علمی فناوری 15:52 - 01 آبان 1400
عضو هیات علمی گروه آموزشی و مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اعلام کرد: با توجه به رشد جمعیت سالمندان در کشور، تربیت نیروی متخصص این حوزه از ضروریات مدیریت کشور محسوب شده و تقویت آن، با تعیین جایگاه مشخص فارغ التحصیلان این رشته در نظام پزشکی کشور امکانپذیر است.

لزوم استفاده از فارغ‌التحصیلان حوزه سالمندی در مراکز نگهداری سالمندان

به گزارش ایسنا، دکتر یدالله ابوالفتحی ممتاز، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، گفت: طبق آخرین سرشماری که سال ۱۳۹۵ انجام شد، ۹.۳ درصد کل جمعیت کشور را جمعیت سالمندان تشکیل می‌داد و هم اکنون بعد از پنج سال، برآورد می‌شود که جمعیت سالمندان در کشور، به بیش از ۱۰ درصد کل جمعیت رسیده باشد و همچنین تخمین زدند که در سال ۲۰۵۰ میلادی یعنی کمتر از ۳۰ سال دیگر، جمعیت افراد بالای ۶۰ سال، ۳۲.۱ درصد کل جمعیت کشور را شامل شود.

وی تصریح کرد: افزایش رشد جمعیت سالمندان در آینده، نیازمند مدیریت و تامین امکانات لازم برای پاسخگویی به نیازهای این قشر از جامعه است و مهمترین نیازهای این افراد که خدمات "توانبخشی شناختی، روانی و اجتماعی"، آموزش به خانواده‌ها و مراقبین آنان است، فقط از طریق تربیت نیروی متخصص رشته سالمندی امکانپذیر است، چرا که برنامه درسی دانشجویان این رشته در طول تحصیل و شایستگی‌هایی که کسب می‌کنند، فارغ‌التحصیلان این رشته را برای ارائه انواع خدمات مورد نیاز سالمندان آماده می‌کنند.

دکتر ممتاز افزود: این درحالی است که براساس مطالعات انجام شده، کمتر از ۸ درصد دانشجویان علوم پزشکی و فقط کمتر از ۴ درصد دانشجویان پزشکی، تمایل به کار با سالمندان دارند، درصورتی که فارغ التحصیلان رشته سالمندی که در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و چند دانشگاه بزرگ کشور تربیت شده‌اند، آماده ارائه خدمات توانبخشی شناختی، روانی و اجتماعی و خدمات مشاوره به خانواده ها و مراقبین سالمندان هستند.

این استاد گروه آموزشی و مرکز تحقیقات سالمندی تصریح کرد: به‌رغم توانایی فارغ‌التحصیلان رشته سالمندی و نیاز کشور به وجود این دانش‌آموختگان برای مدیریت جمعیت سالمندان که رو به افزایش است، نداشتن جایگاه مشخص در نظام سلامت کشور، این دانش‌آموختگان را دلسرد و بی انگیزه کرده و متاسفانه تعداد داوطلبان کنکور که این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، کمتر از سال‌های گذشته شده است.

وی به فعالیت هیات بورد تخصصی سالمندشناسی و طب سالمندی در وزارت بهداشت، اشاره و تاکید کرد: مهمترین فعالیت هیات بورد در شرایط کنونی که کشور نیازمند تربیت نیروهای متخصص در این رشته است، تعیین جایگاه مشخص برای دانش آموختگان رشته سالمندی، زیر نظر نظام پزشکی کشور است.

دکتر ممتاز درمورد تاثیر تعیین جایگاه متخصصان این حوزه در وضعیت شغلی خودشان و رفع نیاز سالمندان، گفت: هم اکنون مراکز نگهداری سالمندان و سرای سالمندان که بصورت دولتی و غیردولتی تحت پوشش و با مجوز سازمان بهزیستی کشور فعالیت می‌کنند، می‌توانند بیشترین خدمات مورد نیاز مددجویان سالمند خود را از متخصصان حوزه سالمندی بگیرند، اما متاسفانه از پتانسیل علمی و اجرایی این افراد بی‌اطلاعند و از نظر سازمان بهزیستی نیز جایگاهی برای این متخصصان در نظر گرفته نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی) و همچنین MPH، اقدام به تربیت نیروی متخصص می‌کند، تصریح کرد: به رغم تلاشی که در تربیت نیروی متخصص حوزه سالمندی به لحاظ جسمی و روانی و براساس نیاز قشر سالمند صرف می‌شود و آمادگی فارغ‌التحصیلان این حوزه برای کار با سالمندان و رفع نیازهای آنان، متاسفانه حتی از نظر سازمان بهزیستی، رشته‌های مختلف صلاحیت دریافت مجوز برای تاسیس مراکز نگهداری سالمندان را دارند، اما فارغ‌التحصیلان رشته سالمندی در فهرست افراد مجاز برای تاسیس این مراکز قرار ندارند.

این استاد دانشگاه که مسئولیت سردبیری مجله تخصصی سالمند دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی را نیز بعهده دارد، حمایت هیات بورد تخصصی سالمندشناسی وزارت بهداشت و همه مسئولان نظام سلامت از فارغ‌التحصیلان حوزه سالمندی در تعیین جایگاه آنان در نظام پزشکی کشور را به‌نفع نظام سلامت و مدیریت قشر سالمندان که روند رو به رشد دارد، دانست.

بنابر اعلام روابط عمومی علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دکتر ممتاز در پایان، بر استفاده بهینه و به‌جا از این تخصص در کشور و همچنین، افزایش انگیزه در شاغلان به تحصیل در این حوزه و فارغ التحصیلان آن، تاکید کرد و افزود: اجرای این سیاست، همانطور که در کشورهای پیشرفته دنیا مورد توجه است، در کشور ما نیز می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات قشر سالمندان و خانواده‌های آنان باشد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، شرکت «اسپیس کلکتیو» (Space Collective) پیش از این نیز برچسب‌های لباس و نام به مدار زمین برده بود. این شرکت اکنون تصمیم دارد تعدادی الماس را همراه کپسول دراگون در مأموریت CRS-26 اسپیس ایکس در سپتامبر ...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» به گفته‌ دانشمند علوم رایانه، هوش مصنوعی توانایی جدیدی کسب کرده است که تا پیش از این دیده نشده بود؛ به نحوی که اکنون می‌تواند به ایجاد و اثبات قضیه‌های ریاضی جدید کمک کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ایرانسل، همچنین در این مراسم برای اولین بار در ایران، خدمات پیشرفته‌ی نسل چهارم تلفن‌همراه (LTE-Pro) از طریق این سایت به مشترکان ایرانسل ارائه شد. هشتمین سایت تجاری ۵G اولین و بزرگترین اپراتور دیجی...
علمی فناوری
معاون آموزشی وزارت بهداشت:
«خبرگزاری ایسنا» معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: بیمه دستیاری، عامل امنیت کار و زمینه ساز پیشرفت علمی دانشجویان است. با همکاری صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت می توان با بهره گیری از تجارب دانشگاه‌های بزرگ کشور که طرح بیمه دستیاران را اجرا کردند، این...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» آخرین یافته‌های محققان پژوهشکده گیاهان دارویی حاکی از این است که مکمل‌ روغن سیاه دانه به صورت خوراکی موجب کاهش درد در بیماران مبتلا به آرتروز زانو می‌شود.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، پیش از این نیز شرکت آمریکایی تولید آیفون را به دلیل کمبود تراشه ۱۰ میلیون دستگاه کاهش داده بود، اما طبق بیانیه جدید ممکن است حتی سفارش‌های ثبت شده نیز محقق نشوند. کمبود جهانی تراشه در اصل به دلیل تقاضا...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» در حالی یک ‫آسیب‌پذیری به نام LPE در سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ دارای نسخه ۱۸۰۹ و بالاتر شناسایی شده که می‌تواند برای به دست آوردن سطح دسترسی ادمین، مورد سوءاستفاده قرار گیرد، مایکروسافت هنوز این باگ را اصلاح نکرده و سیستم‌های ویندوز ۱۰ با آخرین ...
علمی فناوری
معاون ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی:
«خبرگزاری ایسنا» معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بحث افزایش ظرفیت پزشکی، برنامه‌ای بلند مدت با سابقه‌ای طولانی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است. مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی به عنوان یک تصمیم ملی و از موضوعات و تصمیمات...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» زباله‌های فضایی ایجاد شده در نتیجه آزمایش ضدماهواره‌ای روسیه، ماهواره‌های اینترنتی استارلینک را مجبور به تغییر مسیر کردند تا از برخورد احتمالی جلوگیری شود.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» مهندسان با الهام از پرنده شکاری شاهین، رباتی ساخته‌اند که قادر به بلند شدن، نشستن و گرفتن شاخه‌هاست و درست مانند یک پرنده واقعی می‌تواند اشیاء را در هوا بگیرد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است