سیاسی 14:21 - 08 آذر 1400
دیوان محاسبات اعلام کرد که بررسی‌ها از بودجه پیشنهادی ۱۴۰۱ نشان می دهد که منابع پیش بینی شده برای ۳۷۷ شرکت دولتی، بانک و موسسه انتفاعی با رشد ۳۴ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ همراه بوده است.

۲۲ پیشنهاد دیوان محاسبات درباره بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت

به گزارش ایسنا، به نقل از دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، براساس تکلیف قانونی دیوان محاسبات مبنی بر بررسی و اظهارنظر نسبت به بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۱ شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، این اقدام در مدت مقرر قانونی ۲۰ روزه انجام گرفت و گزارش کامل آن به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

براساس این گزارش، بررسی‌ها از بودجه پیشنهادی ۱۴۰۱ نشان می دهد که منابع پیش بینی شده برای ۳۷۷ شرکت دولتی، بانک و موسسه انتفاعی با رشد ۳۴ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ همراه بوده است.

براساس اظهارنظر دیوان محاسبات نسبت به بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۱، منابع تخصیص یافته به شرکت های دولتی بالغ بر ۲۱۱۲ هزار میلیارد تومان است که مقایسه آن با مبلغ ۱۵۷۱ هزار میلیارد تومان سال ۱۴۰۰، از رشد ۳۴.۴ درصدی حکایت دارد. گفتنی است، از مهمترین دلایل این رشد، به مواردی همچون افزایش نرخ کالا و خدمات، افزایش حقوق پرسنل و بالا بودن نرخ تورم اشاره شده است.

این درحالیست که ۳۵ درصد از کل درآمد شرکت های دولتی، تنها مربوط به چهار شرکت «پالایش نفت آبادان»، «شرکت ملی نفت ایران»، «شرکت ملی گاز ایران» و «شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران» است. افزون بر این، ۶۰ درصد درآمدهای بودجه تنها به ۱۰ شرکت و بانک دولتی اختصاص دارد.

از مجموع ۳۶۷ شرکت و ۹ بانک و یک موسسه انتفاعی قید شده در بودجه پیشنهادی ۱۴۰۱، تعداد ۱۵۴ مورد سودده، ۱۹۹ مورد سربه سر و ۲۴ مورد زیان‌ده پیش بینی شده اند. درج تنها ۲۴ مجموعه زیان‌ده در میان شرکت ها، بانک ها و موسسات انتفاعی دولتی در بودجه ۱۴۰۱ درحالیست که فقط در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۱۶۲ شرکت زیان‌ده بوده اند که مقایسه آن با رقم پیش بینی شده ۶۲ شرکت در بودجه ۱۴۰۰، موید این حقیقت است که تعداد شرکت های زیان ده بیش از تعداد درج شده در لایحه پیشنهادی خواهد بود.

براساس اظهار نظر دیوان محاسبات، مهمترین دلایل زیان‌ده شدن شرکت ها عبارتند از:

•   ارائه کالا و خدمات براساس قیمت های تکلیفی

•   فرسوده بودن ماشین آلات و تجهیزات شرکت ها

•   هزینه های بالای پرسنلی

•   بیش برآوردی در درآمدها و کم برآوردی در هزینه ها

•   عدم تحقق برخی منابع پیش بینی شده ناشی از فروش دارایی های مازاد و درآمدهای عملیاتی شرکت

•   تسهیلات تکلیفی و تجدید ساختارهای دستوری

•   عدم پایبندی دولت به تعهدات خود در قبال تکالیف تحمیل شده بر شرکت ها

•   محدودیت های ایجاد شده به دلیل اعمال تحریم های بین المللی

لازم به ذکر است، دیوان محاسبات کشور همچنین ۲۱ پیشنهاد کاربردی را درخصوص اصلاح بودجه سال ۱۴۰۱ پیرامون شرکت ها، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت ارائه داده است که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

•   تنفیذ اجرای بند «ی» از تبصره۲ قانون بودجه ۱۴۰۰ در بودجه سال ۱۴۰۱

•   تعدیل، بروزرسانی و متناسب سازی حدنصاب ریالی طرح ها و پروژه های شرکتی که می بایست به تایید شورای اقتصاد برسند

•   مکلف نمودن شرکت ها به درج اطلاعات در سامانه های پاکنا و سادا

•   تامین منابع مالی اجرای قانون هوای پاک از محل درآمد شرکت های آلاینده و سایر شرکت های دولتی

•   یکپارچه سازی و محاسبه نرخ تسعیر ارز در تمامی شرکت ها بر مبنای نرخ سامانه معاملات الکترونیکی (ETS)

•   مکلف نمودن دولت نسبت به تعیین وضعیت شرکت های دولتی و بانک های مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت

•   مکلف نمودن دولت نسبت به واگذاری حداقل ۶۰ درصد از طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالاتر از ۵۰ درصد به بخش های خصوصی و تعاونی

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» سفیر ایران در لندن گفت: مهم نیست چقدر مواضع محکم یا منعطف باشد، مهم‌تر این است که طرف‌های مقابل بتوانند جریان کلی برخورد با موضوع فیمابین را روشن درک کرده و آینده را پیش‌بینی کنند.
سیاسی
در دیدار با خانواده شهید داریوش رضایی نژاد:
«خبرگزاری ایسنا» معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام، به دیدار خود با خانواده شهید رضایی‌نژاد اشاره کرد و گفت: سیادت کشور در ادامه مسیر شهداء تحقق می‌یابد.
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» مذاکره کننده ارشد کشورمان و هماهنگ کننده مذاکرات وین در دیداری دو جانبه با یکدیگر به بررسی آخرین تحولات مربوط به مذاکرات و رایزنی‌ها پرداختند.
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» رئیس جمهور کشورمان در جمع دانشگاهیان دانشگاه ملی مسکو با بیان اینکه اکنون در نطقه عطفی از تاریخ روابط دو کشور قرار داریم، گفت: از اساتید دانشگاه، اندیشمندان و مراکز مطالعاتی و پژوهشی دو کشور، انتظار می‌رود که نقش مهم و تاریخی خود را در این ...
سیاسی
آیت‌الله رئیسی در جمع نمازگزاران مسجد جامع مسکو:
«خبرگزاری ایسنا» رئیس جمهور مساجد را خانه‌های خدا روی زمین توصیف کرد و گفت: مساجد کارکرد فردی و اجتماعی دارند و علاوه بر خودسازی انسان و ارتباط با خدا در مسجد، روابط اجتماعی مسلمانان نیز در مساجد شکل می‌گیرد.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان در جمع دانشگاهیان دانشگاه ملی مسکو با بیان اینکه اکنون در نطقه عطفی از تاریخ روابط دو کشور قرار داریم، گفت: از اساتید دانشگاه، اندیشمندان ...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان در جمع دانشگاهیان دانشگاه ملی مسکو با بیان اینکه اکنون در نقطه عطفی از تاریخ روابط دو کشور قرار داریم، گفت: از اساتید دانشگاه، اندیشمندان و مراک...
سیاسی
معاون اول قوه قضاییه مطرح کرد
«خبرگزاری ایسنا» معاون اول قوه قضایه در آیین افتتاحیه همایش «ارتقای کارآمدی و اثربخشی نظارت و بازرسی در دوره تحول و تعالی» حرکت سازمان بازرسی به سمت نظارت به روش هوشمندانه را خواستار شد و بیان داشت: در این راستا به سازمان بازرسی کل کشور در خصوص اختصاص تعداد...
سیاسی
سردار فرحی در نمایشگاه بین المللی ایران ژئو:
«خبرگزاری ایسنا» جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه دنیا در حال ترسیم فناوری های راهبردی برای آینده است؛ گفت: امروزه توسعه فناوری در دنیا شتاب خیلی زیادی گرفته است و تلاش می کنیم در وزارت دفاع در عرصه های فناوری نوآورانه و آینده ساز ...
سیاسی
امیر فخری در مراسم افتتاح نمایشگاه بین‌المللی ایران ژئو:
«خبرگزاری ایسنا» رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با بیان اینکه نیاز امروز کشور در حوزه ژئوماتیک بسیار گسترده و متنوع است، تاکید کرد: باید ساز و کاری ایجاد کنیم که بهره برداران، کاربران و متخصصان این حوزه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و برگزاری اولین نمایش...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است