اجتماعی 16:23 - 08 خرداد 1402

زمان رسیدگی به پرونده‌های پزشکی قانونی

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: خدمات تخصصی این سازمان در بخش‌های تخصصی معاینات بالینی، تشریح، کمیسیون و آزمایشگاه به مراجعان رم ارائه می‌شود که همواره تلاش شده ارائه خدمات با سرعت، دقت و صحت لازم صورت گیرد.

زمان پاسخ‌دهی در پرونده‌های کمیسیون‌های تخصصی ۲۲ تا ۳۵ روز است

کمیسیون‌ها از مهمترین بخش‌های سازمان پزشکی قانونی است که پرونده‌های ارجاعی به آن در چهار بخش قصور پزشکی، روان پزشکی، معاینات و تعیین علت فوت مورد بررسی قرار می‌گیرد و بخش عمده‌ای از این پرونده‌ها شامل موارد قصور پزشکی است که به منظور بررسی نحوه عملکرد کادر درمان و به دنبال شکایت بیماران به کمیسیون ارجاع می‌شود.

در کمیسیون‌های پزشکی قانونی سالانه بیش از ۳۳ هزار پرونده بررسی و در خصوص آن اعلام نظر می‌شود. با شیوه‌های به کار گرفته شده در کمیسیون‌ها طی سال‌های اخیر و استفاده از روش‌هایی همچون برگزاری ویدئوکنفرانسی جلسات علاوه بر تکریم ارباب رجوع، سرعت رسیدگی به پرونده‌ها نیز بیشتر شده است.

بر اساس دستورالعمل ابلاغی، زمان‌بندی پاسخ‌دهی در پرونده‌های کمیسیون‌ها به شرح زیر است:

• فرایند انجام کمیسیون قصور پزشکی نوبت اول: حداکثر زمان ۳۵ روز کاری

• فرایند انجام کمیسیون قصور پزشکی نوبت دوم و بعد از آن: حداکثر زمان ۳۲ روز کاری

• فرایند انجام کمیسیون روان‌پزشکی نوبت اول: حداکثر زمان ۳۲ روز کاری

• فرایند انجام کمیسیون روان‌پزشکی نوبت دوم و بعد از آن: حداکثر زمان ۲۸ روز کاری

• فرایند انجام کمیسیون تعیین علت فوت نوبت اول: حداکثر زمان ۲۹ روز کاری

• فرایند انجام کمیسیون تعیین علت فوت نوبت دوم و بعد از آن: حداکثر ۲۲ روز کاری

• فرایند انجام کمیسیون معاینات بالینی نوبت اول: حداکثر زمان ۲۶ روز کاری

• فرایند انجام کمیسیون معاینات بالینی نوبت دوم و بعد از آن: حداکثر زمان ۲۲ روز کاری

پرونده‌های حوزه آزمایشگاه حداکثر ۳۰ روزه پاسخ داده می‌شود

آزمایشگاه‌ها از دیگر بخش‌های تخصصی سازمان در کشف حقیقت است که در سال هزاران پرونده در آن بررسی و در خصوص آن‌ها اعلام نظر می‌شود و شامل بخش‌های سم‌شناسی قانونی، آسیب‌شناسی قانونی، سرولوژی و ژنتیک قانونی است.

این بخش از سازمان پزشکی قانونی با بهره‌گیری از کارشناسان کارآزموده و تجهیزات با فناوری روز به مراجعان ارائه خدمت می‌کند و طی سالیان اخیر جهش بزرگی در حوزه گسترش آزمایشگاه‌ها، تجهیز آن‌ها به دستگاه‌های روز دنیا و جذب و آموزش کارشناسان زبده صورت گرفته است. همچنین از دو سال گذشته ساخت و بومی‌سازی تجهیزات و دستگاه‌های آزمایشگاهی مورد توجه مرکز تحقیقات پزشکی قانونی قرار گرفته و طی این مدت نخبگان جوان این سازمان موفق به تولید کیت ژنتیک و دستگاه‌هایی همچون هموژنایزر و اتوسمپلر شده‌اند.

در حال حاضر ۳۱ آزمایشگاه پزشکی قانونی در مراکز استان‌ها انجام خدمات تخصصی این بخش را برعهده دارند.

اما بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی و به منظور پاسخ‌دهی هر چه سریع‌تر به مراجعین، زمان‌بندی جدید پاسخ به پرونده‌های بخش آزمایشگاه به شرح زیر است:

• حداکثر زمان صدور نظریه کارشناسی در پرونده‌های آسیب‌شناسی، از دریافت درخواست آزمایش تا صدور نتیجه نهایی ۳۰ روز کاری

• حداکثر زمان صدور نظریه کارشناسی در پرونده‌های سم‌شناسی، از دریافت درخواست آزمایش تا صدور نتیجه نهایی ۳۰ روز کاری

• حداکثر زمان صدور نظریه کارشناسی در پرونده‌های ژنتیک، از دریافت درخواست آزمایش تا صدور نتیجه نهایی ۳۰ روز کاری

• حداکثر زمان صدور نظریه کارشناسی در پرونده‌های سرولوژی، از دریافت درخواست آزمایش تا صدور نتیجه نهایی ۱۵ روز کاری

• حداکثر زمان صدور نظریه کارشناسی در پرونده‌های بررسی سو مصرف الکل و مواد روان‌گردان تا صدور نتیجه نهایی ۱۳ روز کاری

در صورت عدم وجود آزمایشگاه فعال در هر یک از استان‌ها و ارسال نمونه به آزمایشگاه استان‌های معین، مدت زمان صدور نظریه کارشناسی از دریافت درخواست آزمایش تا صدور نتیجه نهایی ۱۵ روز کاری افزایش می‌یابد.

حداکثر زمان پاسخ‌دهی در حوزه تشریح ۶۳ روز کاری است

در حوزه تشریح سازمان پزشکی قانونی به عنوان یکی از حوزه‌های تخصصی و بسیار مهم این سازمان، به طور متوسط سالانه بیش از ۷۴ هزار پرونده مورد بررسی قرار می‌گیرد که حدود سه تا پنج درصد از کل خدمات سازمان را شامل می‌شود.

اجساد ارجاعی به تالارهای تشریح پزشکی قانونی گاه با معاینه ظاهری و یا صرفاً کالبدگشایی تعیین علت می‌شوند، اما در مواقعی برای شناسایی و تعیین علت فوت، نیاز به نمونه‌برداری و بررسی نتایج آزمایشگاهی، تکمیل مدارک و انجام بررسی‌های تکمیلی است که در این صورت طول زمان پاسخ‌دهی طولانی‌تر خواهد بود.

بر اساس این گزارش صدور نظریه کارشناسی در حوزه تشریح در مواردی که تعیین علت فوت در هنگام صدور جواز دفن بدون نیاز به آزمایش و مدارک تکمیلی امکان‌پذیر باشد، حداکثر مهلت صدور نظریه از زمان دریافت نامه چهار روز کاری است.

اما در مواقعی تعیین علت فوت منوط به بررسی نتایج آزمایش‌های، اخذ و بررسی پرونده بالینی و سایر مدارک تکمیلی و انجام بررسی‌های دقیق‌تر است؛ در این موارد در صورتی که مکان سالن تشریح و آزمایشگاه در یک شهر باشد مدت زمان پاسخ‌دهی حداکثر ۵۲ روز کاری خواهد بود.

گاهی علاوه بر این‌که تعیین علت فوت منوط به بررسی نتایج آزمایش و مدارک تکمیلی است، مکان سالن تشریح و آزمایشگاه نیز در یک شهر قرار ندارد که همین موضوع زمان پاسخ‌دهی را طولانی‌تر می‌کند. در این پرونده‌ها حداکثر زمان پاسخ‌دهی ۶۳ روز کاری خواهد بود


11903003
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری فارس» تا قبل از اینکه آقا به ایرانشهر تشریف بیاورند،مردم شیعه و سنی هرکدام برای خودشان زندگی می‌کردند و کاری به کار هم نداشتند. اما محبت‌های آقا،پیشقدم شدن‌شان برای برقراری ارتباط با علمای اهل سنت و کمک‌رسانی بدون تبعیض‌شان به مردمان شیعه و سنی د...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از آموزش هوش مصنوعی و کدنویسی به دانش‌آموزان خبر داد و گفت: هوش مصنوعی می‌تواند فرصت‌های شغلی جدیدی را برای کشور و دانش‌آموزان خلق کند.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» چندی پیش تصاویری از تنبیه‌بدنی یک دانش‌آموز در فضای مجازی منتشر شد که مسؤولان آموزش و پرورش از دانش‌آموز دلجویی کردند و معلم خاطی هم لغو ابلاغ شد.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری عوامل قتل یک جوان ۱۸ ساله خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» مشاور شهردار تهران از برگزاری نوزدهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی از 12 تا 21 مهرماه در بوستان گفت‌وگو خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» پویش کتابخوانی «کتاب های چریکی» به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و بازگشایی مدارس ویژه گروه سنی نوجوان برگزار می‌شود.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» اولین فراخوان ملی «لالایی گهواره» با محوریت لالایی‌های اقلیمی، شخصی و لالایی مادران شهدا منتشر شد و علاقه‌مندان برای ارسال اثر تا 30 مهر امسال فرصت دارند.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اشاره به بازدید از سایت زباله آزادشهر گفت: مکان‌یابی این سایت متأسفانه در کنار بستر یک رودخانه و در کانون ارزشمندترین اراضی کشاورزی استان از سال‌های قبل انجام شده و از نظر فنی و تکنیکال مکان‌یابی اولیه آن اشت...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» بازرس کل امور ورزش، جوانان و میراث فرهنگی سازمان بازرسی کل کشور در راس یک هیات بازرسی از بخش‌های مختلف ورزشگاه آزادی بازدید کرد و در جریان آخرین اقدامات پیرامون ترمیم چمن ورزشگاه قرار گرفت.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» وزیر آموزش و پرورش در جمع هنرجویان هنرستان رسالت، گفت: در تلاش هستیم تا هنرستان‌ها با دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ارتباط داشته باشند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است