجع رسیدگی به تخلفات بازار تبدیل شده است. در نتیجه با وجود پیگیری های صورت گرفته، هنوز ایده ای که در خصوص کارآمدی سازمان تعزیرات حکومتی داشتیم، با چالش مواجه هستیم. ۷۸ درصد ساختمان های سازمان تعزیرات استیجاری است و از حیث نیروی انسانی نیز ۴۴درصد پست های ما پر شده و  ۶۶ درصد ادارات ما خالی است و این میراثی است که از دولت قبل برای ما به جا باقی مانده است. 

اصانلو بیان کرد: سازمان تعزیرات حکومتی با دو هدف تشکیل شد، اما به مرور تضعیف شده و اختیارات قانونی آن به دیگر نهادها همانند اتاق اصناف و حهاد کشاورزی و... واگذار شده است. ساختار و امکاناتی که در دهه ۷۰ ایجاد شده است، با همان امکانات سازمان تعزیرات حکومتی در حال انجام وظایف خود است. 

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی خاطرنشان کرد: این سازمان با حدود ۶۰۰ رئیس شعبه اداره می‌شود و گشت های مشترکی که راه اندازی شده است به وسیله همین روسای شعب صورت میگیرد‌. این گشت ها ظرفیتی بود که از سوی سازمان تعزیرات حکومتی ابداع شد. بر اساس قوانین موجود سازمان مرجع رسیدگی به تخلفات است نه نظارت و بازرسی بر بازار. 

وی افزود: سازمان تعزیرات حکومتی برای کمک به سازمان هایی که نظارت به بازار دارند، مبادرت به تشکیل شعب گشت های مشترک کرد که در قالب این گشت ها در بازار حضور داشته باشد و به نظارت بر آن کمک کند. علیرغم وجود این مسائل، با عنایت دولت فعلی به سازمان تعزیرات حکومتی امیدواریم که سال آینده بتوانیم از حیث تجهیز این سازمان برای انجام درست وظایف خود اقدام کنیم و بودجه لازم را دریافت کنیم و سال آینده یک سال تحولی خوبی داشته باشیم.

اصانلو گفت: به لحاظ کم کاری هایی که در گذشته وجود داشته، متاسفانه اکنون سازمان تعزیرات حکومتی وضعیت مطلوبی ندارد و ما با محدودیت های قانونی و بودجه ای مواجه بودیم‌. این سازمان برای حضور در بازار تلاش های زیادی صورت گرفت و در همین راستا دستور سران سه قوه را گرفته ایم که اثر به سزایی داشت. 

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی اظهار کرد: میزان وصول جرائم نقدی در دولت پیشین از کل محکومیت ها کمتر از یک درصد بود که در این دولت نزدیک به سی درصد افزایش پیدا کرده است. طی در ماه نخست سال جاری ۴۱۲ هزار ۹۱ فقره پرونده در اجرای احکام مختومه شده است که در مقایسه سال گذشته ۱۰درصدافزایش عملکرد داشته ایم و از حیث میزان وصولی پرونده نیز ۲۵ هزار و ۸۱۷ میلیارد ریال طی ۱۰ ماه نخست سالی وصولی داشتیم که ۸۰ درصد افزایش وصولی نسبت به مشابه سال گذشته داشته است. 

اصانلو در خصوص سامانه های سازمان تعزیرات حکومتی گفت: یکی از این سامانه ها ۱۷ سال پیش راه اندازی شده بود که مشکلات زیادی داشت، امسال این سامانه ارتقا پیدا کرد. همچنین سامانه های مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیشرفت ۴۰ درصدی داشتیم. همچنین سامانه اموال و کالای قاچاق کالا و ارز نیز راه اندازی شده است. 

وی گفت: در گذشته سامانه ۱۳۵ سازمان تعزیرات حکومتی تبدیل به تلفن گویای این سازمان تبدیل شده بود و مردم به این سامانه تماس می گرفتند و گزارشات خود را اعمال می کردند، همکاران ما این گزارشات را در سامانه  ۱۲۴ وزارت صمت بارگذاری می کرد. زیرا سازمان تعزیرات حکومتی امکان رهگیری و پیگیری آن را نداشت. این سامانه منجر به ایجاد انتظار و مطالبه از سوی مردم می شد. از همین رو این سامانه را ارتقا داده ایم و به سامانه ثبت شکایات به صورت الکترونیک تبدیل شده است و تمامی فرایند های این شکایات به صورت برخط به اطلاع طرفین پرونده اطلاع رسانی خواهد شد.

این خبر در حال به روز رسانی است...


11805272
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس قوه قضائیه در پیامی درگذشت همسر آیت‌الله وحید خراسانی را تسلیت گفت.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس قوه قضائیه در پیامی درگذشت مادر همسر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: صندوق ملی محیط زیست آمادگی دارد تا برای رفع آلایندگی تصفیه خانه شهرک صنعتی شهرک صنعتی اشتهارد کمک مالی کند.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: صندوق ملی محیط زیست آمادگی دارد تا برای رفع آلایندگی تصفیه خانه شهرک صنعتی شهرک صنعتی اشتهارد کمک مالی کند.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» مشاور عالی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل از رقابت ۷۹۵۰ سرباز ماهر در مرحله دوم مسابقه مهارتی کارکنان وظیفه خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» چهره ماندگار میراث فرهنگی گفت:ثبت میراث معنوی و فرهنگی که در نتیجه نگهداشت فرهنگ‌های اصیل که پیوند با اندیشه، باورها، هنر و مهارت‌های فنی و زیباشناسی جامعه دارند و تداوم و ماندگاری با حفظ اصالت و نهادینه شدن آن در بافت فرهنگی سرزمین، توسط خ...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» هیچ وقت مشخص نشد که سرنوشت مادر «توران» و «آذر» چه شده است و چرا این دو توله را رها کرده؟ آیا واقعاً رها کرده یا بلایی سر مادر آمده بود؟ اما آنچه مشخص بود توله‌ها به خوبی تغذیه شده بودند و در روزهای ابتدایی زندگی خود از شیر مادر تغذیه کرده ...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» در حالی که شواهد نشان می‌دهد، مشارکت والدین در امور مدرسه از مزایای قابل توجهی برخوردار است اما مقاومت‌هایی در برابر این موضوع وجود دارد و خانواده‌ها همچنان پشت درهای آهنین مدارس مانده‌اند!
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس اداره بیماری‌های غیر واگیردار وزارت بهداشت عنوان کرد: بالغ بر ۵۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال ما دارای اضافه وزن هستند.
اجتماعی
«صراط نیوز» به گزارش پایگاه خبری صراط، این منفعت از جز گلوکوزینولات‌ها آن ها حاصل می شود که خاصیت ضد میکروبی، ضد قارچ و خواص ضد انگلی هم دارند. انتهای پیام/ ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است