علمی فناوری 15:55 - 08 بهمن 1400
مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران:
مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران خطاب به دبیران شوراهای صنفی گفت: صدای مظلومان به سمت حکومت باشید نه فقط صدای صنف خودتان و دانشگاه را هم به این سمت حرکت دهید . مطالبه عدالت مهمترین ویژگی دینی ما در این حکومت می‌تواند باشد و بدون آان بخش بزرگی از جمهوری اسلامی مورد غفلت قرار می‌گیرد.

دبیران شوراهای صنفی صدای مظلومان به سمت حکومت باشند

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سید مجید قریشی مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشست "مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی" دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ، ضمن بیان این مطلب و با اشاره به تلاش‌های اعضای شورای صنفی در راستای مطالبات دانشجویان گفت:همت و پیگیری که برای دانشجویان دارید بسیار ارزشمند است چرا که از وقت، آبرو و امکانات خودتان برای پیشبرد اهداف دانشگاه و دانشجویان استفاده می‌کنید. این مطالبات در فضای بزرگتری به نام انقلاب رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: زمانی که انقلاب رخ داد احساس یک تولد دوباره در ما جوان‌های آن زمان ایجاد شد. حس کردیم انسانی با همه وجودش به صحنه آمده و ملتی سرخورده و تحقیر شده را از زمین بلند خواهد کرد. مردمی که فرهنگ، علم و هویتشان مورد لگدکوب دیگران قرار گرفته بود. خاندان پهلوی اولین پادشاهی بود که به وسیله یک نیروی خارجی به قدرت رسید. انقلاب مشروطه در ایران زودتر از اینکه حکومت‌های ژاپن و ترکیه دموکرات شوند شکل گرفت اما این پدر و پسر همه آن زحمات را از بین بردند.

قریشی با دعوت از دانشجویان به تدبر در قرآن گفت: قرآن می‌فرماید یکی از کارهای فرعون این بود که قوم خود را تحقیر می‌کرد و انسان‌های تحقیر شده هم برده فرعون‌ها می‌شوند. وقتی انقلاب شد ما در چنین وضعیتی قرار داشتیم و ملتی تحقیر شده بودیم. دانشمندان بزرگی داشتیم که هیچ کدام جایگاهی پیدا نکردند و اگر هم نظرشان بر اساس نظر حکومت نبود کنار گذاشته می‌شدند. اما در انقلاب ایران مردی در این کشور قیام کرد که ۱۶ سال در تبعید بود و امکانات مادی و رفاهی فرعون‌ها را نداشت اما ملت با او همراهی کردند. اولین بار بود که فردی فیلسوف و عارف با آن سطح علمی در ایران به حکومت رسید.

این استاد حوزه و دانشگاه همچنین اظهار داشت: این مرد با اتکای به دین آمد و حرفش این بود که خداوند به ما امر کرده که ای کسانی که ایمان آورده‌اید خداوند می‌خواهد از شما ملتی زنده ایجاد کند چرا تحقیر می‌پذیرید. خداوند در اولین مواجهه با پیامبر می‌فرماید به نام من شروع کن. می‌خواهد بگوید من کسی هستم که تو را پرورش می‌دهم، هم هدایتگرم و هم خالق. پس اگر می‌خواهید در دنیا رشد داشته باشید سراغ من بیایید نه سراغ فرعون‌ها.

وی با اشاره به کتاب معنای زندگی از ویل دورانت گفت: بشر علیرغم رشدی که داشته نمی‌داند برای چه دارد زندگی می‌کند؛ مشکل دنیای امروز ما اقتصاد نیست، بی‌هویتی است. مهمترین مشکل بشریت امروز ما نیهلیسم و الیناسیون یا مسخ شدن انسان‌هاست که علیرغم دارایی فراوان و امکانات مادی فراون انسان امروز دچار پوچی شده است. انقلاب ما در زمانی رخ داد که در میان دو قدرت جهانی قرار داشتیم که خدا را کنار گذاشته بودند؛ وقتی هم خدایی در زندگی وجود نداشته باشد تلاش‌ها بیهوده می‌شود. در جشن‌های ۲۵۰۰ ساله قاشق و چنگال از فرانسه و گل‌ها از هلند آمده بود و کارگرها را از خارج از کشور آورده بودند. امام در آن زمان به علما نامه نوشتند که من خبر دارم در حال حاضر در منطقه جنوب ماه‌هاست زلزله شده و مردم آب اشامیدنی برای خوردن ندارند اما در این جشن روزانه گل از هلند وارد می‌شود. ما در انقلاب چیزهایی دیده و آزموده‌ایم که نسل شما ندیده و نیازموده است. همان طور که ما زمان مصدق و انقلاب مشروطه را ندیدیم و در کتاب‌ها خواندیم.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اهمیت مطالعه بیانیه گام دوم انقلاب و با اشاره به بخش‌هایی از این بیانیه گفت: ۲۰۰ سال گذشته را مطالعه کنید هر زمان جنگیدیم بخشی از سرزمین خود را از دست دادیم. تاریخ ننگین ۲۰۰ ساله‌ای داریم که هیچ قابل افتخار نیست. بزرگان خانه نشین شدند، اندیشمندان به خاک سیاه نشستند و قلدران بر سر کار بودند. اما بعد از انقلاب ثبات ارضی ما کاملا حفظ شده است.

قریشی با اشاره به پیشرفت‌های علمی کشور پس از انقلاب، گفت: موتور پیشران کشور در زمینه علم و فناوری که ثمرات آن هر روز بالنده‌تر و فراگیرتر می‌شود و شرکت‌های دانش‌بنیان که تولید علم و فناوری دارند از برکات انقلاب بوده است. ده‌ها طرح بزرگ مثل سلول‌های بنیادی، زیست فناوری، ۶۰ برابر شدن صادرات غیرنفتی و ده برابر شدن واحدهای صنعتی، فناوری‌های بومی، صنایع دفاعی و درخشش در عرصه‌های پزشکی محصول آن روحیه و احساس جمعی است که انقلاب برای کشور به ارمغان آورد.

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت، وی همچنین با اشاره به اینکه یکی از آرمان‌های انقلاب عدالت بوده و هست، اظهار داشت: هنور برای رسیدن به عدالت راه زیادی در پیش داریم و در برخی بخش‌ها نتوانسته‌ایم عدالت مد نظر را اجرا کنیم.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی تهران خطاب به دبیران شوراهای صنفی گفت: صدای مظلومان به سمت حکومت باشید نه فقط صدای صنف خودتان و دانشگاه را هم به این سمت حرکت دهید . مطالبه عدالت مهمترین ویژگی دینی ما در این حکومت می‌تواند باشد و بدون آن بخش بزرگی از جمهوری اسلامی مورد غفلت قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی در «کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات و توسعه پایدار زیرساخت‌ها» اظهار داشت: در عصر جدید اتکا به یک بازیگر تعیین کننده همچون دولت‌ها و صرفاً قوانین و مقررات برای اداره حو...
علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» یک فعال سابق دانشجویی ضمن انتقاد از نامه اخیر پرویز پرستویی تاکید کرد: آقای پرستویی! مشکلات معیشتی امروز ناشی از کم کاری دولتمردانی است که شما و دوستانتان از علل اصلی رأی آوری آنها بودید.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در نظر دارد با همکاری بخش خصوصی، پروژه‌های اولویت‌دار از منظر این ستاد را اجرا کند. شرکت‌های دانش‌بنیان و یا سایر شرکت‌های توانمند و ...
علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» نهضت استادی بسیج و اساتید بسیجی رشته اقتصاد با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از طرح مردمی سازی یارانه‌ها از جامعه دانشگاهی کشور خواست، در راستای آگاهی بخشی و روشنگری به کلیه اقشار جامعه بویژه دانشجویان نقش‌آفرینی کنند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپید تست، جدیدترین گزارش وب سایت «اسپید تست» درباره میانه سرعت اینترنت موبایل و ثابت در آوریل ۲۰۲۲ میلادی منتشر شده است. طبق این گزارش میانه سرعت اینترنت موبایل جهان در چهارمین ماه سال جاری میلادی ۳۰.۷۵ مگابیت ب...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در عصر ارتباطات، داشتن اطلاعات و داده‌های متقن و قابل اعتماد بسیار ضروری و مهم است و می‌تواند اقدامات و گام‌ها برای حل مسایل و نیازها در عرصه های مختلف خدماتی را دقیق‌تر و کاربر...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، حامد منکرسی، با اشاره به انتخاب شعار «فناوری‌های دیجیتال در خدمات افراد کهن‌سال» از سوی اتحادیه جهانی مخابرات برای روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی، توسعه فناوری‌های نوظهور را دریچ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، دکتر امیرحسام بهروز، در هفدهمین نشست هم‌اندیشی مدیران عامل صندوق‌های کشور با ارائه گزارشی از وضعیت صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور گفت: قدمت صندوق‌های پژوهش و فناوری در کشور به ۲۰ ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، دکتر محسن دهنوی در سخنانی که به صورت مجازی در دومین روز هفدهمین نشست مدیران عامل صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور در یزد ایراد کرد، گفت: قانون جهش تولید دانش بنیان از سوی رئیس مجلس ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سیدهادی سجادی معاون تنظیم مقررات و اقتصادی مرکز ملی فضای مجازی هدف از اصلاح و بازنگری دستورالعمل ایجاد مدیریت یکپارچه محیط‌های آزمون تنظیم گری کسب و کارهای نوآورانه در فضای مجازی (سندباکس) را...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است