اقتصادی 13:10 - 08 آذر 1400

نرخ بلیت‌ هواپیما با دلار ۲۸ هزار تومانی بسته شد

به گزارش خبرنگار مهر، با حذف محدودیت مسافرگیری در پروازهای داخلی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، قرار بود به دستور وزیر راه و شهرسازی نرخنامه جدیدی از ابتدای آذر ماه امسال مشتمل بر کاهش متوسط ۱۵ درصدی قیمت بلیت هواپیما رخ دهد.

اتفاقی که اگرچه برای برخی مسیرها از جمله تهران-مشهد واقع شده و نرخ‌ها بعضاً تا دامنه ۵۰۰ هزار تومانی هم کاهشی بوده است، اما برای برخی مسیرها از جمله تهران-کیش بلیت‌ها همچنان در دامنه نجومی بالای یک میلیون تومان و حتی تا ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

هر چند که نرخنامه جدیدالصدور از سوی انجمن شرکت‌های هواپیمایی که مورد تأیید شورای عالی هواپیمایی قرار گرفته، سقف قیمت بلیت پرواز تهران-کیش را یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته است.

نرخ بلیت‌ها با دلار ۲۸ هزار تومانی بسته شد

نرخ بلیت‌ها با دلار ۲۸ هزار تومانی بسته شد

نرخ بلیت‌ها با دلار ۲۸ هزار تومانی بسته شد

نرخ بلیت‌ها با دلار ۲۸ هزار تومانی بسته شده است

از سوی دیگر برخی منابع آگاه در صنعت هوانوردی به خبرنگار مهر اعلام کرده اند نرخنامه جدید که با توافق ایرلاین‌ها و شورای عالی هواپیمایی از ابتدای آذر ماه اعمال شده، بر اساس دلار ۲۸ هزار تومانی است و ایرلاین‌ها به این شورای عالی اعلام کرده اند اگر نرخ بلیت از محدوده ۲۸ هزار تومان فراتر رود، این امکان را دارند تا نرخ بلیت را از سقف‌های مندرج در نرخنامه بالاتر ببرند.

معاون اسبق سازمان هواپیمایی کشوری: فرمول تهیه هزینه هر ساعت-صندلی پرواز به آیتم‌های متنوعی بستگی دارد

علیرضا منظری معاون اسبق هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره فرمول تعیین قیمت هر صندلی-ساعت پروازی گفت: آیتم‌های متعدد و متنوعی برای دستیابی به این فرمول در نظر گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: بخشی از این هزینه‌ها به خود هواپیما و امور فرودگاهی برمی گردد که شامل استهلاک هواپیما در هر پرواز، هزینه خدمه و کروی پروازی، هزینه تعمیر و نگهداری هواپیما، بیمه هواپیما، هزینه‌های ناوبری هوایی، پارکینگ و نشست و برخاست، خرید سوخت و عملیات سوخت رسانی، هندلینگ و مانند اینهاست.

منظری گفت: بخشی هم به مسائل بازرگانی برمی گردد که شامل دفاتر فروش و نمایندگی‌ها و درصد آژانس‌های هواپیمایی از محل فروش بلیت، کیترینگ، هزینه‌های اداری و حقوق و دستمزدها و امثال آن است.

قیمت بلیت‌ها نه با اقتصاد هوانوردی متناسب است نه با درآمدهای مردم

وی با بیان اینکه تناسبی میان اقتصاد هوانوردی با درآمدهای مردم وجود ندارد، گفت: مثلاً قیمت بلیت تهران-تبریز در دوره low season (کم تقاضایی) ۶۳۰ هزار تومان است حال آنکه هزینه‌های ایرلاین‌ها قطعاً برای هر ساعت-صندلی پروازی بیش از اینهاست؛ از سوی دیگر درآمدهای مردم هم با قیمت‌های کنونی بلیت هواپیما همخوانی ندارد؛ اینها نشان می‌دهد فکری به حال اقتصاد هوانوردی نشده تا نرخ بلیت‌ها با درآمدهای مردم از یک سو و هزینه‌های ایرلاین‌ها از سوی دیگر متناسب باشد.

کدام دستگاه‌ها از فروش بلیت هواپیما درآمد دارند؟

کارشناس صنعت هوانوردی درباره تحمیل هزینه‌هایی چون سهم هلال احمر، سهم ۵ درصدی شهرداری‌ها و سهم خدمات فرودگاهی به هر بلیت که سبب می‌شود تا قیمت بلیت هواپیما افزایش یابد، گفت: باید یک بار دیگر در قوانینی که از هر بلیت هواپیما، سهمی به دیگر دستگاه‌ها داده می‌شود، تجدید نظر کرد. به خصوص که ایرلاین‌ها و صنعت هوانوردی از مالیات بر ارزش افزوده معافند.

وابستگی ۷۰ درصدی هزینه‌های ایرلاین‌ها به ارز

وی وابستگی ارزی ایرلاین‌ها را ۶۵ تا ۷۰ درصد دانست و گفت: با تغییرات نرخ ارز، هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی نیز تغییر می‌کند.

منظری یادآور شد: آن دسته از شرکت‌های هواپیمایی که پروازهای خارجی دارند، درآمد ارزی با قیمت ارز بازار دارند که بخشی از هزینه‌های ارزی آنها را جبران می‌کند اما این درآمدها برای شرکت‌های هواپیمایی کوچک‌تر که پرواز خارجی ندارند، وجود ندارد.

وی با بیان اینکه شرکت‌های هواپیمایی از قانون الزام با بازگشت ارز از محل فروش بلیت پروازهای خارجی (ارز صادرات خدمات) معافند، گفت: من معتقدم باید در دورانی که مشکل تأمین ارز برای خرید کالاهای اساسی داریم، باید ایرلاین‌ها هم مشمول قانون الزام به بازگشت ارز صادراتی (فروش بلیت پروازهای خارجی) مانند سایر صادرکنندگان باشند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، سعید محمد روز پنجشنبه در همایش لجستیک چابهار اظهار داشت: اصل این است که در چنین همایش‌هایی بخش‌های مختلف مربوط با این موضوع لجستیک بتوانند همدیگر را پیدا کنند و ب...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور در حاشیه بازدید ۳ ساعته از بازار بزرگ تهران، هدف از حضور خود در بازار را اطلاع از وضعیت موجود و مشکلات ساختاری بازاریان و مسائل مرتبط با کسب و کار آن‌ها عنو...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، آمارها رسمی نشان می‌دهد که تورم در بریتانیا در ماه دسامبر سال گذشته به بالاترین میزان خود رسیده و تورم سالانه این کشور ۵.۴ شده است. این شاخص نشان دهنده آن است که تورم بالاترین میزان خود از ماه مارس ۱۹۹۲...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی؛ یوان جایگاه خود را در بین ۵ ارز محبوب جهان برای پرداخت هزینه معاملات تجاری سراسر دنیا بیش از پیش مستحکم کرده و برای اولین بار در طول ۶ سال گذشته رتبه چهارم را از این لحاظ به خود اختصاص داده است. در حا...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سید رضا فاطمی امین بعد از ظهر امروز پنج شنبه ۳۰ دی ماه در گفت و گو با خبر سیما درباره بازار خودرو اظهار کرد: من هم در سفرهای استانی و هم در بازدیدها و ملاقات‌هایی که از فعالیت‌های تولیدی اقتصادی دارم با مردم گفت‌وگو می‌کنم...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از پیش‌بینی بارش برف و باران در محورهای شمالی کشور در روز جمعه ۱ بهمن خبر داد. این سازمان اعلام کرد: فردا جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ بارش برف و باران، محورهای چالوس، فیروزکوه، هراز و آزادراه‌ها...
اقتصادی
رئیس کل بانک مرکزی:
«خبرگزاری ایسنا» رئیس کل بانک مرکزی گفت: در راستای نظارت بر اجرای مصوبات شورای فقهی در نظام بانکی کشور، ناظران شرعی به کمیته تطبیق بانک‌ها اضافه خواهند شد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» اهمیت و جایگاه ویژه چابهار در دسترسی به آبهای آزاد و ایران به عنوان نقشه تقسیم جهان، مورد تاکید مسئولان مناطق آزاد قرار دارد ولی در این بین عدم هماهنگی لازم و ایفای نقش دستگاه‌های مربوطه در حوزه لجستیک و خلاء موجود در آن و همچنین عدم استفاد...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» در دیدار احسان خاندوزی با وزیر اقتصاد روسیه طرفین ضمن بررسی وضعیت پروژه‌های مشترک از جمله نحوه استفاده از خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری روسیه، بر توسعه مناسبات اقتصادی در آینده تأکید کردند.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، رئیس این اتاق گفت: در شرایط جدید عراق و بعد از انتخابات پارلمانی این کشور لازم بود در رابطه با بررسی وضعیت موجود روابط اقتصادی دو کشور و همکاری‌های آتی با دولت مرکزی عراق و اقلیم...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است