اجتماعی 05:14 - 03 تیر 1400
خفاش‌ها تنها ‌پستاندارانی هستند که می‌توانند پرواز کنند. گرچه خفاش‌ها در بسیاری از فرهنگ‌ها با داستان‌های ترسناکی ‌پیوند خورده‌اند اما درواقع چقدر خفاش‌ها را می‌شناسیم؟

درباره «خفاش» چه می‌دانید؟

به گزارش ایسنا، خُفاش یا شبکور تنها پستانداری است که بال دارد و قادر به پرواز است. خفاش از راسته خفاشان (Chiroptera) است و این نام به معنی "دست‌های بال مانند" است. بال‌های خفاش با بال‌های سایر پرندگان متفاوت است و به گونه دیگری ساخته شده اما در عوض پوست بال‌های خفاش جنسی شبیه چرم دارد و دارای خاصیت ارتجاعی است که باعث می‌شود بال‌های آن در طول استخوان‌هایی که دست‌ها و انگشتان خفاش را حرکت می‌دهند، کشیده شود.

بنابر اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست، کوچکترین خفاش و یکی از کوچکترین پستانداران «خفاش پوزه خوکی کیتی تایلند» و طول قد آن ۲.۵ سانتیمتر است که مساوی قد زنبور و وزن این خفاش ۲ گرم است.

دو گروه کلی از خفاش وجود دارد.  گروه بزرگتر، خفاش‌های حشره‌خوار هستند که شب‌ها غذای خود را شکار می‌کنند و گروه دوم خفاش‌های میوه خوار هستند که برای پیدا کردن میوه و شیره درختانی که از آن‌ها استفاده می‌کنند بینایی و بویایی خود را به کار می‌برند. خفاش‌های میوه خوار اول صبح و تنگ غروب از میوه‌ها تغذیه می‌کنند.

خفاش‌ها جانوران اجتماعی هستند و به‌صورت گروهی و در گروه‌های بزرگ درغارها یا روی درختان شب را بیتوته می‌کنند. خفاش‌هایی که در شب پرواز می‌کنند مسیر و محل دقیق طعمه خود را به‌وسیله فرستادن امواج صوتی و دریافت بازتاب آن پیدا می‌کنند و به این‌صورت یک تصویر صوتی از مانع روبرو و محیط اطراف خود رسم می‌کنند تا محیط اطراف را به خوبی ببیند. با استفاده از این سیستم، خفاش‌ها می‌توانند اجسام متحرک مثل حشرات و اجسام بی حرکت مثل درخت را تشخیص دهند.  صدای خفاش از طریق بینی با بسامد بالا و شدت کم توسط انقباض ماهیچه‌های حلق ایجاد می‌شود و ‌پس از این که امواج صدا با صید برخورد کرد بازتاب پیدا می‌کند که این بازتاب توسط گوش‌های خفاش گرفته می‌شود.

بیش از ۱۰۰۰ گونه خفاش در دنیا وجود دارد که در تمام نقاط جهان به استثنای قطب‌های جنوب و شمال یافت می‌شوند. تقریبا هیچ چیز نمی‌تواند از دید خفاش‌ها فرار کند،  گوش‌های بزرگ آن‌ها می‌تواند علائمی را که منعکس می‌شود به‌خوبی جذب کنند. خفاش‌ها حتی می‌توانند اشیایی را که به نازکی مو هستند، تشخیص دهند. این حیوانات در تاریک‌ترین شب‌ها حواس خود را فعال می‌کنند.

تنها در آمریکای شمالی ۴۴ نوع خفاش وجود دارد که بسیاری از جانورشناسان تاکید بر منفعت این پستانداران برای زندگی بشر دارند چراکه آن‌ها به مقدار زیادی از حشرات موذی تغذیه می‌کنند؛ حشراتی که هر سال میلیاردها دلار به کشاورزان و جنگل‌بانان ضرر می‌رسانند.

خفاش‌ها همچنین در گرده‌افشانی گیاهان شرکت می‌کنند و باعث پخش و انتشار بذرها می‌شوند که این نقش مهم آن‌ها به‌خصوص در جنگل‌های بارانی بین گیاهان گوناگون وحشی مانند موز، انبه، بادام هندی، خرما و انجیر کاملا مشهود است. فضولات دفع شده از خفاش‌ها نیز در تنظیم اکوسیستم نقش بسیار مهمی دارد چراکه این مواد شامل باکتری‌هایی می‌شوند که می‌توانند مواد سمی را از زباله‌ها و شوینده‌ها جدا کنند.

سه گونه از خفاش‌های خون آشام در سراسر دنیا خون می‌خورند. اگر به آمریکای مرکزی یا جنوبی سفر کنید ممکن است خفاشی را ببینید که گاوی را گاز گرفته و مشغول لیس زدن زخم آن است. سوخت و ساز بدن یک خفاش بسیار ایده آل است و آن‌ها می‌توانند موز، انبه و انواع توت‌ها را تقریبا ۲۰ دقیقه‌ای هضم کنند. کمتر از ۱۰ نفر در ۵۰ سال اخیر از خفاش‌های شمال آمریکا بیماری هاری گرفته‌اند.

خفاش‌ها یک چهارم جمعیت کل پستانداران را تشکیل می‌دهند و بیش از ۵۰ درصد انواع خفاش‌ها در آمریکا در معرض انقراض نسل و یا در خطر انقراض قرار دارند که گسترش صنایع، از بین رفتن جنگل‌ها، آلودگی و کشتارهای بی‌رحمانه از جمله تهدیدات اصلی آن‌ها محسوب می‌شود.

خفاش‌ها در یک سال تنها یک بچه به‌دنیا می‌آورند و طول عمر متوسط یک خفاش متغیر است اما گونه‌ای از خفاش‌های قهوه‌ای می‌توانند تا ۳۰ سال عمر کنند. با این حال این پستانداران کوچک معمولا دو تا سه سال عمر می‌کنند.

در ایران نیز انواع خفاش‌ها از جمله خفاش میوه‌خوار، خفاش دم موشی کوچک، خفاش دم موشی بزرگ، خفاش مقبره‌ای معمولی، خفاش نعل اسبی کوهستانی و خفاش بینی برگه‌ای ایرانی در نقاط مختلف یافت می‌شوند.

انتهای ‌پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران:
«خبرگزاری ایسنا» رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران از لازم الاجرا شدن تشکیل کمیته‌های نمای متناظر شهر تهران برای سایر شهرهای کشور خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر از امروز در مجموعه رفاهی خانواده تاکسیرانی واقع در منطقه ۱۵ شهرداری تهران با ظرفیت واکسیناسیون ۷۵۰ نفر روزانه آغاز به کار کرد. با هماهنگی انجام‌شده با دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران امیدواریم تا کمتر از یک...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمد بنی حسن معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ٨، در خصوص اجرای طرح اطعام علوی در منطقه هشت تهران به حدیثی از فرمایشات امام صادق (ع) با مضمون غذا دادن به یک نفر در روز غدیر مانند غذا دادن به همه پیامبران و صدیقان ...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» سخنگوی جمعیت هلال‌احمر از با تشریح آخرین وضعیت امدادرسانی در ۱۶ استان سیل زده کشور از امدادرسانی به نزدیک به ۹۰۰۰ نفر از متاثرین از سیل و حوادث جوی طی دو هفته اخیر خبرداد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، الهام فخاری عضو شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور، نسبت به تبدیل وضعیت کارکنان شرکت شهربان تذکر داد و گفت: باید در مورد چگونگی این تبدیل‌ها دقت بیشتری شود تا حق کارکنان تضییع نشود. وی افزود: با پیگیری دو عضو شورا این...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه امروز شورای شهر تهران، یک فوریت لایحه مکان یابی، تملک و احداث آرامستان های جدید در شهر تهران بررسی شد و سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت زهرا به تهران با اشاره به اینکه بهشت زهرا از ابتدای تأسیس تاکنون، دو بار توسعه پ...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» تجمیع مراکز امدادی در جاده‌ها که پیش از این با چراغ سبز رییس سازمان مدیریت بحران کشور و تاکید او بر ضرورت تحقق این امر روبه‌رو شده بود، در تازه‌ترین اظهار نظر مورد مخالفت رییس جمعیت هلال احمر به عنوان یکی از بازوهای مهم امدادونجات در کشور ر...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در جلسه امروز شورای شهر، در تذکر پیش از دستور خود با اشاره به تذکرات و مکاتبات مکرر پیشین در خصوص تفاهم شهرداری تهران با ارتش و عدم موافقت شورای شهر به س...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» یک عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران به وزارت ارتباطات درباره وضعیت خانه مستوفی‌الممالک تذکر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از آغاز واکسیناسیون آتش نشانان تهرانی خبر داد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است