استانی 10:18 - 05 مرداد 1400
به گزارش ایسنا:
ایسنا/مازندران آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی مبحث چندین ساله و گسترده‌ای است، دلیل اصلی روی آوردن کشاورزان به آتش زدن کاه و کلش کنترل آفات و علف‌های هرز، پاک شدن سریع زمین از بقایای گیاه قبلی و آسان شدن عملیات شخم برای محصول بعدی است ولی غافل از اینکه به کار بردن تناوب زراعی صحیح و استفاده مناسب از سموم نتیجه‌ای بسیار مطلوب تر دارد.

آتشی که جان مزارع مازندران را به شماره انداخت!

این آتش سوزی‌ها علاوه بر اینکه چهره نازیبایی از طبیعت نشان می‌دهند باعث بروز مشکلات زیست محیطی زیادی برای مردم و اکوسیستم منطقه و همپنین وارد آمدن خسارات اقتصادی می‌شود و گاهی آتش به مزارع همسایه نیز سرایت کرده و با سوزاندن خوشه‌های طلایی حداقل باعث خسارات مالی و روحی جبران ناپذیری می شود.

همچنین عدم تامین علوفه و خوراک مورد نیاز دام ها یکی دیگر از مضرات سوزاندن بقایای گیاهی است که با اعمال مدیریت و فرآوری بقایای گیاهی می توان درصد بالایی از کمبود علوفه و سوتغذیه دام ها را مرتفع کرد.

به گفته کارشناسان قوانین مدونی در جهت ممنوعیت سوزاندن بقایای گیاهی در کشور وجود ندارد و برخی کشاورزان آگاهی کافی از مزایای بقایای گیاهی نداشته و به دلیل درآمد پایین به دنبال راهکارهای ساده و ارزان بوده و غیر از آتش زدن راهکار دیگری جهت استفاده موثر از بقایای گیاهی ندارند.

در صورتی که خرد کردن و توزیع بقایا در سطح مزرعه، رعایت تناوب در کشت و انجام آیش، چَراندن دام ها و کمپوست کردن بقایا می تواند به عنوان راهکار اولیه جهت جلوگیری از سوزاندن بقایای گیاهی دانست و در این مسیر ضروری است کشاورزان با مشاوره با مراکز خدمات جهاد کشاورزی و کارشناسان و مروجان کشاورزی ضمن آگاهی از مزایای حفظ کاه و کلش و باقیمانده های محصولات کشاورزی در خاک و معایب سوزاندن بقایای گیاهی بر روی تولید، خاک زراعی و محیط زیست، نسبت به استفاده از راهکارهای جایگزین اقدام کنند.صدرالدین متولی ژئومورفولوژیست و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد نور چندی پیش در گفت وگو با ایسنا گفته بود که سوزاندن بقایای گیاهی علاوه بر اثرات نامطلوب آنی در بلندمدت هم خساراتی را به وجود می‌آورد، همچنین تغییر کیفیت خاک، کاهش عملکرد محصول، افزایش گازهای گلخانه‌ای و افزایش گرما در زمین از عوامل نامطلوب این روش است.

وی گفت که مزرعه خود، یک اکوسیستم طبیعی است و با توجه به وجود موجودات زیاد و ذره بینی مانند قارچ‌ها و کرم‌ها که باعث تولید مواد مغذی در خاک می‌شود، آتش زدن باعث حذف این گونه میکرو ارگانیسم‌ها و از بین رفتن مواد مغذی در خاک نیز می‌شوند.

 این ژئومورفولوژیست با اشاره به این‌که بر اساس تحقیقات ۷۰ درصد مواد عالی خاک از بقایای گیاهی تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: سوزاندن کاه و کلش موجب عواملی چون کاهش جذب عناصر گیاهی توسط ریشه ها، کم شدن ظرفیت نگه داری آب در خاک،  پایین آمدن راندمان مصرف آب و نفوذ پذیری خاک و همچنین اختلال در فعالیت میکرو ارگانیسم های موجود در خاک شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه، آتش سوزی را سبب افزایش فرسایش و بالارفتن مصرف کودهای شیمیایی در خاک دانست و اظهارکرد: بر اساس تحقیقات به عمل آمده هر ۱۰ سال که به طور مداوم کاه و کلش ها تحت تاثیر آتش سوزی قرارگیرد، خاک از حالت حاصلخیزی خارج و زمین به یک زمین کاملا نامرغوب تبدیل می شود؛ همچنین باعث کاهش میزان محصولات زراعی از بعد کمی و کیفی می‌شود.

 الهیار ولی زاده وندچالی نیز چندی پیش در نشست خبری با خبرنگاران  با تاکید بر اینکه به خاطر خشکسالی قیمت کاه گندم از گندم گرانتر شده است، گفته بود در حالی کمبود شدید علوفه در کشور وجود دارد از آن طرف بسیاری از مزارع برنج مازندران زیر کشت دوم می روند.

وی بیان کرد: همان زحمتی که برای به ثمر رسیدن برنج با آبیاری زیاد وجود دارد را می تواند صرف کشت ذرت و یونجه برای تولید علوفه کرد، با این اقدام هم زمین زراعی تقویت شده و آب کمتری مصرف می شود و هم از سموم کشاورزی استفاده نمی شود.

مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی کشاورزی و عشایری صنعت دامپروری استان مازندران ادامه داد: کاه برنج را در صورت فرآوری مناسب و غنی سازی، در ردیف بهترین خوراک های دام قرار دارد. سال های پیش زمین های کشاورزی پس از برداشت کشت اول برنج مورد چرای دام قرار می گرفت چراکه با کاشت علوفه زمین غنی تر شده و برداشت سال آینده بیشتر و پرمحصول تر می شد اما کشت دوم برنج بیشتر از آنکه سودمند باشد ضرر به همراه دارد.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود به نقصان صنایع تبدیلی تولید خوراک دام اشاره و تاکید کرد: در کشورهای توسعه یافته، حتی از هرس فضای سبزها و ضایعات محصولات کشاورزی مطابق قرارداد برای تهیه علوفه دام ها استفاده می کنند چراکه ارزش ضایعات محصولات کشاورزی بیش از جو یا کنسانتره هست؛ در حقیقت دور ریز میوه ها و سبزه ها در بخش کشاورزی می تواند تامین کننده هم علوفه غذایی و هم علوفه خشبی کشور باشد.

 

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/زنجان نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان تصریح کرد: زیارت اربعین از راه دور نیز امکان‌پذیر است و همه وظیفه دارند دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
استانی
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/هرمزگان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان با بیان اینکه ۲۸ درصد جمعیت هدف نیز هر دو دز واکسن را دریافت کرده اند، تصریح کرد: در تلاشیم تا پایان مهر به همه گروه‌های هدف، دز نخست واکسن و تا پایان آبان هر دو دز واکسن تزریق شود.
استانی
مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/زنجان مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان گفت: تکریم ارباب‌رجوع نه در قالب شعار، بلکه باید در قالب ارائه خدمت سنجید شود.
استانی
فرمانده انتظامی شهرستان خبر داد:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/لرستان فرمانده انتظامی کوهدشت از کشف ۳ میلیارد و چهارصد میلیون ریال انواع کالای قاچاق در این شهرستان خبر داد.
استانی
به مناسبت هفته دفاع مقدس؛
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/قم حاج شعبان علائی پدر دو شهید و دو جانباز دفاع مقدس امسال در آستانه سالگرد دفاع مقدس به فرزندان شهیدش پیوست.
استانی
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: ابتدای صبح اربعین است و جمعیت جاماندگان از زیارت اربعین، از دور به سیاهی می‌زند خودروها جای عبور ندارند مسیر تقریباً بسته است ابتدایش مشخص نیست انتهایش هم؛ دلدادگان از دور و نزدیک می‌آیند برای عرض ارادت. در ثواب ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اصفهان معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان گفت: ۵۰۰ ناوگان از اصفهان به مرز مهران برای بازگشت زائران اربعین اعزام خواهند شد و قطعا این آمار با توجه به شرایط مرزهای مهران، شلمچه و چذابه تغییر و افزایش می ی...
استانی
«خبرگزاری مهر» دانوش دمیریان در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص وضعیت استمرار واکسیناسیون کرونا در شهرستان بهارستان اظهار داشت: به منظور اجرای طرح واکسیناسیون کرونا، امروز دوشنبه پنجم مهرماه و همزمان با اربعین سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) تیم سیار ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید جلیل مرتضوی در مراسم تشیع پیکر مطهر علامه حسن زاده آملی که با حضور پرشور عزاداران حسینی و همزمان با اربعین حسینی برگزار شد، افزود: اربعین از نشانه‌های ایمان، تقوا و عمل صالح است و مردم آمل در روز اربعین سرو...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/هرمزگان رئیس پلیس راهور هرمزگان گفت: طرح ترخیص فوق العاده خودروهای توقیفی تا ۱۸ مهرماه تمدید شد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است