فرهنگی‌هنری 10:32 - 24 اردیبهشت 1401
حاج احمد متوسلیان که می‌خواست بچه‌ها را شارژ کند، می‌گفت: باید گلوله آر. پی. جی ۷ را طوری بزنید که آن‌ها به احترام جمهوری اسلامی کلاهک تانک‌ها را بردارند.

روایت ظفر| طوری هدف بگیرید که به احترام جمهوری اسلامی، کلاهک تانک‌ها را بردارند!

خبرگزاری فارس ـ گروه حماسه و مقاومت: عملیات بیت‌المقدس در روز دهم اردیبهشت‌ماه در غرب رودخانه کارون و خرمشهر و با رمز عملیات «یا علی بن ابی‌طالب» با هدف آزادسازی شهرهای خرمشهر، هویزه و جاده اهواز به خرمشهر، خارج کردن شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد و نیز جاده اهواز به آبادان از بُرد توپخانه دشمن و همچنین تأمین مرز بین‌المللی به‌ صورت مشترک توسط نیروهای سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد. طی این عملیات بیش از ۵ هزار کیلومتر از اراضی اشغالی از جمله شهرهای خرمشهر و هویزه و نیز پادگان حمید و جاده اهواز خرمشهر آزاد شد.

بهره‌گیری از انگیزه‌های ریشه‌دار دینی و میهنی برای آزادسازی خرمشهر، طراحی مناسب و برنامه‌ریزی ‌شده، انسجام ارتش و سپاه، سرعت عمل، راهکار عبور از رودخانه، گستردگی منطقه نبرد، تأثیرات منطقه‌ای و بازتاب جهانی، عواملی هستند که زوایای گوناگون نبرد بیت‌المقدس را نسبت به سایر نبردهای دوران هشت سال جنگ تحمیلی متمایز می‌کنند.

خبرگزاری فارس، مصمم است در قالب سلسله مطالبی با عنوان «روایت ظفر» با تکیه‌ بر آثار و اسناد موجود در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، هم‌زمان با سالروز آغاز این عملیات غرورآفرین، جلوه‌های شکوه مقاومت و پایداری این حماسه عظیم را به روایت فرماندهان حاضر در عملیات منتشر کند که بخش چهاردهم آن در ادامه می‌آید:

روایت سردار محمد کوثری

 سردار محمد کوثری از فرماندهان دوران دفاع مقدس در تاریخ شفاهی خود که قرار است توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شود، درباره عملیات بیت‌المقدس می‌گوید: مرحله سوم عملیات بود که قرارگاه نصر آمد جاده بصره ـ شلمچه ـ خرمشهر را بست. اصلاً قرارگاه نصر عقبه دشمن را قطع کرد و تا نهر خین رفت و جاده مواصلاتی‌ عراق قطع شد.

 یک جاده هم از جزیره می‌آمد، نرسیده به شط‌العرب، به نهر خین می‌خورد که آن را هم بسته بودند،‌ دیگر عراقی‌ها راهی برای ارتباط با نیروهایی که توی خرمشهر و گمرک بودند را نداشتند.

 آن‌ وقت اینجا بود که حاج حسین خرازی، فرمانده تیپ ۱۴ امام حسین (ع) و احمد کاظمی فرمانده تیپ ۸ نجف، آمدند برای ورود به داخل شهر خرمشهر، طراحی کردند.

دیگر من تا پایان کار ماندم و عراق خیلی فشار آورد که راه شلمچه به خرمشهر را بتواند باز کند که نتوانست باز کند؛ چون بچه‌ها ایستاده بودند. واقعاً آن موقع هم یادم است تانک تی ۷۲ را که عراقی‌ها آورده بودند، خب آر‌پی‌جی هم به این راحتی روی آن‌ها اثر نمی‌کرد.

به احترام جمهوری اسلامی، کلاهک تانک‌ها را بردارند!

 آن‌ وقت حاج احمد متوسلیان یادم هست که می‌خواست بچه‌ها را شارژ بکند، می‌گفت: باید گلوله آر. پی. جی ۷ را طوری بزنید که آن‌ها به احترام جمهوری اسلامی کلاهک تانک‌ها را بردارند؛ یعنی این‌جوری آن‌ها را نشانه بگیرید که اثر هم می‌گذاشت.

 خب خود ما که آنجا بودیم نزدیک بود روی هوا برویم؛ یعنی این‌قدر، مخصوصاً بعدازظهر چند بار بالاخره ما تو دوربین نگاه می‌کردیم و اوضاع‌ و احوال را با بچه‌ها هماهنگ می‌کردیم، کمک می‌کردیم، چون از نظر تجربه یک مقدار بیشتر از بچه‌های گردان‌ها تجربه داشتیم، این بود که در نهایت به آن‌ها کمک می‌کردیم.

 آن‌وقت که عراقی‌ها خیلی فشار می‌آوردند، حاج احمد خودش تفنگ ۱۰۶ را آورد و به خدمه آن می‌گفت: برو و بالای خاک‌ریز و به سمت تانک‌های دشمن شلیک کن و آن‌ها را بزن، اما خدمه‌ می‌ترسید و وحشت داشت اما ایشان باز به آن‌ها می‌گفت برو و بزن، بعد هم می‌گفت: اگر نمی‌روی من خودم پشت توپ ۱۰۶ بنشینم.

وقتی تفنگ‌های ۱۰۶ رفتند و شلیک کردند، دشمن هم یکی از آن‌ها را زد و منهدمش کرد، اما تفنگ ۱۰۶ دومی که رفت، تانک دشمن را زد. بعد هم آن منطقه آزاد شد و خط تثبیت شد.

انتهای پیام/

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» انتشارات گرایش تازه تنها انتشاراتی است که در نمایشگاه امسال از ربات کتاب فروش استفاده می کند و این ربات قابل استفاده در بانک‌ها و فرودگاه‌ها است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین گفت: استقبال کم مردم از کتاب را بیش از آن که به پای گرانی آثار بگذاریم، باید در دوری مردم از فضای کتابخوانی دانست.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به مستندنگاری از 560 فرمانده دوران جنگ تحمیلی برای ثبت خاطران آن دوران، گفت: ما در این مرکز از تحریف جلوگیری می‌کنیم و سعی داریم که منابع دست اول را استخراج کنیم.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» مراسم تجلیل از مستند‌نگار دفاع مقدس گلعلی بابایی و چند ناشر فعال نمایشگاه به‌همراه نوید کمالی معاون بسیج رسانه کشور، امروز بیست و نهم اردیبهشت‌ماه در سرای اهل قلم برگزار شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، سیدمجید پوراحمدی در پیامی درگذشت عثمان محمدپرست دوتار نواز برجسته و از مفاخر ارزشمند موسیقی نواحی کشور را تسلیت گفت. در پیام سید مجید پور احمدی آمده است: «خبر درگذشت استاد عثم...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت مرحوم عثمان محمدپرست نوازنده دوتار پیام تسلیتی را منتشر کرد. در متن پیام محمد اله‌یا...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت عثمان محمدپرست نوازنده دو تار خراسانی پیام تسلیتی را صادر کرد. در متن پیام محمود سالاری چنین آمده است: «إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرحمان بن حمد بن جاسم بن حمد آل ثانی، وزیر فرهنگ کشور قطر امروز پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت از سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کرد. در این بازدید که محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ یاسر احمد...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» دستیار و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه آمریکا در سوریه و خاورمیانه شکست خورد، گفت: امروز ما حرف می‌زنیم و آمریکا گوش می‌دهد که این امر با ایستادگی و مقاومت ما در برابر ظلم و دنیای استکبار حاصل شده است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» دریافت 7 MB به گزارش خبرگزاری مهر، ابوذر روحی مداح اهل بیت (ع) و مسئول گروه سرود «سلام فرمانده» با انتشار پیام ویدئویی اعلام کرد که تمامی تجمعات برنامه‌ریزی شده برای اجرای سلام فرمانده در شهر تهران لغو شده است. وی گفت: بنا بود سرود سل...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است