اقتصادی 17:51 - 30 دی 1400

سرعت سیر کالا در کشور ما، رقم وحشتناک ۵ کیلومتر در ساعت است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، سعید محمد روز پنجشنبه در همایش لجستیک چابهار اظهار داشت: اصل این است که در چنین همایش‌هایی بخش‌های مختلف مربوط با این موضوع لجستیک بتوانند همدیگر را پیدا کنند و باهم تبادل نظر کنند. باید سعی شود از کارهای جزیره‌ای پرهیز کنیم، کارایی این همایش‌ها این است که بتوانیم تا انتهای کار به اهداف مورد نظر دسترسی پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه سازمان تجارت جهانی حجم تجارت را در دنیا سالانه ۴۲ هزار میلیارد دلار اعلام کرده است گفت: ایران در یک موقعیت استراتژیک قرار گرفته است و مبادلات تجاری زیادی را در منطقه خودمان شاهد هستیم.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد: ۲۲ کشور مورد تأثیر در تجارت و در اطراف ایران وجود دارد که شامل ۱۵ کشور همسایه و هفت کشور غیر همسایه مبادلات تجاری زیادی با ما دارند که جمعاً ۲۲ کشور «هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار» در سال مبادلات تجاری دارند و سهم ایران از این میزان، هشت دهم درصد است.

سعید محمد با طرح این سوال که چرا ما نتوانستیم به جایگاه واقعی تجاری ایران در منطقه دسترسی پیدا کنیم اظهار داشت: آماده نبودن کشورمان در بحث لجستیک و ترانزیت مهمترین مشکل است و برای همین است که در این همایش به موضوع مهم لجستیک می‌پردازیم.

وی تصریح کرد: کریدورهای زیادی را در منطقه داریم، کریدور شمال-جنوب که یکی از کریدورهایی است که امکان عبور از کشور ما را فراهم می‌کند.

مشاور رئیس جمهور گفت: کریدور شرق-غرب و اخیراً کمربندی جاده که طرح چین در منطقه تعریف شده است و در همه این کریدورها کشور ما می‌تواند نقش‌آفرین باشد، اما بعضاً مزیت‌های رقابتی‌مان را از دست می‌دهیم.

سعید محمد ادامه داد: عده‌ای می‌گویند که بحث سیاسی، بین‌المللی و تحریم است اما کسانی که می‌خواهند بارشان را به مقصد برسانند فقط و فقط ۲ موضوع برایشان مهم است؛ نخست اینکه با کمترین هزینه بار را به مقصد برسانند و دیگری اینکه در کوتاه‌ترین زمان ممکن کالاهای خود را را به مقاصد هدفشان حمل کنند.

وی افزود: به جای اینکه تقصیر را به گردن مسائل سیاسی و بین‌المللی بیندازیم خوب است که واقع‌بینانه موضوعات را کنکاش کنیم تا بتوانیم به پاسخ‌های درستی برسیم.

کالاهای ترانزیتی به جای عبور از خاک ایران، از دریای خزر به آذربایجان و سپس اروپا حمل می‌شوند

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد: امروز می‌بینیم که به جای اینکه از مسیر زمینی ایران استفاده شود از قزاقستان و بندر آکتائو بارها مستقیم به بندرهای آذربایجان و بعد هم به سمت اروپا منتقل می‌شود و عملاً مسیر زمینی ما که از مسیر سرخس و اینچه‌برون می‌تواند محور کمربند شمالی کشور را تشکیل دهد در حال از بین رفتن است.

سعید محمد بیان داشت: به من گفته شده است که سرعت سیر کالا در کشور ۵ کیلومتر در ساعت است، این عدد بسیار وحشتناک بوده و باری که امروزه به سمت اینچه‌برون می‌رود با اینکه آنجا راه‌آهن کشیده شده است اما زمانی که بار می‌خواهد از آنجا عبور کند هیچ مزیتی برای صاحب کالا و بار ندارد.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم خلأهای زنجیره لجستیک کشور را برطرف کنیم آن موقع موفق خواهیم شد که کریدورها را احیا کنیم و توجه داشته باشیم که هر کدام از دستگاه‌ها در احیای این کریدورها نقش خاص خود را دارند.

مشاور رئیس جمهور گفت: در بین دستگاه‌هایی که در این حوزه کار می‌کنند، وزارت امور خارجه در بحث دیپلماسی اقتصادی و بازاریابی بسیار تأثیرگذار است، وزارت راه و شهر سازی در تکمیل زیر ساخت‌ها، وزارت اقتصاد و دارایی در بخش گمرکات، وزارت جهاد کشاورزی و معاونت‌های مختلف آن در آسان کردن فرآیند صادرات و واردات، وزارت بهداشت و ناجا همگی می‌توانند کمک کنند.

سعید محمد تاکید کرد: حدود ۲۷ مجموعه در گمرکات و مرزهای ما مستقر است و وظیفه دارند فرآیندهای ترانزیتی را تسهیل کنند.

وی تصریح کرد: برخوردهای جزیره‌ای باعث می‌شود که همیشه نارضایتی وجود داشته باشد، در یک گمرک سه دستگاه ایکس‌ری متوقف شده که به دلیل تداخلات بین بخشی بوده است. خیلی از جاها از کوچک‌ترین امکانات برای ترانزیت برخوردار نیستند و خدمات رفاهی به ترانزیت کنندگان دچار اختلال است. ما در مناطق آزاد به دنبال این هستیم تا جایی که می‌شود ظرفیت‌ها را احیا کنیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد ظرفیت بالایی دارند؛ از ۷۴ گذرگاه زمینی ۳۰ گذرگاه در مناطق آزاد است و تعداد پست اسکله‌هایی که در کشور در حال بهره‌وری است ۹۹ پست اسکله در مناطق آزاد و ۱۴ پست اسکله هم در حال ساخت است.

سعید محمد افزود: ظرفیت کارگاه‌ها حدود یک میلیون تن در سال در فرودگاه‌های منطقه آزاد بوده و در حال افزایش است و ظرفیت ۶۰۰ هزار تنی به آن اضافه خواهد شد.

وی اظهار داشت: از چابهار تا قشم در زنجیره لجستیک کشور هستیم، بندر و اسکله کاوه را داریم و اگر اتصال پُل قشم به بندرعباس محقق شود از بندر کاوه می‌توانیم خدمات لجستیکی و ترانزیتی را داشته باشیم.

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: در بندر انزلی و امیرآباد، کاسپین، مرزهایی همچون سرخس و دوغارون، میلک و ریمدان مستقر هستیم و امیدواریم خط راه آهنی که اتصال برقرار می‌کند حتماً نگاهی به مرز میلک داشته داشته باشد، در شمال بازارچه مرزی نوردوز و همینطور در مرز بازرگان با جمهوری آذربایجان و در مرزهای بانه و مریوان، مرز باشماق، خسروی، پرویز خان در مرز اروند و درواقع در همه این نقاط ما ظرفیت‌های بسیار بالایی داریم.

سعید محمد افزود: در کنار این ظرفیت لجستیکی، به دنبال این هستیم تا خدمات پولی و بانکی و همینطور سایر خدماتی که نیازمند تکمیل زنجیره لجستیک است را احیا کنیم.

وی ادامه داد: بحث بورس بین‌الملل را در مناطق آزاد پیگیری کرده‌ایم و مجوزهای آن در حال اخذ است که می‌توانیم در یک بخش با فروش اوراق و تعریف پروژه‌هایی به صورت ارزی صندوق‌هایی را تأسیس کنیم تا از این مسیر بتوانیم زیرساخت‌ها را در مناطق آزاد در بخش لجستیک و تزانزیت تکمیل کنیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: یکی از موضوعاتی که به جدیت دنبال می‌کنیم مناطق آزاد مشترک است، در تک تک گمرکات و مرزهایی که ما با کشورهای همسایه و غیر همسایه داریم امکان ایجاد مناطق آزاد مشترک وجود دارد.

سعید محمد ادامه داد: اگر بخواهیم بحث‌های لجستیکی‌مان تقویت شود چند حوزه را باید برنامه‌ریزی کنیم، نخست بحث زیرساخت‌ها است که در بخش‌های مختلف ریلی، جاده‌ای که نیاز به منابع دارد و در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: اینکه می‌بینیم منابع کشور در پروژه‌هایی صرف می‌شود که شاید الویت ندارد و در داخل کشور هم هزینه می‌شود، اما ضربه‌های اصلی و مسیرهای ترانزیتی مورد غفلت قرار می‌گیرد. نیاز است که این موضوع بازنگری شود.

مشاور رئیس جمهور افزود: علاوه بر تکمیل زیر ساخت‌ها نیاز به تسهیل خدمات داریم؛ بحث‌های بانکی، بیمه‌ای و انتقال‌ها نیازمند است در موردشان صحبت شود و اینکه یک نقطه کوری که داریم این است که همه دستگاه‌ها بسته به ماموریت‌هایشان می‌خواهند وظایف خودشان را انجام دهند، اینجا نیاز است که یک حکمرانی واحد داشته باشیم.

سعید محمد گفت: تمامی نهادها نیاز به یک متولی اصلی دارند، خیلی جاها است که این نهادها باید در کنار هم کارها را انجام دهند و معمولاً جایی که کارِ گروهی نیاز است ما در آنجا دچار اختلال می‌شویم و باید در مناطق آزاد ما یک مدیریت واحد رقم بخورد.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، نقش مکانیزاسیون کشاورزی در توسعه کشت و افزایش کیفیت محصولات تولیدی انکارناپذیر است و بسیاری از کارشناسان بر این مساله تاکید دارند که توسعه مکانیزاسیون یکی از مهم ترین و اصلی ترین گام ها برای تحقق خودکفایی است. در سالهای اخ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محسن رضایی که به صورت ویدئو کنفرانس پنجشنبه شب در اولین همایش ملی توسعه سرمایه‌گذاری شهر شیراز حضور یافته بود، پیرامون اهمیت سرمایه‌گذاری اظهار داشت: نتایج این نشست‌ها به قوه مجریه ارائه شود و دولت از دستاوردهای این همایش‌...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: فردا با تشکیل توده گرد و خاک روی عراق و انتقال آن به کشور در برخی نقاط شمال‌غرب، جنوب‌غرب، جنوب، غرب و مرکز کشور و استان‌های واقع در دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز مرکزی، کاهش کیفیت هوا رخ دهد.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، رستم قاسمی عصر پنجشنبه در جریان آغاز ساخت ۴۰ هزار و ۵۴۵ واحد مسکونی در ارومیه اظهار کرد: در دولت سیزدهم طبق تعهدمان ۴ میلیون واحد مسکن ساخته خواهد شد، در همین راستا تاکنون مراحل ساخت بیش از یک میلیون و ۳۰۰ واحد مسکن در سرا...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» دریافت 28 MB به گزارش خبرنگار مهر، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی عصر پنجشنبه به منظور سفری ۲ روزه و همراهی با هیئت دولت در سفر به آذربایجان غربی وارد ارومیه شد و از آخرین وضعیت راه آهن ارومیه - مراغه بازدید کرد. قرار است قاسمی ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به‬ گزارش‬ خبرگزاری‬ مهر، جواد اوجی امروز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه‬ با انتشار مطلبی در صفحه کاربری خود در فضای‬ مجازی‬ ضمن سپاسگزاری از بیانیه دلگرم‌کننده ۲۲۶ نماینده نوشت: ‬ بدون تردید همدلی و ‌هم‌افزایی قوای سه‌گانه، مسیر خدمت به مردم را هموار...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی امروز پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه با شاهین مصطفی‌یف، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر نفت کشورمان همچنین روز پایانی آبان‌ماه پارسال (۱۴۰۰) دیداری با شاهین مصطفی‌یف، ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، رستم قاسمی عصر پنجشنبه در جمع خبرنگاران ارومیه در حاشیه بازدید از راه آهن ارومیه – مراغه اظهار کرد: در سال‌های گذشته به نرخ امروز سرمایه گذاری بیش از ۵ هزار میلیارد تومانی برای این طرح انجام گرفته و باید از این ظرفیت به در...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علی صالح‌آبادی بعد از ظهر امروز در جمع مدیران بانک‌های استان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه اصلاح نظام بانکی آغاز شده و اقدامات مؤثری نیز در این زمینه انجام شده است، اظهار کرد: دولت‌های قبل در ابتدای سال طبق قانون بودجه درصدی...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» معاون نخست وزیر روسیه امروز گفت: تقریبا نیمی از 54 واردکننده گاز روسیه با پرداخت به روبل به شرکت گازپروم موافقت کرده‌اند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است