فرهنگی‌هنری 02:05 - 08 مرداد 1400
مدیرعامل «بهمن سبز» پاسخ داد
مدیرعامل موسسه بهمن سبز درباره افتتاح ۶۵ سینمای تازه‌تاسیس از سوی حوزه هنری و ضرورت ایجاد آن در شرایط فعلی سینماها گفت: این طرح نتیجه یک مطالعه فنی و تحقیقاتی و اساس آن بر تبدیل سالن‌های فرسوده و تک‌پرده قدیمی به پردیس‌های چندمنظوره و چندپرده مجهز است تا علاوه بر احیای سینماهای ماندگار سالن‌های سینمایی برای دوران پساکرونا بازطراحی شوند.

ضرورت افتتاح ۶۵ سینما در روزهای کرونایی چیست؟

حوزه هنری به تازگی از آغاز به کار ۶۵ سالن سینمایی جدید خبر داده است که از روز شنبه، ۹ مرداد به عنوان پایان مرحله نخست طرح توسعه به ناوگان اکران می‌پیوندند.

سیدمصطفی حسینی - مدیرعامل موسسه «بهمن سبز» - که کار توسعه سینماهای حوزه هنری را برعهده دارد، درباره ضرورت افتتاح ۶۵ سینمای تازه‌تاسیس در شرایط کرونایی و رکود سینماها به ایسنا گفت: این طرح از پس یک مطالعه فنی و تحقیقاتی بیرون آمده است. اساس این طرح بر تبدیل سالن‌های فرسوده و تک‌پرده قدیمی به پردیس‌های چندمنظوره و چندپرده مجهز است، تا در این مسیر ضمن حفظ و احیای سینماهای ماندگار در کشور، سینماها را برای دوران پساکرونا بازطراحی کرد.

او در پاسخ به این‌که وضعیت پیش‌آمده از پاندمی چه افقی را پیش ‌روی سینماداران خواهد گذاشت توضیح داد: سینماداری در ایران نیاز به تحول دارد. از سال‌ها پیش به دلایل مختلفی نظیر لزوم تنوع اکران همزمان چند فیلم و برخورداری سالن‌ها از امکانات روز مطابق نیاز مخاطبان، به مرور سینماهای قدیمی تک‌سالنه متروکه و از مدار اقتصادی اکران خارج شدند. لذا اتفاقا به دلیل همین نیاز به تحول برای دوران پساکرونا که مخاطب دیگر به راحتی و صرفا برای تماشای فیلم به سینما نخواهد آمد، مدل‌های جدید توسعه و روندهای آتی سینماها در دنیا اقتضا می‌کند تا سینماها در قالب یک مجموعه فرهنگی- تفریحی به پردیس‌های مجهز چندمنظوره تبدیل شوند. این سیاست کلی حوزه هنری است که به عنوان یک نهاد با ماموریت فرهنگی، با برنامه‌ریزی برای مخاطب خانواده و کودک، زیرساخت‌های فرهنگی را در سراسر کشور توسعه دهد.

حسینی درباره زمان شروع طرح مورد اشاره گفت: این طرح پیش از کرونا و در شهریور ۱۳۹۸ کلید زده شد، اما وقتی با بحران کرونا روبه‌رو شدیم سعی کردیم اتفاقا از آن به عنوان یک فرصت، نهایت استفاده را ببریم و طی همین مدت با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و قراردادهایی در قالب BOT اتفاقا به شهرهای کم‌برخوردار و فاقد سینما توجه جدی کنیم. امروز به‌جز یک سینما، تمامی ۶۵ سالن احیا و ساخته‌شده در فاز یک طرح توسعه ما، در شهرستان‌ها واقع شده‌اند. لذا افزایش سرانه فرهنگی استان‌ها و بهره‌برداری فرهنگی از بناهای فرهنگی سیاست کلی ما بوده است.

او ادامه داد: واقعیت آن است که ما در ایران با حجم انبوهی از مردمی روبه‌رو هستیم که سالن در دسترس‌شان نیست. تهران را نگاه نکنید؛ در ایران به ازای هر ۲۰۰ هزار نفر یک سالن داریم، در حالی که این عدد در دنیا به ازای هر ۲۰ هزار نفر است. ما اکنون برای نخستین بار در شهر سقز در استان مرزی کردستان، اولین سینما را پس از انقلاب در قالب یک پردیس با سه سالن احداث کرده‌ایم.

این مدیر حوزه هنری در خصوص آینده این سالن‌ها و احتمال بازگشت رونق به سینما گفت: این اقدامات اتفاقا در راستای احیا و بازگشت سینما به چرخه رونق است. ما طی یک سال و نیم اخیر تنها در حوزه‌های سخت‌افزاری متمرکز نبودیم، بلکه به قدر توان خود برنامه‌های نرم‌افزاری زیادی برای زنده نگه داشتن سینماها و بازگشت دوباره رونق به آن‌ها را اجرا کرده‌ایم. ما در حوزه هنری در تمام یک سال و نیم گذشته با روشن نگه داشتن چراغ سینماهای خود در سخت‌ترین شرایط علی‌رغم تعطیلی سینماهای بخش خصوصی، ارائه طرح «بازگشت به سینما» برای تأمین و پخش فیلم‌های جدید، اقدامات صنفی بسیار با مکاتبات و طرح مطالبات سینماداران در جلب حمایت دولت و ستاد ملی کرونا برای تغییر گروه شغلی سینما، تسویه دیون صاحبان فیلم‌ها از فروش، نمایش عمومی فیلم خود یعنی «دیدن این فیلم جرم است» برای تزریق روح تازه به سینما و پخش فیلم‌هایی نظیر «آبادان یازده ۶۰»، «مدیترانه» و به‌زودی «پوست» نشان دادیم احیای سینما از دغدغه‌های ماست.

حسینی در پایان بیان کرد: همه می‌دانیم کار سختی در پیش داریم، اما امیدواریم با تلاش و همدلی خود اهالی سینما، بتوانیم با تزریق واکسن و ریشه‌کن کردن ویروس کرونا به زودی به شرایط عادی بازگردیم. لازمه‌ این کار این است که برای آن روز برنامه داشته و آماده باشیم. سینما برای ما شغل و یک دغدغه فرهنگی است و نگاه ما به آن با هدف افزایش گستره‌ نفوذ این هنر، توسعه مخاطبان آن و ارتقای سطح خدمات‌دهی است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، فیلم کوتاه مهاجر به نویسندگی و کارگردانی مرضیه ماندگاری، هنرمند و روزنامه نگار یزدی به جشنواره بین المللی cinemagiamovie awards ایتالیا راه یافت. جشنواره cinemagia امسال برای اولین بار با حضور هنرمندان برجسته ایتالیایی ...
فرهنگی‌هنری
همزمان با هفته گردشگری برگزار می‌شود
«خبرگزاری ایسنا» سومین سلسله از وبینارهای پیش‌سمپوزیوم یکصدسال گردشگری ایران همزمان با هفته گردشگری برگزار می‌شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» آکو زندکریمی فیلمساز سینمای کوتاه درباره «اسکارکوالیفاید» شدن جشنواره فیلم کوتاه تهران به خبرنگار مهر گفت: این جشنواره، تخصصی‌ترین جشنواره فیلم کوتاه ایران و منطقه است و تنها فستیوالی است که جدای از رویکردهای معمول جشنواره‌ای، مساله آموزش آکادم...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی روز گذشته، چهارشنبه سی و یکم شهریورماه ۱۴۰۰ مراسم بزرگداشت مرحوم محمد ابراهیم آیتی، تاریخ نگار، مترجم و اسلام پژوه برجسته معاصر را در فضای مجازی برگزار کرد. دراین برنامه حسن بلخاری رئیس انجمن ...
فرهنگی‌هنری
منتخب اول هیات مدیره نظام پزشکی در نامه‌ای مطرح کرد
«خبرگزاری ایسنا» منتخب اول هیات مدیره نظام پزشکی کشور از ارایه طرح "تشکیل سازمان طب اسلامی ایرانی سنتی" به مجلس شورای اسلامی ابراز نگرانی کرد و در نامه‌ای خواستار اعلام موضع مراجع عظام تقلید و جامعه مدرسین حوزه‌های علمیه در این زمینه شد.
فرهنگی‌هنری
منتخب اول هیات مدیره نظام پزشکی در نامه‌ای مطرح کرد
«خبرگزاری ایسنا» منتخب اول هیات مدیره نظام پزشکی کشور از ارایه طرح "تشکیل سازمان طب اسلامی ایرانی سنتی" به مجلس شورای اسلامی ابراز نگرانی کرد و در نامه‌ای خواستار اعلام موضع مراجع عظام تقلید و جامعه مدرسین حوزه‌های علمیه در این زمینه شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر - گروه هنر- عطیه مؤذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه‌ای است که در پایان هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری مرتبط با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می‌پردازد. در این بسته خبری هفتگی ت...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته در کشور ۱۶هزار و ۳۶۲ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ شناسایی شدند و متاسفانه در این بازه زمانی ۳۱۷ بیمار کرونا نیز جان خود را از دست دادند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته یک میلیون و ۳۸۲ هزار و ۵۲۳ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، همزمان با هفته دفاع مقدس، یادواره نمایشی راویان فتح از یک تا سوم مهرماه ۱۴۰۰ در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد به روی صحنه می رود. راویان فتح به مدت ۳ روز از پنج شنبه یکم تا سوم مهرماه ۱۴۰۰ در بوستان آب و آتش، پل طبی...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است