سیاسی 13:44 - 25 فروردین 1403
باهنر گفت: اینکه رهبر انقلاب بیش از یک دهه است بر تولید تاکید می‌کنند به این دلیل است که تولید از مصرف پیشی بگیرد.

نظارت اهرم بسیار قدرتمند مجلس است/ مجلس یازدهم ۵ اخطار علنی از رهبری گرفت

محمد رضا باهنر رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری امروز  در نشست شورای وحدت برای تحول که با حضور اعضای شورای وحدت و منتخبین مجلس دوازدهم در مجتمع آدینه برگزار شد، با تاکید بر اینکه مجلس باید به اصول بپردازد و از حاشیه‌ها و فروع بپرهیزد، گفت: همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند مجلس مسئول تهیه نقشه راه و مشخص کردن استراتژی است و دولت باید در آن راه حرکت کند.

وی با توجه به تجربه طولانی حضورش در مجلس افزود: معمولا شرایط مجالس جدید به نحوی است که ۹۰ درصد از منتخبان جدید نه از اختیارات نمایندگی چندان اطلاعی دارند، نه وظایف را می‌دانند چیست و نه خیلی از امکانات مملکت باخبر هستند. آنها آمال و آرزو‌هایی دارند و تصور می‌کنند با قیام و قعود می‌توانند همه آنها را محقق کنند، اما به مرور متوجه می‌شوند امکانات کشور بسیار محدود است و به راحتی نمی‌توان همه ایده آل‌ها را عملیاتی کرد.

وی با بیان اینکه در چهل سال اخیر GDP اقتصاد کشور ۲.۵ برابر و مصرف ۵ برابر شده است، اضافه کرد: مردم سوال می‌کنند، تورم و گرانی تا چه زمانی ادامه دارد، پاسخ آن این است که تا زمانی که تولید بر مصرف پیشی بگیرد. وقتی چنین شود این مسائل رفع می‌شود، اما اگر مصرف بر تولید پیشی داشته باشد همین وضع ادامه دارد.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین خاطر نشان کرد: اینکه رهبر انقلاب بیش از یک دهه است بر تولید تاکید می‌کنند به همین دلیل است که تولید از مصرف پیشی بگیرد.

باهنر اضافه کرد: مجالس می‌خواهند مسائل را عاطفی حل کنند، در حالی که با راه حل‌های عاطفی نمی‌توان مسائل را حل کرد. نمونه این وضعیت افزایش حقوق کارگران به اندازه نرخ تورم در دو سال گذشته بود که نتیجه آن اخراج ۲۰ درصد از کارگران بود؛ بنابراین حقوق‌ها را نمی‌توان به اندازه تورم اضافه کرد، چرا که هرچه حقوق‌ها اضافه شود تورم بیش از آن اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه سال ۸۰ با ۳ میلیون تومان می‌شد پراید خرید و سال ۹۰ با این مبلغ یک گوشی موبایل و امسال این رقم بهای یک وعده غذای لاکچری است، تصریح کرد: ما با نفت بشکه‌ای ۹۰ دلار، سالیانه ۲۷۰ میلیارد دلار انرژی مصرف می‌کنیم. کارکرد انرژی برای تامین رفاه است، ما سالیانه ۲۷۰ میلیارد دلار انرژی مصرف می‌کنیم، اما رفاه ایجاد نمی‌کنیم، این معضل حداقل با۳ برنامه ۳ ساله یعنی ۹ ساله قابل حل است و راه حل آن صرفه جویی ۳۰ درصدی انرژی است، بدون اینکه ذره‌ای به رفاه مردم آسیب وارد شود. برای این کار هم دو اهرم مدیریتی یا قیمتی وجود دارد.

باهنر افزود: در ژاپن اگر سالی ۱ درصد مصرف انرزی بالا برود بحران اعلام می‌کنند. ما سالی ۱۰ درصد افزایش مصرف داریم و به این دلیل نگرانیم با وجودی که در مجموع نفت و گاز رتبه اول دنیا را داریم؛ در تامین مصرف انرژی هم نگرانیم که آیا سال آینده می‌رسیم یا نه!

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اصلاح ضریب جینی از ۴۲ درصد به ۳۴ درصد را هدف دیگر برنامه عنوان کرد و افزود: این کار به لوازمی نیاز دارد و باید با مردم صحبت کرد و آنها را برای این کار آماده کرد و به مردم مشاوره داد.

باهنر با بیان اینکه با اجرای چندین پروژه ملی می‌توان به این هدف رسید، افزود: از جمله اینکه ما در جنوب ۲۷۰۰ کیلومتر ساحل آزاد رها با آب‌های آزاد داریم. در حالی که اگر کشور‌های دیگر ۱۰۰ کیلومتر چنین سواحلی داشتند استفاده بسیاری می‌کردند.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به وجود ۳ ناترازی عمده در حوزه انرژی، سیستم بانکی و صندوق‌های بازنشستگی، تاکید کرد: رفع این ناترازی‌ها راه حل دارد، اما هم شجاعت هم خرد می‌خواهد.

باهنر با بیان اینکه بر اساس اصل ۴۴، نهاد‌های عمومی غیردولتی‌ ایجاد شده که عمده اقتصاد کشور به آنها واگذار شده است، گفت: نهاد‌هایی مثل گل گهر سیرجان، فولاد مبارکه، چادرملو و ستاره خلیج فارس که۴۰ درصد بازار سرمایه از آن آنها است و این شرکت‌ها سالیانه ۶۰ درصد IR یا سود اقتصادی منهای تورم، دارند در حالی که اگر در دنیا ۷ درصد IR وجود داشته باشد، حتما بررسی می‌کنند که تخلفی صورت نگرفته باشد.

وی با اشاره به سابقه حضورش در مجلس اظهار کرد: در این دوره‌ها شرایط به گونه‌ای بود که رهبری همواره یک تذکر به مجلس می‌دادند، اما علنی نمی‌شد، این در حالی است که مجلس یازدهم ۵ اخطار علنی از رهبری گرفت و دو اخطار این بود که نمایندگان مجلس در امور اجرایی دخالت نکنند.

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری تصریح کرد: نظارت اهرم بسیار قدرتمندی در اختیار مجلس است، اما گاهی دیده می‌شود، مثلا ۵۰ نفر استیضاح یک وزیر را امضا می‌کنند، اما در نهایت ۸ نفر می‌مانند! سپس کاشف به عمل می‌آید که نمایندگان با وزیر بر سر تغییر مسئولین حوزه انتخابیه به تفاهم رسیده اند، حال آنکه نباید اینگونه باشد.


12046850
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
«خبرگزاری تسنیم» رئیس ستادکل نیروهای مسلح در پیامی شهادت آیت الله رئیسی را تسلیت گفت.
سیاسی
«خبرگزاری تسنیم» رهبر معظم انقلاب اسلامی، محمد مخبر را به عنوان مسئول اداره دولت منصوب کرده و از وی خواستند حداکثر تا 50 روز آینده انتخابات ریاست جمهوری را برای انتخاب رئیس جمهور جدید برگزار کند.
سیاسی
«خبرگزاری تسنیم» رهبر معظم انقلاب اسلامی طی پیامی در پی شهادت آیت الله رئیسی، پنج روز عزای عمومی اعلام کردند.
سیاسی
«خبرگزاری تسنیم» دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پیام تسلیتی در پی شهادت رئیس جمهور و هیئت همراه گفت: آیت الله رئیسی مدیری متخلق به اخلاق نبوی بود.
سیاسی
«خبرگزاری تسنیم» رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی شهادت رئیس جمهور اسلامی ایران و همراهان گرامی ایشان را تسلیت گفتند.
سیاسی
«خبرگزاری تسنیم» معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور گفت: در ملاقات های خارجی وقتی مقام همتا به هر دلیلی از دکتر رئیسی تعریف می کرد همیشه جواب میداد من سرباز امام خامنه ای هستم.
سیاسی
«خبرگزاری تسنیم» وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شماری از دانشگاه های کشور با انتشار پیام های تسلیت شهادت آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رییس جمهور، اعلام کردند؛ جامعه دانشگاهی کشور با تاسی از رییس جمهور شهید قهرمانشان مسیر پیشرفت ایران قوی را محکم و استوار طی خ...
سیاسی
«خبرگزاری تسنیم» سخنگوی وزارت علوم خطاب به روسای دانشگاه ها اعلام کرد:با توجه به تاکید دیشب مقام معظم رهبری و تا اعلام نوع تعطیلی و عزای عمومی از طرف دولت، لطفا کلاس ها و کار ها طبق روال استمرار داشته باشد.
سیاسی
«خبرگزاری تسنیم» سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: با توجه به اتفاقات اخیر پس از اعلام عزای عمومی در کشور، مجلس شورای اسلامی روز های سه شنبه و چهارشنبه جلسه علنی نخواهد داشت و این جلسات به هفته آینده موکول می شود.
سیاسی
«خبرگزاری تسنیم» رئیس جمهور و همراهانش در سانحه سقوط بالگرد در منطقه ورزقان آذربایجان شرقی به شهادت رسیدند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است