فرهنگی‌هنری 14:43 - 25 شهریور 1400
حکم «علی دارابی» به عنوان قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی هنوز رسما صادر نشده، اما واکنش‌هایی به انتخاب احتمالی این گزینه برای معاونت تخصصی میراث فرهنگی نشان داده شده است.

واکنش به انتخاب یک صدا و سیمایی برای معاونت میراث فرهنگی

به گزارش ایسنا، شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در نامه‌ای به امضای الیار عاصمی زاده ـ رییس این شورا ـ خطاب به عزت‌الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نوشته است: «درباره مسؤولیت معاون احتمالی‌تان در عرصه میراث فرهنگی، به عنوان جمعی که بی هرگونه چشم‌داشت، تمام تلاش خود را در زمینه حفظ میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، سرزمین عزیزمان صرف کرده و ان شالله ادامه می‌دهیم، چند نکته را محض درد دل با شما در میان می‌گذاریم و امید داریم حضرتعالی بعنوان مدیری مدبر و با اعتبار فرهنگی و به زعم ما معتبرترین وزیر کابینه فعلی، به دغدغه‌های‌مان توجه لازم را داشته باشید.

جناب مهندس ضرغامی عزیز! خاطره‌مان از مدیریت مدبرانه‌تان در مسؤولیت‌های مختلف به‌ویژه صدا و سیما بر توجه به تخصص در انتصابات شهادت می‌دهد و در مسؤولیت جدیدتان در عرصه میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی نیز امید داریم بر همان منوال شاهد انتصاب معاونی متخصص و با تجربه در عرصه میراث فرهنگی باشیم. در همین رابطه خاطرنشان می‌کنیم که اولا، علی‌رغم اینکه بسیاری از مدیریت‌های کلان بخش‌های تخصصی مسؤولیت شان را به مدیران زیر دست تفویض می‌کنند، اما تجربه نشان داده است که معاون میراث فرهنگی حضرتعالی که در حقیقت همتراز رییس سازمان میراث فرهنگی سابق است، سکان تمام سیاست‌های خُرد و کلان در این عرصه را در دست خواهند داشت و تأیید می‌فرمایید با توجه به حساسیت‌های محلی، ملی و بین‌المللیِ حفظ، احیاء و معرفی میراث فرهنگی کشور، انتصاب نشدن فردی با آگاهی تخصصی و تجربه، بنا به تجربه ممکن است به ایجاد بحران‌های جدی در عرصه حفاظت از میراث فرهنگی و به خصوص مسایل بغرنج فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی نزد جامعه مخاطب که آحاد مختلف جامعه هستند، بیانجامد.

دوم این‌که برخی مسؤولیت‌ها، نظیر معاون میراث فرهنگی باید در بسیاری از کمیته‌ها، کمیسیون‌ها و جلسات تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری، شخصا حضور یابد که در آن جلسات، باید در زمان جلسه نسبت به موضوعات حساس اعلام موضع، نظر و حتی در مواقعی اظهار نظرهای ارشادی و هدایتی داشته باشد، مانند حضور ایشان در شورای عالی شهرسازی و معماری که انواع طرح‌های شهری و منطقه‌ای برای تصویب مطرح می‌شوند و مطابق اساسنامه مصوب مجلس شورای اسلامی، اظهارنظر نهایی با ایشان خواهد بود و تأیید می‌فرمایید که اظهارنظر نهایی در این مقیاس جز از عهده افرادی که تخصص مستقیم و مرتبط و توأمان تجربه مستقیم اجرایی داشته باشند، بر نمی‌آید.

سوم، این مجموعه در حال حاضر با مشکلات بسیاری دست بگریبان است، انتخاب مسؤولی که فاقد تجربه کافی باشد ممکن است نه تنها به حل و فصل مشکلات موجود کمکی نکند، بلکه به بحران‌سازی‌های جدی منجر شود. در این زمینه به موضوعاتی نظیر بحران حذف میدان نقش جهان از فهرست میراث جهانی، آتش سوزی مسجد جامع ساری، تخریب کاروانسرای تاریخی شهر نیشابور و بسیاری نمونه‌ی دیگرِ بحران‌زا در سطوح ملی و بین‌المللی می‌توان اشاره کرد.

انتظار داریم حضرتعالی با نگاه ژرف و راهبردی‌تان نسبت به انتخاب معاون میراث فرهنگی با حساسیت بیشتری توجه فرمایید، چرا که تأیید می‌فرمایید که میراث فرهنگی بزرگترین سرمایه کشور در پیشبرد صنعت گردشگری و بالاتر از آن تحقق توسعه پایدار سرزمین به شمار می‌رود.»

عزت الله ضرغامی با گذشت سه هفته از آغاز کارش در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تغییراتی را در این وزارتخانه آغاز کرده است، هفته گذشته مدیرکل روابط عمومی این وزارتخانه تغییر داده شد که اتفاقا مدیر قبلی نیز از خبرنگاران صدا و سیما بود اما حسن میثمی که سابقه اجرای در تلویزیوین سازمان صدا و سیما را نیز دارد، جایگزین او شد. همچنین نام علی دارابی برای گزینه قائم مقامی و معاونت میراث فرهنگی این وزارتخانه مطرح شده است. او که سابقه فعالیت در کنار ضرغامی در صدا و سیما را داشته است، هم اینک معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما است. تحصیلات دارابی در ارتباط با علوم سیاسی است.

علاوه بر این، تغییر معاونان گردشگری و توسعه مدیریت و منابع جدی شده است که نام علی‌اصغر شالبافیان، عضو هیات علمی دانشکده گردشگری دانشگاه سمنان و زهرا اربابی، معاون توسعه منابع انسانی و رییس کمیته پدافند غیرعامل سازمان برنامه و بودجه، از بین گزینه‌های مطرح شده، محتمل‌تر است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» کبودی معمولا در نتیجه آسیب دیدگی بافت ظاهر می‌شود و موجب تغییر رنگ پوست بدن میشود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته یک میلیون و ۲۳ هزار و ۹۱۵ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» «بیهقی همیشه مترصد اخبار تازه است. وقتی به او خبر می‌رسد که در شهر آشوبی به پا شده است، دفترش را برمی‌دارد و چونان خبرنگاری به سرعت خود را به صحنه می‌رساند تا چیزی را از دست ندهد.»
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» ضرغامی که خبرهایی درباره سکته قلبی‌اش در سفر اردبیل منتشر و بعد تکذیب شد، در نشست مهمانان خارجی شرکت‌کننده در سی‌وپنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی شرکت کرد و درباره گردشگری اسلامی و تاثیر گردشگری در ایران‌هراسی و وحدت سخنرانی کرد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سید مهدی اسماعیلی شامگاه جمعه در جلسه شورای اداری استان اردبیل اظهار کرد: این پروژه ۴۲ درصد پیشرفت دارد و شامل سالن‌های مجزای موسیقی، تئاتر و گالری‌های هنری متعدد است که سعی خواهیم کرد در دولت مردمی در پاسخ به مطالبات م...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا»  در اتفاقی عجیب «الک بالدوین» بازیگر آمریکایی در صحنه فیلمبرداری فیلم جدیدش با شلیک گلوله ای که قرار بود مشقی باشد، فیلمبردار فیلم را کشت و کارگردان نیز به شدت مجروح شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» پس از وقفه چندروزه، سریال «سرجوخه» از دوشنبه(سوم آبان ماه) از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.
فرهنگی‌هنری
رییس سازمان سینمایی:
«خبرگزاری ایسنا» محمد خزاعی، رییس سازمان سینمایی با حضور در پردیس سینمایی «ایران مال» و در بازدید از سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران گفت: وقتی جشنواره‌ای با تکثر انواع داریم، مجبور به ریزش برخی فیلم‌ها هستیم، تخصص اصلی من برگزاری جشنواره‌هاس...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» بر اساس آخرین آمار رنگ‌بندی کشور ۱۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۹شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۸۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» ایوب دهقان‌کار در سومین روز از نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت با یورگن بوس، رئیس نمایشگاه دیدار و گفت‌وگو و بر ضرورت گسترش روابط فرهنگی دو کشور و توسعه همکاری‌های طرفین در زمینه ترجمه و انتشار متقابل آثار تاکید کردند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است