سیاسی 13:43 - 16 مرداد 1399

طرح الزام دولت به جلوگیری از واردات غیرضروری در مجلس تهیه می شود

به گزارش خبرنگار مهر، عزت الله اکبری تالار پشتی در نشستی خبری که صبح امروز به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد درباره جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت، گفت: کمیسیون صنایع و معادن مجلس روز یکشنبه صلاحیت مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت را مورد بحث و بررسی قرار می دهد و از وزیر پیشنهادی صمت دعوت به عمل آمده تا در این جلسه حضور یابد.

وی بیان کرد: از الان نمی توان نتیجه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت را پیش بینی کرد چرا که نظر همه نمایندگان مجلس اهمیت دارد و باید ببینیم که نمایندگان چه نظری درباره وزیر پیشنهادی صمت دارند اما کمیسیون صنایع و معادن برنامه های مدرس خیابانی را به طور دقیق مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه مجلس چه برنامه هایی برای کاهش واردات در سال جهش تولید دارد، تصریح کرد: ما به دنبال آن هستیم که جلوی واردات غیر ضروری گرفته شود و بر همین اساس طرح دو فوریتی الزام دولت برای جلوگیری از واردات هر گونه کالای غیرضروری را به زودی تدوین می کنیم چرا که در سال جهش تولید باید بیش از پیش به سمت تکیه بر تولید داخلی، افزایش صادرات و کاهش واردات حرکت کنیم.

اکبری تالار پشتی درباره مشکلاتی که در واگذاری شرکت های دولتی وجود دارد، گفت: مجلس قطعا به این موضوع ورود می کند چرا که فلسفه وجودی اصل ۴۴ قانون اساسی این است که تصدی گری را به مردم محول کنیم و دولت حمایت، هدایت و نظارت را در دستور کار داشته باشد اما متأسفانه برخی از افراد در دولت نمی خواهند که این وضعیت ساماندهی شود و در بدنه دولت مقاومت هایی در این زمینه وجود دارد.

وی ادامه داد: ما معتقدیم واگذاری ها باید به افرادی که دارای اهلیت هستند، داده شود و در واگذاری ها باید به توسعه و تعالی آن واحدی که واگذار می شود، تأکید شود و تعهدات باید در جهت توسعه آن شرکت ها و واحدهای اقتصادی باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت کاهش تصدی گری دولت در صنعت خودرو، گفت: کمیته ای در کمیسیون صنایع و معادن مجلس موضوع خودرو را در دست بررسی دارد و ما معتقدیم دولت نباید در عرصه خودرو تصدی گری کند.

اکبری تالار پشتی خاطرنشان کرد: دولت در ایران خودرو ۱۴ درصد و در سایپا ۱۷ درصد سهام دارد و ما نمی گوییم که دولت در شرکت های خودروسازی سهام نداشته باشد بلکه حرف ما این است که دولت نباید در این عرصه تصدی گری کند چرا که مدل فعلی مدیریت صنعت خودرو پاسخگوی مردم نیست و شاهد مشکلاتی در این عرصه هستیم که باید مرتفع شود.

وی یادآور شد: یکی از مدیران عامل سابق ایران خودرو اخیرا به بنده گفت ایران خودرو ۱۳۵ شرکت اقماری دارد که مجلس به دنبال ساماندهی این وضعیت است و اعتقاد ما این است که همانطور که مردم در ۲۲ بهمن به صحنه می آیند و نظام سیاسی را بیمه می کنند، می توانند وارد عرصه اقتصاد و صنعت شوند و باید به مردم در این عرصه هم میدان داده شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در برخی از کمیسیون های مجلس تخصص افراد جهت عضویت در این کمیسیون ها مدنظر قرار نگرفته است، تصریح کرد: فضای مجلس با دستگاه های دیگر متفاوت است و نمایندگان مجلس معمولاً نقشه راه دستگاه های اجرایی را مشخص می کنند و برنامه ریزی های لازم را در این راستا تدارک می بینند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای مثال در زمینه دیپلماسی اقتصادی، کمیسیون صنایع و معادن با وزیر امور خارجه بحث و گفتگو کرد و تأکید ما این بود که سفارت خانه های ما در جنگ اقتصادی باید به شکل اقتصادی تغییر آرایش دهند تا ما بتوانیم از مشکلات عبور کنیم و کمیته مشترکی بین کمیسیون صنایع مجلس و وزارت امور خارجه تشکیل دادیم تا راهکارهایی برای حل این مشکلات در نظر گرفته شود.

وی متذکر شد: همچنین به وزیر امور اقتصاد و امور دارایی گفتیم طرح الزام دولت به استقرار نظامات جامع در عرصه های گوناگون اعم از تولید، توزیع، امور بانکی و بیمه ای اهمیت دارد و ما این طرح را به زودی آماده می کنیم.

اکبری تالارپشتی بیان کرد: نمایندگان مجلس در صورتی که در موضوعی تخصص لازم را نداشته باشند، حتماً از نقطه نظرات مشاوران خود استفاده می کنند و ما جلسات متعددی را برای حل مشکلات برگزار می کنیم و باور داریم که با تکیه بر توان داخلی می توانیم بسیاری از مشکلات کشور را حل و فصل کنیم.

نماینده مردم تهران تأکید کرد: زمانی که ما در حوزه انرژی هسته ای، موشکی و نانوتکنولوژی توانایی داریم، پس باید به شرکت های دانش بنیان اعتماد کنیم چرا که باور داریم آنان می توانند توانایی های داخلی کشور را در همه زمینه ها تولید کنند.

وی با انتقاد از دخالت دولت در برخی از زمینه ها به ویژه صنعت خودرو، گفت: دخالت ها نمی گذارد مدیران کار خود را انجام دهند و بر این اساس باید به مدیران در کارشان اختیار داده شود نه اینکه از دفتر رئیس جمهور و یا فلان وزیر تماس گرفته شود و به مدیران گفته شود که فلان کار را انجام دهید و جابجایی هایی در دستور کار خود هر چه سریعتر قرار دهید.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر ما در حوزه امنیتی و نظامی شخصیت های بزرگی چون حاج قاسم سلیمانی را داریم، در صنعت تولید و دیپلماسی اقتصادی هم می توانیم حاج قاسم داشته باشیم و هنر این است که آنها را کشف کنیم و به این افراد میدان داده شود.

وی با انتقاد از تلاش دولت برای تشکیل وزارت بازرگانی گفت: متأسفانه رئیس جمهور به دنبال معرفی دو وزیر به مجلس و تفکیک وزارت صمت بود که ما سریعا موضع گیری کردیم و به دولت مردان می گوییم که این مجلس اجازه نمی دهد که دیگران آن را به حاشیه ببرند وهدف ما این است که مشکلات مردم را حل و فصل کنیم.

بنده با رئیس دفتر رئیس جمهور و معاون پارلمانی وی صحبت کردم و گفتم اگر شما به دنبال تفکیک وزارت صمت بودید باید در ابتدای دولت این کار را عملیاتی می کردید و در شرایط فعلی که ساختمان وزارت بازرگانی را فروخته اید، حتی اگر وزارت بازرگانی تشکیل شود، پروسه آغاز به کار آن بسیار طولانی است و در این دولت راه به جایی نمی برد.

اکبری تالار پشتی خاطرنشان کرد: مجلس برای ساماندهی بازار بورس هم برنامه دارد و ما طرحی دوفوریتی را آماده خواهیم کرد که براساس آن حداقل یک سوم از سرمایه بورس صرف تولید و زیرساخت ها شود و از نقدینگی موجود در بورس باید استفاده شود.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر سرلشکر «سیدعبدالرحیم موسوی» در آئین رونمایی از پنج جلد کتاب با عنوان «روایت‌های ماندگار دفاع مقدس» که در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) برگزار شد ضمن تقدیر از مؤلفان این مجموعه ارزشمند با ا...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه دیدار اعضای مجمع نمایندگان مردم استان گلستان در مجلس شورای اسلامی با معاون اول رئیس جمهور عصر امروز (دوشنبه) برگزار شد. اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به شرایط سخت بودجه و محدودیت‌های منابع درآمدی کشور، گفت: در شرای...
سیاسی
توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) صورت گرفت؛
«خبرگزاری ایسنا» اعضای شبکه سازمان‌یافته‌ای از دلالان و سوداگران دارویی که به‌صورت غیرقانونی و خارج از شبکه رسمی بهداشت و درمان، اقدام به تهیه و فروش داروهای درمان کرونا می‌کردند، توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) در وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شدند.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات، با اقدامات اطلاعاتی مستمر سربازان گمنام امام زمان (عج)، شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی که به صورت غیرقانونی و خارج از شبکه رسمی بهداشت و درمان اقدام به تهیه و ...
سیاسی
در نشست مشترک با روسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس و نمایندگان دولت
«خبرگزاری ایسنا» رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس هیچ پیشنهادی مبنی بر کاهش یا توقف تولید مسکن را نمی پذیرد، گفت: اجرای طرح جهش تولید مسکن بار بزرگی از دوش مردم برمی دارد.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام حسن روحانی روز دوشنبه در شانزدهمین جلسة شورای اجرایی فناوری اطلاعات، با بیان اهمیت ضرورت دسترسی آزاد مردم به اطلاعات گفت: همه دستگاه‌ها برای تأمین رضایت شهروندان و کاستن از دغدغه‌های آنان، روند فعالیت‌ها و خدمات خود...
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» رئیس جمهور ارائه گزارش های کیفی و کمی از وضعیت خدمات دولت الکترونیک، کاستی‌‏ها و نقاط قوت آن را بسیار مهم برشمرد و با تاکید بر اینکه انعکاس انتظارات و مطالبات مردم در زمینه خدمات هوشمند به مدیران دستگاه‌‏های اجرایی، آنها را در ارایه خدمات ب...
سیاسی
جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
«خبرگزاری ایسنا» رئیس جمهور ارائه گزارش های کیفی و کمی از وضعیت خدمات دولت الکترونیک، کاستی‌‏ها و نقاط قوت آن را بسیار مهم برشمرد و با تاکید بر اینکه انعکاس انتظارات و مطالبات مردم در زمینه خدمات هوشمند به مدیران دستگاه‌‏های اجرایی، آنها را در ارایه خدمات ب...
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» محمد ابراهیم طاهریان نماینده ویژه کشورمان در امور افغانستان با نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان و همچنین نماینده آلمان در امور افغانستان بصورت جداگانه تلفنی گفتگو و پیرامون آخرین وضعیت افغانستان و نیز مذاکرات صلح درون افغانی تبادل نظر  کرد....
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمود واعظی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام به مناسبت روز آتش نشان نوشت: آتش‌نشان‌ها، دلاوران میدان‌های دشوار و قهرمانان عرصه خوف و خطر هستند. روز هفت مهر ماه در تقویم متعلق به این بزرگواران است. واعظی اظهار داشت: این روز را ب...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است