اجتماعی 01:18 - 06 خرداد 1401
برای‌شان فرقی نمی‌کرد آنکه طلا دارد دختر بچه باشد یا زن جوان یا حتی فردسالخورده؛ از پشت غافلگیرشان کرده و بر روی زمین خوابانده و با تهدید چاقو طلاها را می ربودند؛ اینها سارقان خشن شرق تهران بودند که سرکرده‌شان سه روز پیش اعدام شد.

از گوشی‌قاپی تا گردنبند‌قاپی از زنان و دختران / «اعدام »عاقبت زورگیر خشن چاقو به دست تهران!/ + فیلم زورگیری

گروه انتظامی خبرگزاری فارس_ مریم عرب انصاری: زورگیر بودند؛ آن هم مسلح و خشن! برایشان فرقی نمی‌کرد که قربانی چه سن و سالی داشته باشد فقط آنچه برایشان مهم بود و چشمانشان را می گرفت برق طلا و جواهر بود؛ نه ترس و لرزه‌ای که با کندن گوشواره از گوش دختر بچه ای_ که در کوچه بازی می کرد_ بر تنش می انداختند یا به شماره انداختن ضربان قلب پیرزنی که گردنبند را با قساوت از گردنش می کشیدند نه بریدن النگو از دست زنان جوانی که بر آسفالت سرد و سیاه زمین به اسارت گرفته و با پا روی سینه شان می نشستند!

«باند سارقان مسلح شرق تهران» هیچ ابایی نداشتند نه از مردم و رهگذران نه از دوربین های مداربسته که تصویرشان را ضبط کند؛ زنان و کودکان بی‌دفاع را به وحشیانه ترین شکل ممکن، خفت می‌کردند، روی زمین خوابانده و با تهدید چاقو و با قیچی اقدام به بریدن و ربودن طلاجات می کردند. 

                      ***

*سارق اعدامی شرق تهران کیست؟

« ر_ ع» متولد ۱۳۷۳ با قد حدود ۱۹۰ سانتی متر « سابقه‌دار»  و سرکرده این باند خبیث و شیطانی بود؛ اوایل تنها کار می‌کرد، موتورش را سر کوچه پارک می کرد، به بهانه پرسیدن آدرس به سراغ طعمه های جوان و دختران می رفت، نگاه می‌کرد ببیند که آیا طلا و جواهر دارند یا نه؛ بعد در یک لحظه در فرصتی مناسب و با استفاده از خلوتی کوچه یا خیابان غافلگیرشان می‌کرد؛ از پشت خفت شان می کرد، آن چنان سریع که قدرت عکس‌العمل را از قربانی می گرفت و زنان و دختران چنان غافلگیر می شدند که نمی توانستند هیچ کاری انجام دهند!

سرقت وقیحانه و بی شرمانه« ر_ع»  در روز روشن از ناموس مردم ادامه داشت تا اینکه دامنه‌ زورگیری اش را گسترش داد.گروه تشکیل داد و شد سرکرده! با چند نفر دیگر حدود ۲۰۰ فقره زورگیری کردند!

 متهم حکایت ما یک جوان سابقه دار بود که از سال ۹۳ یعنی از ۲۰ سالگی دارای سوابق محکومیت است؛ ابتدا کلاهبرداری می کرده و بعد هم موبایل قاپی و از سال ۹۷ تا ۹۸ که دستگیر شد نیز  زورگیری خشن از زنان را در پرونده خود ثبت کرد تا در نهایت در ۴ خرداد ۱۴۰۱ به دار مجازات آویخته شد.

                      ***

*از گزارش اولین پرونده زورگیری تا تشکیل تیم ویژه پلیس آگاهی

 مهرماه ۹۷ بود که گزارش‌هایی در خصوص زورگیری خشن یک فرد جوان از زنان و دختران جوان و کودکان در نواحی شرقی و شمال شرق تهران به پلیس آگاهی تهران گزارش شد.

سرقت هایی که در محدوده‌های پایگاه های ۱-۲-۳-۴ و ۸ با همین شیوه و شگرد بوقوع پیوست و تصاویر به دست آمده از صحنه‌های سرقت موید این امر بود که ۴۶ فقره سرقت تا آن لحظه توسط یک باند سرقت به وقوع پیوسته بود.

در ادامه هم کارآگاهان پلیس آگاهی و دایره اطلاعات جنایی با اقدامات میدانی و اطلاعاتی هویت متهم اصلی را شناسایی کرده و نسبت به دستگیری اقدام کردند اما در ادامه با تغییر محل سکونت متهم نهایتا در تاریخ بیستم خرداد ۹۸  به همراه سه همدستش در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر شد.

هنگام دستگیری از متهمان ۳ دستگاه موتورسیکلت، یک دستگاه خودروی سواری لیفان۶۰  و مقدار قابل توجهی وجه نقد که حاصل از فروش طلاجات مسروقه بود کشف و ضبط شد.

*زورگیران در اعترافات چه گفتند؟

دستگیرشدگان در اعترافات خود عنوان کردند که از سال۹۷ سرقت های خود را به صورت باند دو نفره با شگرد گوشی قاپی و گردنبند قاپی آغاز کرده تا اینکه در ماههای اخیر با تشکیل باند های چهار و شش نفره به شکل وسیعی اقدام به سرقت های خشن طلاجات از بانوان و کودکان در سطح شهر تهران کرده اند به گونه ای که بانوان و یا فرزندان خرد سال آنان که در حال تردد بودند در معابر و در انظار عمومی بر روی زمین  خوابانده و با تهدید چاقو مبادرت به سرقت طلاجات همراه آنان می کردند که این امر موجب جراحت شدید روحی و روانی مالباختگان می شد.

گفتنی است متهمان به بیش از 200 فقره سرقت به شگرد های فوق اعتراف کرده و دهها نفر مالباخته مراجعه و متهمان را مورد شناسایی قرار داد. 

در نهایت هم متهمان به همراه پرونده تشکیل شده در پلیس آگاهی به دستگاه قضایی تحویل شدند.

*دادستان: جرم محاربه« ر_ع»  تایید شد/ حکم اعدام سارق مسلح اجرا شد

در نهایت علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران چهارم خرداد ماه امسال از اعدام سارق مسلح خیابان های تهران خبر داد و گفت: این سارقان مسلح در موارد متعددی اقدام به ضرب و جرح و سرقت مقرون به آزار مالباختگان نموده‌ و با همین شیوه جرایم یاد شده را علیه افراد زیادی مرتکب شده‌اند.

صالحی خاطرنشان کرد: پس از طی مراحل دادرسی، اثبات جرم محاربه از طریق سرقت مسلحانه و صدور حکم اعدام درخصوص متهم (ر-ع)، این حکم در دیوان عالی کشور تأیید و صبح چهارشنبه به مرحله اجرا گذاشته شد.

*پلیس: اعدام سردسته باند مخوف زورگیری از زنان اقدامی قابل تحسین است

سردار حمید هداوند جانشین فرماندهی تهران بزرگ در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس با تاکید بر لزوم انجام مجازات های بازدارنده اظهار داشت: برخورد قهری، سلبی و مقتدرانه شاید تنها راه برخورد با برخی مجرمان باشد چراکه در بررسی سابقه برخی مجرمان مشاهده می شود که این افراد علیرغم اینکه بارها در زندان محبوس بوده اند اما به محض آزاد شدن و بیرون آمدن از زندان مجدد با وقاحت و جسارت بیشتری دوباره دست به اعمال مجرمانه و شرورانه خود زده اند.

وی گفت: در بررسی اجمالی این موضوع می توان به این نتیجه رسید که ظاهرا مجازات های اعمال شده چندان بازدارنده و پشیمان کننده نبوده و به همین دلیل این افراد پس از روانه شدن به زندان ها با کوله باری از تجربیات جدید برای دست زدن به اعمال مجرمانه و با تشکیل باندهای مجرمانه دوباره به عرصه جامعه باز می گردند؛ لذا پس از انجام همه این تلاش ها، شاید تنها گزینه باقی مانده حذف فیزیکی و اعدام این گونه افراد باشد چراکه وجود آنها امنیت سایر شهروندان را به مخاطره می اندازد؛ از این رو دادستان محترم تهران در صدور حکم اعدام سردسته باند مخوفی که بی رحمانه با قمه و قداره به تعدادی از زنان و پیرزن ها حمله ور می شدند و با تهدید طلاجات آن ها را به سرقت می بردند اقدامی تحسین برانگیز و قابل دفاع است زیرا فرد معدوم دارای سوابق متعدد کیفری بوده که متاسفانه با شرارت و سرقت های خشن از بانوان موجی از ناامنی و نگرانی را برای جامعه ایجاد کرده است.

جانشین فرمانده انتظامی پایتخت خاطرنشان کرد: این افراد جدای از سرقت، کوهی از ناامنی، اضطراب و استرس را برای قربانیان، خانواده ، اطرافیان و حتی جامعه به یادگار گذاشتند که سال ها زمان لازم است که بتوان این حوادث ناگوار را به فراموشی بسپرد که بطورحتم برخورد قهری و سلبی مناسب با این گونه افراد همانطوری که مطالبه همه مردم است می تواند عامل بازدارنده ای باشد تا این فکر خام در مخیله برخی دیگر از مجرمان ساده لوح شکل نگیرد چراکه با این گونه اقدامات مقتدرانه، هم مجرمان و هم نوچه های آنان خواهند فهمید که درصورت ایجاد ناامنی برای مردم محکوم به شدیدترین مجازات هستند و بطور حتم مجازات ها پشیمان کننده خواهند بود.

انتهای پیام/

 

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس دادگستری استان تهران از برخورد با مفسدان، بیش از هر دوره دیگری و به دور از جنجال های رسانه ای خبرداد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون شاخص آلودگی هوای پایتخت روی عدد ۹۳ یعنی بازه قابل قبول قرار دارد. در ۲۴ ساعت گذشته نیز شاخص هوای پایتخت روی عدد ۷۸ و در بازه قابل قبول قرار داشت. بر اساس این گزارش پایتخت از ابتدای...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور پایتخت، آخرین وضعیت ترافیکی معابر اصلی و بزرگراهی را تشریح کرد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» سید مرتضی بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه جهادگران با آیت الله رئیسی رئیس جمهور، گفت: این جلسه به مناسبت تأسیس جهاد سازندگی در جماران و با حضور حجت الاسلام سید حسن خمینی و گروه‌های جهادی برگزار شد. وی تصریح کرد: در این جلسه نمایندگ...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» وضعیت نابسامان انبار‌های سازمان اموال تملیکی در کشور یکی از مصادیق تضییع حقوق عامه بود، حفاظت از بیت‌المال و صیانت از حقوق عامه از جمله وظایف ذاتی قوه قضائیه است، دستگاه قضا گام نخست را برای برطرف کردن این مشکل برداشت.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» شاخص کیفیت هوا در ۲۴ ساعت گذشته بر روی عدد 123 قرار داشت و هوای تهران برای گروه‌های حساس جامعه آلوده بود.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» همانطور که یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرده است اختلاف فاحشی بین تعداد آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و سازمان سنجش وجود دارد که همین موضوع نشان می‌دهد بخشی از این سه هزار نفر اختلاف، ویژه خواران هستند، این افراد از راه‌های قانونی، شبه...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» تابستان و فصل گرما که می‌رسد، داستان عرق ریختن و سوزش بدن و به اصطلاح عرق سوز شدن نیز داغ می‌شود. وضعیت نامطلوب و آزار دهنده‌ای که شخص را کلافه کرده و به هر دری می‌زند تا از آن خلاصی یابد. در این گزارش شما را با راه‌های درمان این وضعیت آشنا...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمود رفسنجانی بعدازظهر شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار کرد: اکنون ۴۰۴ شعبه همیاران صلح در استان خراسان رضوی فعال است که از این تعداد ۱۲۸ شعبه در مشهد و ۲۷۶ شعبه در شهرستان‌های تابعه خراسان رضوی فعالیت می‌کنند....
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» جمال فرزانه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در سال قضائی ۱۴۰۰ که از یکم تیرماه ۱۴۰۰ تا یکم تیرماه امسال بود، اقدامات مؤثری در دادگستری تایباد انجام گرفته که از مهم‌ترین آنها به مناسب سازی و فراهم ساختن برگزاری دادگاه مجازی برای تمام شعب دادگاه ا...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است