علمی فناوری 20:07 - 15 مرداد 1399
/ چهل سال با جهاد دانشگاهی/
رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی گفت: موفقیت جهاددانشگاهی ناشی از فعالیت ها و حضور موثر در صف است و به خاطر گسترش همین فعالیت ها بوده که ستاد را ایجاد کرده ایم؛ لذا باید مراقب باشیم که جهاد دانشگاهی صرفا در سطح فعالیت ستادی تقلیل پیدا نکند و نوآوری و خلاقیتی را که رمز موفقیت جهاددانشگاهی بوده همچنان ادامه دهیم.

بقا و بالندگی جهاد دانشگاهی در گرو تقویت وجه فرهنگی و حضور در فضای دانشگاه است

دکتر حسین میرزائی که در نشست مجازی سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی با موضوع «مسوولیت اجتماعی جهاد دانشگاهی» سخن می گفت با اشاره به سابقه عضویت و حدود سه دهه همکاری و ارتباط مستمر خود با این نهاد و تبریک چهلمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی به تبیین علل موفقیت جهاد دانشگاهی و عوامل موثر در تداوم حضور موفق این نهاد در عرصه های مختلف فرهنگی، پژوهشی و آموزشی کشور پرداخت.

وی باتوجه به وجه فرهنگی فعالیت های جهاد دانشگاهی و جلوگیری از کم رنگ شدن آن افزود: جهاد دانشگاهی زمانی وارد عرصه فعالیتهای فرهنگی در دانشگاه ها شد که چالشهای زیادی وجود داشت و جهاد دانشگاهی خصوصا در دهه های اول و دوم فعالیت خود  پیشگام حرکتهای فرهنگی و هنری در دانشگاه ها بود وبسیاری از جشنواره های هنری و فرهنگی نظیر جشنواره تئاتر دانشگاهی ریشه در جهاد دانشگاهی داشت و هزینه های زیادی بابت آن پرداخت کرد و نباید فراموش کنیم که حلقه اتصال دانشجویان با جهاد دانشگاهی همین فعالیتهای فرهنگی و هنری بود که دانشجویان را رفته رفته به حوزه های دیگر فعالیت جهاد خصوصا فعالیتهای پژوهشی-علمی و تا حدودی آموزشی سوق می داد و جهاد را به نهادی فرهنگی، پژوهشی و آموزشی تبدیل کرد.

دانشیار جامعه شناسی دانشگاه تهران با اشاره به برخی اقدامات نوآورانه شاخص جهاد دانشگاهی در زمان خود از جمله تاسیس پژوهشگاه رویان، خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) و خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) وسایر رویشهای پر افتخار جهاد دانشگاهی اظهار داشت: شان و جایگاه امروز جهاد دانشگاهی بیش از همه ناشی از رویش های خلاقانه و بی نظیری است که در حوزه های فرهنگی داشته وباعث شده بود جهاد فرزند زمانه خود و بلکه پیشگام زمانه خود باشد و به نظر می رسد باید با ارزیابی و آسیب شناسی فعالیتهای جهاد دانشگاهی در آستانه چهل سالگی اش حوزه های مزیت دار را تقویت کرده و در حوزه هایی که آسیب دیده ایم بازنگری صورت گیرد.

وی با انتقاد از کم رنگ شدن حضور جهاد دانشگاهی در محیط های دانشگاهی اظهار داشت: معتقدم بیرون رفتن جهاد دانشگاهی از نهاد دانشگاه هم به ضرر جهاد و هم به ضرر دانشگاه است. فضای دانشگاه فراتر از ساختمان و مکان فیزیکی آن، ظرفیت ویژه ای دارد که رشد جهاد دانشگاهی مرهون استفاده از همین ظرفیت بوده است واثر بخشی و فایده مندی جهادبرای دانشگاه نیز دراین حضور ممکن میگردد.

میرزایی خاطرنشان کرد: موفقیت جهاد دانشگاهی ناشی از فعالیت ها و حضور موثر در صف است و به خاطر گسترش همین فعالیت ها بوده که ستاد را ایجاد کرده ایم لذا باید مراقب باشیم که جهاد دانشگاهی صرفا در سطح فعالیت ستادی تقلیل پیدا نکند و نوآوری و خلاقیتی را که رمز موفقیت جهاد دانشگاهی بوده همچنان ادامه دهیم. کم رنگ شدن این حضور و  وجه از فعالیت های جهاد در شرایطی که اهمیت نوآوری در دنیای امروز روز به روز بیشتر می شود از چالش های جدی است که می تواند آینده جهاد را تهدید وتعیین کند.

رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با اشاره به نقش ویژه جهاد دانشگاهی در تربیت نیروهای انسانی زبده که در حال حاضر علاوه بر جهاد دانشگاهی به عنوان عضو هیات علمی، پژوهشگر یا مدیر در دستگاه های مختلف خدمت می کنند اظهار داشت: جهاد دانشگاهی خصوصا تا نیمه دهه 1380 فرصت های بسیار خوبی را برای تجربه اندوزی در اختیار دانشجویان قرار می داد تا جایی که امروز می توانیم افتخار کنیم که بسیاری از مدیران و مسوولان کشور تربیت شدگان جهاد دانشگاهی هستند اما به عنوان فردی که  27 سال است که با این نهاد ارتباط جدی دارم نگرانم که در پنجاه سالگی جهاد نتوانیم چنین ادعایی را مطرح کنیم.

میرزائی با تاکید بر این که اعضای جهاد دانشگاهی خصوصا مدیران این نهاد باید بپذیرند که مشکلاتی در روند حرکت جهاد ایجاد شده که باید برای رفع آنها چاره اندیشی کرد اظهار داشت: شرط بقای جهاد توجه به ویژگی هایی است که حضور جهاد را در فضای فرهنگی و دانشگاهی کشور معنا بخشیده است. پیوند با فضای دانشگاه، اولویت دادن به فعالیتهای فرهنگی، ساختار غیررسمی و منعطف و روحیه شاگردی و کار جهادی که با چالشهایی مواجه شده است  لازم است در داخل جهاد نسبت به آسیب شناسی و رفع آنها اقدام شود و در این صورت مشکلاتی هم که بعضا با سایر دستگاه ها وجود دارد  با گفت و گو یا استفاده از ظرفیت های قانونی قابل رفع است.

رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با اشاره به روحیه خودباوری و تلاشی که در جهادگرانی مثل مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی – موسس پژوهشگاه رویان – وجود داشته بر ضرورت الگو قرار دادن آنها و مستندسازی و توجه به تجربیات موفق گذشته در جهاد دانشگاهی تاکید کرد: مرحوم دکتر کاظمی و همکاران ایشان  کار خود را از اتاقی کوچک آغاز کردند و با اعتقاد عمیق و نیازشناسی دقیقی که کرده بودند پژوهشگاه رویان را تاسیس کردند. وی می گفت: « وقتی قد کشیدیم اینجا را ترک نمی کنیم  بلکه سقف خانه را بالا می بریم». البته نمیشود انتظار داشت همه مثل ایشان باشند ولی تجربه زیسته دکتر کاظمی آشتیانی می تواند درس های زیادی برای جهاد دانشگاهی و دانشجویان فعال در این نهاد  و علاقه مندان به فعالیت علمی داشته باشد و کاش شرح مختصری از تجربه موفق و عوامل موثر در موفقیت او از خلال مصاحبه ها و خاطرات همکاران وی در قالب مجموعه ای چند صفحه ای تهیه و منتشر می شد تا چراغ راهی در مسیر آینده باشد.

میرزائی در پایان با بیان این که جهاد دانشگاهی در طول چهل سال فعالیت خود به عنوان مجموعه ای خوداتکا، خلاق، خوشنام و پرافتخار از سرمایه اجتماعی و جایگاه ویژه ای در بین مردم و مسوولان برخوردار است و با رویکرد عالمانه ، تلاشگرانه و مومنانه و متعادل خود به این نقطه رسیده است ابراز امیدواری کرد با ارزیابی دقیق از عوامل موفقیت جهاد دانشگاهی و آسیب شناسی و رفع مشکلات موجود ، زمینه دوام و بالندگی هر چه بیشتر این نهاد دانشگاهی در کشور فراهم شود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» کارشناسان رسانه و تولید محتوا معتقدند بلاتکلیفی و نگاه سلبی نهادهای بالادستی، نظارت و سیاست‌گذاری تولید محتوا از جمله موانع شکل‌گیری جدی تولید محتوا در فضای مجازی است.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فوربس، شرکت واکسن سازی نواواکس فرایندهای مربوط به مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن کوود۱۹ خود را در انگلیس آغاز می کند. همچنین به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، قرار است آزمایش بالینی این واکسن ماه آینده در آمریکا نیز آ...
علمی فناوری
محصولات جدید آمازون رونمایی شدند
«خبرگزاری ایسنا» شرکت نامی آمازون اخیرا از محصولات جدید و جذاب خود در رویداد سخت افزاری سالانه‌اش رونمایی کرده است.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» اولین دوره کهاد (فرعی) در دانشگاه علم و صنعت ایران تحت عنوان "دوره کهاد مهندسی کامپیوتر" از نیمسال اول ۱۴۰۰-۱۳۹۹ برگزار می شود.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» اولین دوره کهاد (فرعی) در دانشگاه علم و صنعت ایران تحت عنوان "دوره کهاد مهندسی کامپیوتر" از نیمسال اول ۱۴۰۰-۱۳۹۹ برگزار می شود.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» مهلت دوم ثبت‌نام در هشتمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی ساعت ۲۴ امشب جمعه چهارم مهر به پایان می‌رسد.
علمی فناوری
شرکت زیست فناوری چینی "سینوواک" اعلام کرد
«خبرگزاری ایسنا» شرکت زیست فناوری چینی "سینوواک"(Sinovac) روز پنجشنبه گفت واکسن کرونا ویروس آن تا اوایل سال آینده برای جهانیان آماده خواهد شد.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، آمازون هر ساله طی یک رویداد محصولات جدید خود را معرفی می کند. این شرکت فناوری در سال جاری میلادی نیز این مراسم را با شرکت تعداد اندکی رسانه ها و به طور ویدئویی برگراز کرد. یکی از محصولاتی که در مراسم امسال آما...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، دولت تایلند روز گذشته فیس بوک و توئیتر را به ناتوانی در اجرای دستور دادگاه برای مسدودسازی محتوای غیر قانونی متهم و از آنها شکایت کرد. «بودهیپونز پوناکانتا»(Buddhipongse Punnakanta) وزیر اقتصاد و اجتماع دی...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، تغییرات مساحت سطح آبی تالاب های کشور در استان های فارس، گیلان، مازندران، همدان، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی و غربی با استفاده از تصاویر ماهواره ای پایش شده است. در این پروژه برای هر منطقه دو تصویر از...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است