علمی فناوری 11:27 - 08 بهمن 1400
یک شرکت فناوری فضایی، سیستم گرمایشی جدیدی را برای گرم نگه‌داشتن فرودگرها روی سطح ماه طراحی کرده و امیدوار است بتواند آن را به زودی روی سطح ماه آزمایش کند.

طراحی سیستم گرمایشی جدید برای گرم نگه‌داشتن فرودگرها روی سطح ماه

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، با کاهش دما و رسیدن به دمای منفی ۲۳۲ درجه سلسیوس، شب‌های ماه مناسب تجهیزات الکترونیکی نیستند. شرکت فناوری فضایی "ماستن" (Masten)، روش جدیدی را برای مقابله با این مشکل در قالب یک "سیستم یکپارچه حرارتی و الکتریسیته شبانه" (NITE) ابداع کرده است که از واکنش‌های شیمیایی برای گرم نگه داشتن تجهیزات الکترونیکی فرودگر استفاده می‌کند.

اگرچه ماه تنها یک چهارم میلیون مایل از زمین فاصله دارد اما محیط آن متفاوت است. تنها یک ششم گرانش در آن وجود دارد، مقدار کمی آب در دهانه‌های قطبی یا در سنگ‌ها محبوس است، خاک آن از ذرات بسیار ساینده تشکیل شده است که از طریق الکتریسیته ساکن به انواع مواد می‌چسبند، سطح ماه دائما توسط پرتوهای کیهانی بمباران می‌شود و جو آن قدر ضعیف است که مشکلی برای همه مقاصد به شمار می‌رود.

همه این شرایط برای هر فرودگری که در ماه فرود می‌آید، به اندازه کافی بد هستند اما شرایط دمای ماه نیز قابل توجه است. ماه طی روز، گرمتر از آب جوش و طی شب، صدها درجه زیر صفر است. این بدان معناست که احتمال یخ زدن باتری‌ها و وسایل الکترونیکی یک فضاپیما طی ۱۴ روز و شب وجود دارد.

مهندسان حوزه فضا از دهه ۱۹۶۰، با دو جایگزین مواجه شده‌اند. آنها یا باید فضاپیمایی می‌ساختند که حداکثر ۱۴ روز در معرض نور خورشید قرار بگیرد و می‌پذیرفتند که در همان شب از بین برود یا روی راه‌هایی برای گرم نگه داشتن آن تا هنگام طلوع خورشید کار می‌کردند.

روش معمول گرمایشی که در ماموریت‌های آمریکا، روسیه و چین استفاده می‌شود، تجهیز فرودگرها و بسته‌های ابزار به "ژنراتورهای رادیو حرارتی" (RTG) بوده است که از تجزیه عناصر رادیواکتیو برای ایجاد گرما و گاهی اوقات الکتریسیته استفاده می‌کنند.

یک جایگزین جدیدتر، استفاده از باتری‌های لیتیوم-یونی یا قلیایی است که می‌توانند بار الکتریکی زیادی را در خود نگه دارند. این باتری‌ها به اندازه نسخه‌های هسته‌ای کارآمد نیستند، به باتری بزرگ و همچنین سیستمی برای گردش گرما نیاز دارند و باید هر روز با استفاده از پنل‌های خورشیدی شارژ شوند اما ارزان‌تر هستند و مشکل کمبود سوخت یا تشعشعات هسته‌ای را ندارند.

سیستم یکپارچه حرارتی و الکتریسیته شبانه که یک نسخه به‌روزشده در "سیستم گرمایش اکسیداسیون فلزات" (MOWS) است، با استفاده از فلزات و اکسیدکننده باقیمانده از سیستم پیشران فرود، روش دیگری را برای حل کردن مشکل گرمایش در پیش می‌گیرد که برای تولید یک واکنش شیمیایی در جهت تولید گرما و نیرو استفاده می‌کند. سیستم طی روز خاموش می‌شود تا از گرمای بیش از حد جلوگیری کند.

به گفته ماستن، سیستم یکپارچه حرارتی و الکتریسیته شبانه از مزایای تولید گرمای یک سیستم باتری برخوردار است اما هفت برابر سبک‌تر است. این سیستم می‌تواند کاوشگرها و سایر وسایل حمل و نقل یا تجهیزات را برای بیش از یک سال با اکسیدکننده یا اکسیژن کافی به دست آمده از آب ماه گرم کند اما حدود ۵۰ میلیون دلار ارزان‌تر از ژنراتورهای رادیو حرارتی و ۱۰ میلیون دلار ارزان‌تر از باتری‌ها است.

ماستن پیشتر این سیستم را با استفاده از سوخت‌های گوناگون و سیستم‌های مبتنی بر آب آزمایش کرده و امیدوار است نسخه نهایی را تا اواسط سال جاری، در محیط ماه آزمایش کند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی در «کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات و توسعه پایدار زیرساخت‌ها» اظهار داشت: در عصر جدید اتکا به یک بازیگر تعیین کننده همچون دولت‌ها و صرفاً قوانین و مقررات برای اداره حو...
علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» یک فعال سابق دانشجویی ضمن انتقاد از نامه اخیر پرویز پرستویی تاکید کرد: آقای پرستویی! مشکلات معیشتی امروز ناشی از کم کاری دولتمردانی است که شما و دوستانتان از علل اصلی رأی آوری آنها بودید.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در نظر دارد با همکاری بخش خصوصی، پروژه‌های اولویت‌دار از منظر این ستاد را اجرا کند. شرکت‌های دانش‌بنیان و یا سایر شرکت‌های توانمند و ...
علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» نهضت استادی بسیج و اساتید بسیجی رشته اقتصاد با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از طرح مردمی سازی یارانه‌ها از جامعه دانشگاهی کشور خواست، در راستای آگاهی بخشی و روشنگری به کلیه اقشار جامعه بویژه دانشجویان نقش‌آفرینی کنند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپید تست، جدیدترین گزارش وب سایت «اسپید تست» درباره میانه سرعت اینترنت موبایل و ثابت در آوریل ۲۰۲۲ میلادی منتشر شده است. طبق این گزارش میانه سرعت اینترنت موبایل جهان در چهارمین ماه سال جاری میلادی ۳۰.۷۵ مگابیت ب...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در عصر ارتباطات، داشتن اطلاعات و داده‌های متقن و قابل اعتماد بسیار ضروری و مهم است و می‌تواند اقدامات و گام‌ها برای حل مسایل و نیازها در عرصه های مختلف خدماتی را دقیق‌تر و کاربر...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، حامد منکرسی، با اشاره به انتخاب شعار «فناوری‌های دیجیتال در خدمات افراد کهن‌سال» از سوی اتحادیه جهانی مخابرات برای روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی، توسعه فناوری‌های نوظهور را دریچ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، دکتر امیرحسام بهروز، در هفدهمین نشست هم‌اندیشی مدیران عامل صندوق‌های کشور با ارائه گزارشی از وضعیت صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور گفت: قدمت صندوق‌های پژوهش و فناوری در کشور به ۲۰ ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، دکتر محسن دهنوی در سخنانی که به صورت مجازی در دومین روز هفدهمین نشست مدیران عامل صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور در یزد ایراد کرد، گفت: قانون جهش تولید دانش بنیان از سوی رئیس مجلس ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سیدهادی سجادی معاون تنظیم مقررات و اقتصادی مرکز ملی فضای مجازی هدف از اصلاح و بازنگری دستورالعمل ایجاد مدیریت یکپارچه محیط‌های آزمون تنظیم گری کسب و کارهای نوآورانه در فضای مجازی (سندباکس) را...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است