استانی 19:01 - 19 اردیبهشت 1400

حفظ امنیت کیش با هوشیاری، زمان شناسی و اقدامات به هنگام

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، سعید پورعلی معاون فرهنگی اجتماعی این سازمان در چهارمین جلسه شورای پدافند غیر عامل که امروز ۱۹ اردیبهشت در سالن رازی مرکز همایش‌های بین المللی کیش برگزار شد، آمادگی مقابله با تهدیدات را هدف اصلی برگزاری شورای پدافند غیرعامل برشمرد و گفت: آمادگی همه جانبه یکی از مؤلفه‌های قدرت ملی در هر کشور و عامل مدیریت مناسب برابر تهدیدات است.

وی افزود: آمادگی مقابله با دشمنان پایداری و قدرت بیشتری را در عرصه حاکمیت رقم میزند که این امر جز با هماهنگی و تمرین میسر نخواهد شد.

پورعلی ضمن تشریح تفاوت شورای هماهنگی پدافند غیرعامل با ستاد بحران افزود: ما در بحران با حوادث غیرمترقبه روبرو هستیم و مسئولیت پدافند غیرعامل نیز روز به روز در کشور اهمیت بیشتری می‌یابد.

پورعلی مقابله با تهدیدات ناشی از اقدامات غیر نظامی، سایبری، بیولوژیکی و آسیب زدن به حوزه‌های انرژی و زیر ساختی دشمن را از شیوه‌های مرسوم و جاری جایگزین حمله نظامی برشمرد و تصریح کرد: حساسیت‌های پدافند غیرعامل بسیار متفاوت با مدیریت بحران است و این دو نباید از سوی رسانه‌ها به اشتباه عنوان شوند.

وی در ادامه اظهار داشت: ابلاغیه، تصویب نامه، شیوه نامه و دستورالعمل‌های سازمان پدافند غیرعامل در مواقع پیشگیری و مقابله، ناشی از همین خواستگاه است که با حضور کارشناسان آن سازمان در جزیره کیش نقاط پر آسیب و در معرض تهدید، شناسایی و معرفی می‌شوند و کمیته‌های دائمی و کارگروه‌های پدافند غیرعامل نیز باید با این دیدگاه به موضوعات جزیره بپردازند.

سعید پورعلی از اجرای ۴ رزمایش قطع برق و تخلیه اضطراری بندر در سال جاری خبر داد و گفت: این موارد موجب آمادگی هرچه بیشتر جزیره کیش در برابر حوادث غیر مترقبه یا تهدیدات احتمالی دشمن خواهد بود.

به گفته پورعلی طرح جامع پدافند غیرعامل جزیره کیش به عنوان نخستین طرح مطالعاتی در همین حوزه، چندین سال در دستور کار بود که خوشبختانه سال گذشته با نگاه و نظر سازمان پدافند غیرعامل که خود در مورد مجریان این طرح مستقیم اظهار نظر و آنها را انتخاب می‌کنند به نتیجه رسید تا از طریق شیوه نامه‌ها و دستور العمل هایی در زمینه اجرای این طرح در جزیره اقدامات خوبی انجام شود.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش از همه دستگاه‌ها خواست تا به گفتمان سازی در حوزه پدافند غیرعامل توجه ویژه داشته باشند و از طریق گزارشات موردی در جلسات، تولید محتوا، برنامه‌های تلویزیونی و استفاده از فضای مجازی در خصوص پدافند غیرعامل اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی افزود: خوشبختانه منطقه آزاد کیش ارتباط بسیار خوبی با سازمان پدافند غیرعامل دارد و سال گذشته ۳ نوبت کارشناسان این حوزه در کیش حضور پیدا کرده و به تک تک دستگاه‌های اجرایی به ویژه صدا و سیما سرکشی و نقاط آسیب تمامی آنها ارزیابی و گزارش تهیه کردند.

پورعلی با تاکید بر استمرار جلسات کارگروه‌های پدافند غیر عامل افزود: تدوین برنامه‌هایی برای مباحث پدافند غیرعامل نتیجه تشکیل کارگروه‌ها است و باید سعی کنیم به صورت فصلی یک جلسه با حضور رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شود تا با اطلاع از گزارشات کارگروه‌ها به طور مستقیم، اقدامات لازم انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کیش محیط امن و آرام با ضریب امنیتی بالا در منطقه مهمی مانند خلیج فارس و خاورمیانه است که درگیری‌های زیادی پیرامون ما در سطح منطقه وجود دارد و بسیاری از کشورها نیز از این مسائل در امان نبوده‌اند، بنابراین توجه به چنین موضوعی این پیام را به همراه دارد که باید برای حفظ امنیت با هوشیاری، زمان شناسی و اقدامات به هنگام حرکت کنیم.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش استقلال، پیشرفت و عزت هر کشور و حفظ کردن آن در مقابل بسیاری از تهدیدات فزون خواهانه منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای را در گرو هوشیاری برای مقابله با این تهدیدات عنوان کرد.

سعید پورعلی در پایان، انتخابات را یکی از مقاطع زمانی مهم برای جلوگیری از توطئه‌های دشمن عنوان و تصریح کرد: ما در پدافند غیرعامل بر موضوع انتخابات متمرکز هستیم و پس از تشکیل جلسه کمسیون امنیتی تصمیم گیری و هماهنگی‌ها در خصوص انتخابات نیز انجام خواهد شد.

بر اساس این گزارش منطقه آزاد کیش در حوزه پدافند غیرعامل با اقداماتی که در طول سال انجام داده است، ۷ برنامه کلان را در دستور کار دارد که موافقت نامه‌های آن نیز با سازمان پدافند غیرعامل مبادله شده و این برنامه‌ها برای افزایش آمادگی و مقابله اجرا می‌شود.

محمد صادق سرافراز مشاور و سرپرست اداره کل حوزه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این جلسه گفت: بنا بر رهنمودهای مقام معظم رهبری، پدافند غیرعامل مانند مصون سازی بدن است، همانگونه که تلاش می‌کنیم با کشف و تزریق واکسن کرونا بدن را در برابر ویروس واکسینه کنیم، زمانی که پدافندغیرعامل نیز به درستی اجرا شود، تهاجم دشمن بر کشور هیچ اثری نخواهد داشت و ضربه و آسیبی به ما وارد نمی‌شود.

سرپرست اداره کل حوزه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش لازمه مقابله موفق در برابر تهدیدات دشمن را انسجام، هماهنگی و برنامه ریزی عنوان کرد و افزود: پدافند غیرعامل حرکتی عملیاتی است و مانور یکی از محورهای مهم این حرکت است.

وی در ادامه با اشاره به توجه ویژه دکتر آهنگران مدیرعامل سازمان به موضوع پدافند غیرعامل و اعلام آمادگی کامل در این خصوص بیان داشت: ما با تمام توان، آماده همکاری با همه نهادها و ارگان‌ها در این زمینه هستیم و هر اقدامی در سطوح مختلف لازم باشد ۱۰۰ درصد همکاری خواهیم کرد.

سرافراز گفت: موقعیت جغرافیایی کیش موضوع حائز اهمیتی است که تهدیدها و آسیب‌ها نیز در چنین شرایطی با سرزمین اصلی بسیار متفاوت‌تر و بیشتر خواهد بود از این رو پدافند غیرعامل باید مورد توجه و برنامه ریزی دقیق‌تری قرار گیرد.

وی تاکید کرد: همه دستگاه‌ها باید با تمام ظرفیت و توان جهت مقابله با تهدیدات حوزه پدافند غیرعامل آماده باشند و این مهم به جد باید از سوی مدیران نهادها و سازمان‌ها برنامه ریزی شود.

محمد صادق سرافراز با اشاره به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان، این لحظات را فرصتی مغتنم برای کسب بهره معنوی برشمرد و اظهار داشت: امید دارم همه ما در این روزهای پایانی مورد توجه و نگاه ویژه خداوند مهربان قرار گیریم.

گفتنی است در چهارمین جلسه شورای پدافند غیرعامل منطقه آزاد کیش موضوعاتی از جمله تلاش برای تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل، اولویت بندی تهدیدات دشمن و آسیب پذیری در بخش‌های مختلف، سازمان دهی تیم‌های عملیاتی برای مقابله با شرایط اضطراری و ارتقا توانمندی‌های آنها، طراحی چگونگی اداره امور مردم در شرایط خاص با مشارکت هلال احمر، مشارکت در توزیع خدمات و امکانات مورد نیاز مردم در شرایط تهدیدات احتمالی دشمن، تدوین دستورالعمل‌های شرایط بحرانی برای پشتیبانی و ارائه خدمات عمومی، ایجاد هماهنگی بین ارگان‌های مختلف، طراحی و پیش بینی امکانات جستجو همچنین تداوم خدمات حوزه پشتیبانی و شهری در شرایط تهدید، تهیه و اجرای سناریوی تمرین برای رزمایش عملیاتی در راستای آمادگی برای مقابله با تهدیدات احتمالی به عنوان اهم اقدامات انجام شده این شورا و کارگروه‌های مربوط در سال ۹۹ عنوان شد.

نمایندگان گارگروه های امور زیربنایی، انرژی و آب، بهداشت، سلامت و امنیت غذایی، پشتیبانی و تأمین منابع مالی، فن آوری اطلاعات و ارتباطات، عمران، آب و خدمات همچنی کارگروه فرهنگی و حفاظت فیزیکی نیز در این جلسه گزارشی از عملکرد ماه‌های قبل و برنامه‌های پیش رو ارائه کردند

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/همدان شهردار شیرین سو با انتقاد از ستادهای برخی از نامزدهای انتخاباتی گفت: کاندیداها نخستین گام برای اینکه نشان دهند حسن نیت در خدمت به شهر و مردم دارند، حفظ سیما و منظر شهری است بنابراین نباید شهر را با پوسترهای تبلیغاتی کاندیداها جِ...
استانی
استاندار آذربایجان شرقی:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی گفت: محیط زیست، امانت نسل آینده در دست ماست و همه باید در حفظ و حراست دقیق و مسئولانه از آن بکوشیم.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان رضوی پیشکسوت مشهدی فوتبال ایران گفت: بازیکنان عراق همیشه مقابل ایران با تمام انگیزه و وجود خود بازی می‌کنند و کار سختی در پیش داریم.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/قم مدیر منطقه هشت شهرداری قم گفت: امروز پردیسان با 28 بوستان شهری و 3 بوستان فرامنطقه‌ای و 25/99  مترمربع سرانه فضای سبز نزدیک‌ترین عدد به استاندارهای جهانی را به نام خود ثبت کرده است.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی صبح دوشنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: تغییر در مدیران در نظام اسلامی به معنای آمدن فکرها و ایده‌های جدید برای خدمات بهتر و متنوع‌تر به مردم است. رئیس کل ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/گیلان استاندار گیلان گفت: کیفیت و ارزش محصولات صادراتی از گیلان ارتقاء یافته است.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/سمنان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: ۶ بیمار جدید مثبت با تشخیص قطعی ابتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان بستری شدند.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز مراسم بزرگداشت دهه کرامت و دعوت به مشارکت حداکثری در انتخابات با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور در شهر کرمانشاه برگزار شد. حجت الاسلام یوسف احمدی در این نشست با گرامیداشت دهه کرامت در جمع روحانیون و هیئت...
استانی
رییس سازمان تبلیغات اسلامی:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کرمانشاه رییس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: اگر می خواهیم دولتی قدرتمند داشته باشیم، باید همه پای صندوق‌های رای حاضر شویم و آگاهانه در انتخابات شرکت کنیم.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس پلیس فتا استان کهگیلویه و بویراحمد از دستگیری فردی که در شبکه اجتماعی اینستاگرام با فروش لوازم یدکی خودرو اقدام به کلاهبرداری می کرد، خبر داد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است