استانی 18:26 - 25 فروردین 1400
استاندار گیلان تاکید کرد؛
ایسنا/گیلان استاندار گیلان، بر ضرورت پرهیز از بخشی نگری به موضوع تامین آب کشاورزی تاکید کرد و از زارعان خواست براساس برنامه ابلاغی و تقویم زمانی تعیین شده جهاد کشاورزی، نسبت به نشای برنج اقدام کنند.

ضرورت پرهیز از بخشی‌نگری به موضوع تامین آب کشاورزی

ارسلان زارع در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گیلان که با دستور جلسه بررسی وضعیت منابع آبی و با محوریت تامین آب کشاورزی برگزار شد، بر ضرورت اشراف کامل مدیران به قانون مدیریت بحران، آیین نامه و بخشنامه های ابلاغی تاکید و بیان کرد: حفظ و تقویت برنامه‌های عملیاتی و اجرایی دستگاه‌های خدمات رسان و مقابله ای در حوادثی همچون برف، سیل و آتش سوزی زمینه کسب آمادگی کامل در طول سال را فراهم می کند ضمن آنکه افزایش توان پاسخگویی در ایام مختلف سال، مشکلات بازسازی و بازتوانی پس از حادثه را نیز کاهش می دهد.

وی تهیه طرح‌های مطالعاتی، استفاده از GIS و نقشه های اطلاعات مکانی، راه اندازی سیستم اطلاع رسانی آنلاین، ارتباط برخط با استان‌های همجوار و هماهنگی و تعامل مستمر بین دستگاهی و فرمانداری ها را مورد تاکید قرار داد و با یادآوری آتش سوزی های گسترده سال گذشته، از واگذاری اطفای حریق جنگل ها به وزارت جهاد کشاورزی و نیروهای مسلح که با همکاری مردم، سمن ها، شوراهای اسلامی و همراهی موثر منابع طبیعی، بسیج، نیروی انتظامی و ارتش صورت گرفت، قدردانی کرد.

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آغاز فصل زراعی تولید محصول راهبردی برنج به عنوان یکی از تولیدات اصلی گیلان گفت: پربارش بودن استان نباید منجر به غفلت از بروز احتمالی تنش آبی شود چراکه کاهش ۳۲ درصدی بارش طی سال گذشته خصوصا در فصل زمستان و فروردین ماه سال جاری نسبت به سال ماقبل و ۲۲ درصد نسبت به بلندمدت، نگران‌کننده است.

وی با تصریح اینکه کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها در مناطق بالادست این نگرانی را مضاعف می کند، افزود: براساس پیش بینی هواشناسی میزان بارش‌ها در روزهای پایانی فروردین‌ و همچنین اردیبهشت و خرداد، فراتر از میانگین سال های گذشته نیست.

زارع، به افزایش یک و ۹ دهم درصدی دما و پیش بینی برای تداوم گرما طی ماه‌های اردیبهشت و خرداد اشاره و خاطرنشان کرد: صرفه جویی در مصرف آب برای مدیریت بهینه فصل زراعی، تنها با همراهی و وفاق مسئولان و کشاورزان عملی می شود.

وی همچنین بر لزوم پرهیز از بخشی نگری به موضوع تامین آب کشاورزی تاکید و با بیان اینکه موعد رهاسازی آب از سد براساس محاسبات دقیق صورت گرفته، تصریح کرد: کشاورزان براساس برنامه ابلاغی و تقویم زمانی تعیین شده جهاد کشاورزی، نسبت به نشاء برنج اقدام کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر لزوم کاهش وابستگی به سد سفیدرود با اتکا به آب های سطحی موجود در استان و نیز کاهش آب مصرفی شالیزارها با افزایش بازده و بهره وری اظهار کرد: با بهره گیری از سدهای لاستیکی و مخزنی کوچک و ظرفیت مستعد آب بندان های موجود در استان، می توان نزولات جوی که به دریا ریخته می شود را حفظ و به ذخیره سازی آب اقدام کرد.

وی با بیان اینکه با تلاش های فرمانداران و همراهی دستگاه های اجرایی بسیاری از آب بندان ها مدیریت شد، گفت: آن دسته از شهرستان هایی که در لایروبی آب بندان ها پیشتاز هستند، قطعا در تامین آب کشاورزی موفق تر عمل می کنند.

استاندار گیلان بهره‌مندی از ظرفیت ۷۰ درصدی مکانیزاسیون فرآیند کاشت، داشت و برداشت را نقطه قوتی برای استان دانست و بر ضرورت تلاش برای پوشش ۹۰ درصدی این شاخص طی سال‌های آتی تاکید کرد و افزود: اجرای طرح تجهیز و نوسازی شالیزارهای استان به بهره وری بیشتر و کاهش آب مصرفی کمک شایانی می کند.

وی با قدردانی از تلاش های موسسه تحقیقات برنج، به رونمایی از رقم مقاوم برنج کیان در مقابله با تنش آبی اشاره و با بیان اینکه این رقم در سطح گسترده ای می تواند به عنوان الگو در سال زراعی جاری کشت شود، تصریح کرد: ترویج نگاه استفاده از ارقام زودبازده پرمحصول با قابلیت تحمل خشکی و تنش آبی، میزان مصرف آب را نیز کاهش می یابد.

زارع همچنین خواستار استمرار تولید محتوای مناسب ترویجی، تبلیغی و آگاه سازی درخصوص محدودیت منابع آبی و ضرورت همراهی کشاورزان در مدیریت مصرف شد.

وی به استقبال مطلوب صورت گرفته در بیمه منازل روستایی در مقابل حوادث و آتش‌سوزی‌ها اشاره کرد و گفت: بیمه محصولات کشاورزی منجر به حداقل رسیدن میزان خسارت ها می‌شود که باید از طریق فرمانداران، بخشداران و دهیاران و مراکز خدمات جهاد کشاورزی اطلاع رسانی شود.

نماینده عالی دولت در گیلان توسعه بانک های نشا نسبت به گذشته را یادآور شد و با بیان اینکه مصرف زیاد آب برای تولید نشا مقرون به صرفه نیست، بر ضرورت استمرار تلاش و همت مضاعف مدیران برای رفع تنگناهای پیش روی فعالیت های کشاورزی و امیدبخشی به این قشر شریف و زحمتکش تاکید کرد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول از اضافه شدن هشت رشته طی برنامه چند ساله به رشته های این دانشگاه خبر داد. 
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عبدالحمید حمزه‌پور شنبه‌شب در بررسی وضعیت آب شهر دالکی با اشاره به پروژه نوسازی شبکه آبرسانی دالکی گفت: طول کل شبکه آبرسانی دالکی ۴۷ کیلومتر است که بخشی از آن در حال نوسازی است. وی با بیان اینکه ۱۹ کیلومتر شبکه آبرسانی ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عبدالکریم گراوند عصر شنبه در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بوشهر با اشاره به تصویب منطقه آزاد بوشهر بیان کرد: این منطقه یکی از مطالبات مردم طی سال‌های گذشته بوده است که اکنون محقق شده است. وی با بیان اینکه نباید ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم رضایی شنبه‌شب در نشست بررسی وضعیت آب در شهر دالکی دشتستان اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی و اساسی در نقاط مختلف استان بوشهر مربوط به حوزه آب است که باید تلاش ویژه‌ای در این زمینه صورت گیرد. وی با اشاره به اینکه آ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس مجمع نمایندگان خوزستان گفت: منع کارمندان از "پوشیدن کُت" کارکردی در کاهش مصرف برق ندارد.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از اعلام تجربه موفق این دانشگاه در درمان بیماران کرونایی از سوی وزارت بهداشت ایران به سازمان جهانی بهداشت خبر داد.
استانی
«خبرگزاری مهر» دریافت 7 MB به گزارش خبرنگار مهر، آتش‌سوزی در ارتفاعات شهرستان دشتستان همچنان ادامه دارد و کمبود امکانات و تجهیزات، کمبود نیرو، شرایط جغرافیایی و صعب العبور بودن منطقه، پوشش گیاهی انبوه و باد، شرایط را بسیار سخت کرده است. ...
استانی
«خبرگزاری مهر» دریافت 7 MB به گزارش خبرنگار مهر، آتش‌سوزی در ارتفاعات شهرستان دشتستان همچنان ادامه دارد و کمبود امکانات و تجهیزات، کمبود نیرو، شرایط جغرافیایی و صعب العبور بودن منطقه، پوشش گیاهی انبوه و باد، شرایط را بسیار سخت کرده است. ...
استانی
رئیس علوم پزشکی اهواز عنوان کرد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به نزدیک بودن عید فطر و نگرانی از گسترش بیماری در پی مراسم‌ها و دید و بازدیدهای طوایف در خوزستان گفت: در خصوص مراسم‌های قبل، روز عید فطر و روزهای بعد از عید فطر، نگرانی ما زیاد...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، در چند روز اخیر شاهد خاموشی لحظه ای در برخی از نقاط استان بودیم و تصاویری از لاشه سارهای تلف شده در اثر برق گرفتگی هم در فضای مجازی منتشر شد. مدیر دفتر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان گلستان در این خصوص گفت: اتصا...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است